Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Aloittaako se tuon jonkun lämpötilan alapuolella ?Onkohan tämän pumpun sulatusrytmille mitään tehtävissä, kun puolen tunnin välein sulattelee itteään vaikka näillä keleillä ei mitään sulateltavaa ole ollutkaan?
Näytä liitetiedosto 70649
Millä keleillä?näillä keleillä
Niin, millä kelillä? Oma 11kw malli tekee tuon suuntaista kun pakkasta - 23c ja enemmän. Muuten kyllä vetää kennon tukkoon ennen kuin sulattaa, ja nopeasti.Millä keleillä?
Sinulla onkin mono, itsellä waterstage split.Niin tosiaan, pitkä maa. Kelit on siis tämmöiset pilvettömät ja kuivat, yöllä -20 ja päivällä -10
Mulla oli ensimmäiset vuodet tällä monoblocki-pumpulla ulkolämpötila-anturi pumpun sisälle teipattuna lämmönvaihtimeen. Siitä syystä, ettei pitäisi hullunkiertoa päällä. Lämmitin siis joskus kahden kuution varaajaa isommalla hystereesillä käyttövesimoodissa ja halusin lauhoilla ja pikkupakkasilla, että lepotauoilla mikään ei kiertäisi ja hukkaisi energiaa. Nyt kylmänä talvena pidin pumpulla varaajassa vain tasaista lämpöä ja pumppu hurrannut katkotta. Tänään sain aikaiseksi ottaa ulkolämpötila-anturin pumpun sisältä ulkoilmaan ja ajattelin, että alkaisi käymään pidempää pätkää.
Mutta käytös ei muuttunut mitenkään. Aiemmin luuli aina, että ulkolämpötila oli reilut 10 astetta. Nyt -10 asteessa toimii samallalailla näköjään.
Tuo notkahdus keskellä graafia on hetki, kun askartelin anturin ulkoilmaan.