PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Tervehdys lämpöpumppuaktiivit! Uusi foorumilainen esittäytyy.

Kuten allekirjoituksessa mainitaan, asumme emännän kanssa kaksin 2013 heinäkuun alkupuolella käyttöönotetussa 1-kerroksisessa omakotitalossa. Talo rakennettu 2010 vuonna voimassa olleiden rakennusmääräysten mukaisesti. Asunto-osan pinta-ala 150 neliötä. Warmian lattialämmitys. Talon päädyssä vielä autotalli ja varasto, joissa talvella pidetään sähköisellä lattialämmityksellä 5 - 10 astetta lämmintä.

Aitokiukaan kivet lämmitän punaisiksi keskimäärin 2 - 3 kertaa viikossa.

Kun ulkoilman lämpötila laskee alle +10 asteen, takkaa ja leivinuunia vuorotellen noin joka toinen päivä. Viime talven ainoana kunnon pakkasviikkona lämmitin niitä vuoropäivinä. Kerralla puuta palaa tuollainen pärekopallinen, 15 - 16 kg.

PILPiin päädyin koska talon tilavuus on kuitenkin melko suuri ja eristys / tiiveys hyvä --> lämmöntarve pieni. Tiedossa kuitenkin oli, että noilla tulisijoilla aktiivisesti lämmitetään ja PILP keskittyisi lähinnä tuloilman esilämmitykseen ja käyttöveteen. Polttopuiden suhteen olemme omavaraisia. Pihan perällä rakoseinälato, jonne mahtuu n. 14 pinokuutiota.

Myönnetään, että kovemmilla pakkasilla maalämpö säästäisi PILPpiin verrattuna, mutta on niin kallis investointi, että takaisinmaksuaika olisi ollut kymmeniä vuosia, ottaen huomioon, että polttopuut ovat "ilmaisia". Mitään laskelmaa en asiasta tehnyt.

Tähän mennessä PILPin kompura on käynyt 1515 tuntia, joista käyttövettä lämmittänyt 932 tuntia, eli 62 % käyntiajastaan.

Tässäpä tilastoja heinäkuusta 2013 lähtien. Puulämmityksestä aloin pitää kirjaa tämän vuoden alusta. Saunapuita en ole laskenut mukaan, koska kiuas nyt ei varsinaisesti ole varaava.

2013 heinäkuu 325 kWh
2013 elokuu 318 kWh
2013 syyskuu 451 kWh
2013 lokakuu 470 kWh
2013 marraskuu 548 kWh
2013 joulukuu 552 kWh

2014 tammikuu 1381 kWh + 326 kg (tällöin pidettiin tosin autotallissakin muutama päivä enemmän lämmintä)
2014 helmikuu 770 kWh + n.180 kg (oltiin viikko lapissa ja isäukko kävi lämmittämässä, siksi arvio)
2014 maaliskuu 600 kWh + 175 kg
2014 huhtikuu 416 kwh + 115 kg
2014 toukokuu 307 kWh
2014 kesäkuu 255 kWh
2014 heinäkuu 345 kWh (näkyy jäähdytys ILPllä)
2014 elokuu 320 kWh (täälläkin jäähdyteltiin)
2014 syyskuu 270 kWh + 50 kg
2014 lokakuu 331 kWh + 158 kg

Tänään tulee menemään kuluvan vuoden kulutuksessa 5000 kWh rikki. Alkaa kyllä jo itseäkin epäilyttää, että mahtoiko kesän ukkoset rikkoa tuon etäluettavan sähkömittarin, että jättään jonkin vaiheen mittaamatta. ;)
 

Spiderbait

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Syys - lokakuu on mennyt tänä vuonna tosi pienellä kulutuksella. Itse ei kyllä pääse tuohon millään
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #3
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Meillä on tuo käyttöveden kulutuskin lähes puolet keskivertosuomalaisen kulutuksesta. 16 kk aikana vettä mennyt 64 m3, eli vuosikulutukseksi 48 m3. Mitäköhän siitä sitten on lämpimän veden osuus?

