paras pumppu

S

speede

Vieras
taitaa olla niin ,että sanyo palstalla on niin vähän asiaa sen takia ,että se PUMPPU toimii niin hyvin .
on malli mikä hyvänsä ,niin toimintaan liittyviä puutteita on ollut tosi, vähän.
resonointiin liittyen laitoin kaiken pumpusta lähtien kumien taakse.
jopa seinän pultit eristin muusta rakenteesta. saa nähdä auttaako.
(ne pultit on tosiaan eristetty kunnolla muusta rakenteesta).
ennenkuin joku kysyy niin vaikuttaisi toimivan,täydellä jäähdytyksellä.
mutta lämmityksellä jää nähtäväksi.
 
K

kriitikko_o

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #2
Vs: paras pumppu

Tai niin huono, että Sanyon omistajat ei kerkiä tulla palstalle kirjoittelemaan, kun pitää olla koko ajan korjaamassa. (= huumoria). ;)
 

tet

Hyperaktiivi
Vs: paras pumppu

Itse hommasin oman Sanyoni vasta reilu kuukausi takaperin. Viime viikolla sitten selvisi, että työkaverilla on ollut sama malli seinällä jo 2,5 vuotta. Kuulemma ollut talvet läpeensä päällä, ei ikinä kovillakaan pakkasilla sammuksissa. Koskaan ei ole jäätynyt eli mitään sulatuskikkoja kastelukannulla ei ole tarvinnut tehdä. Lämmintä on kuulemma piisannut. Kaveri oli hyvin tyytyväinen, kuin tietysti itsekin kun kuulin pelkkää kehua laitteesta. Noh, ensi talvi sitten näyttää mikä on totuus. Ei ole ko. henkilöllä ollut tapana kehuskella varauksettomasti kaikkea mitä itse omistaa, niinkuin joillain on, joten aika luottavainen olen. :D
 
T

teukka

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
Vs: paras pumppu

Kukahan nyt kehuu etukäteen ? ;D
 
S

speede

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Vs: paras pumppu

Kuulemma ollut talvet läpeensä päällä, ei ikinä kovillakaan pakkasilla sammuksissa.

tähän on pakko kommentoida se .että myös meillä on pumppu ollut vähemmän sammuksissa kuin pumpun
omistaja. :p :p
 
O

Osku

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #7
Vs: paras pumppu

Huomenna tulee asentaja katsomaan pumpun ja sisäyksikön asennuspaikkaa (ilmainen palvelu). Taloni on 110m2 ok-talo, sähkölämmityksellä (kausisähkö, kosteat tilat lattialämmitys ja muualla kattolämmitys) ja leivinuunilla. En ole vielä valinnut laitetta, mutta tuo Sanyo SAP-KRV93EH on vahvoilla. Myyjä esitti vielä hyvän argumentin: lämpötilan mittaus voidaan laittaa kaukosäätimeen, joten kattolämmitys ei pääse sitä sotkemaan.

Ajattelin laittaa kattolämmityksen päälle ja termostaatit johonkin 17-18 asteeseen talvella niin ei mökki jäädy, jos ILP:iin tulee häiriö. Jännä nähdä, mitkä omat kokemukset sitten ovat. Olisi saanut olla jäähdyttämässä helteillä, mutta ne taitavat olla pikkuhiljaa ohi. Kohtahan ovat ILP:n toiminnan kannalta optimaalisimmat kelit...
 
T

T_o_m_i

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #8
Vs: paras pumppu

Kuinka hiljainen tuo hiljainen Sanyo 93 on? Voinko laittaa sisäyksikön television lähettyville, eikä se haittaa television "kuuntelua"?
 
H

Hemmo

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #9
Vs: paras pumppu

Ääni häiritseväkö? Volyymia lisää, niin ei haittaa ;D

Ei niinkään ääni, mutta ilmavirtaukset voi ruveta olemaan haitaksi...
Kannattaa harkita tarkoin miten sen sisäyksikön "televisiohuoneeseen" sijoittaa.
 
J

Jihala

Vieras
Vs: paras pumppu

Itsellä olohuoneessa TV:n lähellä. Äänestä ei pienintäkään haittaa, mutta kuten Hemmo edellä totesi, virtaukset tuntuu, joskus jopa pienen napinan kanssa. Sweepin saanut unohtaa, puhallussuunnalla pitänyt vähän pelata.

Eli suoralle linjalle ei makuu/istumapaikkoja. Omalla kohdalla oli pakon sanelema paikka, mutta kyllä tämän kanssa toimeen tulee.
 
O

Osku

Vieras
Vs: paras pumppu

Kohta on Sanyo SAP-KRV93EH seinällä ja pääsen keräämään kokemuksia (toivottavasti positiivisia)...
 
Back
Ylös Bottom