Nibe - ohjelmistopäivitykset

mimique

Tekninen taiteilija
Joulun aikakin on ollut Nibellä kiireistä aikaa - vaativatkohan asiakkaat ja osakkeenomistajat alati kasvavia työsuorituksia (= aikaisempien sätöksien korjailuja): uusi ohjelmistoversio 2.16.10 on Niben S40 -ohjaimelle laitettu jakeluun.

Tässä versiossa on luvattu kaikenlaista mielenkiintoista; sähkön hintatietojen näyttöä, paranneltua energialokia, upLink -yhteydenpidon korjailua sekä kiintoisana seikkana F2120:n firmiksen päivitys versiosta 10677 versioon 10678.

Edelliset versiot 2.15.9 ja 2.14.8 ovat olleet hiukan pettymyksiä (SMO S40 on kaatunut keskimäärin kerran kuukaudessa, joskin itse aina toipunut). Ehkäpä tämä antaa pientä insentiiviä kokeilla tätä uutta versiota näin kesken kiihkeän lämmityskauden (joskin tuon F2120:n päivitys hiukan arveluttaa) kunhan F2120 malttaa pitää pientä taukoa.

Lisäys: päivitys onnistui, menu 3.3 (energialoki) ilmeistyi valikkoon, lisäksi energialokin saa menu 4.11.4:n kautta lisättyä myös aloitusnäytölle - mukavaa käyttöliittymäkarkkia näin joulun jälkeen. SMO S40:n päivityksen jälkeen S40 aloittaa F2120:n päivityksen joka n. minuutin-kahden jälkeen ilmoitti onnistuneensa. Saas nähdä, vieläkö F2120:n henki kulkee version 10678 sielulla. @kurre orava sanoin: rohkea rokan syö, uhkarohkea Karjakunnan nakin.

Version: 2.16.10
Release date: 2022-12-27
ADDED
  • Electricity price graph in menu 4.2.5, improved display of graph and added ? with help text
  • Added shared icon for pool1 and pool2 on energy log
  • Added exercise of GP10 pump
  • Information about electricity price is now displayed in the accessory RMU S40 if smart price adaptation is activated
  • Updated with new version of RMU S40 v1.4
  • F2120 is updated to v10678
  • Refined energy log, it is now possible to export energy log in menu 8.5
  • Added exercise on GP13 (PCS/PCM pump)
  • Home screen energy log available for SMO S40
  • SMO S40 together with ground source heat pump: Is it now possible to select ”Groundwater pump” on AUX in menu 7.4
CHANGES
  • Improved SRV10 control
  • Minor adjustments to the menu and menu texts
  • SMO S40: fixed an issue with smart energy source that allowed GM to stop at -100.
  • Fixed an issue that multi installation for ground source heat couldn’t switch between delta and target charge method in menu 7.1.1.2
  • S11/1255: updated operating information in menu 3.1
  • Fixed an issue that could incorrectly cause alarm 367 (immersion heater operation) if pool was turned off
  • Fixed an issue that ventilations unit 4 wasn’t visible in RMU S40.
  • Improved connection to myUplink
  • SMO S40: Fixed an issue that could could cause various communication alarms in SMO S40 against sensors, outdoor units and MCB-L
 
Viimeksi muokattu:

mimique

Tekninen taiteilija
Nibellä ahkeroidaan intensiivisesti; uusi ohjelmistopäivitys 2.7.15 SMO S40:lle on ilmestynyt. Tällä kertaa Niben ohjelmisto-osaston tarmo on kohdistunut vain virheiden korjaukseen. Valitettavasti niitä onkin viime aikoina riittänyt, latauspumpun ohjauksessa on epämääräisyyksiä ja S40:n ohjaussofta saa itsensä n. kerran kuukaudessa sellaiseen solmuun että vahtikoira puree, ja S40 resetoi itsensä. Onneksi S40 ei ole unohtanut päätehtäväänsä, torppa on pysynyt lämpimänä.

Lisäys: päivitys onnistui hyvin, parissa päivässä ei ole havaittu mitään kummallisuuksia. Päivityksen jälkeen TCP/IP Modbusilla meni yllättävän kauan aikaa kunnes alkoi toimimaan.

