Sähkön tarjoushinta NYT! - Keskustelut ja tarjoukset

Tulihäntä

Vakionaama
Kunhan laskutus on toteutuneen mukaan kerran kuussa ja sopimusehdot muutenkin pätevät, niin miksei uskaltaisi? Määräaikainen soppari, jos yrittävät nostaa hintaa tai laskuttaa omiaan niin se ei vaan käy ja irtaantuminen asiakkuudesta tuon perusteella heti toteutettavissa, jos taas lafka menee nurin niin taas on vapaat kädet hankkia soppari muualta heti alkavaksi.
Voi kun kaikki menisi aina niinkun elokuvissa. Pahimmillaan noiden kusettajien kanssa on nykyään päässyt käräjille vaikka ei ole edes tehty mitään sopimusta tai sopimus on jo päättynyt aikapäiviä sitten. Pysyisin mahdollisimman kaukana ja en kysyisi edes tarjousta/hintaa/saatavuutta tai muutakaan missä toiselle osapuolelle voisi jäädä jokin yhteystieto.
 

kotte

Hyperaktiivi
Ristiriita on kyllä melkoinen tuossa tulkinnassa ja varmaankin voimaan tulevassa kohtuuttomien voittojen verossa.
Onko tuossa edes ristiriitaa? Voittoa ja tuotteen lisäarvoa verotetaan, kun sitä syntyy. Valtio tarvitsee rahansa joka tapauksessa. Käsittääkseni tuo ns. "kohtuuttoman" sähkön hinnan nousun tuoma voitto verotetaan melko samojen periaatteiden mukaan kuin voittoa yrityksessä muutenkin. Prosentti lienee nyt suurempi, mutta tuohon on nyt hyvät perusteet. Ei vero ole rangaistus, vaan valtion menojen rahoitusta ja kokonaistilanteesta johtuen valtiolle on aiheutunut paljon ylimääräisiä menojakin, minkä lisäksi finanssit ovat perin kuralla muutenkin. Olisi toki vielä parempi omasta mielestäni, jos rahat sijoitettaisiin tasaisemman energiahuollon tukemiseen eikä valtion juoksevien menojen kattamiseen, mutta eihän valtion tuloja oikein voi korvamerkitä (maanpuolustus ja korkojen nousu ovat välttämättömiä lisämenoja nekin).

Vai mitä luulisit tapahtuvan, jos vaikkapa kaikki kaupat vain pokkana pistäisivät nollan perään kaikkien elintarvikkeiden hinnan perään. Yksittäisten elintarvikkeiden kohdalla asialla ei olisi merkitystä, kun ne voi helposti korvata toisilla. Mutta syödä ja lämmittää täytyy.
Minähän en viitannut tuohon, vaan tilanteeseen, jossa tuontielintarvikkeiden hinta nousisi 5...10-kertaiseksi ja samoin Suomessa tuotettujen elintarvikkeiden viljelijän vaatima korvaus ja sitten keskusteltaisiin siitä, saako kauppa nostaa kuluttajilta pyydettävää hintaa niin, että tuo hintaero pystytään kattamaan (ei siis välttämättä 5...10-kertaiseksi, vaan vähemmän). Toki tuollaisesta keskustellaan monelta muulta kantilta aivan aiheellisesti, mutta jokainen ymmärtää, että jos elintarvikkeiden jakelua ei saada kannattavaksi tavalla tai toisella, se loppuu. Sama tapahtuu myös absoluuttisen varmasti, jos tuottajille Suomessa ja ulkomailla ei makseta riittävästi, jotta nämä luovuttavat tuotteensa edelleen.
 

jmaja

Hyperaktiivi
Käsittääkseni tuo ns. "kohtuuttoman" sähkön hinnan nousun tuoma voitto verotetaan melko samojen periaatteiden mukaan kuin voittoa yrityksessä muutenkin.
Ei ollenkaan! Yhteisövero on 20% ja sitä enempää yritykset eivät voitoistaan Suomessa maksa. Nyt kuitenkin tuon lisäksi tulisi 33% vero eli yhteensä yli 50%. Täysin poikkeuksellista tuo on.

