repomies sanoi:Ekis, täälläpäin tuo on melkein asentajan kuin asentajan taksa. Siitä maksetaan kulut, valtion vittuilumaksut ja eläkkeet. Ei se kaikki käteen jää.
Aika harvassa vaan on ne tyypit ketä saa lapaan tuon 4000€/kk:ssa
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
repomies sanoi:Ekis, täälläpäin tuo on melkein asentajan kuin asentajan taksa. Siitä maksetaan kulut, valtion vittuilumaksut ja eläkkeet. Ei se kaikki käteen jää.

ekis sanoi:repomies sanoi:Ekis, täälläpäin tuo on melkein asentajan kuin asentajan taksa. Siitä maksetaan kulut, valtion vittuilumaksut ja eläkkeet. Ei se kaikki käteen jää.
Aika harvassa vaan on ne tyypit ketä saa lapaan tuon 4000€/kk:ssa
felon sanoi:Halpaahan tuo on, vieppä autosi korjaamolle! Alkaa alvilliset hinnat olla 80-90 euron pinnassa . Siellä ammatikoulupojat antaa valohoitoa ja täyttelee pissapoikaa tuolla rahalla.![]()
ekis sanoi:felon sanoi:Halpaahan tuo on, vieppä autosi korjaamolle! Alkaa alvilliset hinnat olla 80-90 euron pinnassa . Siellä ammatikoulupojat antaa valohoitoa ja täyttelee pissapoikaa tuolla rahalla.![]()
Niillä taitaa olla vähän muitakin kuluja kuin laippatyökalu ja tyhjiöpumppu![]()
Meinaatko että voit firman perustaa pelkällä laippatyökalulla ja tyhjiöpumpulla? Ja vielä siten että mainostamatta löytyy asiakkaita niin ,että 4000 euroa on räpylässä ilman kuluja. Taidanpa harkita alan vaihtoa ,jos se on noin helppoa. Voitko antaa takuun asiasta?ekis sanoi:Niillä taitaa olla vähän muitakin kuluja kuin laippatyökalu ja tyhjiöpumppu![]()
ToniA sanoi:Kylmälaiteasentajahan ei tosiaan muuta tarvikkaan kuin laippatyökalun ja tyhjiöpumpun ???
felon sanoi:Meinaatko että voit firman perustaa pelkällä laippatyökalulla ja tyhjiöpumpulla? Ja vielä siten että mainostamatta löytyy asiakkaita niin ,että 4000 euroa on räpylässä ilman kuluja. Taidanpa harkita alan vaihtoa ,jos se on noin helppoa. Voitko antaa takuun asiasta?![]()

ekis sanoi:felon sanoi:Meinaatko että voit firman perustaa pelkällä laippatyökalulla ja tyhjiöpumpulla? Ja vielä siten että mainostamatta löytyy asiakkaita niin ,että 4000 euroa on räpylässä ilman kuluja. Taidanpa harkita alan vaihtoa ,jos se on noin helppoa. Voitko antaa takuun asiasta?![]()
Puskaradio laulaa, kun alat tekemään iltahommina omalla farmariautolla, laippatykalulla ja tyhjiöpumppulla 30€ tunti.![]()
felon sanoi:Mitenkäs tuolla sais sen 4000 euroa/kk puhtaana lapaseen?
ok! ei ainakaan noin sitä saa! En saa kyllä oman alan hommissakaan tuota kasaan. Ellei tee ympäripyöreätä ja tarvis vähän ulkomaan päivärahoja saada silti sekaan. Kyllä täällä suomessa on verotus miinoitettu niin ettei työtä tekemällä voi rikastua.ekis sanoi:felon sanoi:Mitenkäs tuolla sais sen 4000 euroa/kk puhtaana lapaseen?
Oli puhetta, että harva saa 4000€/kk lapaan? Mistä mahtaa saada?
ekis sanoi:Onko pakko perustaa osakeyhtiö miksei toiminimi käy?
Aika moni käy korkeakoulua 4-vuotta ja tietaa 1000€/kk vähemmän mitä muutaman kurssin käynyt ILP-asentaja?
Raksaaja sanoi:ekis sanoi:Onko pakko perustaa osakeyhtiö miksei toiminimi käy?
Aika moni käy korkeakoulua 4-vuotta ja tietaa 1000€/kk vähemmän mitä muutaman kurssin käynyt ILP-asentaja?
Mistäs sen tietää paljonko ILP-asentajat keskimäärin tienaa?
Laskutushinta ei kerro yhtään mitään siitä paljonko mies saa kuukadessa käteen....no teoreettisen maksimin siitä voi laskea, mutta ei oikein muuta.
Hmmm...oma palkkani...
Tilinauhan alimmalta riviltä kun poimin summan ja jaan sen 160 tunnilla saan luvun X. Kun luku X jaetaan tuntiveloituksen luvulla Y, saan tulokseksi 0,202.
Sama ILP asentajan palkalla laskettuna toisin päin.....
40€*1.22*0.202....Eli ILP-asentajan nettotuntiliksa 9,85€/h.
9,85€/h*160h = 1577€/kk käteen.
Matt sanoi:Ykstyisasiakkaiden kanssa on sitten eri asia,sillä puolella kun usein verrataan huoltokeikan aiheuttamia kustannuksia huollettavan laitteen hankintahintaan ja yleensäkin asianmukaisia huoltohintoja törkeänä rahastuksena jota yrittäjä asikkaan pakkotilannetta hyväksikäyttäen harrastaa.
