Nuo ovat mukavaa viihdettä pitemmille taipaleille pitkin Etelä-Suomen moottoriteitä.Noita voi kuitenkin kuunnella monessa tilanteessa kun tekee jotakin missä ei voi lukea mutta voi kuunnella
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Nuo ovat mukavaa viihdettä pitemmille taipaleille pitkin Etelä-Suomen moottoriteitä.Noita voi kuitenkin kuunnella monessa tilanteessa kun tekee jotakin missä ei voi lukea mutta voi kuunnella
Tässä vaan se, että nuo datakeskukset, joita nyt kuitenkin siis ilmeisesti tuetaan julkisilla varoilla vaikka aiemmin oli ymmärrettävissä että ei tueta, hyödyttävät ulkomaita enemmän kuin mitä Suomea.
Kyllä tästä tulee haalimisvaikutelma, kun vohkataa mediassa tätä ainoata valopilkkua, mikä ei ainakaan kaikilta osin vaikuta niin pilkulta
No mediassa poliitikot vohkaa, niin vohkaako silloin media vai poliitikot.
Myös kansalaisten tietämättömyys ja ennakkoluulot ovat monelle poliitikolle käyttövoimaa oman tunnettuuden lisäämiseen oman äänestäjäkunnan keskuudessa. Kun noita kirnuaa, moinen strategia kantaa toisinaan pitkälle, toisinaan ei. Riippuu tapauksesta ja asianosaisista.No mediassa poliitikot vohkaa, niin vohkaako silloin media vai poliitikot.
engtechnica.com
Erotaan siis EU:sta, rakennetaan vuoria ja niille jokia ja vesivoimaa (toivotaan, että vuoret tiivistävät sadetta) ja porataan Pohjanlahdelta öljyä? Vesivoimasta saadaan sähköä ja valtion muun julkisen sektorin budjetit saadaan tasapainoon öljyn myyntituloilla.Ei muutakun Norjan kelkkaan vaan.
Kyse taisi olla nyt bitcoinien louhinnan rajoittamisesta.Erotaan siis EU:sta, rakennetaan vuoria ja niille jokia ja vesivoimaa (toivotaan, että vuoret tiivistävät sadetta) ja porataan Pohjanlahdelta öljyä? Vesivoimasta saadaan sähköä ja valtion muun julkisen sektorin budjetit saadaan tasapainoon öljyn myyntituloilla.![]()
Juurihan itse kirjoitit (toisessa ketjussa), että louhijat joustaa. Eli bitcoinin louhijat nimenomaan kannustaisivat uuden tuulivoiman rakentamiseen ja siten auttaisivat sähkön hinnan tasapainotukseen, kun todellisen "pläkän" ja sähkön huippuhintojen kouriin jouduttaisiin valtakunnanlaajuisesti entistä harvemmin. Samalla tämä toisi paljon lisää mahdollisuuksia toisaalta sähkön huipputuotantoa hyödyntäville kulutuskohteille (kuten vaikkapa vetyä suoraan putkeen ohi sähköverkon tuulipuistojen yhteydessä tuottaville laitoksille).Kyse taisi olla nyt bitcoinien louhinnan rajoittamisesta.
Louhijat varmasti joustavat hinnan sähköhinnan noustessa riittävän korkealle. En kuitenkaan näe että bitcoinien louhiminen tuo kuitenkaan riittävästi lisäarvoa tänne. Kuluttavat sähkön ja siinä kaikki. Omasta mielestä energian ja resurssien haaskaamista koko touhu.Juurihan itse kirjoitit (toisessa ketjussa), että louhijat joustaa. Eli bitcoinin louhijat nimenomaan kannustaisivat uuden tuulivoiman rakentamiseen ja siten auttaisivat sähkön hinnan tasapainotukseen, kun todellisen "pläkän" ja sähkön huippuhintojen kouriin jouduttaisiin valtakunnanlaajuisesti entistä harvemmin. Samalla tämä toisi paljon lisää mahdollisuuksia toisaalta sähkön huipputuotantoa hyödyntäville kulutuskohteille (kuten vaikkapa vetyä suoraan putkeen ohi sähköverkon tuulipuistojen yhteydessä tuottaville laitoksille).
Louhijat nimenomaan voisivat Suomen kaltaisten sähkön tuotannon reunaehtojen tilanteessa olla hyvinkin suotavia. Norjassa varastoivaan vesivoimaan tai ydinvoimaan nojautuvan ja yhteiskunnan tukiaisiin perustuvan tuotannon oloissa vähemmän suotavia?
