ekomies sanoi:DEF = 230 VAC, max. 100VA output for heating cable to heat the base and drain pipping, Condensation water appears in heating mode during defrosting. Output is active another cca 10 minuts after defrosting is finished.
Tämmöisen selityksen löysin ohjausjärjestelmän toimittajan nettisivuilta. Tuossa kerrotaan miten se katkaistaan mutta mikähän sen käynnistää jos termostaatti on lisäksi sarjassa kaapelin kanssa. Pitäisköhän ottaa käyttöön, nyt sitä ei ole johdotettu millään lailla?! Kello voisi olla yksi, mutta ulkolämpötila ja sulatuksen tarve myös muut ohjaajat.
pökö sanoi:Pätkiminen tuo selvää säästöä![]()
Sammeli77 sanoi:Oletko jossain vaiheessa haarukoinut, että kuinka lämmönvaihtimen läpi menevän vesivirtauksen muuttelu vaikuttaa fujitsun hyötysuhteeseen? Kannattaako pyrkiä ajelemaan pienellä vai isolla dt:llä?
ekomies sanoi:Ulkolämpötilan keskiarvo lähestyy -20 C lukemia. Täytyi nostaa Max Comp. asetus 70 %:iin Vilpissä.
Takan lämmityksessä kokeilin foorumilla mainittua aamuin & illoin lämmitystä, vajaa pesällinen.
Tuntuu toimivan, sisälämpö on tasaisempi.
Sammeli77 sanoi:Kateellisena katson tuota kiertoveden dt:tä... meillä on näillä keleillä yli 6 astetta vaikka kiertovesipumppu täysillä ja kierrot auki kaikki. Horo mikä horo. Hienosti näyttää sinulla pelaavan Fujitsu.
ekomies sanoi:Kulutuslukemat on rojahtamassa alaspäin. Osa selittyy varhaisella kevään alulla. Helmikuu on ollut lauha ja luppailee reiluja plussakelejä (huomenna +8 iltapäivällä) etiäpäin.
VesA sanoi:Viime vuosi oli helmikuun osalta samanlainen, mutta sitten iski maaliskuussa uusi vilu: Helsingissä viikko 10 keskiarvo -7.1 v11 -9.1 v12 -7.3
VesA sanoi:Laskitkos muuten kumpi kannattaa paremmin: pörssisähkön yöhinta vai copikkaampi päivä kalliimmalla sähköllä.
ekomies sanoi:Vappua juhlistaen 3 vuotinen pumpun takuuaika on ohitse.![]()
![]()
janti sanoi:Mitä modauksia on nyt suunnitteilla kun ei ole takuuta niskassa?
ekomies sanoi:Lisäksi tuli tehtyä semmoinen huomio, että keskilämpötilaa ei voi enää tähän vuodenaikaan käyttää suoraan numerona lämmitystarpeeseen, koska oli hellekelejä. Ts jos toukokuussa ei olisi ollut ihan niin lämpimiä ja kylmiä päiviä ja keskilämpötila olisi ollut sama, sähköä olisi kulunut lämmitykseen vähemmän.
timbba sanoi:Tätä varten on lämmitystarveluvut![]()