Geopro VILP - kokemuksia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja John_T
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

John_T

Aktiivinen jäsen
Kaikki Geopron tuotteisiin liittyvät threadit on aika vanhoja, eivätkä ole juuri päivittyneet viimeaikoina, joten ajattelin avata uuden.

Onko kellään kokemuksia Geopron VILP:stä: etuja, haittoja, hintoja, onko ollut ongelmia, saako teknistä tukea jne?
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

Elokuussa '09 asennettiin Oilon AirPro AW10 + GeoPro 500l varaaja.

Laite on omasta mielestäni sangen innovatiivinen, mm. varaajan kerrostumista käytetään hyväksi lataamalla varaajan ylä- ja alaosia erikseen. Tavoitteena on pitää yläosa aina riittävän kuumana käyttövettä varten ja alaosaa lämmitystarpeiden mukaisella lämpötilalla.

Varalämpönä itsellä on vanha öljylämmitysjärjestelmä, mutta varaajassa on vakiona myös 2x6kW vastukset.

Asennuksien kanssa on ollut haasteita. Ja eipä kaikkia asennusvirheitä ole vieläkään korjattu, vaikka Kuluttaja-asiamies on ollut myyjään ja asennusliikkeeseen yhteydessä. Mutta tämä on asia erikseen.

Oilon - laitteen maahantuojana - on toiminut hyvin ja heiltä on saanut tukea ja ohjeita.

Lähinnä asennuksiin ja sen puutteisiin liittyviä kuvia on täällä.
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

Säälittävää työtä ollut kuviesi perusteella. Onko toi oma ideasi vai ihan toimittajan järjellä asennettu tuo ulkoyksikkö noin lähelle maata vai onko laitteessa jotain erikoista, jotta sen voi noin asentaa?
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

Sammypiru sanoi:
Säälittävää työtä ollut kuviesi perusteella. Onko toi oma ideasi vai ihan toimittajan järjellä asennettu tuo ulkoyksikkö noin lähelle maata vai onko laitteessa jotain erikoista, jotta sen voi noin asentaa?

Ulkoyksikössä tosiaan on tuollaiset koivet.

Yhden kauppiaan mukaan vehkeen alle laitetaan 50cm sepelihauta ja sulatusvesi häviää sinne, ei tarvita mitään saattoja. Lumikinoksista en kysynyt. Olisi tuollainen aika lailla lumen alla nykyoloissa. Tuleva Ilpisti varmaan tietää, kuinka asia hoituu samannäköisissä laitteissa.
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

Kuten tuossa kirjoitinkin, kuvat ovat asennusprojektin ajoilta ja eivät kuvasta valmista asennusta. Olen näitä kuvia käyttänyt reklamoidessani asennuspuutteita ja -virheitä. Tämän takia mukana ei ole kuvia asioista jotka olen omasta selkänahasta taikonut :P.

Sähköasennukset eivät kuuluneet urakkaan, vaan teetin ne sitten putkiasennuksien jälkeen toisaalla. Putkiasentaja veti piuhat ulkoyksiköltä sisälle samalla, mutta ei tietenkään viimeistellyt mitään. Tosin ei niitä putkiasennuksiakaan.


Jotain tuoreempia kuvia on täällä:

- Ulkoyksikön putket lisäeristetty ja koteloitu 1 2
- Ulkona -24C, lataus käynnissä
- Ulkona -26C, lataus juuri päättynyt
- Ulkoyksikön sielunelämää kuvina: 1 2 3 4 5

Ulkoyksikön perustukset:
- Kuoppa 130cmx70cmx100cm
- Pohjalle finfoam routaeristeeksi ja kuopan sivuille suodatinkangas
- Kuoppa täytetään sepelillä (6-16mm)

Ulkoyksikkö on omilla jaloilla ja asennus - suhteessa seinään ja ympäristöön - asennusohjeiden mukaan.

Laitteen speksit mm. täällä.


Mitä lumeen tulee: Pihalla on lunta reilusti, paitsi laitteen edessä on aivan kirkas maa. Sen verran puhaltaa että ei lumet pysy.

