Lämpöpumppujen toiminta ja kulutus kovimmilla pakkasilla

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Aivan hurjasti on ollut TAAS ongelmia VILP vehkeissä kun pakkaset tuli. Kohta niitä lisää kun pakkaset -20C -25C palaa.

Tämä olisi varmaan ihan tärkeä aihe selvittää noin niin kuin tarkemminkin jos näin on ja pohtia syitä ja ratkaisuja. Ainakaan itselläni ei ole ollut ongelmia. Yhtenä päivänä nyt tammikuussa tuuli kävi niin että tuisku toi semmoiset 15 sentitä lunta koneen ja seinän väliin. Normaalisti siihen ei koko talvena tule lunta kuin ehkä väriksi. Laitoin tuolloin lauhdeletkun ämpäriin. Lauhdetta ei vaikuttanut kertyvän kuitenkaan normaalia enempää.

Ongelma nyt ei pitäisi olla, että VILP pysähtyy jossakin pakkasessa tai teho ei riitä lämmittämiseen. Siihen täytyy varautua muulla tavalla. Pakkanenkaan ei ole ollut mitenkään poikkeava edellisiin talviin pois lukien 2020. Täällä mahtoi käydä enimmillään jossakin -29 °C paikkeilla, 30 ei kuitenkaan mennyt puhki omissa mittareissa. Toisekseen, jos ongelmia nyt ilmenisi, ne varmaankin iskisivät niissä lämpötiloissa, kun kone vielä käy.

Minkäslaisista ongelmista nyt sitten oikein on kyse ja havaintoja?
 

pamppu

Hyperaktiivi
Aivan hurjasti on ollut TAAS ongelmia VILP vehkeissä kun pakkaset tuli. Kohta niitä lisää kun pakkaset -20C -25C palaa.
Tuota minäkin olen ihmetellyt. Ihan tavis talvi ja meillä ainakin kone puhisee paikallaan kuten aina ennenkin, eikä sillä ole koskaan ollut mitään ongelmia.

Mutta pari asiaa olen ainakin huomaavinani. Ensinnäkin uusia asennuksia runsaasti ja niissä on aina aluksi vähän säätöä ja ihmettelyä. Toisekseen tuo Niben uuden S-mallin ongelmat. Ihan hanurista. Vähän on keskentekoisena laitettu myyntiin, ei pisteitä siitä Nibelle.

Mutta onhan se lähtökohtaisesti niin, että Vilpin asennus voi mennä pieleen sellaisista paikosta, joista PILP ja MLP ei voi, eli onhan se sikäli ongelmapesäke, joka on ymmärrettävä.

Ja näissä nykyvehkeissä on liikaa titityytä. Mulla ohjataan kone releellä on/off ja sama kiertovesipumpulle. Ei mitään arvotaan virtaus ja jäädytetään koko vehje kun ohjelma bugaa. Se joko toimii tai ei toimi. Toistaiseksi on toiminut.
 

BBF

Vakionaama
Aivan hurjasti on ollut TAAS ongelmia VILP vehkeissä kun pakkaset tuli. Kohta niitä lisää kun pakkaset -20C -25C palaa.
Mitähän ne ongelma on olleet jos voi kysyä? Itsellä ei kyllä ole ollu mitään ongelmia, edullinen VILP menee ihan iloisesti -25C :een kakkosen copilla. Se on kyllä harhaluulo että VILP toimisi vain pikkupakkasilla ja plussalla. Ja niin alas kuin -25C on lämpötila tippunut tänä talvena vain yhtenä päivänä. Ettei vaan ne suurimmat ongelmat olisi MLP kauppiailla :)
 

jmaja

Hyperaktiivi
Mitähän ne ongelma on olleet jos voi kysyä?
No ensimmäisenä tulee mieleen sammumiset ennen aikojaan. Eniten täällä mainostettu F2120 sammuu ilmeisesti oikeasti jo -20 C:ssä, vaikka käyrät on piirretty -25 C saakka. @Kellarinlämmittäjä CTC sammui jo hiukan aiemmin.