Kuten jo tuolla Niben sähkönkulutuskeskustelussa totesin, niin tuo meidän ilmanvaihto ei ole normien mukainen. Hyvin kuitenkin riittää kahdelle ihmiselle. Eikä isompikaan porukka ole saanut ilmanlaatua aistinvaraisesti huonoksi. Tuloilma n. 1:eek:C.

Tuo ILP meillä on lähinnä kesäaikaista jäähdytystä varten. Lämmityskaudella siinä on pyynti 21 - 22oC ja puhallinnopeus 1. Se, että huomaa ILPn puhkuvan lämmintä ilmaa, on hyvä huomautus, että puuta palamaan. :)
Sisäyksikkö on sijoitettu siten, että se kierrättää leivinuunin ja takan päältä lämmintä ilmaa myös muihin huonetiloihin. Nuohoojan kanssa kesällä näistä lämmityssysteemeistä juteltiin ja hänen havaintojensa perusteella tällaisessa talossa, jossa on harjalta korotettu sisäkatto (tässä tapauksessa sisäkorkeus harjan kohdalla 3,5 m) on erityisen tärkeää, että tulisijojen päältä jollain vipperällä jaetaan lämmintä ilmaa. Muuten tuonne "harjapiikkiin" voi kerrostua hyvinkin lämmintä ilmaa.

Pitäisi keksiä tuolle kiukaassa poltetusta energiasta talteen saatavalle osuudelle jokin laskukaava. Kesällä sitä energiaa kylläkin joutuu pumppaamaan ILPillä pihalle.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Pohja.jpg


Tuossa tämän meidän mökin pohjakuva.

Tähän ketjuun saa muuten vapaasti kommentoida.

Parin viikon ajan kokeillut tuohon Nibeen erilaisia säätöjä, eikä sähkönkulutus ainakaan noussut ole.

Aiemmin illalla oli "takkakytkin" päällä, eli tulo 60% ja poisto 30%. Nibe kun lämmitti käyttövettä, niin jäteilma meni -7 oC ja höyrystin -5,4 oC. Laitoin sitten ilmanvaihdon normaaliin, poisto 40% tulo 35%, niin muutamassa minuutissa nousi plussalle molemmat. Poistoilma 23 oC.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Marraskuu 2014:

Sähkön kokonaiskulutus 373 kWh.
Puita poltettu takassa ja leivinuunissa 214 kg.
Saunan kiukaassa poltettu arviolta saman verran. Pitäisi varmaankin alkaa laskemaan ~50% hyötysuhteella nuo saunapuut mukaan.

Fortumin mukaan keskilämpötila +2,39 oC.
Ilmatieteenlaitoksen kuukauden keskilämpötila Porissa +2,3 oC ja lämmitystarveluku 442.

Suurin päiväkulutus 1.11. 24,05 kWh, keskilämpötila -0,6 oC.
Pienin päiväkuluts 28.11. 7,75 kWh, keskilämpötila +3,33 oC.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #6
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Joulukuu 2014:

Sähkön kokonaiskulutus 725 kWh.
Varaavia tulisijoja lämmitetty 262 kg puilla.

Fortumilla vielä säätöä kuun viimeisten päivien lämpötilojen kanssa. Päivitän viestin, kunhan ne saavat lämpötilat oikein.
Ilmatieteenlaitoksen kuukauden keskilämpötila Porissa -0,4oC ja lämmitystarveluku 539.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #7
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Vuosi 2014 kokonaiskulutus 6094 kWh.
Puita poltettu varaavissa tulisijoissa 1432 kg ja kiukaassa arviolta 2250 kg.

Ilmatieteenlaitoksen lämmitystarveluku Porin mittausasemalla 3681.

Kuvassa Fortumin Valpas-palvelusta vertailua vastaavilla spekseillä oleviin maalämpötaloihin. Vertailu maalämpöön siksi, että PILP ei ole tuolla vaihtoehtona ja vertailu suorasähkötaloihinkin näyttää kovin epäreilulta.
Kulutusvertailu%2B2014.jpg
 

ilpo_

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Kannattaa tarkistaa kuinka paljon ilppi kuluttaa sähköä tuolla tyhjäkäynnillä. Ymmärtääkseni oma mitsu haukkaa 120W ulkoyksikön sulanapitoon koko talven ajan lämmitti sillä tai ei. Jos tilanne on sama tuolla SKR35:llä niin kannattaa laittaa se virrattomaksi suoraan. 120W 24/7 syö ~86kWh kuukaudessa.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #9
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