Sulamisvesiä varten laitoin vanhan kylmiön seiniltä peräisin olevaa profiilipeltiä laitteen alle siten että viettää talosta poispäin. Tuloksena tosin 'luistinrata'. Mutta eipä tuosta juuri tarvi talvella kulkea muutenkaan..

Edit: Alun asennuskertomuksia lisätty
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

oh5lep sanoi:
Jotain tuoreempia kuvia on täällä:
- Ulkona -24C, lataus käynnissä
- Ulkona -26C, lataus juuri päättynyt

Mikä on ollut varaajaan pyynti? Nimittäin minun ulkoyksikössäni on aivan varmasti jotain ongelmaa, koska noilla kuvan pakkasilla en saanut varaajaan asti kuin sen 40C koska kuumakaasu nousi yli hälytysrajan. Oilonilta ovat jo pitemmän aikaan luvanneet tulla katsomaan tuota härveliä, mutta eivät ole vielä saaneet aikaiseksi.

Minulla kun ei ole muita lämmönlähteitä, niin järjestin pumpulta tulon hanoin sekä varaajan yläosaan että keskiosaan. Näin talvella pidän yläosan sähkövastuksilla kuumana ja pumpun avulla sitten sitä alapuoliskoa.

Meikäläisen kokemuksia on tuolla käyttökertomusten puolella (http://lampopumput.info/foorumi/index.php?board=42.0)

Edit: Tänään sitten Oilonin huoltomies kävi katsomassa pumppua. Ulkoyksikössä oli se vika, ettei EVI-piirin magneettiventtiili ollut auki. Eikä koskaan olisi ollutkaan, ei alunperinkään, koska sähkärin pentele ei ollut saanut sen karvaa kiinni oikeaan liittimeen. Että kuinka voi tuollaisenkin sössiä: johdoissa numerot, liittimissä numerot ja tehtävä on pistää samalla numerolla oleva johto kiinni liittimen numeroituun paikkaan. Onneksi sentään oli kytkenyt sen siihen kohtaan liitintä, jossa ei ollut lähtöä >:( - tosin siinäkin ihmettelen sähkärin logiikkaa ...
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

Onko sulatusvedet jatkossa suunniteltu vietävän sisälle. Kannattaisi harkita tätä vaihtoehtoa ihan vakavasti. ;)
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

janti sanoi:
Onko sulatusvedet jatkossa suunniteltu vietävän sisälle. Kannattaisi harkita tätä vaihtoehtoa ihan vakavasti. ;)

Ihan ilman vitsiä, voisiko tuollainen toimia? Jos olisi tilanne jossa sisäyksikkö on alempana kuin ulkoyksikkö, voisiko nuo vedet koteloida kulkemaan kylmäaineputkien kanssa samaa reittiä sisälle, ja sieltä sitten viemärikaivoon? Riittäisikö kylmäaineputket pitämään veden sulana, jos paketin ympäröisi eristeellä?
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

repomies sanoi:
janti sanoi:
Onko sulatusvedet jatkossa suunniteltu vietävän sisälle. Kannattaisi harkita tätä vaihtoehtoa ihan vakavasti. ;)

Ihan ilman vitsiä, voisiko tuollainen toimia? Jos olisi tilanne jossa sisäyksikkö on alempana kuin ulkoyksikkö, voisiko nuo vedet koteloida kulkemaan kylmäaineputkien kanssa samaa reittiä sisälle, ja sieltä sitten viemärikaivoon? Riittäisikö kylmäaineputket pitämään veden sulana, jos paketin ympäröisi eristeellä?

Vastaus on tok taas että se riippuu.. jos eristettä on eri väleissä samanverran on väissäoleva putki suunnileen putken ja ilman suhteen puolessavälissä olevassa lämpötilassa.

Karkeasti: jos ulkona on -30C pitäisi kaasuputken olla yli +30 jotta putkenseutu siinä puolessavälissä eristystä on yli nollan. Eli näyttäisi hehtaarimitassa hyvinkin toimivalta.. ulkopuolista eristystä voi paksuntaa, putken voi teipata siihen putkeen joka on kuumempi jne, jos haluaa varmistella.