Tuulivoiman lisärakentaminen kyllä tuo lisäarvoa ja jos bitcoin-louhijat moista edistävät, en menisi vähättelemään lisäarvoa louhinnastakaan. Joka tapauksessa ulkomaisen pääoman kanavointi louhijoiden keskusten rakentamiseen olisi akuutisti varsin hyödyllisestä Suomen taloudelle ja kiinteistöveron tuotot monelle kunnalle. Verotusta voi muutoinkin aikaa myöten hiljalleen kiristää.En kuitenkaan näe että bitcoinien louhiminen tuo kuitenkaan riittävästi lisäarvoa tänne. Kuluttavat sähkön ja siinä kaikki.
Louhijat taitavat olla yleensä tuulettaneet lämmöt harakoille. Esim tästä voisi päätellä niin. Toki Kokemäelle kaavailtiin jotain ltota.Taitaa näiden datakeskusten kanssa olla vähän sama kuin tuulivoimapuistojen kanssa.
Jos rakennetaan oman kunnan alueelle ja itse hyötyy niin niitä kannatetaan, mutta jos tulee naapurikuntaan ja naapuri hyötyy niin vastustetaan.
Toivottavasti lämmöntalteenotto tulee kaikille pakolliseksi, enemmän nuo työllistävät suoraan ja välillisesti kuin sähkökattilat.
www.hadsel.kommune.no
Siksi tuo lämmön talteenotto pitäisi asettaa pakolliseksi.Louhijat taitavat olla yleensä tuulettaneet lämmöt harakoille. Esim tästä voisi päätellä niin. Toki Kokemäelle kaavailtiin jotain ltota.
Norjassa paikalliset valittivat hemmetinmoisesta tuulettimien metelistä, joka johti lopulta koko laitoksen sulkemiseen.
![]()
Kommuneoverlegen i Hadsel stiller støykrav til Stokmarknes datasenter - Hadsel kommune
– De vedtatte kravene er betydelig strengere enn grensene datasenteret selv har lagt til grunn. Dette vil gi en helt annen situasjon for nærliggende naboer og virksomheter, sier kommuneoverlegen i Hadsel, Ingebjørn Bleidvin.Det er fattet to vedtak.Det ene handler om kravene til det ferdige...www.hadsel.kommune.no
Bitzero: "Datakeskuksen tuottaman hukkalämmön talteenoton suunnittelu on myös pitkällä."
..Hienompi sähkökattila...
Eiköhän pikemminkin kansalaisten tasaisen edullisen sähkön saatavuus ole Norjassa valtiovallan erityisessä suojeluksessa, mutta tätä ei pidä toteuttaa esimerkiksi rakentamalla tuulivoimaa tuntureiden laelle (tunturit varataan patikoitsijille ja maisemakortteihin, poroille tai muuten vaan) ja vesivoimahan on jo rakennettu, joten uuden rakentamista ei tule sallia. Ydinvoimaa ei ole eikä tule (vaikka kallioperä pursuaa toriumia) eikä öljyn käyttö tule kysymykseenkään, vaan öljy on tarkoitus myydä muihin maihin ja pitää rahat (ja noilla rahoillahan kuvio on tarkoitus maksaakin, eikä tee heikkoakaan; sähkön hintaa siis tuetaan virtuaalisesti öljyä ja kaasua polttamalla muualla kuin Norjassa samaan tapaan kuin sähköautoiluakin on tuettu).Kyse taisi olla nyt bitcoinien louhinnan rajoittamisesta.
He haluavat että sähköä riittää tuottavampaan toimintaan.
Itseasiassa menneisyys ei ole tae tulevasta.Eiköhän pikemminkin kansalaisten tasaisen edullisen sähkön saatavuus ole Norjassa valtiovallan erityisessä suojeluksessa, mutta tätä ei pidä toteuttaa esimerkiksi rakentamalla tuulivoimaa tuntureiden laelle (tunturit varataan patikoitsijille ja maisemakortteihin, poroille tai muuten vaan) ja vesivoimahan on jo rakennettu, joten uuden rakentamista ei tule sallia. Ydinvoimaa ei ole eikä tule (vaikka kallioperä pursuaa toriumia) eikä öljyn käyttö tule kysymykseenkään, vaan öljy on tarkoitus myydä muihin maihin ja pitää rahat (ja noilla rahoillahan kuvio on tarkoitus maksaakin, eikä tee heikkoakaan; sähkön hintaa siis tuetaan virtuaalisesti öljyä ja kaasua polttamalla muualla kuin Norjassa samaan tapaan kuin sähköautoiluakin on tuettu).
