Dieseli tuli pihalle...

T

toshibaha

Vieras
Luulin jo välttyväni dieselin käyntiääneltä seinän takana. Vaikka ilppi oli päällä aina -25 asti, ei mainittavampaa ääntä ulkoyksiköltä kuuulunut. Kone oli sitten talvilevolla kovimpien pakkasten aikaan noin viikon, ja kun laitoin sen taas päälle ilmestyi tuo jyrinä vaikka pakkaslukemat ovat alle 10 asteen. Tasainen jyrinä aina kun kompura on päällä. Ulkoyksikkö on kiinni telineessä tiiliverhoilussa, rakenne normaali eli tuuletusväli ja puurunko. Putkivedot ovat minimaaliset, ehkä 2 m, sisäyksikkö on ihan ulkoyksikön kohdalla. Kertokaapa te joilla on kokemusta: Voiko johtua esim. vaimennuskumien kovettumisesta kovalla pakkasella (lähes -35) ja olisivat edelleen kohmeessa?
Tuleeko tuo ääni mielestänne resonanssiäänenä rakenteesta vaiko putkiston kautta? Voisiko ulkoyksikön siirtäminen omalle telineelleen olla ratkaisu? Entä jos ääni tulee putkien kautta, auttaisiko tuo siirto mitään?
Jos tuota siirtoa kesällä ajattelisi tekevänsä, paljonko putkissa on "joustovaraa" ettei niitä siirron aikana riko/irroita?
 
B

beatles

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #2
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Ohhoh. En ota kantaa tuohon dieseliin mutta yksi asia pistää silmään aika pahasti. Kerroit "Putkivedot ovat minimaaliset, ehkä 2 m". Oletko ihan varma? Tuohan on virheasennus.
 
U

Uupelo

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #3
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Samanmerkkinen dieseli taitaa olla kun meillä, siis Toshiba. Meille vaihdettiin viime viikolla vaimenninkumit, menivät takuuseen. Kumit on vaihdettu kerran aikaisemmin, noin vuosi sitten. Laitteen myyjän mielestä vastaavaa ongelmaa ei ole ollut kellään muulla :eek:???. Ongelma poistuu kumit vaihtamalla hetkeksi, seuraavaan talveen asti, kunnes kumit kovettuu... Uudet kumit on pehmeät, pystyy puristamaan sormilla.
Jos ulkoyksikkö olisi erillisellä, seinästä irti olevalla telineellä, ongelmaa tuskin ilmenisi.
 
T

toshibaha

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Siis tarkoitan että ulkoyksikkö on seinällä samalla kohtaa kuin sisäyksikkö, mitä siitä nyt putkia tulee. Yksiköiden korkeusero jotain alle 2 metriä tai silleen. Eikös tämä ole ihan normaali asennustapa, ainakin asentajalle taitaa olla ihannetilanne?
 
P

petljakov

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Jyrinää tulee myös Mitsulla. Laite on kiinni lautaseinässä.
a) rakenteita pitkin, pakkasella enemmän kuin lauhalla koska kumit jäässä. Tähän auttaa maateline
b) putkistoa pitkin tulee krahnutusta kun ulkoyksikkö joutuu tekemään kovasti töitä. Tälle ei varmaankaan voi oikein mitään.
 

tet

Hyperaktiivi
Vs: Dieseli tuli pihalle...

toshibaha sanoi:
Kertokaapa te joilla on kokemusta: Voiko johtua esim. vaimennuskumien kovettumisesta kovalla pakkasella (lähes -35) ja olisivat edelleen kohmeessa?

En osaa sanoa johtuuko tuosta, mutta jos asiaa tutkit niin muista että kompuralla on omatkin vaimennuskumit omien jalkojensa alla. Sanyossa ainakin on, ja ne ovat paljon pehmeämpää kumia kuin nuo perusmalliset kotelon jalkojen alle laitettavat kumit.

toshibaha sanoi:
Jos tuota siirtoa kesällä ajattelisi tekevänsä, paljonko putkissa on "joustovaraa" ettei niitä siirron aikana riko/irroita?