Tätä on jo pohdittu.. valitettavasti omassa autotallissani ei ole viemäriä ihankaan kohdilla, mutta ehkäpä täytyy jotain keksiä.
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

kansikatti sanoi:
Mikä on ollut varaajaan pyynti?
Pyynti oli alunperin 53C mutta nostin sen nyt 55C kun oikeat pakkaset alkoivat.

Itselläni oli asennuksien jälkeen ongelmana pressostaattihälytys, jota tuli vähän satunnaisesti erilaisissa olosuhteissa. Tätä tutkittiin useampaan kertaan:
- Alkoholipiiriin lisättiin ilmauskellot ja esipaineistettiin n. 0.5 bar
- Varaajan kierron puolelta suodatin ja pumppu tarkistettiin ja puhdistettiin (ei ollut roskia juurikaan)
- Lisäksi asennutin myyjän piikkiin latauspiirin 3-tieventtiilit (mahdollistaa varaajan ylä/alaosan omat latauksen), sekä lämmitysverkoston 3-tieventtiili korvattiin 4-tieventtiilillä (lämmin vesi varaajan alaosasta ja tarpeen lisääntyessä otetaan apuja varaajan yläosasta). Olin mielestäni näistä maksanut mutta myyjän mielestä olivat ihan turhia eivätkä vaikuta toimintaan...

Näillä ei vielä saatu asiaan muutosta. Mutta seuraavalla kerralla tutkittiin kompuran paineita, ja todettiin että tehtaalla oli laitettu liikaa kylmä-ainetta. Oilonin huolto kertoi että mahdollisesti samoja ongelmia on muissakin saman erän kompuroissa. Omani oli siis asennettu elokuussa '09.

Tämän korjauksen jälkeen pressostaattihälytys saatiin aikaiseksi vasta kun pyynti oli 57C paikkeilla. Eikä tätä hälytystä ole tämän korjauksen jälkeen minulla esiintynyt.

Kuumakaasun lämpötila nousee samassa suhteessa veden lämpötilan mukaan. Itse en ole nähnyt yli +110C lämpötiloja. Hälytysrajahan on +130C

Käyttöohjeen sivu 31:

Lämpöpumpun käyttö suhteessa säätökäyrään
Lämpöpumppu lämmittää koko ajan varaajan alaosan kattilavettä niin, että säätökäyrän
tarve voidaan täyttää.
Jotta lämpöpumppu toimisi aina varaajan lämpötilan varmistamiseksi, asetusarvon on
oltava säätökäyrä + 5oC. Ts. jos tarve talon pattereille on 40 oC, lämpöpumppu
lämmittää veden 45 oC:n lämpötilaan.
Lämpöpumppu käynnistyy uudelleen, kun lämpötila on laskenut huoltotilassa
aseteltavan kytkentäeron verran asetusarvostaan ja kun vähintään 10 minuuttia
kompressorin sammumisesta on kulunut. Varaajan yläosalle ja alaosalle on omat
säädettävät kytkentäeronsa.
Säätökäyrästä riippumatta varaajan alaosalle on alin lämpötila, joka lämpöpumpun on
aina pidettävä yllä:
VARAAJA ALA MIN LT 35oC Tämä parametri on Käyrä -valikossa ylimpänä ja se
ilmoittaa varaajan alaosan pienimmän sallitun
lämpötilan ja sitä voi pitää lämmityksen
perusasetuksena
Lämpöpumppu toimii mahdollisuuksien mukaan säätökäyrän tai varaajan pienimmän
sallitun lämpötilan mukaan. Lämpöpumpulle on kuitenkin lämpötilarajoituksia, mistä
syystä lämpöpumpun toiminta-alue poikkeaa säätökäyrän vastaavasta, ks. kuva 10.

AirPro_saatokayra.jpg
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

oh5lep sanoi:
kansikatti sanoi:
Mikä on ollut varaajaan pyynti?
Pyynti oli alunperin 53C mutta nostin sen nyt 55C kun oikeat pakkaset alkoivat.

No niin, Oilonin huoltomies siis kävi meillä ja kun EVI-piirikin saatiin systeemiin mukaan, niin meillä on nyt varaajassa pyynti 53C.

Tuo 53C on muuten se raja, mihin pumpun säätökäyrä asettuu -16/17C asteessa. Ja tänään meillä Tampereella oli -16 kun pumppua säädettiin ja 53C lämpötilaan varaajassa myös pääsimme.

