Auttakee kaasariasiassa

T

teukka

Vieras
Nyt olisi avun tarve. Etsiskelin netistä apua, mutta räjäytyskuvat näyttivät olevan taalojen takana tai sitten joillakin epämääräisillä v******lu-palstoilla. Tiedän, että täällä foorumissa on on tietotaitoa. Ruohonleikkurissa on B&S-mottorissa sellainen ilmeisesti kalvokaasutin, koska tankki on kaasarin alapuolella. Stiga-leikkuri on satunnaisesti lainassa tyttären perheeltä.

Ongelmana on se, että kaasarin kyljessä oleva ryypyn virkaa toimittava kumituttero jää sisäänpäin lommolle - ei siis palaudu. Itse asiassa se menee sisäänpäin lommolle käynnin aikana eli siellä on melkoinen veto eli alipaine. Lisäksi siinä näyttää olevan joku pieni vuoto, koska se odotuksen jälkeen painettaessa vähän ruiskauttaa ulos.

Selviääkö asiasta vaihtamalla tuon tutin, koska se luultavasti irtoaa helposti kaasarin kyljestä.
Mielestäni siellä kaasarissa pitäisi olla tässä ryyppyjutussa joku takaiskuventtiili, ettei kurkusta tuleva imu vedä sitä lommolle.

Ongelma näkyy lähinnä siten, että leikkuri sammuu ajoittain aineen puutokseen. ???

Nuorempana olisin jo purkanut muutamaan kertaan koko vekottimen, mutta nyt selkää pakottaa jo ajatuskin...
 

R-410A

Aktiivinen jäsen
Vs: Auttakee kaasariasiassa

Sama tauti vaivaa:
"Nuorempana olisin jo purkanut muutamaan kertaan koko vekottimen, mutta nyt selkää pakottaa jo ajatuskin..."
Mutta jos käännät vaikka SUOMEKSI niin saattaisi kaasariasiakin aueta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1846797

http://www.briggsandstratton.com/

Täältä löytyy kaikki tarvittava tieto räjäytyskuvineen päivineen.http://www.briggsandstratton.com/ moottorin valmistenumero ja tyyppinumero tarvitsee toki käydä katsomassa koneesta ensin
 

ekopentti

Putkimiehenä 40v - LVI-inssinä 30 v - opena 15v
Vs: Auttakee kaasariasiassa

Imuletkussa on roskia :)

Meillä poika korjasi käden käänteessä...
 

VesA

In Memoriam
Vs: Auttakee kaasariasiassa

ekopentti sanoi:
Imuletkussa on roskia :)

Meillä poika korjasi käden käänteessä...

Strattonilta tosiaan on ainakin ennen löytynyt ihan kaikki mahdollinen dokumentaatio. Sieltä käy ilmi raadollisia asoita: edullinen ruohonleikkurin moottori on rakennettu kestämään 200h. No.. on siinä aika monen vuoden pörinät. Sellainen oli omassa leikkurissani... ja sitten ääripäässä on teollisuusmalli jossa on kunnon laakerointi.

Strattonin kalvokaasareissa jumivat myös surkean näköiset kalvoläpät joiden avulla aine saadaan imusarjan alipaineella tankista nostettua. Tarttuvat talven mittaan kiinni.
 

kotte

Hyperaktiivi
Vs: Auttakee kaasariasiassa

teukka sanoi:
Ongelmana on se, että kaasarin kyljessä oleva ryypyn virkaa toimittava kumituttero jää sisäänpäin lommolle - ei siis palaudu. Itse asiassa se menee sisäänpäin lommolle käynnin aikana eli siellä on melkoinen veto eli alipaine.
Vai olisiko tutin sisästä jousi katkennut? B&S:n "kumituttimalleista" ei ole nyt ihan selkeää muistikuvaa, mutta ainakin Tecumseh'eissa ja Kiinan klooneissa muistan selvästi tuollaisen näpäkän jousituntuman.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Vs: Auttakee kaasariasiassa

Tuossa juttua tästä viasta

http://www.vmpk.fi/forum/index.php?PHPSESSID=23bdd6894326c0b6a8104a20c45221c5&topic=71437.msg347575#msg347575
 
Back
Ylös Bottom