Varaava ilmalämpöpumppu systeemi - Olisikos tässä ajatusta?

A

Anonymous

Vieras
Moi,

Meillä on ollut jo reilun vuoden verran käytössä Panasonicin
ilmalämpöpumppu ja olen sen toimintaa seuratessa kehitellyt mielessäni seuraavanlaista systeemiä:

Ensin TAVALLINEN ilmalämpöpumppu ratkaisu:
-------------------------------------------------------------
Ulkoyksikkö------------------|-------------------Sisäyksikkö

Toiminta:
Lämpöä otetaan ulkoilmasta sisäyksikön kontrolloimana.
Jos lämpötila laskee tietyn pisteen alapuolelle ei ulkoyksikköä kannata
pitää päällä ja koko systeemi on siis pois käytössä.
Jos taas ulkona on paljon lämpöä (Kuten esim keväällä päivisin) ei systeemi varastoi lämpöä parhaalla mahdollisella tavalla.

UUSI VARAAVA VAIHTOEHTO:
-------------------------------------------------------------
Ulkoyksikkö------------------|-----varaaja ----Sisäyksikkö

Toiminta:
Tässä systeemissä ulkoyksikkö varaa esim vesivaraajaan lämpöä
parhaalla mahdollisella hyötysuhteella päivällä ja sisäyksikkö
ottaa lämpöä varaajasta kun siihen on todella tarvetta eli kylmänä kautena
yöaikaan. Tällä systeemillä voi ulkoyksikkö huoletta olla pois päältä kun lämpötila laskee yöaikaan esim alle -15 mutta
silti sisäyksikkö voi (tietysti varaajan koosta riippuen) samaan aikaan siirtää lämpöä talon sisälle.

Huom! Ulkoyksiköllä ja sisäyksiköllä on tässä systeemissä siis erillinen kierto joita ne itse kontrolloivat.

Olisipas kiva kuulla valmistajien/maahantuojien tai muiden harrastajien kommentteja tästä ns. varaavasta ilmalämpöpumppu systeemistä?

- Petri Erälä, Oulu
 

Samppa

Ylläpitäjä
Ylläpidon jäsen
Itse asiassa ulkoyksikkö --- varaaja -systeemi on olemassa, eli ilma-vesi -lämpöpumppu. Vedestä lämmön siirto sitten tapahtuukin esim. normaalien pattereiden tai lattialämmityksen kautta.

Noita ilma-vesi -lämpöpumppuja on vähemmän, mutta myös Suomesta löytyy muutamia. Sulpun sivuilta poimein seuraavan kuvan:

periaate_ilmavesi.jpg
 
A

Anonymous

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #3
Varaava ilmalämpöpumppu systeemi...jatkoa

Moi,

Ok. Kuulostaa hyvältä systeemiltä. Itselläni ei vaan ole mahdollisuutta kierrättää tuota varaajan vettä eli pitäisi saada se ilmalämpöpumpun sisäyksikkö ottamaan lämpöä siitä varaajasta.
Itse varaajalle olisi kyllä sopiva tila.

Onkos siis kukaan lisännyt varaajaa jo olemassa oleviin ilma(-ilma-)lämpöpumppuihin joissa lämmön siirto sisätiloihin sisäyksiköllä?

Pete
 

Samppa

Ylläpitäjä
Ylläpidon jäsen
Suoraan valmiiseen ilmalämpöpumppusysteemiin tuollaista tuskin voi rakentaa. Mutta esimerkiksi ilma-vesi- lämpöpumpun varaajasta vettä voisi kierrättää vesipumpulla "sisäyksikön" kennolle, josta puhaltimella hoidettaisiin lämmön levitys. Perus ilmalämpöpumpun sisäyksikkö ei varmastikaan ole tällaiseen sopiva (ehkä muutoksin).

Tuollaisella ilma-vesi-ilma -lämpöpumppulla voisi tietenkin säästää sähköä keväisin/syksyisin vielä enemmän. Mutta vastaavasti hinta olisi varmasti paljon kovempi, joten tuskin säästäisi itseään takaisin niin nopeaa kuin tavallinen ilmalämpöpumppu. Ja voi olla, että pitäisi olla melko suuri vesisäiliö, jotta lämpöä piisaisi pitempään...

Jos säiliöstä otetaan lämpöä lämpöpumpulla, niin vaarana on sekin, että jos sisälle tarvitaan enemmän lämpöä, kuin säiliössä on varautuneena ja ulkoa saadaan säiliöön pumpattua, niin menee vesi jäähän.
 