Myös yksi F2120 jäätyi, vaikka sellaisen piti olla mahdotonta.

Lisäksi tietysti tuli varsin suuria päiväkulutuksia.

Etelä-Suomessa tietysti kovin poikkeuksellista tällä vuosituhannella -20 C, mutta puolessa Suomea ihan normaalia.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Tässä muutama aihe kun selasin parin viikon jutut taaksepäin...

Sulatusongelmia on ainakin ollut. Yksi Monoblock jäätyminen.
Ecodanissa jotain ylikuumenemista (tänään viimeiksi aiheesta).
Ettei käyttövesi lämpeä ainakin yksi ketju.
Suuret kulutukset useammassakin ketjussa.
Yksi Sanyo heitti lusikan nurkkaan (alle 10v). Eikun kaksi vehjettä. Hyvä että noista riesoista päästään eroon.
Yksi Ultimate porsi, ei käynnisty.

Odotellaan tästä 2vkoa eteenpäin, että millainen lista on....
 

roots

Hyperaktiivi
Ettei vaan ne suurimmat ongelmat olisi MLP kauppiailla :)
Tuskin, kyllä ne aika rauhallisin mielin saa olla... mitä enemmän pilp:ii ja vilp:ii laitetaan niin sitä suurempi määrä ajansaatossa vaihtaa maalämpöön.
Tuo suuntausta näkyy täälläkin selkeesti.
 

pökö

Kaivo jäässä
Tuskin, kyllä ne aika rauhallisin mielin saa olla... mitä enemmän pilp:ii ja vilp:ii laitetaan niin sitä suurempi määrä ajansaatossa vaihtaa maalämpöön.
Tuo suuntausta näkyy täälläkin selkeesti.
Kyllähän VILP on monella sellainen "lämmityksen välimalli" ja lopulta maalämpö sitten tulee.
Näin minullakin vaikkakin hieman epätavallisen syyn vuoksi
 

Mikki

Hyperaktiivi
Tuskin, kyllä ne aika rauhallisin mielin saa olla... mitä enemmän pilp:ii ja vilp:ii laitetaan niin sitä suurempi määrä ajansaatossa vaihtaa maalämpöön.
Tuo suuntausta näkyy täälläkin selkeesti.

Aika näyttää. Jos F750 osoittautuu kestäväksi laitteeksi, niin enpä usko että ainakaan meidän talossa kannattaisi MLP:hen siirtyminen. Toinen juttu on, että jos F750 laitteita alkaa hajoilemaan suurin määrin ja laitteen maine sitä kautta menee.

Laite ainakin tämmöisellä -7 - 8C kelillä puksuttaa ihan mukavasti ja ilman vastuksia noin 2h. sulatusvälein. Kun tästä kylmempää tulee niin vastuksia tulee mukaan ensin 0,5kW. Sen jatkuvalla käytöllä päästään johonkin ~-15C asti.

Ei ulkoyksikköä,, ei sulatusongelmia, sulatusvedet menee nätisti viemäriin. Oikeataan tästä syystä juuri olen sanonut, ettei VILP ole mielestäni järkevä vaihtoehto uuteen pienehköön taloon. Joko All-IN ja MLP tai sitten tämmöinen F750.
1612169475605.png
 

BBF

Vakionaama
Kyllähän VILP on monella sellainen "lämmityksen välimalli" ja lopulta maalämpö sitten tulee.
Näin minullakin vaikkakin hieman epätavallisen syyn vuoksi
Miksi se on "välimalli"? En ainakaan itse näe mitään syytä vaihtaa maalämpöön, sen hieman parempi cop ei ikinä tulisi rahana takaisin. Ja kaikissa lämpöpumppuratkaisuissa on omat ongelmansa. Itse kyllä pitäisin jotain syvää kaivoa enemmän huolestuttavana kuin pientä maanpäällistä ulkoyksikköä. Ainakin huollon kannalta. Viime vuonna vilppien myynti oli +24%, mlp taas -3,8% (sulpu). Luulisin tuon suuntauksen lähinnä jatkuvan, ainakin pientaloissa. Kerrostalot ym. isot kohteet taas on asia erikseen.
 