"TARKOITUS on verottaa 33 prosenttia yhtiöiden nettotuloksesta siltä osin kuin se ylittää sidotun oman pääoman viiden prosentin tuoton. Vero maksetaan tuloksesta normaalin 20 prosentin tuloveron lisäksi."
 

bungle

Vakionaama
Sama tapahtuu myös absoluuttisen varmasti, jos tuottajille Suomessa ja ulkomailla ei makseta riittävästi, jotta nämä luovuttavat tuotteensa edelleen.
Eikö nämä energiantuottajat vuole lähinnä kultaa tällä hetkellä? Vähempikin varmasti riittäisi? Vai miksi ei riittäisi? Mistään ei ole katkennut sähköt ja kaikki ovat saaneet haluamansa energian, eli ei ole edes tarvinnut verissä päin kilpailla viimeisistä hitusista (sen näkee myös maltillisista kulutusvähennysluvuista). Saksa laittaa 200 miljardia energian hintakattoihin. Saksaan suhteutettuna Suomen hintakaton tulisi olla noin 15 senttiä / kWh — eikä tällä hinnalla jäisi yksikään kilowatti tuottamatta Suomessa (ne on ennen tuotettu alle viidellä sentillä per kWh). Saksassa ei ole edes kaasuun tainnut tulla kuluttajille vielä merkittäviä korotuksia vuoden takaiseen. Samaan aikaan täällä nautitaan moninkertaistuneista hinnoista. Kyllä, Saksa pitkittää tällä varmasti kriisiä (https://www.energiauutiset.fi/kategoriat/kolumnit/euroopan-kirjat-ovat-sekaisin.html), eikä kannusta energiayhtiöitä investointeihin. Mutta tätähän tämä on ollut sitten 2008. Velkaa on otettu ties millä verukkeella ja EKP työntänyt rahaa markkinoille enemmän kuin sielu sietää. Yleisesti kaikki nyökyttelevät, että on oikein tehdä näitä tukitoimia, koska muuten hukka perii ja ollaan sellaisessa lamassa että oksat pois. Nyt sitten yhtäkkiä tämä logiikka ei enää olekaan suosiossa vaan tukipolitiikan on loputtava kokonaan/seinään. Vaikea itse ymmärtää, milloin se on suotavaa ja milloin ei. Olisi koronastakin selvitty ilman yhtään tukipakettia. Oltaisiin vain annettu markkinoiden hoitaa asiat kuntoon tökkimättä sitä vielä pahempaan jamaan. Olisi jäänyt paukkuja sitten vaikka niihin investointeihin. On se aika käsittämätöntä, että hinnat vaan nousee vaikka samat laitokset pyörii joka päivä suunnilleen samalla kulurakenteella eikä keltään edes lopu sähkö.
 
Viimeksi muokattu:

katve

Aktiivinen jäsen
Entä meidän windfall raippaveromme, voiko lopputulema olla yritysten nostavan hintoja kun huomaavat omistajat että heidän kukkarostaan vietiin 30%?
 

jarkko_h

Vakionaama
Oikeassa teollisuudessa aikanaan toimineena voi vain todeta että energia-ala on kyllä uskomaton mukava paikka. Aikaisemmin sai jokaisesta projektista ja kaupasta taistella verissäpäin.

Energia-alalla on tiukkaa ainoastaan ravintoketjun väärässä päässä -kompomenttitoimittajana. Ravintoketjun huipulla on tuottajat - et niin perseelleen töitä tee että onnistuisi tappiota tekemään ( tuokin onnistuu investoimalla Venäjälle tai Saksaan).

Yhteiskunnan kikpailukyvyn kannalta tämmöinen kriittysellä alueella vähän kilpailtu monopolisoitunut ja kilpailukyvyttömäksi itsensä lihottanut ala on kyseenalainen. Moni pienyrittäjä kärsii rajusti tilanteessa, jossa sähköntuottajat tulevat vuolemaan vuosisadan voitot.
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Niinpä. Käsittääkseni tuottajat (yksin) ovat tuon pörssinkin ponkaisseet pystyyn. Ovat sitä suunnitellessaan varmasti pitäneet huolta edunvalvonnasta (enkä puhu kuluttajien). Korjatkaa jos sen ponkaisikin pystyyn kuluttajapuoli.
Sähköpörssin perusideahan taisi olla "hyvinvoinnin" tuottaminen. Se kyllä on käynyt selväksi, että kenen "hyvinvointia" siinä tarkoitetaan.
 

kotte

Hyperaktiivi
Mistään ei ole katkennut sähköt ja kaikki ovat saaneet haluamansa energian, eli ei ole edes tarvinnut verissä päin kilpailla viimeisistä hitusista (sen näkee myös maltillisista kulutusvähennysluvuista).
Unkarissa ei saatu riittävästi bensaa myytäväksi ja hommasta oli pakko peruttaa. Sähkön kohdalla ei ole uskallettu edes koittaa, kun lopputulos on tiedossa on ennakolta.

