TM:n testi hyvin tehty ja asiallinen

A

arty12

Vieras
Luin oikein ajatuksen kanssa TM:n testin pariin kertaan, ja en keksi asiallista huomautettavaa mittausten tekotavasta tai tuloksien tulkinnasta, lukuunottamatta sähkönkulutuksen ottamista mukaan arvostelukriteereihin (kuitenkin niin pienellä painolla, ettei se ole vaikuttanut juurikaan tuloksiin).

Vaikka todellisessa elämässä laitetta ajetaankin täysillä vain jossakin -7 ja -20 välillä (riippuen mitoituksesta), olisi todella yllättynyt, jos +7 ja 0, tai edes 0 ja -7 välillä laitteiden keskinäinen järjestys merkittävästi muuttuisi vaikka COP:tä mitattaisiin osatehoillakin. Toisaalta nuo lämpimämmän pään luvut ovat myös melko lailla merkityksettömiä, koska COP on lähtökohtaisesti kaikilla hyvä ja lämmitysenergian tarve ylipäänsä pieni.

Itselläni esimerkiksi on on/off-pumppu, joka vallitsevilla nollakeleillä pitää talon lämpimänä parin sadan watin kulutuksella. Ei paljon COP:t kiinnosta. Sitten kun tulee kylmempää ja toinenkin pumppu käynnistyy, ja lopulta kun kaksi pumppua käy käytännössä koko ajan, alkaa COP kiinnostaa enemmän.

Ainoa kunnolla pieleen mennyt asia taitaa olla tuo "säästöpotentiaalin" laskeminen, mutta sitähän ei ollutkaan huomioitu loppuarvostelussa.
 
B

boomerang

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #2
Vs: TM:n testi hyvin tehty ja asiallinen

Kerettiläinen ;D ;D ;D
 
B

boomerang

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
Vs: TM:n testi hyvin tehty ja asiallinen

Jep, aamulla nauttimaan kasvihuoneilmiöstä, eli kolopallolle ;D Joulukuussa!
 
T

Teemu Vaasa

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
Vs: TM:n testi hyvin tehty ja asiallinen

Testi OLISI hyvin tehty ja asiallinen mikäli noilla menetelmillä vertailtaisiin onn/off laitteita.
Inverter laitteita testattaessa menetelmä oli suorastaan idioottimainen! Jokainen pumpuista ymmärtävä tajuaa tämän asian. Olisi kiva kuulla, mikä on näiden testaajien tekninen tausta, olen 100% varma, että olivat ensimmäistä kertaa inverterpumppujen ja luultavasti ylipäätään ilmalämpöpumppujen kanssa tekemisissä.
Tulokset poikkesivat rajusti ruotsalaisten tuloksista, mutta ruotsalaiset ymmärsivätkin, että testataan INVERTERLAITTEITA. Pelkkä cop-lukujen vertailu täydellä teholla on kyllä hurja vitsi kun ei mainita antotehoja eikä ottotehoja. Moni inverterlaitehan on ohjelmoitu toimimaan pakkasella hyvin pienellä teholla, näin saadaan cop näyttämään hyvältä mutta sähkönsäästö jää mitättömäksi.
Esim: kaksi saman teholuokan pumppua,max ottoteho 1,2kw, molemmissa cop -7 asteessa 2,5. Toisessa antoteho 3kw, toisessa 2kw. Eli toinen pumppu ottaa -7 asteessa 800w, toinen 1,2kw.
800w ottava pumppu säästää tunnissa 1,2 kw. 1,2kw ottava säästää 1,8kw!!!!!!!!!
Näillä keleillä pumpusta alkaa saada täyden hyödyn irti, "enemmän sähköä kuluttava" säästää kuukaudessa (24x30h=720h) 720x 0,6kw enemmän eli 432 kwh enemmän!
Tm-testissä nämä pohjolan ilmastoon tehdyt pumput häviävät sähkönkulutuksessa! Cop:kään ei ole parempi!
Vähänkään itseään kunnioittava testi ilmoittaa sekä cop:n että antotehon eri lämpötiloissa.
 
Back
Ylös Bottom