pökö

Kaivo jäässä
Itse kyllä pitäisin jotain syvää kaivoa enemmän huolestuttavana kuin pientä maanpäällistä ulkoyksikköä. Ainakin huollon kannalta
Ai jaa, kaivo on kyllä huoltovapaa ja pitkäikäisempi kuin ulkoyksikkö

Viime vuonna vilppien myynti oli +24%, mlp taas -3,8% (sulpu). Luulisin tuon suuntauksen lähinnä jatkuvan
Tuo johtunee ainakin osittain ennätyslämpimästä vuodesta 2020 ja luuloista ettei koskaan enää pakkasta tule.

Kyllä vilp silti soiva peli on, ei pahaa sanaa siitä
 

Hempuli

Töllintunaaja
Kyllä vilp silti soiva peli on, ei pahaa sanaa siitä
Sopii ainakin sellaisille, joilla ei ole maapiiriä kaivettavaksi, kalliota porattavaksi tai touhutonnia investoitavaksi.
Ja jossa talon visuaalinen silmä sallii propelliboksin laiton ruusupenkin viereen.
 

BBF

Vakionaama
Ai jaa, kaivo on kyllä huoltovapaa ja pitkäikäisempi kuin ulkoyksikkö


Tuo johtunee ainakin osittain ennätyslämpimästä vuodesta 2020 ja luuloista ettei koskaan enää pakkasta tule.

Kyllä vilp silti soiva peli on, ei pahaa sanaa siitä
Ei se johdu viime vuodesta, kyllä sama trendi on ollut jo viimeiset kymmenen vuotta, vilppien kappalemyynti alkaa jo lähestyä mlp lukemia (sulpulta löytyy tilastot). Kymmenen vuotta sittenhän vilp oli lähinnä kuriositeetti. Rahallisesti toki mlp johtaa paljon koska on investointina niin paljon kalliimpi.

Enkä usko että kukaan oikeasti luuli ettei Suomeen enää pakkasia tulisi... mutta kuten jo todettukin, vilp kyllä toimii -25C asti ainakin. En edes muuten tiedä miksi niihin on edes ohjelmoitu tuo pakkasraja koska se vielä selvästi toimii sielläkin.
 

Mikki

Hyperaktiivi
VILP kauppa on siitä houkuttelevaa, että mitä palstallakin on nähty, annetaan niissä todella rasvaisia avaimet-käteen tarjouksia.
MLP kaupassa porari ottaa jo niin ison summan, että loppuasennukseen ei voi määrättömästi pistää laskua.

Eli luulisin näiden öljy --> VILP siirtymien tuovan rasvaisimmat katteet asennusfirmoille. Se varmaan nostattaa niiden myyntiä.

Toivottavasti asennukset tehdään huolellisesti suunnitellen, koska VILP asennuksessa on paha juttu jos laite mitoitetaan väärin tai asennetaan huonosti.
 

iqo

Vakionaama
Tuo onkin hämärän peitossa.
Pakkasrajaa minäkin olen vuosia ihmetellyt. Mutta minun on vaikea keksiä, miksi joku olisi sellaisen noihin laittanut, jos sille ei mitään syytä olisi. Helppo on kuitenkin uskoa, että pakkasen painuessa 20 pahemmalle puolelle aletaan erotella ilmavehkeissä jyviä akanoista ja niistä heikoimmat ns. leipoo kiinni. Siitä syystä en halua rääkätä omaa VILPiäni noissa lämmöissä, jos toisessa vaakakupissa on edes mahdollisuus käyttöiän merkittävälle pidentämiselle. Yhdenlainen sijoitus siis tämä vastusten käyttökin. Veikkaan, että tuotto sille muutaman euron tai kympin sijoitukselle vuodessa voi olla ihan hyvä, jos sillä saadaan koneelle lisää pumppausaikaa kuukausia tai vuosia otollisemmissa keleissä.
 