Saksan hintakatto vain tarkoittaa, että erotus maksetaan valtion varoista, siis veronmaksajien piikkiin. Siellä on vielä toistaiseksi varaa (Norjassa on vielä helpompaa, kun tuottajat ovat pitkälti valtion omistuksessa ja valtio on niin ylijäämäinen kuin ikinä, kun suurin ongelma on, mihin sijoittaa öljyntuotannon ja kaasun tuottamat verot, jotka osaltaan nostavat toisiin maihin myytävän tavaran hintaa).
 

jmaja

Hyperaktiivi
Periaate on silti sama, prosentti vain toinen.
Periaate on aivan eri, koska prosenttia nostetaan juuri kohtuuttomien ja omista ansioista riippumattomien voittojen takia. Siis on myyty kohtuuttoman kalliilla sähköä.

Millään muulla toimialalla tuollaisia ei makseta.
 
  • Tykkää
Reactions: juu

kotte

Hyperaktiivi
Yhteiskunnan kikpailukyvyn kannalta tämmöinen kriittysellä alueella vähän kilpailtu monopolisoitunut ja kilpailukyvyttömäksi itsensä lihottanut ala on kyseenalainen.
Juu, mutta noin yleensä käy, kun yhteiskunnan kannalta kriittinen tuotanto kaapataan kyynärpäin ja nyrkein vahvimman haltuun. Hiukan voi asiaa auttaa lainsäädännöllä, joka estää monopolin synnyn, mutta sallii silti itsenäisten ja vahvojen itsenäisten toimijoiden kehittymisen alalle, mutta eipä asiaan ole läheskään ideaalista ratkaisua keksitty ja uusia ongelmia ajoittain nousee esiin, kun ihmiset ovat kekseliäitä oman hyödyn tavoittelussa.
 

kotte

Hyperaktiivi
Periaate on aivan eri, koska prosenttia nostetaan juuri kohtuuttomien ja omista ansioista riippumattomien voittojen takia. Siis on myyty kohtuuttoman kalliilla sähköä.
Samanlaista progressiota, jota sovelletaan mm. kaikkiin ansiotulojen saajiin (alaraja 0%, yläraja kaikkinensa ei niinkään kaukana tuosta sähköntuotannon voittojen lisäverosta). Verotetaan sieltä, mistä varoja on mahdollista saada eikä ole vielä keksitty, miten nuo rahat voisi käyttää muuten kuin omaksi hyödyksi (ts. muhkeiden osinkojen maksuun).

Tosin tuo vero kuppaa monia valtion ja kuntien omistamia energiayhtiöitä, eli käytännössä rahan siirtämistä taskusta toiseen (toki ehkä tasapuolisemmin kuin ilman tuota veroa).
 

jmaja

Hyperaktiivi
Samanlaista progressiota, jota sovelletaan mm. kaikkiin ansiotulojen saajiin
Mutta ei yhteenkään yritykseen, vaikka on satumaisia tuloksia tekeviä yrityksiä.

Tai no tavallaan siirtoyhtiöiden tulosrajat ovat samaa kastia, mutta ei tehdä verotuksella, vaan siirtohintoja rajoittamalla.

Molemmissa perusteena on juuri ansioton kohtuuton voitto.

Nerokkaasta liikeideasta ei tuollaista tule.
 

kotte

Hyperaktiivi
Molemmissa perusteena on juuri ansioton kohtuuton voitto.

Nerokkaasta liikeideasta ei tuollaista tule.
Vastaavasti yksilönkään ei tarvitse maksaa yhtään suurempia veroprosentteja, vaikka ne olisivat peräisin vaikkapa energiayhtiön poikkeuksellisen suuriksi paisuneista osingoista.

