Maailmanennätys rubiikin kuution ratkaisussa (robotti)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mikki
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Mikki

Hyperaktiivi
Täytyy sanoa, että menee yli hilseen miten tämmöinen voi olla mahdollista. 0,103 sekuntia menee rubiikin kuution ratkaisuun robotilta :)

 
Vaikea uskoa, että olisi vakiokuutio. Palat lentelee jo pari kertaluokkaa hitaammassa suorituksessa.

Ei se varmaan vakiokuutio ole, vaan joku huippulaadukas kisakuutio. Mutta on tuo viralliseksi maailmanennätyksekseksi hyväksytty, että tuskin tuossa mitään huijausta on.
 
Ei se varmaan vakiokuutio ole, vaan joku huippulaadukas kisakuutio. Mutta on tuo viralliseksi maailmanennätyksekseksi hyväksytty, että tuskin tuossa mitään huijausta on.
En ole seurannut touhua 40 vuoteen, mutta silloin itsekin harrastin tuota ja viralliset ennätykset piti tehdä sillä virallisella kuutiolla, joka oli varsin jäykkä ja herkkä vinoille väännöille.
 
Täytyy sanoa, että menee yli hilseen miten tämmöinen voi olla mahdollista. 0,103 sekuntia menee rubiikin kuution ratkaisuun robotilta :)

Nopeimmilta ihmisiltä menee alle 4 sekuntia, joten kai sen koneen voi olettaa vähintään dekadia nopeammin homman hoitavan.
 
Aikoinaanhan tähän oli ihan lehdissä julkaistu järkeenkäypä ohje, jolla sai nikale nikaleelta käänneltyä palasia paikoilleen. Enpä kyllä koskaan "keksinyt", kuinka tuon olisi voinut omalla vähäisellä älyllä järkeillä, mutta vaihteittaisen ohjeen avulla onnistui helposti ja ohjeen temput oppi nassikkana nopeasti muistamaan ulkoa. Eli sen kuution sai järjestykseen vaikka nyt ei lystiä varsinaisesti hiffanutkaan ja aikaa meni muutama minuutti mutta huonolla ja jähmeällä kuutiolla kauemmin.

Kuutiohan on sekaisin kun muutaman kerran pyöräyttää. Jos robotti tuon oikeasti hiffaa, niin ei sen sitä niin kauheasti tarvitse veivata. Videon kuvassa on selvät akselit että kyllähän robo nuo liikkeet varmaan tekee tarkasti ja nopeasti, luultavasti kykenee hahmottamaan alusta loppuun optimoidun reitin, kun ei niitä liikeitä itse asiassa mahda välttämättä kauhean montaa tarvita.
 
Viimeksi muokattu:
Itse arvostan näitä enemmän.


Kuinkahan pahasti kuution saa sekaisin ja monta siirtoa se vaatii maksimissaan?
edit. kysyin tsätgpt:ltä.
  • Jokainen Rubikin kuution tilanne on ratkaistavissa enintään 20 siirrolla.
  • Tämä on optimaalinen teoreettinen maksimi — suurin osa tilanteista vaatii vähemmän.
 
Takaisin
Ylös Bottom