Tämä kiinnostaa minuakin, ruovin ja "siistiä" vedenpoistoa haittaavan asennustelinehässäkän vaihto parempaan todennäköinen ensi kesänä. Onko kukaan vaihtanut asennustelinettä jo asennetulla laitteella, mitenkä putket joustaa?
 
F

Freeze

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #7
Vs: Dieseli tuli pihalle...

:cool:
Tärinän vaimennuksesta ja ääniongelmista.

Kaikki paitsi Linatex kumit on kyllä -30 C lämpötiloissa lähempänä golfpalloa, kuin tärinänvaimenninta.
Yleensäkin näiden kumilullien laitto ulkoyksikön alle ei läheskään aina tuota toivottua lopputulosta.
Ongelmana on kaksoisvaimennus. Kompressori on jo ulkoyksikön sisällä omilla jousillaan tai kumitassuillaan.
Kun tämän lisäksi koko ulkoyksikkö asennetaan omille kumeilleen ongelmaksi tulee juuri matala taajuuksinen ääni.
Kumit vahvistavat ääntä joillakin taajuuksilla.
Ulkoyksikkö omalle tukevalle telineelle irti seinästä, niin ongelma katoaa.

Liian lyhyt sisä / ulkoyksikön putkitus aiheuttaa myös usein ääniongelmia. Keskimäärin 3-4 m on riittävä välimatka. 2 m tuntuu kyllä liian lyhyeltä.
 
T

toshibaha

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #8
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Miten tuo putkien lyhyys vaikuttaisi?
Jos kyseessä on virheasennus, taitaa niitä olla virheasennuksia esiintyä aika paljon. Ei kait noita yksiköitä lähdetä ehdoin tahdoin raahaamaan toisistaan kauemmaksi, jos paikka on sopiva seinälle samaan kohtaan asentamiseksi, vai??
Asennuksen muuten teki todella osaava ja tunnettu ammattifirma. Pannanpa poika pukille, jos tuo ilmiö jatkuu häiritsevänä, kait se siitä asettuu.
 
T

timde

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #9
Vs: Dieseli tuli pihalle...

täällä on kyllä aika paljon keskusteltu asennuksesta ja aina kun mahdollista kannattaa se asentaa irti seinästä sano myyjät tai asentajat mitä hyvänsä .itsellä "aino" omalla telineellä sijoitusvaikeuksista johtuen 14m. putkilla, ei jyrise eikä murise.laitoin muuten vielä 1,5m. korkeuteen,lumi vara eikä tarvii sankkoja alle niistä tulee muuten itänaapuri mieleen!!! :D :D
 
J

J-a-s

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

toshibaha sanoi:
Luulin jo välttyväni dieselin käyntiääneltä seinän takana. Vaikka ilppi oli päällä aina -25 asti, ei mainittavampaa ääntä ulkoyksiköltä kuuulunut. Kone oli sitten talvilevolla kovimpien pakkasten aikaan noin viikon, ja kun laitoin sen taas päälle ilmestyi tuo jyrinä vaikka pakkaslukemat ovat alle 10 asteen. Tasainen jyrinä aina kun kompura on päällä.

Minulle kävi prikulleen samalla lailla kuin edellä kuvattu. Miksi tällainen ilmiö?
 
T

teukka

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Onko se ääni niinkuin jäitä sekoittaisi? ;D ;D
 
F

Freeze

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

:cool:
Kyllä putkien lyhyys vaikuttaa ääneen.
On todettu monessa paikkaa.
Kyseessähän ei ole virheasennus ;)

Kone toimii, mutta ääni nyt vaan tulee sieltä ulkoyksiköltä sisälle.

Kyseessähän on kompressori, joka pumppaa kylmäainekaasua korkeaan paineeseen 18-32 bar.
Kompressorin sekä kaasunvirtaus äänet kuuluvat selvemmin jos linja on lyhyt.
Hieman pidemmällä linjalla älämölö putken sisällä hieman rauhoittuu.

