Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Luultavasti ei, mutta huollontarve varmaankin lisääntyisi.
Eli, olisiko hölmö ajatus raapia tuo kuura pois mekaanisesti jolloin lämmönsiirto tehostuisi?
Tuossa Ispinnessä ei tarvita erillistä mekaanista puhdistusta, vaan sen tekee höyrystimen muoto, jää jäätyessään ja laajentuessaan.
Pitäisi tietää se piste jolloin lisääntynyt jää/huurre muuttuukin eristeeksi. Lisäksi pitäisi tietää milloin kennossa on helposti irtoavaa huurretta ja milloin siinä on tiukasti kiinni olevaa jäätä.
Kylmäaineen karkaaminen höyrystimen reijistä.![]()
Scroll varmaan viittaa siihen, että jos höyrystin puhdistetaan mekaanisesti muutaman tuhatta kertaa, niitä reikiä voi syntyä ihan vahingossa.
Eihän siihen pidäkkään, mutta raappaamalla sitä mekaanisesti siihen saa kyllä reikiäkin. Aika ohutta ja pehmoista matskuahan ne on.

Scroll varmaan viittaa siihen, että jos höyrystin puhdistetaan mekaanisesti muutaman tuhatta kertaa, niitä reikiä voi syntyä ihan vahingossa.
Totta kai sulatustarve vähenisi ja toimintakin tehostuisi. Eikös maailmalla ole jääveistoksiksi muuttuvia VILPejä. Täälläkin kuvia nähty.
Jään voisi poistaa mekaanisesti esim. tasopinnasta tai jättämällä yksinkertaisesti kesän sulatettavaksi. Tuo on vain suunnittelu ja mitoituskysymys mutta käytännön realiteetit taitavat puoltaa aika vahvasti sulatuskäytäntöä.
Jos putkien lomaan & ympärille saisi vahvan reikälevyn, jossa reikiin mahtuisi hieman ilmaa tai jäätä väliin, niin silloin teräslevyn reunat eivät osuisi putkiin. Jonkinlainen "sähkötunkki" nostamaan ja laskemaan reikälevyä hitaasti, niin mennen tullen höyläisi kerroksen jäätä mennessään.
Kas tässä yksinkertainen havainnollistus ajatuksestani. Lamelleja en muistanut ideasta kirjoittaessani, mutta toki aukoissa voisi olla lovet lamellien kohdalla. Paintilla turhan hankalaa tällainen piirtäminen, joten aika tavalla piti yksinkertaistaa ja jättää yksityiskohtia pois, mutta eiköhän tuosta saa selvää sen suhteen mitä mielessäni oli. Putkien pitäisi ehkä olla vaaka-asennossa, jottei irronnut jää kerry "skrapan" päälle. Ilmeisesti muut kuin suorat putkien osat pitäisi lämpöeristää ettei niihin kertyisi jäätä...Olisiko jotain luonnosta paperille tms piirrettynä?
Kun ei mekaaniikka tahdo kannattaa aurinkokennoissakaan niin tuskin se oikein lyö leiville tässä sovellutuksessa. Mekaniikka tuo aina mukanaan huoltotarpeen.
Kas tässä yksinkertainen havainnollistus ajatuksestani. Lamelleja en muistanut ideasta kirjoittaessani, mutta toki aukoissa voisi olla lovet lamellien kohdalla. Paintilla turhan hankalaa tällainen piirtäminen, joten aika tavalla piti yksinkertaistaa ja jättää yksityiskohtia pois, mutta eiköhän tuosta saa selvää sen suhteen mitä mielessäni oli. Putkien pitäisi ehkä olla vaaka-asennossa, jottei irronnut jää kerry "skrapan" päälle. Ilmeisesti muut kuin suorat putkien osat pitäisi lämpöeristää ettei niihin kertyisi jäätä...
Tuo virtuaaliharrin skrapa on totaalisessa solmussa kun se hiemankin jumittaa yhden putken juuresta, muutenkaan teräs ja kupari ei ole parhaat kaverit noissa oloissa.
Eikä tuollaine ole edes toteutuskelpoinen missään ulkoyksikössä kun on ne lamellit.
Mekaaninen puhdistus vaatisi säännöllistä seurantaa ja huoltoa, ja jossain vaiheessa korjaustakin. Ei hyvä.
