Erillisen varaston/työhuoneen viilennys

3raser

Tulokas
Haluisin kuulla muiden mielipiteitä parhaaksi viilennystavaksi uuteen omakotitaloon. Liitteenä kuva pohjapiirustuksesta ja siihen merkattu "varaston" painovoimainen poistoilmaputki ja ikkuna jota ei ollut alkuperäisessä. Asunnossa on ilmalämpöpumppu olohuoneessa joka viilentää asuintiloja, mutta varasto on myös tehty ihan normihuoneeksi joka toiminut työhuoneena. Työhuoneessa ei siis ole viilennystä ja vain painovoimainen poisto, muissa asuintiloissa koneellinen poisto. Mikä olis tähän järkevin ratkaisu saada työhuone siedettävän viileäksi? Mulla tullut muutama idea jotka listaan tässä:


  • Liittää työhuoneen poisto asuintilojen koneelliseen poistoon ja tehdä ilmanvaihtoputki työhuoneen ja keittiön välille, jolloin keittiöstä tulisi viileää sisäilmaa työhuoneeseen korvaamaan poistettu ilma. Täytyisi lisätä tuloilmaa ulkoa työhuoneen verran muihin asuintiloihin. Halpa ratkaisu ja ehkä toimiva ainakin jossain määrin
  • Sama systeemi kuin ylempänä mutta siirrettävä ilmastointilaite niin että poisto suoraa kiinni huoneen poistoon katossa ja korvaava tuloilma tulisi keittiöstä. Mahdollisesti äänekäs, ainakin edellinen siirrettävä oli suht äänekäs. Kestääkö koneellinen poisto jos sinne tunkee kuumaa ilmaa voimalla? En haluais vetää ulkoseinään reikää vain kesäiseen tarpeeseen. Tietty voisi jättää ilmanvaihdon painovoimaiseksi ja hoitaa poisto tuolla siirrettävällä, mutta mites sitten lämmityskauden aikana?
  • Asentaa ihan oma ILP työhuoneeseen. Keskihintainen mutta ehkä kuitenkin liian yliampuva noin 20 neliön työhuoneeseen?
  • Unelmana olis asentaa isompi ulkoyksikkö (mahdollisesti kaksi) ja laittaa jokaiseen makuuhuoneeseen, olohuoneeseen ja työhuoneeseen kattoyksikkö ameriikan tyyliin. Tämä on sen verran hintava ettei tässä vaiheessa vielä onnistu mutta pitäisikö tähän suuntaan lähteä ja ottaa esim ensimmäinen osa tästä ja asentaa kattoyksiköt työhuoneeseen, olohuoneeseen ja mahdollisesti päämakkariin? Ei tuokaan halpa ratkaisu ole mutta ehkä järkevämpi tulevaisuutta aatellen kuin että asentaisi yhden erillisen ILPin työhuoneeseen?
218839992.jpg
 

kotte

Hyperaktiivi
Sama systeemi kuin ylempänä mutta siirrettävä ilmastointilaite niin että poisto suoraa kiinni huoneen poistoon katossa ja korvaava tuloilma tulisi keittiöstä. Mahdollisesti äänekäs, ainakin edellinen siirrettävä oli suht äänekäs. Kestääkö koneellinen poisto jos sinne tunkee kuumaa ilmaa voimalla? En haluais vetää ulkoseinään reikää vain kesäiseen tarpeeseen. Tietty voisi jättää ilmanvaihdon painovoimaiseksi ja hoitaa poisto tuolla siirrettävällä, mutta mites sitten lämmityskauden aikana?
Äänekkyydelle ei voi muuta kuin yrittää etsiä edes hiljaisinta (jollainen ei varsinaisesti ole hiljainen, mutta saattaa työhuoneessa hyvinkin olla siedettävän rajoissa), mutta toisaalta on sellaisiakin malleja, joissa on vaihtoventtiili, joten talvella saa lämmintä jäähdytyksen sijaan. Moinen laite hoitaisin ilmavaihdonkin, kun johtaa putken ulos ja järjestää huoneeseen korvausilmaventtiilin niin, että korvausilman voi suunnata vaihtoehtoisesti koneen sisäkennin ilmanottoaukon luo tai sitten niin, että ilma leviää huoneeseen. Ilmavaihto on sitten usein valitettavasti jaksottaista ja vaihtelevaakin keskimäärin, eli ilma vaihtuu vain kompressorin jäähdyttäessä tai lämmittäessä, mutta silloin varsin tehokas. Lämmitysteho ei ole kummoinen pakkasilla, mutta toki parempi kuin pelkän poiston ja korvausilmaventtiilin (joten muutakin lämmitystä voi tarvita).

Huoneen liittäminen muuhun talon ilmavaihtoon edellyttäisi hiukan tarkimpeja tietoja ja tarkempaa suunnittelua.
 

3raser

Tulokas
  • Keskustelun aloittaja
  • #3
Täältä ei näköjään tule sähköpostia uusista viesteistä automaattisesti niin tämä mennyt täysin ohi. Tosiaan lämmitys hoituu vesikiertoisella lattialämmityksellä niin lämmitykseen ei ole tarvetta ja siksi mietinkin etten haluaisi porata reikiä ulkoseiniin koska niissä aina homma saada tiiviiksi talvella. Ajatus kuitenkin olisi jossain vaiheessa siirtyä koneellisen poiston lisäksi koneelliseen tuloon, tällä hetkellä siis tuloilma venttiileistä seinissä. Tästä syystä en myöskään haluaisi porata reikää tuloilmalle ulkoseinään vaan mieluummin sitten kattoon heti ja yläpohjan kautta muista asuintiloista tuloilma. Vois sitten myöhemmin liittää tuon koneelliseen tuloilmaan. En tiedä onko tässä mitään järjen hiventäkään :hmm:
 
Back
Ylös Bottom