A

Anonymous

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #5
varaava ilmalämpöpumppu systeemi...jatkoa

Aivan.. Tähän liittyy varmasti monenlaisia kehitysjuttuja ennenkuin systeemistä saataisiin toimiva tänne meidän oloihin.

Tuollaiset liialliset jäähtymiset voitaisiin varmaan hoitaa sisäyksikön termostaattiohjauksella.

Itsellänikin tällä hetkellä arveluttaa sen tarvittavan varaajan koko. Varastoitava lämpömäärä pitäisi riittää kattamaan muutama tunti kylmintä jaksoa yön aikana.

Toisaalta tarviikos tuo yksinkertaisimmillaan välttämättä muuta kuin:
- Ulkoyksikön ohjausta varaajan lämpötilan mukaan. Jos varaajan lämpötila alle jonkun arvon ja ulkolämpötila korkeampi kuin joku toinen arvo niin antaa ulkoyksikön olla päällä.
- Sisäyksikön ohjausta sisälämpötilan mukaan. Otetaan varaajasta tarvittava lämpö kunhan varaajan lämpötila pysyy tarpeeksi korkeana.

Pete
 
A

Anonymous

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #6
Hyötysuhde kärsii.
Ainakun käytetään useita lämmönvaihtimia peräkkäin tulee lämpötilaeroa lämmönvaihtimissa.
 
M

maksa

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #7
Kysäisin paikalliselta jälleenmyyjältä ilma-vesi pumpun hintaa. Ajatuksena oli, että jos vanhan lämminvesivaraajan korvaisi tulevaisuudessa tuollaisella. Hinta 8900€ on sen verran suolainen, että sitä ei ikinä tuolla käytöllä maksa takaisin.

Varmaan tulevaisuudessa noiden hinnat tulee reilusti alas. Eihän siinä periaattessa ole kuin tavallinen ilmalämpöpumppu (1000-2000€) ja lämminvesivaraaja (500-1000€). Joten voisi kuvitella, että alle 3000€ tienoille hinta jossain vaiheessa asettuu.
 
K

kriitikko_o

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #8
Periaatteessahan maalämpöpumpussahan on jo tämä varausidea eli kesällä pumpataan huoneen lämpöä kallioon ja talvella otetaan sitä takaisin. Jotta tämä idea toimisi ilmalämpöpumpullakin niin vaadittaisiin todella iso lämpövarasto, jonne esimerkiksi kesän aikana pumpatut lämmöt saadaan varastoitua. Tällainen varasto on siis esimerkiksi kallio. Ilmalämpöpumpulla ei varmaankaan kannata kallioon ruveta pumppaamaan, koska se tulisi liian kalliiksi.

ilma-vesi lämpöpumppu voisi olla tulevaisuuden toimiva idea. Tosin siinäkin vesivarasto on niin pieni, että sinne saadaan vain noin vuorokauden lämpö varastoitua. Keväällä tämä idea voisi toimiakkin koska silloin on usein yöllä hyvinkin kylmää ja päivällä ollaan nollakelissä. Keskitalvella ei varmaan ole merkitystä, koska päivä- ja yölämpötila lähes sama. Mutta jos hinta on sama kuin maalämpöpumpussa, niin miksi sitten ei hommaisi samantien määlämmön?
 
A

Anonymous

Vieras
  • Keskustelun aloittaja
  • #9
Varaava ilmalämpöpumppu...jatkuu

Lainaus: "...Mutta jos hinta on sama kuin maalämpöpumpussa, niin miksi sitten ei hommaisi samantien määlämmön?"

Kommentti:
Jos ei ole vesikiertoista lämmitysjärjestelmää niin tämä on ainoa mahdollinen/järkevä varaava systeemi joka voisi tulla kyseeseen ilmalämpöpumpun yhteydessä.

Ja vielä siitä hinnasta:
Perus ilmalämpöpumpun saa about 1000-2000 eurolla.
En usko että tuon varaajan lisääminen siihen välille maksaisi lopullisessa tuotteessa 1000e enempää.


Lainaus 2 "Keväällä tämä idea voisi toimiakkin koska silloin on usein yöllä hyvinkin kylmää ja päivällä ollaan nollakelissä."

Kommentti:
Niinpä...juuri tähän tarkoitukseen suunnittelin sitä muutaman sadan litran varaajaa. Sellainen sopisi ainakin meidän taloon vallan mainiosti ilmalämpöpumpun ulko- ja sisäyksikön välille. Sama tosin pätee syksyynkin.

Pete
 
Back
Ylös Bottom