Vs: ILP pakkasella
En ehkä osaa erityisen fiksusti selittää ja kokemuksia vain kahdesta Toshibasta ja foorumin seurannasta:
1) virallisia testejä, jossa olisi mitattu noin kylmässä, ei taida löytyä. Varmasti löytyy merkkejä, jotka vielä lämmittävät tuossa kylmyydessä, mutta suurin osa mukaan lukien omat Toshibani tuottavat lämpötehoa omien epävirallisten mittauksieni mukaan -24C--25C asteessa enää vain saman verran kuin ottavat ja -26C asteessa lämpöteho vielä tuosta romahtaa johtuen lämmitysjakson lyhentymisestä ja sitä kautta sulatuksien lisääntymisestä.
Pelkästään se, että vielä puhaltaa lämmintä ei kerro taloudellisuudesta juuri mitään, koska muuttujia on niin monta. Paljonko Ilppi ottaa tehoa, mikä on sisäyksikön puhallusmäärä ja paljonko on lämpötilaero imulämmön ja puhalluslämmön välillä. Näistä juttua ja laskukaavoja esim. täällä:
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=1854.0
2) kyllä se tuotto loppuu juuri johonkin pisteeseen, riippuen merkistä ja mallista sekä asunnon lämmön tarpeesta. Esim. jotkin Sanyot sammuttavat itsensä -20C asteessa. Käsittääkseni kylmäaineen ominaisuuksista sitten johtuu ettei lämpöä enää saada taloudellisesti aikaiseksi kylmissä olosuhteissa. Ulkoyksikön kennon sulatuslogiikka ratkaisee monessa tapauksessa sen missä lämpötilassa Ilppi vielä lämpöä tuottaa. Näin käy Toshiballa juuri tuossa -26C asteessa, jossa alkaa sulatella niin sanotusti kellon perässä 28min välein. Muulloin noudattaa ohjelmoitua sulatusta, joka perustuu ulkolämpötilaan ja ulkoyksikön kennon lämpötilaan.
3) tästä varmaan on erimielisyyttä (puhutaan lähinnä yli -10c pakkasista, harvempi ennen sitä sammuttaa) ja niinkuin tuossa edellä niin jotkin mallit sammuttavat itsensä. Melko monet pitävät pumppuja päällä aina. Näihin lukeudun myös itse. En sitten tiedä mitä takuu sanoo asiasta, jos jotain sattuu. Useimmille pumpuille on valmistaja antanut pakkasrajan, jossa pumpun toiminta taataan. Toshiballa tuo on -15C, mutta näistä omista mittauksista kyllä näkee, että lämpötehoa on vielä ihan kivasti tuossa pakkasessa ja olisi energian haaskausta sammuttaa pumput:
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=8046.0