Olisin hyvin varovainen liittämään mihinkään veroasiaan eettisluontoisia tavoitteita ja niihin viittaavia määreitä siitä, mikä on oikein ja kohtuullista. Raadollisemmin voisi katsoa, että julkisuudessa on noussut haloo sähkön hinnoista ja sähkön myyjien uskotuista voitoista. Valtion omistama Fortum puolestaan on typerästi myynyt valtaosan tuotannostaan ennakolta sitovaan polkuhintaan muille (onneksi kai sentään paljolti omille sähköä myyville tytäryhtiöilleenkin) samalla, kun on aiheuttanut valtiolle monen miljardin tappion muilla spekuloinnillaan. Kun laskee yksi ynnä yksi, nyt on todellista tilausta ja rahvaan ymmärrystä lykätä ronskisti lisää veroa odottamatta paljastuneen kultasuonen kuppaamiseen. Valtiollahan on kirstu tyhjänä ja altakin on jo kaivettu vaihtoehtojen puutteessa.
 

bungle

Vakionaama
Unkarissa ei saatu riittävästi bensaa myytäväksi ja hommasta oli pakko peruttaa. Sähkön kohdalla ei ole uskallettu edes koittaa, kun lopputulos on tiedossa on ennakolta.

En tunne Unkarin bensiini-casea, mutta sen tiedän, ettei ketään valtavasti riso se, että sähköt katkaistaan esim. kodeista. Jos tarvis, niin pidetään Earth-hour vaikka joka aamu 8-9 ja iltaisin 17-18. Tuulet aiheuttaa laajempia ja pitkäkestoisempia katkoja ja ihan hyvin niistäkin on aina selvitty. Eniten ärsyttää nämä hinnat. Sitä sähköä ei todellakaan tarvita koteihin hinnalla millä hyvänsä. Sen tuo systeemi on osoittanut, että se juuri yrittää väkisin myydä hinnalla millä hyvänsä (ja ruokkii samalla kriisiä kahta kauheammille kierroksille), ellei jokainen kansalainen killu samaan aikaan käsi pääkytkimellä. Rikkaat ostakoon aggrekaatteja ja akustoja. Keskitetysti vaan Earth-houria joka ilta ja aamu tai muu huippukulutushetki. Valtio voi lähettää kaikille otsalamput ja pattereita ja kehittää kaikkea yhteisöllistä näille tunneille tai jengi voi mennä kolaamaan lunta. Moskovassa koko lämmitys toimii yhdellä mahtikäskyllä, miksei täälläkin. Sama Kiinan isoissa kaupungeissa. Itselläni ei keskeytyisi edes työt. Kannettavassa akku kestää lähes 20 tuntia ja sen ajan voi ottaa nettiyhteydetkin matkapuhelimella takan loimutessa.
 
Viimeksi muokattu:

jalittam

Aktiivinen jäsen
Miksi sähkökatkon aikana pitäisi edes netis roikkua?
Kolaamaan, paneen, jne. Onhan vähempi aateekoota tarvitsevaa aktiviteettiakin.

Täällä jotku itkee pörssimarginaalin nousua. Mulla nousi 0,1c (fortum). Mun 14 000 (vilppeilles) kulutuksella voisin kompensoida hinnan nousun dyykkaamalla 2kpl tölkkiä viikos. Vaik kirjastoreissul. Tahi kaupas käydes. Jäisin lisäks voitolle.
Tosin maksan 15€/kk suplaan, jote en käy kirjastos.
1€ korotus kk-maksuun aiheuttaa vähä lisäliikkeitä. Tölkki pari lisää/viikko.
Kaik o suhteellista.

Enämpi huolestun energian hinnan noususta.

Ja meän nuorisolla (saati aikuisilla) ei ole/ole ollut varaa paiskoa rahaa ojiin/roskisten lähelle.
 

burmanm

Vakionaama
mutta sen tiedän, ettei ketään valtavasti riso se, että sähköt katkaistaan esim. kodeista.

Itseäni häiritsisi. Mutta voisin hyvin luopua esim. työttömyyskorvauksista ja eläkkeiden maksuista muutamaksi vuosikymmeneksi. Rakennettaisiin niillä vaikka pari hiilivoimalaa.