Kyllä arvelen kun katson ulkoyksikön kennoa, sitä ei voi mitenkään puhdistaa huurusta mekaanisesti.Arveletko, että se ratkaisu jonka joku valmistaja joskus 80-luvulla on tullut ottaneeksi käyttöön tällaisessa pienessä markkina-alueessa hätäratkaisuna, on paras vielä tänään ja aina tulevaisuudessakin?
...eli ei voi löytyä parempaa ratkaisua koskaan?
Kyllä arvelen kun katson ulkoyksikön kennoa, sitä ei voi mitenkään puhdistaa huurusta mekaanisesti.
Jos halutaan mekaanisestipuhdistettava kenno sen pitää olla kovasti erilainen ja siitä tulee kallis. Kannattaa ennemmin panostaa siihen että nykysysteemi toimii vain ja ainoastaan tarpeen vaatiessa.
Jaa, ei meillä ole mennyt vaikka rannikolla eletään.Ei sen ilmainen tarttekaan olla. Mietis esim rannikon olosuhteita, RH lähelle 100 suuren osan pakkaskaudesta kun tuulee mereltä päin. Investointi menee kuralle, kun kennot kuuraantuu nopeaan.
Jaa
Jaa, ei meillä ole mennyt vaikka rannikolla eletään.
Mutta jos ilpin hinta nousee vaikka 3x mekaanisen kennon takia niin se on kuralla pysyvästi.
Ei ole, mutta 13 vuotta ilp/vilp kokemus on.Onko RH- ja ulkoT-tuntisarjaa sekä pumpun ottotehon loggausta samalle aikavälille?
Ei ole, mutta 13 vuotta ilp/vilp kokemus on.
Ei sen ilmainen tarttekaan olla. Mietis esim rannikon olosuhteita, RH lähelle 100 suuren osan pakkaskaudesta kun tuulee mereltä päin. Investointi menee kuralle, kun kennot kuuraantuu nopeaan.
Tuo virtuaaliharrin skrapa on totaalisessa solmussa kun se hiemankin jumittaa yhden putken juuresta, muutenkaan teräs ja kupari ei ole parhaat kaverit noissa oloissa.
Eikä tuollaine ole edes toteutuskelpoinen missään ulkoyksikössä kun on ne lamellit.
Mekaaninen puhdistus vaatisi säännöllistä seurantaa ja huoltoa, ja jossain vaiheessa korjaustakin. Ei hyvä.
Kiitti. Jos muutat tota hieman, että huomioit lamellit niin miltäs sitten näyttäisi?
Juu, mielessä kävi kyllä, että jos skrapa olisi vähänkin vinossa ja välys nafti, niin jumeja tulisi. Mikäli lamelleille tekisi aiemmin mainitsemani lovet, niin tällöin skrapan jäykkyys kärsisi eikä se todennäköisesti olisi pitkäikäinen. Niinpä jos tuota lähtisin eteenpäin työstämään, niin tutkisin riittäisivätkö pelkät kupariputket: ohuempia putkia enemmän ja sopivasti aseteltuina mahdollisimman turbulentin ja tiiviin metalli-ilma-kontaktin muodostavasti. Jonkinlainen muovinen laakerikerros skrapan yhteydessä voisi auttaa pitämään skrapan irti putkista. Tuohon jää kyllä skrapan vaihdettavuusongelma, kun se pitäisi asentaa paikoilleen ennen putkien pujottelua...
Ehkä fiksumpaa olisi kehittää lamellien muotoilua, sovittelua putkiin ja pintamateriaaleja siten, että jää irtoaisi mahdollisimman tehokkaasti mahdollisimman pienellä sulattelulla tai sitten ihan vain jään laajenemisen käyttämiseen vipuvoimana, joka irrottaisi yhdessä painovoiman kanssa jään lamelleista/putkista.
Meneekös nuo lamellit teillä tukkoon koko syvyydeltä vai ainoastaan tuloreunasta?
Mulla ei ole kerrostaloasukkina ole kokemusta ilmalämpöpumppujen ulkoyksiköistä (vain sisäyksiköistä käyttäjänä majoitusliikkeiden asukin näkökulmasta), mutta vastatkaapa te joilla on.