Että tällainen näkemys kun 25 vuotta 1 miehen yritystä olen pyörittänyt.
Ei toki, minulla vaan sattui jo olemaan osakeyhtiö valmiina. Tuota osakepääomaa en siis ole ottanut mukaan noihin laskelmiini kun se ei niihin kuulu.ekis sanoi:Onko pakko perustaa osakeyhtiö miksei toiminimi käy?
Näin tein minäkin (sähköpuolen DI siis), tosin ennen yrittäjäksi siirtymistä bruttopalkka oli softahommissa noin 5000 e/kk. En tosiaankaan kuvittele pääseväni tuohon ihan heti, mutta eipä se ole tavoitteenakaan. Toki jos onnistaa niin hyvä juttu.ekis sanoi:Aika moni käy korkeakoulua 4-vuotta ja tietaa 1000€/kk vähemmän mitä muutaman kurssin käynyt ILP-asentaja?
melli sanoi:Aika näyttää miten tämä puoli lähtee liikkeelle; ihan harrastuksen perusteella nuo luvat aikanaan tuli omaksi yllätyksekseni saatua, ja toinen yllätys on tuo S2-sähköpätevyys. Onpahan firmalla sitten koodauksen lisäksi pari muutakin mahdollista tukijalkaa.
Eli 2008 perustin osakeyhtiön; osakepääoma nimimi 2500 e.
melli sanoi:Ideana mahdollisesti ihan hyvä, mutta vaatisi nähdäkseni pääomia jonkin verran ja ammattimaisempaa otetta touhuun, johon en ainakaan tällä hetkellä ole valmis.
melli sanoi:Mutta katteiden puolesta ei koodausta voita mikään: työmatka on makuuhuoneesta työhuoneeseen, työkalut hommattu jo ajat sitten, joten kaikki laskutus jää itselleVähän tylsää tosin joskus ja aina yksinäistä jollei satu käymään asiakkaalla, mutta sopii minulle kun saan tehdä milloin lystään. Katsotaan kauanko tätä herkkua riittää.
pellekatteri sanoi:Joillekin asiakkaille vois riittää ihan hyvin että mainostat asentavasi näitä suoratuotuja laitteita. Teet asiakkaan kanssa sopparin konsultoinnista ja asennuksesta vaikka etukäteen. Sitten asiakas tilaa itse laitteet tontilleen. Ainakin liikeideasi eroaisi muista toimijoista, ei olisi suoria kilpailijoita.
pellekatteri sanoi:Ymmärrän hyvin näillä keleillä että sisähommat voittaa. Kuitenkin sulla on kiinostusta alasta kun olet jo nähnyt niin paljon vaivaa lupien ja muun välineistön hommaamiseen. Ehkä voisit yhdistää nämä kaksi osaamistasi ja kehittää vaikka jonkun laiteriippumattoman energiakulutuksen seurantasovelluksen tai muuta vastaavaa. Lisäksi tämänkin areenan kommenttien perustella järjestelmien sulautetussa softassa olisi useinkin parantamisen varaa...
melli sanoi:Ja sitten kun Seti suvaitsee myöntää pätevyyden, pitää hommata käyttöönottotesteri (Megger 1552 kenties; Englannista noin 550 puntaa uutena)...
melli sanoi:Dippa: mun bisnes on ollut niin pientä, että parempi pitaa rahat rahana toistaiseksi. Mutta rikastuminen on ihan kulman takana... kylmäkurssilla väittivät ilp-asennusten olevan niin hyvää hommaa, että me ollaan talvet etelässä
Mitenkäs muuten muiden firma-ideat: onko kukaan rohjennut viedä ajatusta eteenpäin?
miettijä sanoi:Tuosta softan kehitysideasta totean, että ehkä asentajien kannattaa olla tosiaan siltä puolelta poissa. Se nimittäin vaatii ihan täysipäiväisiä päiviä alkaa puuhastelemaan näiden softien kanssa - ja softan tekeminen ei ole niin yksinkertaista puuhaa kuin letkujen paikalle kytkeminen. Kuluva tuntimäärä on ainakin nelinkertainen ellei isompi. Siinä ei enää ihminen jaksa asennella mitään.
Ihan vain softankehittäjän toteamus asiaan![]()
repomies sanoi:Ei noiden pumppujen ohjailun paranteluun mitään erityisen hienostunutta softaa tarvita. Käyttäjäkokemuksiin perustuvat parannukset (sulanapitovastuksen ohjaus, sulatusvälit ym) saa ihan perus if-hässäköillä rakennettua. Ei mene hirveän kauan koodaillessa. Kokonaisuutta nopeuttaa, jos asennus ei ole hankalaa. Itsellä tuon DIY-VILPin softa siirtyy skriptillä debian pakettina ssh:n yli ohjaimeen ja asentuu sinne. Sitten vanha softa potkaistaan nurin, jolloin uusi käynnistyy automaattisesti.
Omat kokemukset rajoittuvat korkean tason kieliin kunnon kehitysympäristöillä. Jos assya pitäisi kontrolleriin vääntää jollain ledidebuggauksella, ja sitten jonkun prommerin kanssa puljata, niin taatusti kestäisi ikuisuuden.
Sähkömees sanoi:Montako tonnia olisi joku valmis maksamaan USB liitäntäisestä mitsusta?