Yhteiskunta kun ei noilla kahdella asialla mihinkään enää kehity, niin eihän se kehitystä oikeasti haittaisi.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen

Helen lanseeraa asiakkailleen uuden sähkön säästöön kannustavan hintarajoitteisen tuotteen perushinnalla 20 c/kWh​

Suomen ja Euroopan energiamarkkinoilla on tällä hetkellä kaksi erittäin suurta haastetta. Sähkön hinta on epätavallisen korkealla ja sähkön riittävyys on koetuksella. Näistä syistä johtuen Helen on päättänyt lanseerata asiakkailleen uuden määräaikaisen tuotteen, joka auttaa asiakkaita erittäin haastavassa tilanteessa. Uusi tuote kannustaa asiakasta säästämään sähköä kohdistamalla sähkönkulutustaan vuorokauden edullisimmille tunneille, ja tämän lisäksi peruskulutuksen energianhinta on rajattu merkittävästi viime aikojen markkinahintaa alemmas.
 

huugo

Vakionaama
Heleniltä kova avaus. Pistää painetta muille myyjäyhtiöille isosti. Ja halltukselle pysyä poissa hintakaton säätämisestä. Häviäjinä nopeasti kalliin määräaikaisen tehneet. Hyvä Helen -osoittaa erinomaista pelisilmää!

Ja yllättävä että ei pelkille toimitusvelvollisuus-asiakkaille / -alueelle vaan myös alueen ulkopuolisille vanhoille asiakkaille. Kokkola teki tämän isosti toisin.
 

hanks

Aktiivinen jäsen
Mielenkiintoinen tarjous Heleniltä. Tulin juuri viikko sitten ryhtyneeni taas Helenin asiakkaaksi kun tein pörssisopimuksen 1.1.2023 alkaen. Pitää tässä pohtia tarttuisiko tähän uuteen tarjoukseen. Tuon ±5 snt/kWh perusteita ei taidettu tarkemmin avata. Syksyn pörssisähköoptimointiharjoituksilla voisi hyvinkin olla kannuksia päästä tuohon -5 snt/kWh porkkanaan.

6kk määräaikaisuuskaan ei ole liian pitkä sitoutumisaika. Sähköfutuurit alkuvuodelle näyttää että ei alle 20 snt:n mentäisi kuitenkaan. Lähde: https://vertaa-kilpailuttajat.fi/sahkofutuurien-hinta/

Sähköfutuurien hinta toukokuussa 2023: 27.53 snt/kWh​

Ennustettu sähkön hinta Suomessa on toukokuussa 2023: 27.53 snt/kWh Nasdaq OMX edellisen päivän sähköfutuurien hinnan päätöskurssien perusteella. Mukana hinnassa on Alv 24%. Voit tarkastella sähkön tulevaa hintakehitystä alla olevasta kuvaajasta.

Systeemihinta- ja aluehintafutuurien arvo, snt/kWh

1671440878153.png
 

jmaja

Hyperaktiivi
Sähköfutuurit alkuvuodelle näyttää
Miten hyvin futuurit ovat ennustaneet viimeaikojen hintamuutokset?

Luultavasti varsin surkeasti katsomalla millaisia 24 kk sopimuksia on tarjottu eri ajankohtina viimeisen 18 kk aikana. Hinnat ovat taineet olla 4-40 snt/kWh haarukassa eli aivan hakuammuntaa.
 

maanma

Vakionaama
Joku oli tehnyt 50% kiinteä ja 50% spot tuotteen, jossa spot marginaali oli 1,77snt. Mahdollisesti se kiinteä hinta 34,9snt/kWh. Ajatuksena kiintoisa kuitenkin.
 

jämä67

Aktiivinen jäsen
Mielenkiintoinen tarjous Heleniltä. Tulin juuri viikko sitten ryhtyneeni taas Helenin asiakkaaksi kun tein pörssisopimuksen 1.1.2023 alkaen. Pitää tässä pohtia tarttuisiko tähän uuteen tarjoukseen. Tuon ±5 snt/kWh perusteita ei taidettu tarkemmin avata. Syksyn pörssisähköoptimointiharjoituksilla voisi hyvinkin olla kannuksia päästä tuohon -5 snt/kWh porkkanaan.

6kk määräaikaisuuskaan ei ole liian pitkä sitoutumisaika. Sähköfutuurit alkuvuodelle näyttää että ei alle 20 snt:n mentäisi kuitenkaan. Lähde: https://vertaa-kilpailuttajat.fi/sahkofutuurien-hinta/
Kiitos hyvästä vinkistä! Tein itse kanssa helenin pörssisopparin 4.1 alkaen ja tarkoitus oli käytellä vanhoja öljyjä hintojen mukaan.
Tuohon voisi hyvinkin tarttua, niin saisi vähän mielen rauhaa ja jäisi silti hyvä täky käytellä öljyä pakkasilla.
Parasta tosiaan toi 6kk määräaika!