ilpo_ sanoi:
Kannattaa tarkistaa kuinka paljon ilppi kuluttaa sähköä tuolla tyhjäkäynnillä. Ymmärtääkseni oma mitsu haukkaa 120W ulkoyksikön sulanapitoon koko talven ajan lämmitti sillä tai ei. Jos tilanne on sama tuolla SKR35:llä niin kannattaa laittaa se virrattomaksi suoraan. 120W 24/7 syö ~86kWh kuukaudessa.
Ilpo_:lta ihan hyvä huomio. Kävin tsekkaamassa tuon ulkoyksikön lämpökameralla ja tasaisen pakkasella se oli pohjiaan myöten, eli siellä ainakaan mikään sulatusvastus ole päällä.
Tuo ilppi on kytketty suoraan sähkökeskukselta omalla johdollaan turvakytkimen kautta ulkoyksikköön, josta tulee syöttö sisäyksikköön.
Nyt jouluvalojen aikaan on talon peruskulutus ollut pienimmillään 0,23 kW/h, eli ei tuo ILPpi kovin paljon tyhjäkäynnillä vie. Kevät / syksy, kun ILP oli sammutettuna peruskulutus pienimmillään 0,12 - 0,13 kW/h.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Tammikuu 2015:
Sähköä 837 kWh. Puita poltettu varaavissa tulisijoissa 302 kg. Sauna lämmennyt 12 kertaa, n. 220 kg puita.

Kuukauden keskilämpötila -1,6oC ja lämmitystarveluku Porissa 578.

Suurin päiväkulutus 6.1. 57,14 kWh, vuorokauden keskilämpötila -9,7oC.
Pienin päiväkulutus 8.1. 14,57 kWh, vuorokauden keskilämpötila +1,4oC.

Viime vuoden tammikuuhun verrattuna 544 kWh vähemmän, joten hyvä alku tälle vuodelle <6MWh vuosikulutukseen. ;)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Helmikuu 2015:
Sähköä 627 kWh. Puita palanut varaavissa 250 kg. Sauna lämmennyt 10 kertaa, eli n. 200 kg puita.

Fortumin mukaan kuukauden keskilämpötila +0,44oC.
Ilmatieteenlaitoksen mukaan keskilämpötila Porissa +0,2oC ja lämmitystarveluku 470.

Suurin päiväkulutus 16.2. 35,46 kWh, vuorokauden keskilämpötila -5,4oC.
Pienin päiväkulutus 26.2. 13,15 kWh, vuorokauden keskilämpötila +2,79oC.

Viime vuoden helmikuu 770 kWh, keskilämpötila +0,62oC.

Vuosi 2015 tähän mennessä 1465 kWh. :cool:
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Maaliskuu 2015:

Sähköä 584 kWh. Puita poltettu varaavissa 163 kg. Sauna on lämmennyt 16 kertaa, eli n.320 kg puita. :eek:

Kuukauden keskilämpötila Porissa +1,:eek:C. Lämmitystarveluku täsmälleen sama kuin helmikuussa, eli 470.

Suurin päiväkulutus 15.3. 31,85 kWh.

Pienin päiväkulutus 19.3. 10,4 kWh. Varsin kesäinen lukema jo. ;)

ILP ollut jo varmaankin puolet kuusta pois päältä. Sitten kesällä jäähdytykseen käynnistetään seuraavan kerran.

2015 Q1: 2066 kWh. Eipä tule Fortumilta kutsua Jazzeille.. ;D
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Huhtikuu 2015:

Sähköä 384 kWh. Varaavissa tulisijoissa poltettu 172 kg. Sauna lämpeni huhtikuussa 14 kertaa, ~250 kg. Kuun alussa vaihdoin kiuaskivet, jonka seurauksena veto parani ja kiukaan lämmitykseen tarvittava puumäärä pieneni jokusen kilon.

Fortumin mukaan, eli ilmeisesti etäluettavan mittarin lämpöanturin mukaan kuukauden keskilämpötila ollut +5,5oC.
Ilmatieteenlaitokselta ei ole vielä saatavissa keskilämpötilaa ja lämmitystarvelukua.

