Onzzalta saa Argon jos tilaa Sanyon

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Onzzalla on mennyt mallit pahasti sekaisin tai sitten viilataan asiakasta kunnolla silmään.
http://www.onzza.com/

SAP-CRV93EHFP tilauksen kohdalla lukee seuraavaa:
"Vi förbehåller oss rätten att leverera Argo AWI25 då detta är exakt samma maskin "
ja SAP-CRV123EHFP kohdalla taas lukee.
"Vi förbehåller oss rätten att leverera Argo AWI35 då detta är exakt samma maskin "

=> Mutta eiväthän nämä ole samoja malleja, vaan CRV93EHN = AWI25AHL ???

EHFP mallissa on ihan oikea IONISAATTORI ja paremman näköinen sisäyksikkö
 

tet

Hyperaktiivi
Vs: Onzzalta saa Argon jos tilaa Sanyon

janti sanoi:
=> Mutta eiväthän nämä ole samoja malleja, vaan CRV93EHN = AWI25AHL ???

EHFP mallissa on ihan oikea IONISAATTORI ja paremman näköinen sisäyksikkö

Vanhan EH-mallin aikana AWI25/35 olivat sama laite kuin EH93/123. Sitten iski RoHS ja EH korvautui EHFP-mallilla, jossa mm. automaattisammutus -20 °C lämpötilassa. Nyt tieto kertoo, että AWI25/35 on myös tuo sammutus -20 °C. Tästä olisin itse valmis vetämään sen johtopäätöksen että AWI on nykyään sama kuin EHFP.

Vaan mitenkähän on tuon ionisaattorin kanssa. :-\ EHFP:n esitteessä mainitaan "ionisointiyksikkö", mutta mitä mahtaa tarkoittaa? Olihan EH-mallissakin "ionisaattori", se kuuluisa teippi. Onko kukaan foorumilaisista ostanut hiljattain Argo AWI-mallia tai Sanyo EHFP-mallia? Löytyykö laitteesta sähköinen ionisaattori?
 

VesA

In Memoriam
Vs: Onzzalta saa Argon jos tilaa Sanyon

Miksipäs ne tekisivät hiukan eri malleja sekaisin.. sehän on vaivalloista ja kallista... eiköhän näitä kaikkia suolla sama hihna, jonka loppuvaiheessa tehdään pakolliset kosmeettiset erot... esmes liimataan eri tarrat tai pannaan peräti vähän erilainen muovikuuppa.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
Vs: Onzzalta saa Argon jos tilaa Sanyon

EHFP-mallissa on ihan oikea ionisaattori ja sisäyksikön ulkonäkökin on aivan erillainen kuin AWI25AHL
"Il generatore di ioni rinfresca il locale con l’immissione di ioni negativi" "Ionizzatore elettronico"
http://www.sanyoaircond.com/italiano/pagine/prodotti/res/prd_res_par_inv_flatpanel.htm

Eipä tuo argon AEI25AH/B ulkoyksikkö vaihdos tuonut uutta sisäyksikköä tietääkseni, vaan se on edelleenkin AWI25AHL. Eikä oikeaa Ionisaattoriakaan näin ollen ole laitteeseen tullut. http://www.scanoffice.fi/pdf/esite_argo_awi_25-35.pdf
Ei myöskään Argo Climan 2007 esittessä ole tästä mitään tietoa (samat kuva ja "Natural Ionizer Tape with negative ions emission")
http://www.argoclima.it/mktg/int_cata/2007/Export07.zip


Näyttäisi siltä että Sanyo on ottanut nyt "pesäeron" Argonista kerta heitolla. :)
 

tet

Hyperaktiivi
Vs: Onzzalta saa Argon jos tilaa Sanyon

janti sanoi:
EHFP-mallissa on ihan oikea ionisaattori ja sisäyksikön ulkonäkökin on aivan erillainen kuin AWI25AHL

Voi olla että EHFP:ssä on sähköinen ionisaattori, näinhän tuo italian sivukin väittää. Mutta yksikön kuoret kylläkään eivät ole muuttuneet kuin tuon päällikannen (jossa "oravasuodattimet" ovat kiinni) osalta. Muuten näyttäisi olevat aivan samat kuoret EHFP:ssä ja AWI:ssa. Joten jostakin on täytynyt löytyä jokin kolonen johon ionisaattori on tungettu.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #6
Vs: Onzzalta saa Argon jos tilaa Sanyon

Samallalailla Technibelin mallistossa vai ulkoyksikkö uusiutui. Argo = Technibel
Sanyolla ei siis ole enään mallistossa Argon ja Technibelin kanssa identtisiä malleja. EH ja EHN malleja ei enään valmisteta, ainakaan Sanyon nimellä. ;)
 
Back
Ylös Bottom