Ulkoyksikön äänitaso 46 dB(A) -> 3 m:n etäisyydellä äänitaso?

TJAP

Aktiivinen jäsen
Teen taloyhtiölle muutostyönilmoitusta ja hain pohjatietoja Sulpun sivuilta: https://www.sulpu.fi/ilmalampopumppujen-asennuksesta-kerrostalon-jaahdytyslaitteeksi/

Kiinnitin huomiota kohtaan. Jos ulkoyksikön äänitasoksi ilmoitetaan esim. 46 dB(A) on tämä mitattu yleensä 1 m:n päästä ulkoyksiköstä. Kun laitteesta mennään esim. 3 m:n etäisyydelle on äänitaso enää n. 34 dB (A).

Onkohan tuossa painovirhe? Pitäisiköhän olla 43 dB (A)?
 

VesA

In Memoriam
Eise varmaan ole kumpaakaan, muistaakseni etäisyyden kaksinkertaistuessa vaimenee 6db. Eli 2m päässä olisi 40db ja 4m päässä 34db - mutta tämä pätee avoimessa tilassa. Jos laite on seinän lähellä ei alkuperäinen 46db lukemakaan enää pidä paikkaansa - seinästä heijastuu lisää. Mutta vetoa vain Sulpuun, ei tässä mihinkään oikeaan tarkkuuteen voi päästä.
 

pelzi_

Vakionaama
Huoltomanuaalista löytyy äänitasot ulkolämpötilan mukaan, sieltä voi valita jotain järkevämpiä lukuja kuin ne maksimit yli 40 asteessa.
 
Back
Ylös Bottom