jmaja

Hyperaktiivi
mutta kuten jo todettukin, vilp kyllä toimii -25C asti ainakin. En edes muuten tiedä miksi niihin on edes ohjelmoitu tuo pakkasraja
Sinänsä tietysti varsin outoa, että juuri Niben ja CTC:n on raportoitu sammuvan -20 C paikkeilla. Nehän on kuitenkin erityisesti Pohjoismaihin suunniteltuja. Liittyisikö käyttöikään?
 

pamppu

Hyperaktiivi
Miksi se on "välimalli"?
No minä tunnustaudun tällaisen välimallin vilppajaaksi. Taloa ostaessa tässä oli sähkövaraaja ja järkyttävä sähkölasku. 18 kiloeuron lisääminen lainaan siinä hetkessä tuntui pahalta, mutta 3.5 tonnin sähkölaskukaan ei hyvältä. Pistin sitten tuommoisen kolmen tonnin käytetyn vilpin, joka on hintansa haukkunut ja tienannut jo sen jälkeenkin rahat uuteen koneeseen. Se oli helppo itse kötöstellä kasaan halvalla.

Vaan kun laina on lyhentynyt ja tuo aparaatti aikanaan tuosta räjähtää, niin MLP on vahvoilla. Voi siinä tosin toisinkin käydä, en sano mitään varmaksi.

Rahalla sitä on hiukan sitkeä perustella, MLP nähkäkseni saavuttaa tässä jonkun 200-300 euroa vuodessa säästöä vilppiin nähden. Uuteen vilppiin verratessa ei ehkä sitäkään. Mutta elämä on.
 

BBF

Vakionaama
Sinänsä tietysti varsin outoa, että juuri Niben ja CTC:n on raportoitu sammuvan -20 C paikkeilla. Nehän on kuitenkin erityisesti Pohjoismaihin suunniteltuja. Liittyisikö käyttöikään?
En osaa sanoa. Itse näen vain että -25C oma invertteri-ES käy ns. täysillä mutta toisaalta nuo kompressorit on siihen suunniteltuja ja käyttöiät lasketaan kuitenkin kymmenissä tuhansissa tunneissa (> 10v). Tuskin parin päivän kovemmat pakkaset sitä juuri rassaa. Kylmäaineen matalinta toimintalämpötilaa ei oikein tiedä mutta ainakin -25C tulee vielä noin cop 2.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Ihan kohtuullisesti on pärjätty tällä -19 °C käyvälläkin. Jospa ne tulokset siitä sitten aikanaan paranevat kun löytyy sopiva vaikkapa -25 °C saakka käyvä. Tukilämmitys toki pudottaa rumasti COPia niinä kuukausina kuin sitä tarvitaan.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Jos mulla MLP sammuisi -20 pakkasissa, niin pitäisin sitä ongelmana enkä ominaisuutena. Varsinkin uudiskohteessa.

Voidaan kaiketi rinnastaa MLP:n osatehomitoitukseen. Näitä sen verran lyhkäsiä kaivoja että vastuksia tarvitaan lienee jonkin verran. Naapurissa on ainakin yksi eikä koe sitä ongelmaksi. Toisella naapurilla on ILP eikä hänkään ei ingelmaksi että sähkövastukset haukkaa joskus sähköä. Enkä usko että yksikään F750 omistajat asiaa kokee sähkövastusten käyttöä ongelmaksi kokonaisuuden kannalta.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Ero on ehkä siinä, että osatehoinen MLP tai osatehoinen PILP jatkaa jurruttamista samalla teholla, vaikka ulkona olisi -50C. Tarvittava lisälämpö on aina vain se erotus. PILP:sssä toki suurempi kuin osatehoisessakin MLP:ssä.