Vähän alkaa systeemi kohtelemaan kaltoin senkin perusteella missä yhtiössä sattunut soppari olemaan. Veljelläni on Vaasan sähköltä tilanteeseen nähden ihan ok toistaiseksi voimassa oleva hinta, kun on vaan sattunut pidempään olemaan asiakkaana, vaikka ei siellä asukkaan.
 

Mekaniker

Vakionaama
Fortum tarjoaa Duo:n eli osittain kiinteähintainen:
Otin CopyPaste sivulta https://web.fortum.fi/helper
Fortum Duo
Kiinteä osuus sähkönhinnassa + pörssihintaan perustuva kulutusvaikutus
Kulutusvaikutuksella vaikutat sähkösi hintaan valitsemalla mihin kellonaikaan käytät sähköä -> On todella mielenkiintoinen lauseke, miten se vaikuttaa tässä talossa??
2 vuoden määräaikainen sopimus
Sähkösopimus
23,59 c/kWh
3,54 €/kk

Onhan se edullisempi kun 1/1-23 voimaan astuva 46,73cnt/kWh+3,57 €/kk+ muut maksut...
Jääkö odottamaa mitä hallitukselta on tulossa vaiko tehdä sopimus?
 

oilman

Aktiivinen jäsen
En saanut selville, oliko tuo Helein 20 c/kWh hinta 2-vuoden määräaikainen sopimus?
Siis on 6 kk.
Taidan tuohon Helenin 20c +-5c 6kk soppariin tarttua, pääsisi talven tuolla ja huhtikuussa tulee jo apuja taivaalta(paneelit), jolloin viimeistään luulen pääseväni tuohon -5c hintaan..
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Mutta miten tuo lasketaan tuo Fortum Duo lopullinen hinta ?
"Kulutusvaikutus lasketaan seuraavasti: summataan yhteen laskentajakson jokaisen tunnin kulutus kerrottuna kunkin tunnin pörssihinnalla. Kyseinen tulo jaetaan laskentajakson kokonaiskulutuksella, mistä syntyy asiakkaan laskutuskuukauden kulutuksella painotettu pörssihinta. Tästä vähennetään sähköpörssin laskutuskuukauden keskihinta. Syntynyt erotus kuvaa, kuinka hyvin asiakkaan kulutus painottuu edullisille pörssitunneille. Luvun ollessa etumerkiltään negatiivinen kulutusvaikutus laskee asiakkaan sähköenergian hintaa ja luvun ollessa etumerkiltään positiivinen kulutusvaikutus nostaa asiakkaan sähköenergian hintaa. Sähköenergian laskutushinta ei voi kuitenkaan olla negatiivinen. "

 

Lappanen

Hyperaktiivi

haraldh

Vakionaama
Jos hinta on 20 senttiä minus 5 eli 15 senttiä niin näillä tämän päivän hinnoilla tuo kannattaisi. Mutta kannattaako keväällä enää?
Tuo Helenin 20 +- 5 senttiä olisi mahdollinen vaihtoehto mutta olisi kiva kun joku kertoisi miten laskea nämä ettei olla vain oman pään varassa. Mistä tietää tulevan alennuksen suuruutta, miten nuo lasketaan?

Kuvaajasta näkyy että olemme hyviä kansalaisia tällä hetkellä, eikö? Vaikka vanha sopimus on voimassa vielä.
 

Liitteet

  • Screenshot at 2022-12-22 13-10-36.png
    Screenshot at 2022-12-22 13-10-36.png
    120,7 KB · Katsottu: 142

haraldh

Vakionaama
"Luvun ollessa etumerkiltään negatiivinen kulutusvaikutus laskee asiakkaan sähköenergian hintaa ja luvun ollessa etumerkiltään positiivinen kulutusvaikutus nostaa asiakkaan sähköenergian hintaa. Sähköenergian laskutushinta ei voi kuitenkaan olla negatiivinen. "
Eli meidän tapauksessa koska etumerkki on negatiivinen sähkön hintamme olisi 15 senttiä per kWh? Vai 17, vai 19?
 
Back
Ylös Bottom