Version: 2.17.5
Release date: 2023-02-15
CHANGES
  • VVMS: Fixed an issue that circulation pump GP 1 could give too low a flow (approx. 7-8 l/m on BF 1) despite requested speed 100%
  • S2125: Fixed an issue that could incorrectly generate alarm 538 ”Sensor error BP8 outdoor air heat pump”.
  • F2120: Fixed an issue that could cause loss of communication between indoor and outdoor during update
  • Updated handling of hot water in Smart price adaptation
  • Minor adjustments to the menu and menu texts
  • Fixed an issue that smart price adaptation was not displayed correctly in RMU S40
  • Fixed an issue where devices could lose connection to myUplink and a restart was required to regain connection
 
Viimeksi muokattu:

mimique

Tekninen taiteilija
Kevään lisääntynyt valo on vaikuttanut innostavasti myös Nibellä; versionumero on taas kasvanut 2.17.5 -> 2.18.5. Edellinen versio (2.17.5) lääkitsi SMO S40:n kaatumatautia, puolentoista kuukauden aikana S40 pysyi koko ajan pystyssä. Toisaalta taas TCP/IP Modbus rupesi hidastelemaan, silloin tällöin tuli jopa sekunnin vasteaikoja. Varmasti S40:n prosessorilla oli kiireisempääkin tekemistä kuin vastailla Modbusin kautta tuleviin vähäarvoisiin tiedusteluihin.

Päivitys tuntui menevän ripeästi läpi, toki jos on asettanut energianäytön S40:n aloitusnäytölle, tämä asetus menetetään - ymmärtäähän sen että kun energianäyttö tuli vasta pari versiota sitten, niin sisäistäminen että se kuuluu järjestelmän tilaan, ottaa toki aikansa.

Muutoksista innostava on tuo jäätymisen eston muutos, olisikohan systeemi niin älykäs että se tutkisi BT12 anturin lämpötilaa; jos se pysyy reippaasti plussalla, niin silloin latauspumppua GP12 ei tarvitsisi pyörittää ollenkaan (vapaakierto riittäisi).


Version: 2.18.5
Release date: 2023-03-28

ADDED
  • Added exercise on GP1
  • SMO S40: Added exercise on circulation pump GP12
  • RMU S40 is updated to V1.5. (Wired version only)
  • S2125 is updated to v10752
  • Added information in pulldown and operating infor about that night cooling is active
  • Created zones added as own groups in the history of myUplink

CHANGES
  • Updated freeze protection function, now the return temperature is also checked
  • F2120/S2125: Improved calculations for BBR power value
  • Update functionality for demand control ventilation
  • Improved version of smart control hot water
  • VVM S320/S325, SMO S40: Fixed a problem with operation in ”emergency mode” if the alarm came from the outdoor unit
  • Panel was displayed on myUplink even though smartprice adaptation was not preselected in the product
  • Fixed issue with ERS S40 boost mode in demand control ventilation
  • Improved syncing of the outdoor temperature in RMU S40
  • Fixed so BT37, external sensor is named with the selected name of the sensor in 3.1.14
  • Fixed issue with one decimal missing for electricty price in Euro
  • Fixed so internal shunted addition is possible to use together with SES
  • Minor adjustments to the menu and menu texts
 
Viimeksi muokattu:

jttakala

Tulokas
Hei,

Onko vinkkejä mitä voisi tehdä kun Nibe 470 ei tunnista muistitikkua tai muistitikulla olevaa tiedosta?
Tämmöinen päivitys olisi saatavilla, ja tämän pelkkä tämän näköinen tiedosto olisi tikulla.

1681978142394.png
 

kurre orava

´pitkähän on pilalla, lyhyttä on helppo jatkaa...´
Onko kuinka iso muistitikku? Onko millä alustuksella (FAT32)?
F-sarjan koneet ovat olleet hiukan kranttuja tuon tikun suhteen, mitä hyväksyvät ja mitä ei. Melkein kannattaisi kokeilla toisella tikulla mikäli sellainen on käsillä.
 

mikiz

Jäsen
Hei,

Onko vinkkejä mitä voisi tehdä kun Nibe 470 ei tunnista muistitikkua tai muistitikulla olevaa tiedosta?
Tämmöinen päivitys olisi saatavilla, ja tämän pelkkä tämän näköinen tiedosto olisi tikulla.

katso liitettä 86388
Tiedostonimi on ehkä liian pitkä ja ainakin väärän tyyppinen (ei tyyppiä ollenkaan). Tuon päivityksen oletustiedostonimi on "F470_v9071R8.nibe" Miksi olet uudelleennimennyt sen?
 

jttakala

Tulokas
Hei,

FAT32 formatointi 32GB usb3.0 tikku. Lieneekö liian hifi tikku? Tuon niminen tiedosto minulle latautuu kun klikkaan kuvan punaista linkkiä. Latautuuko muilla tiedosto .nibe päätteellisenä? En ole tiedostonimeä toki muokannut.
 

mikiz

Jäsen
Hei,

FAT32 formatointi 32GB usb3.0 tikku. Lieneekö liian hifi tikku? Tuon niminen tiedosto minulle latautuu kun klikkaan kuvan punaista linkkiä. Latautuuko muilla tiedosto .nibe päätteellisenä? En ole tiedostonimeä toki muokannut.
Jokin nimimuutos tuossa ladatessa tapahtuu, sillä tiedostopääte pitäisi olla ".nibe". Kokeile ladata tiedosto jollain muulla selaimella. Ja sitten erityinen huomio; tarkista aina että MD5-tarkistussumma on lataamassasi tiedostossa sama kuin mitä sen on ilmoitettu olevan (c4c42c7f9e72e4f47c4eb4e079ff7d36). Jos näin ei ole, ei voi tietää mitä päivityksessä tapahtuu...