VILP taas törmää johonkin astelukuun ja se on sitten kerrasta poikki kunnes kelit lämpiää. Ja koko 100% lämmitys pitää jostain muualta imeä kuin ulkoilmasta. Mitä suurempi kohde, sitä suurempi ongelma.

Vastuskäyttö on pientaloissa usein toki mahdollista. Isommissa kohteissa ei niinkään.
 

jmaja

Hyperaktiivi
Voidaan kaiketi rinnastaa MLP:n osatehomitoitukseen.
Ei oikein voida. Osatehomitoitettu MLP tekee kuitenkin 70-90% tarvittavasta tehosta niillä kovilla pakkasilla eli vastuksia tarvitaan todella vähän.

VILP voi olla ja hyvin usein myös on osatehomitoitettu. Sillä ongelmana tehon raju tippuminen ulkolämpötilan kylmetessä ja menolämmön noustessa, jolloin melko kovilla pakkasilla tarvitaan jo reilusti vastuksia ellei ole valittu nimellisteholtaan reilusti ylikokoista VILPiä, jolloin siis sitä nimellistehoa ei koskaan käytetä. Sitten tulee päälle tuo kokonaan sammuminen, jolloin tehdään sitten koko lämmitystarve pelkästään vastuksilla.
 

Nibottaja

Aktiivinen jäsen
Minulle ei ole mikään ongelma että lämmitysjärjestelmäni (vilp) käyttää tarvittaessa sähkövastuksia. Tiesin se jo ostaessani ja myyjä/asentaja sen avoimmesti kertoikin, että niin käy haastavimmissa olosuhteissa. Todella mahtavaa, että se on suunniteltu niin, että siinä on se ominaisuus, niin ei tarvi alkaa tuusaamaan millään puilla tai öljyllä, vaikka ei siinäkään mitään huonoa ole, jos niin haluaa tehdä.
 

BBF

Vakionaama
VILP voi olla ja hyvin usein myös on osatehomitoitettu.
Kysehän on kustannusoptimoinnista, tarkoitus on säästää lämmityskuluissa järkevällä (mahd. pienellä) investoinilla. Koska noita todella kylmiä päiviä on ainakin etelässä todella vähän, ei niiden vastusten käyttö kuitenkaan meinaa kokonaisuuden kannalta juuri mitään. Suuri osa tarjolla olevista vilpeistä on nimellisteholtaan 9-12 kW eli siitä on kovalla pakkasella n. puolet yhä käytössä. Kyllä se 4.5-6 kW riittää normikokoiseen ja hyvin eristettyyn lattialämmitystaloon aina sinne -25C saakka ihan täysitehoisenakin kun vedenlämpö pidetään max. +35C. Silloin coppikin pysyy vielä kohtuullisena.
 

Mikki

Hyperaktiivi
On muuten aika vähissä pumput mitkä aidosti sinne -25C tyylikkäästi vetää. Ja jos tulee -26C niin milloin se kompura käynnistyy uudestaan?

Väittäisin että ei -25C lämmössä. Ei nämä rannikolla ongelma juuri ole ja vastukset pelaa. Sisämaassa kannattaa vähän tuumia tätä.

Ja jossain rivariyhtiössä missä komea räystääseen asti yltävä rivistö koneita vaikenee ja jostain pitäisi repiä vastukset kiinteistön lämmitykseen ja asukkaiden suihkuihin.
 
Viimeksi muokattu:

jmaja

Hyperaktiivi
Kyllä se 4.5-6 kW riittää normikokoiseen ja hyvin eristettyyn lattialämmitystaloon aina sinne -25C saakka ihan täysitehoisenakin kun vedenlämpö pidetään max. +35C. Silloin coppikin pysyy vielä kohtuullisena.
Mikä nyt sitten on normikokoinen ja hyvin eristetty? 2010-luvun hiukan yli 100 m2 joo, mutta ei hirsitaloon, ei 150+ m2 taloon eikä oikein mihinkään ennen 2010 rakennettuun ellei ole silloin ollut passiivitalo. Suurin osa rakennuskannasta on kuitenkin paljon vanhempaa ja OKT:t lienevät keskimäärin ainakin sen 150 m2.