Pressostaattihälytyksen raja jäi nyt kokeilematta, ei kelit anna nyt myöten. Lauhemmalla pitää sitten taas kokeilla lisää.

Mutta ihmettelen ulkoyksikön kykyä tuottaa lämpöä ilman EVI-piiriäkin :o , 20% tehosta jäi uupumaan mutta silti toimi -25C pakkasillakin tuottaen sen 40C .. 42C varaajaan.
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

No hyvä että vika löytyi ja alkoi toimimaan!

Täällä Jokelassa on nyt lämpötila -23.5C ja pumppu käy.

Pyysin muutamia asioita seuraavaan ohjelmaversioon,katsotaan tuleeko:

1. Sulatuksen ajaksi lataus aina varaajan alaosaan. Tällöin ei viilennettäisi yläosan kuumaa vettä joka johtaa lisäenergian käyttöön (sähkövastukset/ulkoinen lämmitys)
2. Shuntin toimilaitetta ajettaisiin lyhyemmällä pulssilla. Nyt menee turhan paljon kerralla auki/kiinni joka aiheuttaa huojuntaa, eli korjaavan liikkeen.
3. Ajat -valikkoon uusi mittaus: Kuinka kauan ja monta kertaa lisälämpöä on tarvittu.

Tätä viimeistä kohtaa kyselin jo syksyllä, ja nyt se olisi kuulemma tehty uusimpaan testisoftaan. Katsotaan josko saisin sen käyttöön..
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

oh5lep sanoi:
3. Ajat -valikkoon uusi mittaus: Kuinka kauan ja monta kertaa lisälämpöä on tarvittu.

Tätä viimeistä kohtaa kyselin jo syksyllä, ja nyt se olisi kuulemma tehty uusimpaan testisoftaan. Katsotaan josko saisin sen käyttöön..
Posti toi eilen uuden eprommin, v1.05x. Ainakin tämä yo. kohta on lisätty, tosin vain aika. Muita muutoksia oli ainakin latauspumppujen lähteminen käyntiin kompuran kanssa samaan aikaan,eikä ennakkoon. Muita muutoksia en nyt heti huomannut,vaikka niitä varmaan on.
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

Kysytääs eka täällä vaikka onkin vanha lanka.

Meillä on kyseinen vekotin jossa 4-tie venttiili. Kysymystä aiheuttaa vaan tuo kun kesälläkin laite haluaa patteriverkkoon 30c vettä vaikka shuntti on kiinni. Onko shuntti asennettu väärin niin ettei se ole koskaan kiinni vai mitä veikkaatte?
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

Mieleen tulee parikin syytä: Meneeköhän venttiili kiinni ja alunperin väljä venttiili.

Ota toimilaite pois ja käännä karasta ihan vähän myötäpäivään ja seuraa lähtevän veden lämpötilaa. Jos laskee niin venttiili ei ollut kiinni vaikka toimilaite 0 -asennossa. Itse joudun pari kertaa vuodessa ottamaan karan päällä olevan muovisen soviteholkin irti ja laittamaan sen 'oikeaan' asentoon että toimilaite ajaa venttiili kiinni asti. Voisi varmaan tehdän jonkin kestävämmän ratkaisunkin..

Huonompi vaihtoehto on että venttiili on väljä ja fuskaa. Tähän ei kai auta kuin venttiilin vaihto.
 
Vs: Geopro VILP - kokemuksia?

Elokuussa '09 asennettiin Oilon AirPro AW10 + GeoPro 500l varaaja.

Laite on omasta mielestäni sangen innovatiivinen, mm. varaajan kerrostumista käytetään hyväksi lataamalla varaajan ylä- ja alaosia erikseen. Tavoitteena on pitää yläosa aina riittävän kuumana käyttövettä varten ja alaosaa lämmitystarpeiden mukaisella lämpötilalla.

Varalämpönä itsellä on vanha öljylämmitysjärjestelmä, mutta varaajassa on vakiona myös 2x6kW vastukset.