Nyt kannattaa kuitenkin muistaa, että jokainen asennus, rakennus ja talon seinä on ihan oma yksilönsä.
Se miksi ja mistä ääni milloinkin tulee on aina tapauskohtainen juttu.
Täällä sitä voi vain arvailla, mistä se johtuu.
Paikanpäällä asia olisi suhteellisen yksinkertainen selvittää. :)
 
C

clacson

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Freeze sanoi:
Liian lyhyt sisä / ulkoyksikön putkitus aiheuttaa myös usein ääniongelmia. Keskimäärin 3-4 m on riittävä välimatka. 2 m tuntuu kyllä liian lyhyeltä.
Minkäslainen kieppi pitää pyytää asentajaa tekemään, että saadaan putkille tarpeeksi pituutta?
Kun yksiköt tulevat saman seinän eri puolille ja korkeuseroa on se parisen metriä.
S-mutkaa koko metrisen ulkoseinän leveydeltä? Siinähän sitten tulee tilataidetta samalla. ;)
 
M

mitsu68

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Käykää nyt kokeilemassa ne kumit jos ovat kivikovat on syy toden näköisesti niissä,jos ovat kovat ota lämpöpuhallin ja puhalla sulaksi ja kuuntele vaikuttaako ääneen.
 
J

J-a-s

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Voisiko olla selitys ilmestyneelle jyrinälle se, että laitteeni on ollut päällä asennuksen jälkeen tauotta 3 kk ja nyt kun ensimmäisen kerran sammutin laitteen -25 asteen pakkasessa ja laitoin viikon päästä 6 asteen pakkasessa uudestaan päälle, niin kumit ovat ehtineet jäätyä "pystyyn". Kumit on siis vasta 3 kk sitten asennetut.
 
T

toshibaha

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Teukka kyseli että olisko jäitten sekoittamisääni... ei ole, se on vain grogilasissa! Totta puhuen sellaista helinää tms. kuuluu putkista joskus, varsinkin silloin kuin pumppu alkaa kehitellä lämpöä. Se ääni ei häiritse. Ulkoyksikön ääntä sopii tosiaan hyvin kuvaamaan niinkuin dieselauto kävisi tyhjäkäynnillä. Ensin luulinkin sitä jonkun raskaan ajoneuvon käyntiääneksi. Ja jos ulkoyksikkö olisi muualla kuin oleskelutilan seinällä, ei kait tuo haittaisi. Korvanlehdet on tainneet kasvaa kokoa tämän ilpin aikana! Niin siitä ulkoyksikön siirrosta omalle pukilleen, auttaisko vältäämättä?
 

Late

Aktiivinen jäsen
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Varmasti AUTTAA! Kyllä näin on juu. Itsellänikin oli ensin olkkarin seinässä kiinni ja alashan se piti ottaa! Mut nyt kun on irti seinästä niin diesel auto on vaihtunu sähköautoksi ;D
 
V

vaari

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Terassi betonista. Ulkoyksikkö suoraan sillä. Ei ääniä.
Nostettiin lecaharkkojen päälle. Kuuluu sisälle.
 
T

TUFFTORQ

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

No tästä puuttuu vielä HEVLARIN haukut kuinka jotkut ei osaa käyttää tossuaan ja virhe on käyttäjässä ja vain käyttäjässä ;D ;D ;D ;D ;D
 
F

Filpisti

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Itselläni ollut fujitsun dieseli seinässä kiinni 5 kuukautta.
Nollakeilillä seinä tärisee niin, että ikkunat helisee. :mad:
Kovemmilla pakkasilla (lue. > 10 astetta) dieseli vaimenee.

Eli käytännössä osaan jo korvakuulolta sanoa paljonko kompurassa on kierroksia.
Mitä vähemmän kierroksia sitä lähempänä dieseli jyrisee :'( ja toisinpäin....

Kevättä sekä omaa telinettä odotellessa, olen miettinyt mitä sanoo takuu omatoimisesta telineen vaihdosta?
pitääkö tilata asentaja siirtämään mylly toiselle telineelle??
 