Sulpun tilaston mukaan MLP-myynti keskittyy 11-25 kW tehoon, mikä siis nykyään yleensä vastaa rakennuksen mitoitustehoa. 7-10 ja 0-6 kW teholuokissa myynnit ovat yhteensä kutakuinkin sama kuin tuo 11-25 kW yksin.

VILPissä vastaavasti 7-10 kW on hieman suositumpi kuin 11-25 kW.

MLP-myynti on kasvanut 11-25 kW kokoluokassa ja pienentynyt noissa kahdessa muussa, mikä lienee se VILPin vaikutus.

Uudet pienet talot menevät PILPillä ja niiden myynti on 0-6 kW teholuokassa reilusti suurempi MLP+VILP yhteensä.

F2120:lle muuten luvataan 35 C menovedellä vain 3,2 kW ja 4,8 kW (8 ja 12 kW mallit) -25 C:ssä. 16 kW malli sitten lupaa jo 7,5 kW. Mutta nuo eivät siis oikeasti toimi kuin n. -20 C saakka.
 

VesA

In Memoriam
Mutta nuo eivät siis oikeasti toimi kuin n. -20 C saakka.
Onko kukaan tutkinut missä se raja määritellään. Jos se on vaikka siellä S320 - asetuksissa muutettavissa kunhan porautuu sopivaan valikkoon. Tuossa Vaillantissakin on monta tasoa kun tarkkaan katsoo.. eli se pinkooditon - pinkoodilla lisää asetuksia, asennus/testvalikot ja sen päälle vielä voi huoltosoftalla / itse väylältä säätäen vielä lisää.
 

Espejot

Hyperaktiivi
Ei oikein voida. Osatehomitoitettu MLP tekee kuitenkin 70-90% tarvittavasta tehosta niillä kovilla pakkasilla eli vastuksia tarvitaan todella vähän.

VILP voi olla ja hyvin usein myös on osatehomitoitettu. Sillä ongelmana tehon raju tippuminen ulkolämpötilan kylmetessä ja menolämmön noustessa, jolloin melko kovilla pakkasilla tarvitaan jo reilusti vastuksia ellei ole valittu nimellisteholtaan reilusti ylikokoista VILPiä, jolloin siis sitä nimellistehoa ei koskaan käytetä. Sitten tulee päälle tuo kokonaan sammuminen, jolloin tehdään sitten koko lämmitystarve pelkästään vastuksilla.

Hyvää tässä on se että ongelma ilmenee vain naapureilla ja tuntematomilla... tekee ongelmasta lähes huomaamattoman. Paitsi jos käy foorumeilla.
 

sulo_s

Vakionaama
On muuten aika vähissä pumput mitkä aidosti sinne -25C tyylikkäästi vetää.
ES veteli ainakin -29 asti. Tyylistä en tiedä, eikä tehojakaan pajoa enää tullut.
-26 seurailin ja vajaan 3kw otti ja antoi ainakin sen :) Silti luultavammin paremmalla hyötysuhteella kuin vastukset.

ps. saa nähä pääseekö täällä taas asiaa ihmettelemään, kun neljässä tunnissa laski pakkanen -13 => -19
 

BBF

Vakionaama
On muuten aika vähissä pumput mitkä aidosti sinne -25C tyylikkäästi vetää. Ja jos tulee -26C niin milloin se kompura käynnistyy uudestaan?

Väittäisin että ei -25C lämmössä.
Kyllä mun ES vetää -25C, se tuli tuossa taannoin testattua. Sitten tuli "low ambient" hälytys. Käynnistyi uudestaan -21C itsestään. Nämä alimmat lämpötilat taitaa riippua enemmän softasta kuin raudasta, mikä sinne onkin laitettu rajaksi.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Se on aika suoritus jos kompura pyörii vielä -29C. Täysillä? Pikkuisen tuo huolestuttava pakkanen on... Ihan vain tietäen että ollaan fysiikan puolesta laitteen rajojen tuolla puolen.

