Tarjouksesta - 6,88 kwp

Shaximaxi

Tulokas
Hei,

Olen tässä nyt jo pidemmän aikaa harkinnut paneeleita, nyt ehkä semmoinen varteenotettava avaimet käteen tarjous tullut.

Asennettavat paneelit JKM430N-54HL4R-B - Eli Jinkon 430W all black N tyypin paneelit.

Invertterinä Growatt MOD6000 TL3-XH

6,88 kwp kokonen järjestelmä kyseessä eli 16 paneelia, kotitalousvähennyksen kanssa €/wp 0,72.

Asennettavat paneelit tulis Itä - Länsi lappeille, kysymykseni kuuluu, että oonko mää pölijä vai pölijä jos nuo asennutan kun ei etelään saa suunnattua.

Saa toki tuoda muitakin asioita sekä kokemuksia esille, joita kannattaa ottaa huomioon.
 
Länsilappeella nuo on meidänkin lätkät ja tässä viime päivinä 30...35kWh on niistä saatu päivittäin irti, ihan bueno. Ja siksikin ehkä parempi kun ei anna sitä huippuaan tuohon 1/2 päivän aikaan kun silloin kaikki muutkin tunkee paneleistaan virtaa myyntiin minkä kerkiää ja pörssihinta ryömii pohjalla = noista tuotoista juuri euroja hyvitystä kerry. Nyt huippu osuu iltapäivään kun tuo pörssihintakin on usein hiukka korkeammalla ns. iltapiikin aikaan. Jos tuosta jotain nyt yli myyntiin jää kun on töiden jälkeen niitä kotihommiakin, illallista, pyykärin ja tiskarin pyöritystä... Se perustavoite kun kuitenkin on että paneleiden tuotosta menisi omaan käyttöön mahd. paljon.
 
Itä länsi suuntaus tiputtaa vuosi tuottoa 20-25% verrattuna eteläsuuntaukseen mutta bonuksena tulee tasaisempi tuotto päivän aikana joka helpottaa oman käytön maksimointia. Kannattavuus ja pölijyys kannattaa toki itse laskea ja arvoida sillä ei näistä nyt mitään kultakaivoksia saa jos kesähinnat alkavat asettua ns. normitasolle, enemmän menee harrastuksen piikkiin.

Ihan hyvän tarjouksen olet saanut, onko tarjoaja valtionsalaisuus? Mikä hinta ilman kotitalousvähennystä? Itselle olen antanut luvan ostaa paneelit sitten kun >6pkw n-tyypin paneelit ja hybridi-minun saa asennettuna alle 5keur ilman kotitalousvähennystä. Vielä ei ole tarjoajaa löytynyt mutta kohtuullisen lähelle on jo päästy niin voi ne paneelit meidänkin katolle vielä tämän suven aikana tulla
 
No joo kyllähän nuita on pyöritelty takaisinmaksuaikaa sun muita, suoraan taloudellinen hyöty ei välttämättä ei ole tavoitteena, toki toivon että nyt ei ihan persnetolla mentäis kuitenkaan ja joku päivä ehkä jopa plussan puolelle.

Mikä hinta ilman kotitalousvähennystä
Tarjous ilman kotitalousvähennystä 5770€.
onko tarjoaja valtionsalaisuus?
Ei, voin palata myöhemmin kertomaan, jos kaupat syntyypi - paikallinen Oululainen firma, ei välikäsiä.

Länsilappeella nuo on meidänkin lätkät ja tässä viime päivinä 30...35kWh on niistä saatu päivittäin irti, ihan bueno.
Minkälainen voimala teillä on?
 
Itselläni suuntaan kaakko-etelä 6 paneelia, ja kyllä sitä tällaisina aurinkoisina kylminä aamuna olisi hyötyä jos olisi itä-länsi, vaikka aurinko nouseekin melko aikaisin. Haasteena on että tuottoa alkaa tulla tai loppua melkein ns. takaviistosta. Nimim. olisipa autotalli rakennus jota hyödyntää.
 
Ei tällä pohjakulutus vielä peity tähän aikaan.
 