Tuossa oleellinen osuus uutisestaTuolla hommalla sähköä riittää tiktokillekin
![]()
Professori varoittaa: Sähkömittareissa piilee yllättävä riski – Jos se toteutuu, moni voi jäädä ilman sähköä jopa vuodeksi
Älykkäiden sähkömittareiden turvallisuus perustuu usein pelkkään luottamukseen toimitusketjussa. Se voi olla vakava virhe maailmassa, jossa kyberuhat lisääntyvät, varoittaa kyberprofessori Sokratis Katsikas.www.kauppalehti.fi
Vardø:n seutu on kylläkin hiukan erikoistapaus. Siellä ei taida olla mahdolisuuksia vesivoimalle tai ainakaan varastoaltaille, eikä Norjassa kaiketi ole vielä totuttu ajatukseen, että tuulivoimalla ja akuillakin voisi pärjätä pitkälle (ja laajat luonnonsuojelualueet rajoittavat rakentamismahdollisuuksia alueella, mahdollisesti poronhoitokysymysten ohella). Alueelle on käsittääkseni varsin heiveröiset voimasiirtoyhteydet ja kysymys on osittain maanpuolustuksellinenkin, eli pelätään, että venäläiset voisivat konfliktitilanteessa sabotoida sähkön saantia. Tiedä sitten, onko yhdelle alueelle keskitetty ydinvoima tuossa mielessä parempi ratkaisu. Homma on kumminkin toistaiseksi melko alkuvaiheessa, eli selvitellään vasta sitä, käynnistetäänkö hanke tarvittavien lupien anomiseksi.Itseasiassa menneisyys ei ole tae tulevasta.
![]()
Further proposal submitted for SMR plant in Norway
A proposal for an assessment programme for building a small modular reactor power plant in Grenland, southern Norway, has been submitted to the country's Ministry of Energy. Meanwhile, a project company has been established to investigate the construction of an SMR plant in the municipality of...www.world-nuclear-news.org
No näinhän se oikeasti onkin. 99% ajasta tietokoneet tekee ihan omia hommiaan mitä niiden käskytetään tekevän jostain muualta ja sitten jos tulee joku häly niin joku käy hakkaamassa harjan varrella räkkiä. Siivojakin käy kerran viikossa lattiat putsaan ehkä. Se että esim "Datakeskus on yrittäjien mukaan Kokemäen uusi veturi" on nyt ihan täyttä BS:ää. Peltihalliteollisuusalueen lounasruokalakin on enemmän alueen veturi.Oho, pääuutisissa professori sanoi, että käytännössä datakeskukset eivät työllistä rakennusajan jälkeen (Suomessa). En tarkoituksella irrottanut asiayhteydestä, mutta odotan lakimiestason analyysiä irrotinko kuitenkin.
Mieluummin lukee uutisista jo palkattujen määrän kuin Powerpointien promisewarea. Tarkoittaa myös lounasruokalaan ahtautta.Peltihalliteollisuusalueen lounasruokalakin on enemmän alueen veturi.

No hyvä jos ns asiantuntijakin sanoo, ettei nuo mitään jousta. Naurattikin maalaisjärjellä tuo luulo jo heti kun ekan kerran moista hölynpölyä kuuli. Mitä se jousto noita ylikansallisia kiinnostaisi
Voiko nuo tekoälykeskukset ajallisesti joustaa? Ei kai noita hommia ns etukäteen voi tehdä vaan sitten jauhetaan kun joku keksii teettää jotakin maksoi sähkö mitä maksoi (muille, nuo kuitenkin neuvottelee kiinteät hinnat)
Eiköhän nuo toimi hajautetusti. Kapasiteettia käytetään sieltä, missä on halvempaa sähköä ja/tai vapaita laskentaresursseja.Aijjaa, johan on markkinat.
Voiko nuo tekoälykeskukset ajallisesti joustaa? Ei kai noita hommia ns etukäteen voi tehdä vaan sitten jauhetaan kun joku keksii teettää jotakin maksoi sähkö mitä maksoi (muille, nuo kuitenkin neuvottelee kiinteät hinnat)