Varaston lattialämmityksen sammutin jo kuun alkupuolella ja autotallin eilen. Aurinkolämmitys toiminee jo niin hyvin, ettei termostaatti paljon ole tuossa autotallin lattiassa virtaa pitänyt.

Eilen käänsin myös asuinhuoneiden jakotukin sulkuventtiilin kiinni ja kiertovesipumpun 1-nopeudelle. Lattialämmitys siis enää käytössä sauna, ph, khh ja kuisti. Virtausta tuloilmapatterille saisi kanssa jo pienentää, kun alkaa olla +19oC tuloilma Nibeltä lähtiessään.

ILP ollut koko kuukauden sammuksissa. Odottelee kesän jäähdytystarpeita.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Toukokuu 2015:

Sähköä kulunut 256 kWh. Varaavissa tulisijoissa ei ole poltettu puuta lainkaan. Saunottu on ahkerasti, sauna lämpeni 18 kertaa. Lattialämmitys ollut käytössä ainoastaan KHH, PH, S ja kuisti. Tuloilma onkin lämmitetty toukokuussa lähinnä saunan lattiasta tulevasta kiukaan hukkalämmöstä, sekä kuistin lattiaan varautuneesta aurinkolämmöstä. Viime perjantaina ruuvasin tuloilmapatterin säätöruuvin lähes kiinni. Kun en kuitenkaan enää syksyllä muista, niin kirjoitanpa tähän itselle muistutukseksi, että tuo säätöruuvi oli 3/4 kierrosta auki lämmityskaudella.

Talon "ominaiskulutus" tai miksikä sitä minimikulutusta nyt kutsuisi on pudonnut taas sinne 120 - 130 wattiin, kun kiertovesipumppu on ollut 1-nopeudella.

Jäähdytystarvetta ei ole vielä ollut, joten Mitsu on ollut off sieltä huhtikuusta saakka.

Fortumin mukaan toukokuun keskilämpötila on ollut +7,9 oC. Havaintoasema kuulemma Tahkoluoto! :eek: Keskellä Pohjanlahtea! Kuvaakin hyvin lämpötiloja täällä sisämaassa. Totuus lienee jossakin Porin rautatieaseman ja Kankaanpään Niinisalon sääasemien mittausten välissä. No, ihan sama mitä ilmoittavat...

Ilmatieteenlaitoksen mukaan toukokuun keskilämpötila Porissa oli +9,3 oC ja lämmitystarveluku 149.

Sähkönkulutus 1 - 5 / 2015 on 2689 kWh. 786 kWh vähemmän kuin 2014 vastaavana aikana. Säästöä tullut hieman joka kuussa. Tässähän on hyvät ainekset sinne 5 MWh vuosikulutukseen. :)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Kesäkuu 2015:

Sähköä kulunut 256 kWh, kilowatin tarkkuudella yhtä paljon (vähän ;) ) kuin toukokuussa. Varaavia tulisijoja ei ole lämmitetty. Jokin ilta, kun sähköt oli olleet tunnin pois, olin jo vähällä tehdä "kynsitulet" leivinuuniin ilmanvaihdon järjestämiseksi. En ehtinyt vielä puuliiteriin, kun sähköt palaili pätkittäin..

Sauna lämmennyt kesäkuussa 13 kertaa.

Herätin Mitsun jäähdytyskauteen lauantaina 27.6. Talon ominaiskulutus (pienimmät mitatut tuntikulutukset) nousi tämän myötä 120W --> 220W. Tuon 100W siis ottanee sisäyksikön puhallin miniminopeudella, ilman että kompressori käy.

Ilmatieteenlaitoksen Porin mittapisteessä kesäkuun keskilämpötila oli +12,3oC ja lämmitystarveluku 7.

2015 ensimmäisen puoliskon sähkönkulutus 2945 kWh, eli hyvinkin sinne mataliin 5 MWh vuosikulutuksiin ollaan menossa.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Heinäkuu 2015:

Sähköä kulunut 332 kWh.