Luulisin viimeiset asteet voi olla ihan hyödyttömiä mutta kompuralle murhaa jos softa ei käske lopettamaan ollenkaan.
 

sulo_s

Vakionaama
Se on aika suoritus jos kompura pyörii vielä -29C. Täysillä? Pikkuisen tuo huolestuttava pakkanen on... Ihan vain tietäen että ollaan fysiikan puolesta laitteen rajojen tuolla puolen.
90hz pyörähteli, muttei enää ottanut täyttä virtaskaa.
Se olikin testi, kun uusi masiina, tietääpähän sen rajat :)
 

Hempuli

Töllintunaaja
F2120 valikoita selanneena en löytänyt asetusta, jolla Nibelle laittaisi pakkasrajan sammutukselle. Kaipa se on kovakoodattu -25C ulkoyksikön BT28 anturin mukaan, kuten foorumin viesteistä olen ymmärtänyt. Anturi vaan näyttää ulkoyksikön käydessä palttiarallaa 3K kylmempää kuin ulkolämpötila.

Itse olisin halunnut tuon rajan määrittää itse johonkin alle -20C tuntumaan. Käyttäisin mieluummin vastuksia kuin kiusaisin vilppiä tulipalopakkasilla, kun minulle vastusten käyttö lämmitykseen ei ole mitenkään vastenmielistä.
 

roots

Hyperaktiivi
Ero on ehkä siinä, että osatehoinen MLP tai osatehoinen PILP jatkaa jurruttamista samalla teholla, vaikka ulkona olisi -50C. Tarvittava lisälämpö on aina vain se erotus. PILP:sssä toki suurempi kuin osatehoisessakin MLP:ssä.

VILP taas törmää johonkin astelukuun ja se on sitten kerrasta poikki kunnes kelit lämpiää. Ja koko 100% lämmitys pitää jostain muualta imeä kuin ulkoilmasta. Mitä suurempi kohde, sitä suurempi ongelma.

Vastuskäyttö on pientaloissa usein toki mahdollista. Isommissa kohteissa ei niinkään.
Niin ja kun vielä kuvitellaan tämä halu/ohjaus pois öljylämmityksistä ja niistä hätäpäissään vaikka 100 000 saneerataan vilpeiksi sitten tulee SE keli kun kaikki antautuu ja lähes OL3 kokoinen laitos tarvitaan tuottamaan tuo sähköteho/-määrä...siinä sitten ihmetellään kun 'ei sähkö jukulauta riitä' kun vielä tätä sähköautopuumia samaan läjään +++. Tuo sama hoituu sitten maalämmöllä 30% sähköteholla/-määrällä.

Kyllä sitten tuolla pohjalla saa tehomaksut uutta vauhtia ja myös tämän viestin sisältö alkaa nousemaan uudelleenharkintaan...
Hyvää tässä on se että ongelma ilmenee vain naapureilla ja tuntematomilla... tekee ongelmasta lähes huomaamattoman. Paitsi jos käy foorumeilla.

Tämä sitten jollakin aikataululla säätyy automaattisesti niin että vilpit vaihtuu maalämpöön kun isot laskut/tehomaksut laittaa laskemaan asioita, ehkä sitten siinä ensimmäisessä tai toisessa uusintavaiheessa.
 

pökö

Kaivo jäässä
Niin ja kun vielä kuvitellaan tämä halu/ohjaus pois öljylämmityksistä ja niistä hätäpäissään vaikka 100 000 saneerataan vilpeiksi sitten tulee SE keli kun kaikki antautuu ja lähes OL3 kokoinen laitos tarvitaan tuottamaan tuo sähköteho/-määrä...siinä sitten ihmetellään kun 'ei sähkö jukulauta riitä' kun vielä tätä sähköautopuumia samaan läjään +++.
Ja jos on vielä joulunaika ja kinkut uunissa...
 
Back
Ylös Bottom