ILP:n kokemuksia, asennus, pumpun äänet, viemäröinti, kuvia

R

R-410A

Vieras
ILP:n kolmen talven kokemus ( osittainen siirto vanhalta foorumilta ).
Alkuperäinen ulkoyksikön asennus seinään: :?: :idea:
ilp_01.JPG

Ilmalämpöpumppu Sharp inverteri 5 kW, asennettu 21.1.2003, tiiliseinään kumityynyjen varaan.
Tämä kuva jossa Auto Mower ”Gunnar pässi” tarkastelee ja kuuntelee, että onko Ilmalämpöpumpun ulkoyksikkö yhtä hiljainen kun Auto Mower itse, ja tuli siihen tulokseen, aivan kun me yhdessä vaimon kanssa, että hiljaisemmaksi se pitää saada, ei itse kompressori, vaan seinän ja rakenteiden kautta kulkeutuva matala humina, mahdollisesti resonointi, vaikka talossa on tiilellä vuorattu puurunko, muuten pumppu itsessään on hiljainen, mutta pakkasten tullessa ja nukkumaan mennessä kuuluu kuitenkin vaimea jurina, aivan kuin Diesel- Scania kävisi jossain 100-200 metrin päässä ( ammattiasentajan vakuuttelusta huolimatta ).

Sisäyksikön asennus eteisaulaan: :cool:
ilp_02.JPG

ilp_03.JPG

Asennus on sisäänkäynnin ovien yläpuolella, jossa on avara tila, yhteys olohuoneeseen, ruokatilaan, käytävään ja makuuhuoneisiin, perällä leivinuuni jonka lämpöä ilmalämpöpumpun virtaus sekoittaa tarkoituksenmukaisesti, asennuspaikka on mielestäni erinomainen.
Sisäyksikkö on melko äänetön, mutta siitä huolimatta, useasti pumppu sammutetaan ajastinkellolla nukkumaan mennessä, sekä avataan makuuhuoneen ovi, voi että kun tulee makea uni viileässä huoneessa jonka avattu ovi pitää tasalämpöisenä aamuun sakka. Ajastinkello kyllä on käynnistänyt pumpun jo noin kuuden maissa aamulla, käynnistäen taas pumpun uudestaan iltapäivällä, pitäen yllä noin 22° C lämpötilaa ( patteritermostaattien säätö alempana, ei ole vielä tarvinnut ”avittaa” ILP:tä ).

Korjattu ulkoyksikön asennus, ”kompuran” kiinnitys irroitettu seinästä: :cool:
ilp_04.JPG

ilp_05.JPG

ilp_06.JPG

15.9.2005, kaivoin 85 cm kuopan ja asensin valuun 80 cm halkaisijaltaan ja 2 mm seinämäpaksuudeltaan ruostumattomasta teräksestä ja maasta 165 cm korkeudelle ulottuvat putket, eristäen tyroksilla.
Asennustelineet vaan käänsin ja kiinnitin putkiin irti seinästä, pumpun korkeus ei muuttunut.

Viemäröinti : :idea: ( kondenssivesiputki )
ilp_07.JPG

ilp_08.JPG

ilp_09.JPG

Jonka olen tehnyt jo kaksi vuotta sitten, on kaivettu maahan ja putki ( suojattu lisäksi tyroksillä ) menee hulavesiviemäriin, varustettuna itsesäätyvällä sulatuskaapelilla 12 W/m, pituus 11 metriä, yhteensä 132 W, ja joka lämpiää pumpun käynnistyessä, eli ottaa virran ulkoyksikön asennusrimasta ( kuvassa musta kaapeli ).
Viemäröinti on toiminut alusta alkaen hyvin, jäätä ei ole pakkaantunut mihinkään.

Viemäröinnin rakentaminen: :eek:
Laitoin ulkoyksikön alle viemäröinnin, kiinnittäen putken NS 991, 32x1,8 PP HT S 14 kiinnikkeillä seinään ja sitten tällainen kulma, LVI-PORSS 964-503233, jos luin numerot oikein ( 45 astetta ), sitten noin 10 sm putkenpätkä, ja 45° kulma mutta erilainen jossa lukee Merika 32-45 PP-HT, nyt ollaan jo reiän kohdalla, sitten aletaan suurentamaan supistuskappaleilla 50-32 S 16, nämä kaikki tähänastiset ovat valkoisia. Lopuksi supistuskappale joka on harmaa, Uponer HTP 110/50, eli suppilon epäkeskon yläpää on 11 cm.
Näillä kulmilla on mahdollisuus kääntää viemäröinti paikalleen, taikka sivuun jos tulee pulmia jäätymisen kanssa. Tämä systeemi pitää tietysti ensinnä rakentaa, testata ja kohdistaa kääntyminen että osuu reiälle, minulla on suppilon ja pohjan väli noin 2-4 sm. Lopuksi pujotin lämpökaapelin loppupää ”kutistemuovi” edellä putkeen. HUOM! tämän jälkeen vasta kiristin putket paikalleen, varoen kaapelin taittumista.
Nollakelin lähestyessä pistoke maadoitettuun rasiaan, tai kuten minulla, ei tarvita mitään toimenpiteitä koska on kiinteä kytkentä kaapeliin. Tarvittaessa 50 - 60 l pitkänomainen palju alle joka on kyllä helppo tyhjentää noin kerran kahdesti viikossa, ennen veden jäätymistä paljuun, muuten jää joudutaan pudottamaan paljusta lämpimällä vedellä ulkopuolelta. ”Jääklönteistä” tulee hyviä jäisiä majan ”iglu” rakennuspalikoita lapsille, jotka tulee muurata eli jäädyttää kiinni.

Muutos valmiina: :cool:
ilp_10.JPG

Kuva on kadun puolelta, mielestäni Ilmalämpöpumppu häviää muun rekvisiitan sekaan,
mutta jos ohikulkija huomaa pumpun huomatkoon, hänelle saattaa tulla ajatus ”aha” sielläkin säästetään energiaa ja luontoa!
Olen erittäin tyytyväinen ilmalämpöpumpun tuomaan säästöön, ( noin 500-600 l lämmitysöljyä ) ja mukavuuteen ( jäähdytys, ja ilman puhdistus ).
 

jklaukka

Aktiivinen jäsen
Viime viikolla asennettiin meille Panasonicin PE9DKE ja samanlaista resonanssiäänien kantautumista sisätiloihin. Meillä on lautavuorattu hirsitalo ja koolauksessa on käytetty 2 tuuman ilmaväliä. Ilmeisesti tämä rakenne toimii kaikukoppana tietyllä kierrosluvulla. Tosiaan tuommoinen dieselin tyhjäkäyntityyppinen ääni kuului sisälle, vaikka oli jo asennettu tuommoiset paremmat kumijalat alle. Laitoin ulkoyksikön tilapäisen asennuspukin päälle ja nyt ei kuulu mitään ellei laita korvaa ikkunaan kiinni. Laite on tuossa ikkunan alla. Täytyneepä rakentaa pysyvä asennusteline, tuossahan tuota jo onkin sinulla mallia nähtävänä. Lisäksi kannattanee laittaa vähän kauemmaksi seinästä paremman ilmansaannin vuoksi, lieneekö merkitystä.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Vs: ILP:n kokemuksia, asennus, pumpun äänet, viemäröinti, kuvia

Siirsin aiheen tänne gallerian puolelle. Tuo Käyttökertomuksetkanava olisi tarkoitus pyhittää otsikon mukaisille aiheille.
 
Back
Ylös Bottom