Sauna lämpesi heinäkuussa 16 kertaa, joka näkynee tuossa sähkölaskussa, kun ylimääräistä lämpöä on pumpattu Mitsulla pihalle. On siinä tosin joitakin kilowattitunteja rakennussähköäkin, kun noita ulkopuolia on viimeistelty.

Kuukauden keskilämpötila Porissa +15,6oC, lämmitystarveluku 0.

Asuntomessuilla Fortumin teltassa olisivat väen väkisten halunneet vaihtaa meidän sähköliittymän sellaiseen, jossa hinta muuttuu tunneittain seuraten markkinasähköä. Fortumin kaveri kyllä naurahdellen ihmetteli, että millä meidän talo lämmitetään, kun näki näitä meidän kulutuksia parin vuoden ajalta. :cool: Ei sitten tuota Kesto-sopimusta ruvettu muuttamaan. Näillä kulutuksilla ei centin osia kannata halkoa.

Nuohoojakin tuossa kävi ja kehui, että siihen nähden, että "melkein työkseni" lämmitän noita tulisijoja, hormit oli kovin puhtaat, eli ilmeisesti puut ovat kuivia ja saavat sopivasti ilmaa palaessaan. :)

Niin, kyllä tuo talon "pohjakulutus" siellä 120 - 130 watissa minimissään pyörii, vaikka Ilppi puhaltelee tyhjäkäynnillä.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Elokuu 2015:

Sähköä kulutettu 327 kWh.

Sauna lämmennyt elokuun aikana 13 kertaa.

Kuukauden keskilämpötila Porissa +16,5oC ja lämmitystarveluku 0. Täällä "ylämailla" yöt ainakin olleet monta astetta kylmempiä kuin tuolla rautatieaseman mittausasemalla.

Vuoden 2015 sähkönkulutus elokuun loppuun mennessä 3604 kWh.

Ilppi oli jäähdytyksellä tämän viikon tiistaihin asti. Samana päivänä avasin asuinhuoneiden lattialämmityksen sulkuventtiilin. Kiertovesipumppu on vielä 1-nopeudella, eli kesä-asennossa, kun ei varsinaisesti lämmitystarvetta vielä ole.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Syyskuu 2015:

Sähköä kulunut 265 kWh.

Sauna lämmennyt 15 kertaa. Leivinuunia lämmitin tämän viikon maanantaina vajaan kopallisen (12 kg), kun yöksi lupailtiin pakkasta. Tuloilmapatterin säätöruuvi kääntyi samana päivänä talviasentoon. ILP ei ole vielä päällä.

Lämmitystarveluku Porissa 71 ja keskilämpötila +12,4oC.

Vuoden 2015 sähkönkulutus syyskuun loppuun mennessä 3869 kWh. Teoreettinen mahdollisuus vielä päästä alle 5 MWh. :)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Lokakuu 2015:

Sähköä kulutettu 414 kWh.

Nostin autotallin lämmöt pariksi päiväksi +20oC:een, kun paikkamaalailin auton keulasta kiveniskemiä. Samalla kertaa laitoin myös varaston lattiakaapelin päälle. Päiväkulutus hyppäsi heti +30 kWh/vrk lukemiin noiden parin päivän ajaksi.

Sauna lämmennyt 17 kertaa. Varaavissa tulisijoissa poltettu 203 kg. ILP ollut reilun viikon lämmityksellä, auto-puhallus, lämpötilapyynti 22 astetta.

Lokakuun lämmitystarveluku Porissa 353 ja keskilämpötila +5,4oC.

2015 1 - 10 sähkönkulutus 4292 kWh, eli teoreettinen mahdollisuus on vielä jäädä alle maagisen 5 MWh vuosikulutuksen.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Marraskuu 2015:

Sähkön kulutus 435 kWh.

Sauna lämmennyt 13 kertaa. Veto alkaa taas hiipua, koska ei tahdo kopallinen riittää, että ylimmät kivet hehkuisivat. Pitänee jouluksi vaihtaa ainakin osittain kivet.

Varaavissa tulisijoissa poltettu 181 kg puuta. Nostin PILPin lämpökäyrää arvoon +1, jotta saisi sille enemmän käyttöastetta.

Marraskuun lämmitystarveluku Porissa oli 379 ja keskilämpötila +4,4oC.

