Thermia itec eco 12 äänitaso

Janttila

Tulokas
Hei

Meillä ollut kaksi vuotta käytössä Thermian itec eco 12 vesi-ilmalämpöpumppu. Energiankulutukseen olemme olleet tyytyväisiä, sähkönkulutus pudonnut yli puolella.
Ongelmaksi olemme kuitenkin kokeneet melutason, varsinkin lämmitä vettä tehtäessä ääni on häiritsevä. Myös kovilla pakkasilla kun kiertoveden lämpö on korkeampi ääntä riittää. Onkohan tämä laitteen yleinen ominaisuus vai onko yksilössämme jotain vikaa. Olemme täsätä reklamoineet maahantuojaa ja asentaja kävi vaihtamassa kumitassut ja lisäämässä vähän äänieristeitä. Tuntuu kuitenkin ettei suurta parannusta tullut. Jos jollakin on Turussa tai lähiseudulla samanlainen laite, niin voitaisiin vaikka käydä vertailemassa nyt kun lämmityskausi taas alkaa. Hankin myös äänitasomittarin ja on tarkoitus mitata vähän arvoja tässä lähitulevaisuudessa.

terveisin Jari
 

Hostail

Jäsen
Onko äänen lähdettä paikallistettu? Kuuluuko ääni siis ulkoyksiköstä, sisäyksiköstä tai mahdollisesti niitten välisestä putkistosta?
 

Janttila

Tulokas
  • Keskustelun aloittaja
  • #3
Kyllä tuo ääni ulkoyksiköstä tulee, ilmeisimmin kompuran jyrinää. Ulkoyksikkö betonilaatalla irti seinästä ja putket joustavat.
 

Adamooppeli

Vakionaama
Naapurissa Thermia iTec vilppi. Pakkaselle tietää omalla etupihalla että naapurin vilppi käynnissä. Aika äänekäs vilppi tuo itec. Tarkemmin tutkimatta, arvelen että suurin meteli tulee kun kone sulattaa.
 

Hostail

Jäsen
Minulta löytyy 8kw versiona ja ulkoyksiköstä suurin ääni kuuluu puhaltimelta. Olisi vielä hiljaisempi, jos se puhaltimen suoja olisi vähän erilainen. Nyt suhisee ilmavirran takia jonkin verran.
Voisin kuvitella että 12kw päästää vielä enemmän ääntä, koska siinä on 2 puhallinta. Mutta jos on nimenomaan jyrinää se ääni, niin itsekkin kallistuisin kompuraan.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös Bottom