Asennuksien kanssa on ollut haasteita. Ja eipä kaikkia asennusvirheitä ole vieläkään korjattu, vaikka Kuluttaja-asiamies on ollut myyjään ja asennusliikkeeseen yhteydessä. Mutta tämä on asia erikseen.

Oilon - laitteen maahantuojana - on toiminut hyvin ja heiltä on saanut tukea ja ohjeita.

Lähinnä asennuksiin ja sen puutteisiin liittyviä kuvia on täällä.
Kompressorilla tuli tammikuussa tunnit täyteen. Kaasun lämpö nousee hälyrajalle 130C ja kompura pitää kolinaa. Pitkällisen etsinnän jälkeen löytyi kylmämies jolla vielä R404a laitteet. Paineet ok eikä neste/kaasu puolilla mitään poikkeavaa. Olisiko laakeri tai muu vika sitten. Kompura on Copeland ZH09KVE-TFD-526, eli 3-vaihe scroll evi.
Kylmämies kyseli uutta ja toimitusaika oli 8+ viikkoa (jos sittenkään), Helsingin Kylmäpalvelu ilmoitti että valmistus lopetettu ja saatavuus 0.
Jo pelkästään R404 käyttö ajaa kuitenkin uuden VILPin hankintaan. Vähän tyyriiksi tämäkin lämmitysmuoto tulee, jos 12 vuoden välein menee kaikki uusiksi, mitä nyt tarjouksiin katsoo.
Ehkä R32 kylmäaine kestää markkinoilla pidempään ja varaosien saatavuus parempaa.
Ja Oilonin suuntaan en koske tikullakaan enää koskaan. Tosin eivät ole myöskään minun kyselyihin vastanneet mitenkään. Tuki loppui parin vuoden kuluessa ja viitattiin laajaan jälleenmyynti- ja huoltoverkostoon. Monella yrittäjällä loppui mielenkiinto siinä kohtaa kun kertoi laitteen merkin.

Daikin Altherma 3 H HT kiinnostaisi, mutta siinä on nähtävissä vähän oilon tyyppisiä ongelmia - Daikin tuo itse maahan laitteet ja pitää ilmeisen tiukassa otteessa jälleenmyyjiä ja asentajia. Tarjouksien saaminen tosi vaikeaa ja sen minkä saanut on ’18t€’ vakio asennus, mitään ei räätälöidä ja paikalle ei tulla edes katsomaan.

Mitsun myyjä tulee ensi viikolla sentään paikalle katsomaan ennen tarjouksen jättämistä. Se on vaan split kone ja nykyinen 500l varaaja heivattaisiin pois eli käytännössä kaikki vanha. Ja ulkoyksikön ulkonäkö voi aiheuttaa hellasäröä, kun on paraatipaikalla etuoven vieressä.
No viivan alle jäävä summa ja suorituskyky sitten lopulta ratkaisee.
Katsotaan.
 
Kompressorilla tuli tammikuussa tunnit täyteen. Kaasun lämpö nousee hälyrajalle 130C ja kompura pitää kolinaa. Pitkällisen etsinnän jälkeen löytyi kylmämies jolla vielä R404a laitteet. Paineet ok eikä neste/kaasu puolilla mitään poikkeavaa. Olisiko laakeri tai muu vika sitten. Kompura on Copeland ZH09KVE-TFD-526, eli 3-vaihe scroll evi.
Kylmämies kyseli uutta ja toimitusaika oli 8+ viikkoa (jos sittenkään), Helsingin Kylmäpalvelu ilmoitti että valmistus lopetettu ja saatavuus 0.
Saksasta saisi vielä ja olisi varastossa
 
Ja Oilonin suuntaan en koske tikullakaan enää koskaan. Tosin eivät ole myöskään minun kyselyihin vastanneet mitenkään. Tuki loppui parin vuoden kuluessa ja viitattiin laajaan jälleenmyynti- ja huoltoverkostoon. Monella yrittäjällä loppui mielenkiinto siinä kohtaa kun kertoi laitteen merkin.

Daikin Altherma 3 H HT kiinnostaisi, mutta siinä on nähtävissä vähän oilon tyyppisiä ongelmia - Daikin tuo itse maahan laitteet ja pitää ilmeisen tiukassa otteessa jälleenmyyjiä ja asentajia. Tarjouksien saaminen tosi vaikeaa ja sen minkä saanut on ’18t€’ vakio asennus, mitään ei räätälöidä ja paikalle ei tulla edes katsomaan.