Kalenterivuoden sähkönkulutus tammi - marraskuu 4719 kWh. Jos nyt ei vallan helleaalto iske joulukuulle, niin haaveeksi jäi tuo <5MWh. No, kyllä tälläkin kulutuksella kilowattitunnille hintaa tulee.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Näillä hetkillä sitten ylittyy kuluvan vuoden sähkönkulutuksessa se "maaginen" 5MWh. :-[ No, tulevana vuonna sitten jäädään alle tuon. ;)
Ei kyllä voi kuin ihailla nykyaikaisten kodinkoneiden pientä kulutusta. Tämän vuoden kulutus jää noin puoleen siitä, mitä meillä keskimäärin kului vanhassa asunnossa, jossa neliöitä oli alle puolet nykyisestä asuinpinta-alasta. :)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Joulukuu 2015:

Sähkön kokonaiskulutus 576 kWh.

Sauna lämpeni 16 kertaa. Varaavissa tulisijoissa poltettu 271 kg puuta.

Lämmitystarveluku Porissa 447 ja kuukauden keskilämpötila +2.6oC.

Vuosi 2015:

Sähkön kokonaiskulutus 5295 kWh.

Varaavissa tulisijoissa poltettu 1554 kg puita. Sauna lämmennyt 173 kertaa, eli n. 3460 kg puita palanut kiukaassa.

Vuoden 2015 lämmitystarveluku Porissa 3288.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Tammikuu 2016.

Alkukuu oli kylmä täälläkin ja samalla ilmeni, että kyllä meidän sähkömittari toimii, vaikka sitä jotkut täällä ovat epäilleetkin. ;D

Sähkön kokonaiskulutus oli 1442 kWh.

Sauna lämpeni 14 kertaa. Varaavissa tulisijoissa paloi ennätykselliset 443 kg puuta.

Lämmitystarveluku Porissa 807 (täällä ylämailla se on kyllä enemmän) ja kuukauden keskilämpötila -9,0oC.

Tammikuussa kului yli neljännes viime vuoden vuosikulutuksesta, joten tänä vuonna ei tarvitse ennätyksiä yrittää. ;)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Helmikuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 757 kWh.

Varaavissa tulisijoissa poltettu 198 kg puita ja sauna lämpeni 12 kertaa.

Lämmitystarveluku Porissa 516 ja kuukauden keskilämpötila -0,:eek:C.

PILPpi mennyt samoilla säädöillä koko kuukauden tuloilmapatteri mukaan lukien. ;)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Maaliskuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 665 kWh.

Pienin vrk-kulutus 29.3. 8,73 kWh ja suurin 2.3. 32,34 kWh.

Varaavissa tulisijoissa poltettu 187 kg ja sauna lämpeni 14 kertaa.

Lämmitystarveluku Porissa 510 ja kuukauden keskilämpötila +0,5oC.

Alkuviikolla oli jo niin lämpimiä päiviä ja varsinkin öitä, että napsautin varaston lattialämmityksen (1600W) pois päältä.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Huhtikuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 491 kWh.

Varaavissa tulisijoissa on polteltu enää harvoin, 74 kg. Sauna lämpeni huhtikuussa 15 kertaa.

Lämmitystarveluku Porissa 381 ja kuukauden keskilämpötila +4,3oC.

ILPpi sammutettu tänään. Startataan sitten kesällä, jos on jäähdytystarvetta. PILPin kompura huilailee jo useamman tunnin pätkissä varsinkin päivisin, kun ei ole lämpimän veden kulutusta. Yöt kun vielä hieman lämpenevät, niin saa "kuivien" tilojen lattialämmöt vääntää kiinni, samoin tuloilmapatterin.

Vuoden ensimmäisen kolmanneksen aikana sähkön kokonaiskulutus oli 3365 kWh.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Toukokuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 298 kWh. Jonkun verran tuossa grillikatoksen rakentamiseen mennyttä sähköä.

Varaavissa tulisijoissa ei ole pidetty tulia toukokuussa kertaakaan. Sauna lämpeni kuluneen kuun aikana 13 kertaa.

Lämmitystarveluku Porissa 48 ja keskilämpötila +12,5oC.

Ilmalämpöpumppu käynnistetty jäähdytyskäyttöön 31.5.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Kesäkuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 340 kWh.