MD5-tarkistussumman tsekkaamiseen on ilmaisohjelmia netissä. HashTab on ainakin yksi, mutta on näköjään jo "discontinued".
 

jttakala

Tulokas
Hei,

Microsoft Edge selaimella latasi .nibe päätteisen tiedoston. Google Chrome selaimella latautui aluksi tuo päätteetön mikälie tiedosto.

Sain ohjelmiston päivitettyä. Kiitos!
 

Hempuli

Töllintunaaja
Nibe F2120 10678R1 24.5.2023
Added
• Improved handling of info message for ”warm/cold outdoor air in heating operation”
• Alarm 232/240 ”low evaporation” no longer occurs at outside temperatures colder than -25°C
Changes
• Fixed an issue where the compressor did not reduce speed when the compressor limit was reached,
which could result in an alarm. Most often alarms 346, 295 (High HP)
 

mimique

Tekninen taiteilija
Aika tuomen kukinnasta syreenien kukinnan päättymiseen (Mellan hägg och syren) sanotaan olevan hienointa aikaa vuodessa - luonto on heräämässä, huumaavat tuoksut valtaavat ilmatilan, luonnon vihreä on alkukesän heleää ja muutos tuntuu mahdolliselta - jopa haluttavalta. Ehkäpä vuodenaika on innostanut Nibelläkin taas uusiin tuotoksiin. Uusi ohjelmaversio SMO S40:lle on kokenut alkukesäisen päivänvalon.

Tässä versiossa Niben huomio on kiinnittynyt ilmanvaihtolaitteiden kanssa puljaamiseen, sekä etäyksikön (RMU S40) toiminnan viilaamiseen.

On siinä kuitenkin muutama kiinnostava kohta. Edellinen versio (2.8.15) hävitti energialogin, ja nyt se taas tässä versiossa ilmaantui takaisin. Toki tältä väliajalta lokitietoja ei tietenkään kerätty. Onneksi ymmärtäväisesti Niben Agilent-ohjelmankehitykseen suhtautuva kerää omassa järjestelmässään lokia, joten liiemmin tuo energialokin kömmähdykset eivät haittaa. Hyvä puoli on myös että S40 vaivannut kaatumatauti on pysynyt poissa jo useamman kuukauden. Lisäksi muutama kielellinen kömmähdys on korjattu.

Version: 2.19.4
Release date: 2023-05-15
ADDED
  • Home screen ”ventilation” - Ventilation Icon shows system number if several ventilation systems are selected - it is possible to set ventilation 1-4 speed if “Extended ventilation setttings” is activated
  • RMU S40 is updated to V1.6 (only with wireless connection)
    • Updated languages (German and Icelandic)
    • Improved handling of internal temperature values
    • Updated screensaver with status icons for Increased ventilation, More hot water and Smart price adaptation
    • Possible to select fan speed 1-4 on home screen if ”extended ventilation settings” is activated
  • It is now possible to activate ”extended ventilation settings” in menu 4.11.4
  • If more than one ventilation unit is selected in the system, it is now possible to select the ventilation unit in menu 5.4 (Wireless devices) that ROT 10 affects
  • It is now possible to select up to 6 pcs BT37 (Ext. Temp. sensors) on AUX in menu 7.4
  • Added possibility for different filtering time in auto mode for heating and cooling
  • Added pump exercise on GP2 pumps
  • Added help texts for calibration of ventilation in meny 7.1.4.3
CHANGES
  • Updated languages (German, Danish, Norwegian, Icelandic, Finish)
  • Fixed an issue that could cause energy log not to be displayed on home screen
  • SMO S40: Fixed an issue were QN10 sometimes was stuck in functionality that caused QN10 to open/close incorrectly
  • SMO S40: The accessory ”shunt-controlled brine” is now available as an option when combined with geothermal heat pumps
 
Nibe F2120 10678R1 24.5.2023
Added
• Improved handling of info message for ”warm/cold outdoor air in heating operation”
• Alarm 232/240 ”low evaporation” no longer occurs at outside temperatures colder than -25°C
Changes
• Fixed an issue where the compressor did not reduce speed when the compressor limit was reached,
which could result in an alarm. Most often alarms 346, 295 (High HP)
en saanut tuota itse asennettua, herjaa ettei muka ole yhteensopiva ulkoyksikön kanssa. Laitoin Nibelle viestiä virheilmoitusten kera, katsotaan mitä vastaavat.
 
Ylös Bottom