Liitetiedostot

  • Screenshot_2024-05-08-06-27-14-83_0a98e06d273b71ff2aec05e125d20a33.jpg
    Screenshot_2024-05-08-06-27-14-83_0a98e06d273b71ff2aec05e125d20a33.jpg
    49,5 KB · Lukukerrat: 139
Minkälainen voimala teillä on?
Tuonne tästä meidän projektista jotain blogin kaltaistakin aikanaan naputtelin
 
Meilläkin normaalisti päivisin LVV ja VILP ainoat jolla saa tuota varastoitua, nyt kun emäntä on muksujen kanssa vielä hetken kotona, niin onnistuuko pyykit ja astianpesukone myös, mutta plugaria ehtii muutaman tunnin ladata illalla ja se on sitten siinä. Aamulla ja illalla tarvittaisiin hieman lisää ja ei haittaa vaikka lähtisi keskipäivästä pois. Se suhteellisen tasainen käyrä olisi monessa jutussa kyllä eduksi
 
Itse vuorotyötä tekenävä, toivoisin että pystyisi juuri sitten optimoimaan hieman tuota kulutusta suhdanteessa omaan käyttöön, lämmittäjä toimii niben F470 - ja sen rupu LVV.

Plugaria olisi tarkoitus mahdollisuuksien mukaan ladata silloin kun aurinko paistaa ja työajat sen sallii.

Toki, meillä myös kahden aikuisen ja yhden lapsen taloudessa käytännössä kokoajan joku päällä, tiskikone tai pesukone tai millon mitäki, saa nähdä sitten miten tuo itse tuotanto, suunnitelmissa olisi että 6 itään ja 10 länteen, ainakin suht optiimitilanteissa pitäisi olla ihan ok, verrattaen dataan mitä meillä nyt huhtikuussa ja toukokuun alussa ollut pohjakulutuksena aamuisin/aamupäivästä.

Mutta meilläkin on sen verran karvalakki malli tuo nibe (12v vanha) että siinä ei hirveästi automatisointia oo tehtävissä, tiedä sitten että olisiko ILP asennus jo talvea ajatellen myös järkevää.
 
Tuossa käyrää itä 15kpl, länsi 12kpl.
IMG_2827.jpeg

Itä-länsi-asennuksen kokemuksella laittaisin 5 länteen ja 11 itään. Läntiset tuottavat huonoiten. Jos kulutusta tarvii kompensoida niin joku pieni 5-10kwh akku voisi olla hyödyllinen.
 
Jos on 5 länteen, niin monessa inussa on 180-200v starttijännite, kuinka helposti mahtaa startata? Miettinyt ihan samaa, saisin 4 länteen ja 6 itään hyvinkin helposti, mutta starttijännite eniten mietityttää.
 
Pienempitehoisessa inussa pienempi starttijännite? Vai muuttuuko tehon myötä vain mppt määrä?
Growattilla ainakin on 3-12kw vehkeissä sama starttijännite, tuossa yhdessä mallissa 200v. Mahtaako tuota saada starttaamaan 5 paneelilla vai tarvitseeko enemmän? Se hyvä puoli mikroinuissa on ettei tuosta tarvitse välittää
 
Itä-länsi-asennuksen kokemuksella laittaisin 5 länteen ja 11 itään. Läntiset tuottavat huonoiten. Jos kulutusta tarvii kompensoida niin joku pieni 5-10kwh akku voisi olla hyödyllinen.
Tämä varmaan olisi todellisuudessa hieman kannattavampaa, mutta valitettavasti itään päin saadaan nuo 6 aika tarkalleen ilman suurempia varjostuksia, mutta lappeenmukaisesti kun lähetään pohjoiseen päin niin isompia koivuja tulee vastaan niin sinnepäin laajentaminen ei tällä hetkellä ole realistista, enkä koivuja halua kaataa.

Toki siihen varmaan voi myös jälkikäteen muutaman paneelin lisätä myöhemmin, jos kokee että tuo 6kpl ei tuolla kata aamun pohjakulutuksia sekä kahvin keittämistä, toki sinänsä ilmeisesti hieman kallista nuo muutamien paneelien asennukset jälkikäteen, mutta ehkä siinä vaiheessa ottaa tosiaan sen kirvemiehen laittamaan kiinnikkeet kattoon ja sähkärin tekemään tarvittavat.