Saunan lämmitin kesäkuussa 12 kertaa.

Lämmitystarveluku Porissa 15 ja keskilämpötila +14,:eek:C. Hassu kuukausi, kun oli sekä lämmitys, että jäähdytystarvetta. :)


Heinäkuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 354 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 0 ja keskilämpötila +17,3oC.

Sauna lämpeni heinäkuussa 13 kertaa.

Molempien kuluneiden kesäkuukausien keskilämpötila ollut ~2o korkeampi kuin viime vuonna ja se näkyy kyllä jäähdytystarpeena sisällä. ILPpi on kyllä monta viikkoa puhaltanut viileää.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Elokuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 305 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 5 ja kuukauden keskilämpötila +15.2oC.

Mitsu oli jäähdytyksellä kuun toiseksi viimeiseen päivään saakka. Sauna lämpeni elokuussa 12 kertaa.

Nuohoojakin kävi taas ja kehui jälleen, että siihen nähden miten paljon meillä puilla lämmitetään, hormit olivat puhtaat. :cool:
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Syyskuu 2016:

Sähköä kulutettu 278 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 70 ja kuukauden keskilämpötila +12,3oC.

Sauna lämpeni syyskuussa 13 kertaa. Varaavia tulisijoja ei lämmitetty vielä.

Mitsu oli alkukuusta vielä pari - kolme päivää jäähdytyksellä ja loppukuun sammutettuna. Eilen laitoin sen lämmitykselle.

Tänä aamuna oli pihalla -1,5oC ja tuleviksikin öiksi on lupailtu kylmää, joten tällä hetkellä leivinuunissa on tulet. Niben "takkakytkin" riitti työntämään savut sytytyksessä sinne minne pitääkin. ;)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Lokakuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 458 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 391 ja kuukauden keskilämpötila +4.4oC.

Sauna lämpeni lokakuussa 14 kertaa ja varaavissa tulisijoissa polteltiin 152 kg.

Parina viime yönä on ollut ulkona niin kylmää, että Nibe on tainnut käyttää vastuksia.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Marraskuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 732 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 524 ja kuukauden keskilämpötila -0,5oC.

Sauna lämpeni marraskuussa 14 kertaa ja varaavissa tulisijoissa poltettiin 215 kg.

Alkukuusta ja tämän viikon alussa pakkanen kävi 10o:en paremmalla puolella ja se näkyy kyllä heti sähkönkulutuksessakin.

Kuluvan kalenterivuoden sähkönkulutus ylitti viikonloppuna 6MWh rajan.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Joulukuu 2016:

Sähkön kokonaiskulutus: 910 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 540 ja kuukauden keskilämpötila -0,4oC.

Sauna lämpeni joulukuussa 14 kertaa ja varaavissa tulisijoissa poltettiin 249 kg.

VUOSI 2016:

Sähkön kokonaiskulutus 7032 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 3807 ja vuotuinen keskilämpötila +5,:eek:C. Täällä "ylämailla" todellisuudessa hieman kylmempää.

Varaavissa tulisijoissa poltettiin vuoden mittaan 1518 kg puita ja sauna lämpeni 160 kertaa, eli polttopuiksi muutettuna ~3350 kg.

Vuosi 2016 oli Porin mittausasemalla reilun asteen kylmempi kuin edellinen vuosi. (2015: +6,9oC, 2016: +5,:eek:C.)


Jos laskee noille varaaville tulisijoille hyötysuhteeksi 80% ja kiukaalle 50%, puun lämpöarvoa 4,15 kWh/kg käyttäen puilla tuotettu lämpöenergia + ostettu sähkö, päästään kohtuulliseen 91 kWh/m2. Talo on energiatodistuksen mukaan luokkaa C (182 kWh/brm2), mutta todellinen kulutus siis täsmälleen puolet tuosta, perustuen noihin arvioituihin hyötysuhteisiin. Jonkin verran saa tuo ilmastonmuutos ottaa takapakkia, että päästään tuohon energiatodistuksen mukaiseen kulutukseen. :cool:
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Tammikuu 2017:

Sähkön kokonaiskulutus 1103 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 593 ja keskilämpötila -2,1oC.