B

beatles

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

En edelleenkään puutu tuohon ääneen koska siitä en tiedä mitään. Mutta koska putkipituus pitää olla vähintään 3 m niin virheasennus on selkeä. Tosin ongelmat ovat yleensä aivan erilaiset, eli laite tekee lämpöä erittäin hyvin mutta pitäisi jäätyä pikkupakkasilla. jossei jäädy niin ei sitten mitään. Ei asentajaa tarvitse pyytää tekemään mitään kieppiä. Hän tietää sen pyytämättä ja tekee todellakin ihan ilmiselvän kiepin jotta putkipituus saadaan vähintään laitevalmistajan vaatimaan 3 metriin. Kiepin hän piiloittaa parhaalla mahdollisella tavalla kuten koko putkituksenkin. En oikein usko vieläkään, että putkiveto olisi alle 3 m. Ei asentaja tieten tahtoen asenna laitetta väärin.
 
T

toshibaha

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Putket kulkee nätissä kotelossa, en osaa yhtään sanoa minkälaisia kiepityksiä siellä on. Sitä en itsekään usko että tämä asentaja ei olisi osannut oikeaa asenusta, on tehnyt hommaansa ties kuinka kauan. Mitään ongelmaa lämmityksen suhteen ei ole, pukkaa lämpöö niin vietävästi eikä ainakaan tähän mennessä ole jäätynyt tms., oli keli mikä tahansa. Kyllä se ääni tuntuisi ilmiselvästi tulevan niistä vaimennuskumeista, sen oloista se on. Ei nyt sentään seinät tärise, ei se niin kova ole. Josko joku kävisi hiustenkuivaajalla lämmittelemässä kumeja, olisi mielenkiintoista kuulla lähteekö ääni.
 

FAGA-25

Jäsen
Vs: Dieseli tuli pihalle...

beatles sanoi:
En edelleenkään puutu tuohon ääneen koska siitä en tiedä mitään. Mutta koska putkipituus pitää olla vähintään 3 m niin virheasennus on selkeä. Tosin ongelmat ovat yleensä aivan erilaiset, eli laite tekee lämpöä erittäin hyvin mutta pitäisi jäätyä pikkupakkasilla. jossei jäädy niin ei sitten mitään. Ei asentajaa tarvitse pyytää tekemään mitään kieppiä. Hän tietää sen pyytämättä ja tekee todellakin ihan ilmiselvän kiepin jotta putkipituus saadaan vähintään laitevalmistajan vaatimaan 3 metriin. Kiepin hän piiloittaa parhaalla mahdollisella tavalla kuten koko putkituksenkin. En oikein usko vieläkään, että putkiveto olisi alle 3 m. Ei asentaja tieten tahtoen asenna laitetta väärin.

Nyt vois gurut astua peliin ja selittää tyhmälle, mutta kiinnostuneelle mistä johtuu tuo 3 metrin minimi mitta (mun logiikan mukaan tuolle ei ole mitään perusteluita).
Se että jossain sanotaan että min 3 metriä tarkoittanee (veikkaukseni mukaan) sitä että kompuraan on tehtaalla laitettu kylmäainetta niin paljon että toimii 3-x metrin putkilla, jos halutaan käyttää lyhyempiä putkia pitäis mun logiikalla kylmäainetta poistaa vähän.
 

glocker

Aktiivinen jäsen
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Palstalta löytyy putkien minimipituudesta juttua ainakin seuraavasti.

http://lampopumput.info/foorumi/index.php/topic,277.0.html
Ruotsin IVT Service vastaa:
Minimum pipe length is 1,5 meters, shorter will cause noise problems in the
indoor unit.

http://lampopumput.info/foorumi/index.php/topic,189.0.html
Freeze vastaa:
Ulkoyksikön kompressorin aiheuttama ääni ongelma sisäyksiköllä.
Kompressorin aiheuttama painesykähtely etenee lyhyellä putkimatkalla helpommin ja kompressorin ääni kuuluu voimakkaampana sisäyksiköllä.

Ruotsiksi pituudesta ja tehokkuudesta:
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=10153.0
 

FAGA-25

Jäsen
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Kiitokset glokerille selvennyksestä (olisihan tuo pitänyt itsekin osata hakea :eek: ).

eli 2m putket ei sittenkään ole täysin kielletyt :)
 

jukka

Aktiivinen jäsen
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Toshiban englanninkielisessä asennusohjeessa putkien pituus 2-25m.
Jos pituus alle 15m ei kylmäainetta tarvii lisätä.
Pituus 16-25m niin 20g/m lisää ainetta, mikäli oikein tulkitsin manuaalia.
 