Jaa'a onkos OILONilla noin huonoa meininkiä, edelleenkö siis vielä nykyäänkin vai oliko tuo hankinta-ajassa?

Daikinista uskon helposti tuon kertomasi, senverran tekemisissä että saanut samaa tuntumaa...
Kutsutaanko näitä nykyään miksikään 'maahantuojiksi' EU:ssa kun ovat tyttäriä ja muutenkin sisämarkkinoita.

Loppuuko tila vai miksi Mitsun kanssa pitää luopua 500L varaajasta?
 
Jaa'a onkos OILONilla noin huonoa meininkiä, edelleenkö siis vielä nykyäänkin vai oliko tuo hankinta-ajassa?

Daikinista uskon helposti tuon kertomasi, senverran tekemisissä että saanut samaa tuntumaa...
Kutsutaanko näitä nykyään miksikään 'maahantuojiksi' EU:ssa kun ovat tyttäriä ja muutenkin sisämarkkinoita.

Loppuuko tila vai miksi Mitsun kanssa pitää luopua 500L varaajasta?
Oilonia lähestyin nyt kompuraongelmien ilmettyä. Voihan se olla että yhteydenottopyyntö on vaan kadonnut. Mutta jo aiemmin, kun 4-tie venttiili oli jumittanut ja vaati vaihtoa, niin pyysivät olemaan yhteydessä (itse valitsemaan) valtuutettuun huoltoyritykseen. Ei sekään ihan ensimmäisellä tärpännyt, kun valtaosa näistä Oilon huolloista on poltinhuoltoja ja ehkä jokunen maalämpö. Ja ei niinkään VILP.

Joo, Mitsu tuli Scanoffice välittämänä paikalliselle asennusfirmalle. Tarjouspyynnössä kerroin nykyisen laitteiston ja niiden hyödyntämisen jatkossa. Ja vastaus oli "... emme halua tarjota VILPpiä kuvaamallasi tavalla. Voimme tehdä tarjouksen koko järjestelmästä niin, että vanha VILP ja 500l varaaja vastuksineen puretaan kokonaan pois.".

Sanoin että tervetuloa katsomaan ja tekemään tarjous. Ei noihin laitteisiin niin paljoa ole kiintynyt, etteikö niitä voisi kaikkia vaihtaa, jos tarjous on hyvä. En vaan keksi miksi pitäisi. No, tulee pääsiäisviikolla käymään.
 
Joo, Mitsu tuli Scanoffice välittämänä paikalliselle asennusfirmalle. Tarjouspyynnössä kerroin nykyisen laitteiston ja niiden hyödyntämisen jatkossa. Ja vastaus oli "... emme halua tarjota VILPpiä kuvaamallasi tavalla. Voimme tehdä tarjouksen koko järjestelmästä niin, että vanha VILP ja 500l varaaja vastuksineen puretaan kokonaan pois.".

Sanoin että tervetuloa katsomaan ja tekemään tarjous. Ei noihin laitteisiin niin paljoa ole kiintynyt, etteikö niitä voisi kaikkia vaihtaa, jos tarjous on hyvä. En vaan keksi miksi pitäisi. No, tulee pääsiäisviikolla käymään.
Kyllä siellä Mitsun kaavioissa mielestäni on ulkoinen varaaja vaihtoehtokin...en tiedä onko kuinka laajasti eri malleissa ja mitä ollaan tyrkyttämässä.
Tuohan on vallan mainio varalaite tuo sun 500l hybridi vastuksineen...
 
Varaaja jää, vaikka sitä ei myyjän asennuksessa hyödynnetäkään, tämä sovittiin. Jos kaupat tulee, niin pitää sitten vuoden päivät tj. ajella myyjän kytkennällä ja ympätä tuo varajaa sitten puskuriksi, tai miten näkee tarpeelliseksi. Ainahan näitä kytkentöjä joutuu - ja pitää - parantaa ;). Saapahan kerättyä dataa lähtötilanteesta ja mihin suuntaan menee.
 
Takaisin
Ylös Bottom