Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Tampereella oli -21C, väittävät että joulua kohti lauhtuu -5C hujakoille. Saapi nähdä. Itseä ei kyllä haittaa yhtään, antaa tulla vaan ja luntakin saisi tulla lisää. Kunnon talvi vihdoinkin.
Kävimme tänään kaupoissa ja jos jatkaa runsaana vesisateena tämä talvikeli niin täälläpäin tulee vedet teille, Kirkkonummen Peders suora oli eilen hyvin lähellä tulvimista tielleViikonlopun sateet nostavat joet tulvalukemiin, vedenpinnat paikoin korkeimmillaan vuosikymmeniin
Suomen ympäristökeskuksen mukaan tulvavedet nousevat Etelä- ja Länsi-Suomessa paikka paikoin pelloille, mutta eivät näillä näkymin kastele rakennuksia.
Ja lauha sää näkyi suoraan tammikuun sähkölaskussa, käytetyistä kWh:sta puolet pois edelliseen vuoteen verrattunaTammikuu monin paikoin harvinaisen tai poikkeuksellisen lauha
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan tammikuun keskilämpötila vaihteli lounaissaariston noin +1 asteesta Pohjois-Lapin noin -10 asteeseen.
Tammikuun keskilämpötilat olivat suuressa osassa maata 2‒5 astetta vertailukauden 1991–2020 keskiarvoja korkeampia. Rovaniemellä tammikuu oli 1950-luvun lopusta alkaneen mittaushistorian lauhin.
Jos sitäkään?Tuleeko han sitä lunta nyt 5-10 cm oikeasti?
Katsoin iltapäivällä windy.com ja yr.no/nb/kart/radar ja niiden ennuste ei ole aurinkoinen...Nyt jysähtää takatalvi! Jopa 30 senttimetriä lunta etelään
Lumisateet kantautuvat Etelä-Suomeen sunnuntaina, ja sitä tupruttelee tiistaihin asti.
Tuleeko han sitä lunta nyt 5-10 cm oikeasti?
Itse vein sukset varastoon ja lakasin hiekotushiekat laatoitukselta.Ja minä laitoin pois lumilapiot ja lumilingon jo
![]()
8-10 cm pakkaslunta tuli näin aluksi lähimpien mittauspisteiden mukaan. Katsotaan mikä on tilanne huomenillalla.Tuleeko han sitä lunta nyt 5-10 cm oikeasti?
Eiku se on sitä muutosta. Muutoksesta johtuva ääri-ilmiö taitaa jatkua seuraavat 60 vuotta ja sitten taas lämpenee eli Kertun 2100 vuoden ennustus saattaa osittain toteutuakkinLunta onVihdissäkin ja sataa lisää. Saas nähdä koska jokku rillipää tulee todistelemaan että rusas lumentulo ja pakkaset tähän aikaan vuodessa johtuvat ilmaston lämpenemisestä.
Heh, joo, "takatalvi" maaliskuussaNormaalilta talvelta kuulostaa, mutta kai se on nykyaikaa että normaali on aina epänormaalia.. Itse otan ilolla vastaan pikkupakkaset ja lumisateet, aina ne räntä/loska/vesikelin voittaa.
Aivan turha verrata etelärannikkoa ja pohjoisempaa Suomea. Täällä kehä1 sisällä tämä on takatalvi. Aika harvoin täällä maalis huhtikuun vaihteessa sataa tämmöisiä pakkaslumimääriä.Mikäs takatalvi se maaliskuussa on? Suurimmat lumimäärätkin mitataan useimmiten vasta huhtikuussa. Nyt on siellä metrin tienoilla, ihan normilukemissa.
Kyl täällä etelän leveyksillä maaliskuun lopussa tulevat isommat lumet on takatalvi ja hyvinkin poikkeavaa. Välissä lumet oli jo täysin hävinneet, tiet ja pihat oli kuivia, moottoripyörät liikenteessä ja leikkurin teriö jo teroiteltiin.
Tottamaar pohjoisemmassa saa olla metri lunta, mutta se on eri asia.
Löytyykö vastaavaa kuvaajaa muutaman sadan vuoden ajanjaksolta?Niin se maailma muuttuu ja asiat unohtuu. 50v sitten Maaliskuu on ollut täysi talvikuukausi etelässäkin.
90 luvulla alkoi kelit lämpenemään.
Ilmastonmuutos?
katso liitettä 85925