F

Freeze

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

:cool:
Kuten tuossa aiemmin on jo todettu 2m putkitus ei ole yksiselitteisesti virheasennus.
Mikä on minimipituus kullakin konetyypillä ja millä perusteilla tuo minimimatka määritellään?

Nuo äänet etenevät eri reittejä.
Josissakin tapauksissa se tulee putken sisällä, joskus putken ulkopinnalla, toisinaan taas koko seinä toimii kaikupohjana.
Koneen tyyppi, putkitusmatka, ulkoyksikön teline, kumitassut, seinän rakenne nämä kaikki vaikuttaa äänen etenemiseen.
 
J

J-a-s

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Alkuperäinen aihe on rönsyillyt putkipituuksiin.

Edelleenkään ei ole edes arvailuja, että miksi aikaisemmin hiljainen ulkoyksikkö alkoi uudelleenkäynnistyksen jälkeen jyrisemään. Ainakin minulla ja ja ketjun aloittajalla Toshibahalla on näin käynyt.

Putkipituudella tällä ilmiöllä ei liene mitään tekemistä.

Nimim: 4,5 m putkipituus
 
T

teukka

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Viime talven kovilla pakkasilla ilppi alkoi tosiaan jyristä dieselin tapaan. Sammutin ilpin ja käynnistin uudelleen ja jyrinä hävisi. Voi olla, että samalla pienensin vaatimuksia. ;)
 
M

mitsu68

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Joo niin se on teukka joskus pelkästään tuo auttaa,joskus taas täydellinen resetointi auttaa moneen vaivaan.Tösseli irti vaikka koko päiväksi,että kone resotoituu varmasti,en kuitenkaan lupaa mitään kun en tuota tossulia tunne niin hyvin.
 
T

toshibaha

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Olen selaillut noita manuaaleja ja ihan niinkuin Jukka kertoilee on:

"This air conditioner accepts a connection piping length of up to 25 m.
There is no need to add refrigerant as long as the length of the connection piping is 15 m or less.
You will need to add 20 g of refrigerant per meter of added connection piping for installations requiring connection piping to be
between 16 m to 25 m".

Siis maksimipituus 25 m, mutta mistään en löydä että minimi olisi 2 m. Mulla on yksiköiden etäisyys noin suurinpiirtein osapuilleen 2,26345671985 m tasan enkä usko että putkikotelossa on mitään kieppiä, ei sinne mitään mahdu, eikä seinällä näy tilataidetta. Ja vielä uskoisin että enemmän kuin usein asennetaan juuri näin kun ihmisten seiniä katson, siis yksiköt samalle kohtaa seinän molemmin puolin. Muuten, tuntuu kuin diesel olisi peruutellut kauemmas, ääni on hiljennyt. Kävin puristelemassa kumeja ja totesin ettei ne juurikaan olleet kovettuneet. Oisko kuitenkin ollut että jämähtivät siinä -35 asteessa ja ovat nyt nöyrtyneet kun on luokkaa -5, mene ja tiedä. Kumit ei tykkää seisokista?? Miten j-a-s, tarkkaileppa tilannetta, meillä kun tuntuu olevan ongelma ihan sama. Todellakaan en aiemmin ole kuullut tuota ääntä, oikein kuulostelin kun oli pakkasta yli 20 astetta ja ihmettelin että onpa hiljaista.
 

VesA

In Memoriam
Vs: Dieseli tuli pihalle...

toshibaha sanoi:
Kumit ei tykkää seisokista??

Kumit eivät pääse kylmiksi jos niitä kokoajan vatkataan.... eli voipi hyvinkin olla. Eivät telineen kumit varmaan paljon liiku, mutta kompuran alla kuupan sisällä on varmaan toiset, jotka saavat enemmänkin jumppaa. Kovettumisen jälkeen ne eivät sitten enää lämpenisi ennenkuin sää antaa tilaisuuden ?
 
T

teukka

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Toshibaba:
Josko joku kävisi hiustenkuivaajalla lämmittelemässä kumeja, olisi mielenkiintoista kuulla lähteekö ääni.

