ilpin sulatustoiminto nesteellä ?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mikup
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

mikup

Jäsen
toimisiko ilpissä killfrost tyyppinen aine kuumasulatuksen sijaan? Suihkutettaisiin kennolle kerran tunnissa . Tuottaisi lämpöä kokoajan, ei kuluisi aikaa sulatukseen.Kilfrostin web sivut http://www.kilfrost.co.uk/RDF.htm. Nasan sivuilla pielentokoneiden siipien sulatutukseen kehotettiin käyttämään. Kuulemma aine höyrystyy sitä mukaa kun jää sulaa.
 
Vs: ilpin sulatustoiminto nesteellä ?

Voisihan tuo hyvinkin toimia, mutta millaisin kustannuksin? Ei liene aivan hirveän halpaa litkua...
 
Vs: ilpin sulatustoiminto nesteellä ?

Taitaa sähkö olla kuitenkin vielä halvempaa kuin tuo aine+ruiskutusjärjestelmät :o
 
Vs: ilpin sulatustoiminto nesteellä ?

miten olisi keruu astia pumpun alle ja ruiskuttas propylene glygol( on varmaan olemassa lisäaineita ettei vahingota kennoa) raakana aluksi ja liuos kiertäisi ja sitä mukaan laimenis.Ei tarttis sulana pito kaapeleitpohjalevyssä. Pakkasen kesto heikkenis kylläkin. Olen jostakin lukenut että vois suodattaa sitten veden taas pois ja taas käyttää liuoksen uudestaan. Keruu astia pitäisi olla varmaan aika iso , ettei tarvitsisi yhtenään olla liuosta vaihtamassa.
 
Vs: ilpin sulatustoiminto nesteellä ?

Kyllähän sitä voisi ruiskuttaa vaikka mitä, mutta kyllä minusta sulatusvastus ja sulatustoiminto on silti aika etevä ja siisti keksintö ;).
 
Vs: ilpin sulatustoiminto nesteellä ?

Samaa mieltä, mutta vie aika paljon lämmön tuotosta vuorokaudessa. Sulatuksiin n.3-5 tuntia .
 
Takaisin
Ylös Bottom