Sauna lämpeni tammikuussa 13 kertaa ja varaavissa tulisijoissa poltin 232 kg puuta.

Alkukuussa oli muutama kylmä päivä ja sen jälkeen onkin ollut vuoden aikaan nähden leudompaa. ILPpi on saanut nyt nollakeleillä aikaisempaa enemmän vastuuta lämmityksestä.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Helmikuu 2017:

Sähkön kokonaiskulutus 958 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 562 ja kuukauden keskilämpötila -3.1oC.

Sauna lämpeni helmikuussakin 13 kertaa ja varaavissa tulisijoissa poltettiin 251 kg puuta.

Helmikuun toisella viikolla oli taas pidempi pakkasjakso, jolloin piti Niben vastustehoa nostaa 2.0 kW => 4.6 kW:n. Tietenkin se legionellan tappokin osui tuonne pakkasille. :)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Maaliskuu 2017:

Sähkön kokonaiskulutus 748 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 500 ja kuukauden keskilämpötila +0,9oC.

Sauna lämpeni myös maaliskuussa 13 kertaa ja varaavissa tulisijoissa poltettiin 221 kg puuta.

Kohta saanee sammuttaa nuo varaston / autotallin lattialämmitykset.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Huhtikuu 2017:

Sähkön kokonaiskulutus 539 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 442 ja kuukauden keskilämpötila +2.3oC.

Sauna lämpeni huhtikuussa 16 kertaa, 2 pitkää viikonloppua näkyy tässä.. ;) Varaavissa kivikasoissa poltettiin enää 86 kg puita.

Varaston lattialämmitys ollut off puolikuun tienoilta.

Vuoden 2017 ensimmäisen kolmanneksen sähkönkulutus ollut 3363 kWh. Muutama kWh eroa viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon.
 

blobbo

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Mihin tämä sinun kulutuksesi perustuu, jos oletetaan että sähkömittari on ehjä? ;) Ilmeisesti tuo sauna on aika optimaalisessa paikassa, kun ei ole talon ulkonurkassa. Voisi melkein olettaa, että ilmeisesti sen vaikutus talon lämmitykseen on todella suuri, eli jos sauna lämpenee joka toinen päivä, hoitaa se näinä leutoina kuukausina yli puolet talon lämmitystarpeesta.
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

blobbo sanoi:
Mihin tämä sinun kulutuksesi perustuu, jos oletetaan että sähkömittari on ehjä? ;) Ilmeisesti tuo sauna on aika optimaalisessa paikassa, kun ei ole talon ulkonurkassa. Voisi melkein olettaa, että ilmeisesti sen vaikutus talon lämmitykseen on todella suuri, eli jos sauna lämpenee joka toinen päivä, hoitaa se näinä leutoina kuukausina yli puolet talon lämmitystarpeesta.
Sauna keskellä taloa lämmittää kyllä ympäröiviä tiloja mukavasti. Ja tuolta saunan/pesuhuoneen lattialämmityspiiristä tulee pitkään saunan lämmityksen jälkeen lämpimämpää vettä, kuin mitä sinne menee. Tuo lattialämmityspiiri käy ensin saunassa ja palaa pesuhuoneen kautta tukille, eli tuolla saan pidettyä lämpökäyrän matalalla, mutta pesuhuoneen lattia on silti lämpimämpi kuin muualla. Kesällä tietenkin tuota saunan lämpöä joutuu pumppaamaan ILPillä pihalle.

Osaltaan tuota pientä kulutusta varmaan selittänee normia pienempi ilmanvaihto.

Kyllä se kunnon pakkasilla on todettu, että sähkömittari sentään toimii. ;)
 

Savustaja

Aktiivinen jäsen
Vs: PILP Nibe F470 + ILP Mitsubishi SRK35 Okt 150 m2 Satakunta

Toukokuu 2017:

Sähkön kokonaiskulutus 265 kWh.

Lämmitystarveluku Porissa 221 ja kuukauden keskilämpötila +8.2oC.

Sauna lämpeni toukokuussa 16 kertaa. Varaavia tulisijoja ei enää lämmitetty.

Ilmalämpöpumppu on ollut sekä lämmityksellä, että jäähdytyksellä.
 
Back
Ylös Bottom