Luulenpa, että sitten ääni tulee emännästä, jos sen hiustenkuivaaja viedään pakkaseen remonttihommiin! Eikä se sitten olekaan halpaa...;D
 
M

mitsu68

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Luulempa,että ääni tulee sitten emännästä,
Meinaakko,että emäntäsi suuttuu niin paljon,että menee seisoon pakkaseen ja rupee nojaan seinään ja rupee piereskelemään seinää. ;D ::)
 
T

toshibaha

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Joopa joo....
Mutta asiaan pojat, vatvotaan vielä kun tää voorumi on ni hyvä paikka sille: Joku asiantuntija voisi vastata, mitä siitä voi päätellä kun se murina kuuluu selkeästi sisäyksiön vasemmalta puolen edestäpäin katsottuna. Ulkoyksikkö taasen sijoittuu oikealle, ja sieltä ne putketkin liittyvät sisäyksikköön?
 
M

mitsu68

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

No ensimmäisenä tulee mieleen,että puuttuu purut seinän välistä siltä kohtaa mistä ääni tulee sisälle,mutta tuosta tuskin on kysymys.Kylläpäs heitit vaikeen,tuo vasen pääty juttu,jos kytkentä olisi tehty vasemmasta päästä niin sanoisin,että läpivienti reikä on jätetty tilkitsemättä, ellei sitten ääni kulje sisäyksikön takana.Tarkista kuitenkin läpivienti ja tee samalla testi,joku sisällä kuuntelee muuttuuko ääni kun varovasti kannatat ulkoyksikköä edestä katsottuna oikeasta päädystä.
 
P

paaha50

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Minulla on myös dieseli tiiliseinässä. Vaihdoin Etolasta hankkimani pehmeämmät kumit ( 45 shore ) pakkasten aikana ja ääni pieneni hetkeksi. Sitten alkoi jyriseen entistä enemmän eikä jyrinä hävinnyt vaikka pakkanen laski alle -5. Kumit olivat kuin kiveä josta päättelin niiden käyttäytyvän kuten vesi ts. kun jäätyy niin pehmenee vasta plussan puolella. Niinpä äsken otin kuumailmapuhaltimen ja lämmitin kumit. Pehmenivät entiselleen ja jyrinä pieneni. Ainakin nyt on pari tuntia pysyneet pehmeinä. Joten kannattanee antaa vaimon pitää vähän murinaa ja lainata sitä hiustenkuivaajaa.
 

Kari

Aktiivinen jäsen
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Luonnon kumista tehdyt tassut mustaakseni antaa aika laajan lämpötila skaalan. Mutta matskua
ei joka maitokaupasta saa ja hinnat on aika suolasia jos valmiita kipaleita haluaa mutta sitä myydään ihan levynä.Aikoinaan ainakin sellanen lafka kun Lining OY sellasta möi. Kumista löytyy hyvät speksit
jos saa jonkun myyjän sellaset lähettämään (en tiedä vaikka löytys netistä) Niiden mukaan voi vaikka optimoida vaimennuksen tietylle taajuudelle jos kiinnostusta riittää.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Vs: Dieseli tuli pihalle...

paaha50 tuossa viittasikin näihin Etolasta löytyviin tärinän vaimentimiin, sivulla 9 olevia.
LIERIÖERISTIMIÄ Malli: VV-A 45 ShA FIBET 30/30VV-A M8x20
http://www.etola.fi/teollisuusetola/pdf/Fibet_esite1.pdf

Toinen paikka jonka löysin oli tuo Korjan-Kumi Oy
http://www.korjakumi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/10543/file/102TaRINaNERISTIMET.txt

Tällainenkin löytyi, näyttäisi olevan sama tuotenumerokin TT153530.
http://www.tyokalunetti.com/naytatuotteet.php?lYlaTuoteRyhmaTunniste=2&lTuoteRyhmaTunniste=214
http://www.ikh.fi/ikh2003/kauppiasverkosto/IKH_Peravaunutarvikkeet.pdf
 
J

jippo

Vieras
Vs: Dieseli tuli pihalle...

Se pittää laittoo se lämmityskuapeli kirttää niien kumien ympär.
 
Back
Ylös Bottom