Nipe f750

Byler

Tulokas
Miten muilla tuo f750 kompressorin ääni? Huoltomies kävi katsomassa esti muutamia taajuuksia jonkin verran auttoi
mutta vielä ääntään välillä niin kuin olisi joku kuormaauto pihalla käynnissä.. laite on 3kk vanha
 

Mikki

Hyperaktiivi
Miten muilla tuo f750 kompressorin ääni? Huoltomies kävi katsomassa esti muutamia taajuuksia jonkin verran auttoi
mutta vielä ääntään välillä niin kuin olisi joku kuormaauto pihalla käynnissä.. laite on 3kk vanha

Kuinka suuressa talossa laite on (eli millaiset poistoilmavirrat) ja millaisella kompressoritaajuudella kone suurimmillaan käy?
 

Byler

Tulokas
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Neliötä 120 puhallin nopeudet (sam41) 53 poisto ja tulo 50.. dp en tiedä kun en ole mitannut itse, mutta oli luultavammin ylittynyt huoltomiehen mittauksessa,kun oli rajoittanut taajuuksia.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Tähän aikaan vuodesta ei muutenkaan kompuran tehoa tarvitse, että jos nyt mökää laite niin ei muuta kuin aktiivista reklamointia.

Tällälailla meillä samanmoisessa talossa kompura hyrrää. Tuolla 30Hz-40Hz tasolla F750 on kyllä aika hissukseen.

IMG_6636.jpeg
 
Viimeksi muokattu:

root

Aktiivinen jäsen
Neliötä 120 puhallin nopeudet (sam41) 53 poisto ja tulo 50.. dp en tiedä kun en ole mitannut itse, mutta oli luultavammin ylittynyt huoltomiehen mittauksessa,kun oli rajoittanut taajuuksia.
ei kyllä kannata hyväksyä lopulliseksi korjaukseksi, kun menettää sitten huipputehot (oletus että ylärekisteristä blokattu taajuudet)
 

oltsik

Aktiivinen jäsen
Onko laite omassa teknisessä tilassaan vai asuintiloissa esim khh? Täysillä ajaessaan laite on niin kovaääninen(vaikka ilmoitetut ääniarvot ei ylittyisi) että en ottaisi sitä asuintiloihin.
 

otj

Aktiivinen jäsen
Meillä on laite KHH:ssa, eikä edes täysillä ajaessaan ole liian äänekäs. Menee parhaimmillaan 100-110 Hz:n, meidän talon ilmamäärillä ei saada täyttää 120 Hz irti koneesta.

Koneen hiljaisuus onkin yllättänyt, aivan huima ero 410P nähden ja tästä kaikenlaiset jurinat ja resonanssit puuttuvat aivan täysin.

Luonnollisesti käytössä on äänenvaimentimet niin tulo- kuin poistopuolella ja liitännät kanaviin tehty joustavilla välikappaleilla.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Meillä on laite KHH:ssa, eikä edes täysillä ajaessaan ole liian äänekäs. Menee parhaimmillaan 100-110 Hz:n, meidän talon ilmamäärillä ei saada täyttää 120 Hz irti koneesta. Koneen hiljaisuus onkin yllättänyt, aivan huima ero 410P nähden ja tästä kaikenlaiset jurinat ja resonanssit puuttuvat aivan täysin.

Konetta saa melko helposti vielä vaimennettua, jos on siihen tarvetta. Meillä kone on KHH:ssa kanssa ja tein siihen pientä tuunausta äänieristyksen suhteen.

Eli rakensin koivuvanerista koneen päälle kotelon, jonka eristin 50mm villalla sisäpuolelta. Lisäksi tungin äänieristelevyt koneen kylmäyksikön taakse ja sivulle - seinän ja koneen väliin aika tiukasti (kone on nurkassa). Liimasin myös kylmäyksikön peltien alle 3mm raskaan äänieristematon.

Yllättävän paljon jopa vaimeni korkeat äänet. Suosittelen jos äänet vaivaa.
 

juukeli

Aktiivinen jäsen
Täälläkin KHH asennus eikä meteli vaivaa. Lähes aina KHH ovi auki keittiöön ja olkkariin. Joskus talvella hiljaisena iltana tullut laitettua ovi kiinni kun ottaa enemmän kierroksia, mutta hyvin lievää tuo ääntely on pesutorniin verrattuna. PILP ja SAM päälle rakennettu "yläsokkeli" jossa villaa eristeenä vaimentaa myös ilmanvaihdon kohinat tehokkaasti.
 

Beezeri

Jäsen
kuumakaasu.jpg


Osaneeko kukaan ammattilainen sanoa suoraan missä vika? F750 lyö toisinaan matalapainehälytystä ja pari kertaa tullut nyt kesäkuun aikana ilman mitään suurempaa syytä. Jotain tekemistä kiertovesipumpun tai kompuran kanssa? Yhteen väliin "auto" asennossa(lämmityspumppu) teki tuota talvella peräkkäin useammankin kerran, mutta loppui kun laitoin manuaalille ja 50% tehoa. Jotain oli vikaa, että ei olisi vesi kiertänyt järjestelmässä(soittelin Niben valtuutetulle asentajalle). Nyt viimeisinpien tapausten kohdalla kun seuraa laitetta, niin ohjelmisto jotenkin "rajoittaa" kompuraa ns. tarpeettomasti. Kompuran sallittu taajuus laskee vähitellen esim. viikon aikana ja kun ollaan jossain lukemissa 25Hz ja tulee käyttövesisykli, niin kohta kone huutaa maksimeja asteminuutteja(699, lisäys kielletty näillä keleillä), mutta kompura ei nosta kierroksia koska "rajoitettu". Uplinkistä kun katsoo, niin kaikki käppyrät aikalailla vakiota, mutta kuumakaasu tekee tuollaisen ja ympyröidyn lopussa tulee matalapainehälytys.

EDIT:
aste.jpg


Tuossa asteminuutit kesäkuun alusta. Matalapainehälytykset tulleet juurikin 2.kesäkuuta(useampi peräkkäin) ja nyt 10.kesäkuuta.
 

Byler

Tulokas
Tuommoiset iv-putken kiinnikkeet vaativat seuraavaksi nimeltä ennen kuin tekevät mitään muuta äänen pienentämiseksi. Onko muilla tuollaisia kiinnikkeitä laitettu 750 iv-putken lähtöihin?
 

Liitteet

  • IMG-20231026-WA0000.jpg
    IMG-20231026-WA0000.jpg
    574,3 KB · Katsottu: 151

Mikki

Hyperaktiivi
Tuommoiset iv-putken kiinnikkeet vaativat seuraavaksi nimeltä ennen kuin tekevät mitään muuta äänen pienentämiseksi. Onko muilla tuollaisia kiinnikkeitä laitettu 750 iv-putken lähtöihin?

Ei ole meillä laitettu, mutta olisi kyllä pitänyt laitattaa huoltotoimenpiteiden helpottamiseksi. Mutta en varsinaisesti usko, että noilla on suurta vaikutusta laitteen äänimaailmaaan. Toki se että katkaisee putken voi jonkun verran estää äänen siirtymistä eteenpäin.

Jos tuo on ehtona ongelman jatkotutkimiselle, niin eikai siinä sitten. Putki katki jollain ja panta päälle.
 
Back
Ylös Bottom