Huomenna asennus, jännityksellä odotan että millon joku rotta kai käräyttämässä ittensä ja polttaa koko talon.

Lisäkysymyksenä M-inverttereistä, miksei lähtökohtaisesti mikään firma ei nuita tarjoa, kuitenkin vaikuttavat yleisellä tasolla hyvin päteviltä, tai ainakaan mikään firmoista miltä tarjouksen pyysin (12 kpl).
 
Lisäkysymyksenä M-inverttereistä, miksei lähtökohtaisesti mikään firma ei nuita tarjoa, kuitenkin vaikuttavat yleisellä tasolla hyvin päteviltä, tai ainakaan mikään firmoista miltä tarjouksen pyysin (12 kpl).
Varmaan kannattaa etsiä firmoja, jotka sivuillaan jo mainitsevat tarjoavansa mikroja, esim. https://energiaportti.fi/aurinkoenergia/

Ei mitään kokemusta tai tietoa ko. firmasta tosiaan.
 
Tarkoitatko nyt rahan, vai energian tuottoa?

Siis onko aamuisin aurinkoisempaa vai miksi itä-asennusta pitäisi suosia?

Kaikki suuret voimalat suunnataan etelään, mikä tullee syömään kannattavuutta päivätunneilta.. Aamutunteina ja iltapäivätunteina on lisäksi muuutenkin "aina" pikkit hinnassa.
 
Aamut on pääsääntöisesti aurinkoisempia. Iltapäivällä muodostuu monesti pilviä haittaamaan. Läntiset tuottaa huonoiten, etelä parhaiten, mutta ne heräävät vasta siinä 10 korvilla tuottamaan. Itäiset tuottaa jo aamu 6:sta ihan kelvollisia wattiloita. Ilta-aurinko jotenkin tuntuu olevan ”tehottomampi” kuin aamuinen. Kts noita käyriä^ jotka postasin aiemmin.
 
Nyt on paneelit kytkettynä, seuraillaan varsin ja postailen muutaman viikon seurailun osalta miten meillä tuo itä länsi asennus lähtee käyntiin.
 
Itäsuuntaukselle on myös selkeä maantieteellinen perusta: Minkään muun yhteismarkkinan alueen paneelit eivät tuota yhtä aikaisin kuin Suomessa olevat itäpaneelit. Suomi osuu itäpaneeleiden osalta parhaasen nurkkaan Euroopassa ollen käytännössä sekä itäisin että pohjoisin paikka. Vastaavalla logiikalla Portugali/Irlanti olisi länsipaneelien luvattua seutua.

Joku ahkera voisi tästä simuloida millaiset vuorokausituottokäppyrät saa Euroopan alueella ja mitä se tarkoittaa tuntikohtaisille tuottokapasiteeteille :)
 
Tuo kun puhutaan vaan tuotosta on vähän epäselvää, koska sillä voidaan tarkoittaa vuorokaudessa tuotettua energiaa, vuorokaudessa tuotettun sähkön rahallista tuloa myynnistä pörssiin, tai vuorokauden rahallista hyötyä itse käytetystä energiasta. Nuo eivät useinkaan asetu samalle viivalle.
 
En sitä epäile, etteikö firmoja löytyisi, lähinnä pohdin mistä johtuu että niitä ei lähtökohtaisesti tarjota.

Vaikeampi myydä, koska mutkikkaat perusteet ja vaihtoehtojen tarjoaminen vähentään kaupan syntypotentiaalia, kun ostaja joutuu pohtimaan asiaa. Myyjällä on usein vain yksi ratkaisu, jonka se yrittää myydä riippumatta siitä käykö se kohteeseen. Itse otin vastaan yhden tarjouksen, jossa myyjä lupaili mahdottomia tuottoja. Sitten rakensin mikroilla systeemin ja voin todeta että ratkaisu kannatti koska lähes koko päivän on joku paneeleista pimeänä puiden vuoksi.
 
Takaisin
Ylös Bottom