Nibe F750 pulputtaa ja kattilan paine alhainen?

Barcisto

Tulokas
Moi,

Reilu 2v käytössä ollut F750 + SAM41 kombo. Suodattimia olen vaihdellut, mutta muita "huoltotoimenpiteitä" en ole tehnyt.

Nyt huomasin, että laitteesta kuuluu pulputusta (varsinkin kun lämmintä vettä valutetaan talossa?) ja paine 0,8bar. Ilmasin laitteen kaikista F750 vehkeen nipuista (4kpl) ja pulputus taisi loppua siihen.

Muutama kysymys:

- Paine on tosiaan n. 0,7 - 0,8bar. Pitäisikö lisätä sinne kiertoon vettä? Voiko vaan avata kuvassa nuolella näkyvän hanan ja lopettaa täytön kun paine on esim. 1,2-1,5bar? Vaatiko jotain muita toimenpiteitä? (En oikein tajua ohjeita.. :D )

- Pitäisikö "lauhdutuskupissa" olla vettä? Vai voiko olla tyhjä? Eikös tuo ole ylipaineventtiilejä varten?

Kitoksia!
 

Liitetiedostot

  • 20230227_193522.jpg
    20230227_193522.jpg
    113,6 KB · Lukukerrat: 651
  • painemittari.jpg
    painemittari.jpg
    125,8 KB · Lukukerrat: 401
En kyllä näe kuvassa hanaa mutta vettä lisätään hanan kautta. Siinä pitäisi olla kaksi sulkua perättäin. Tulee siis kylmävesisyötöstä. Kalvopaisunta-astian vastapaine olisi hyvä tarkistaa, jos paineet on pudonnut. Oikea paine riippuu talon korkeudesta, sen mukaan laitetaan vastapaine. Saattaa olla 1,5 bar luokkaa.
 
Samissa vielä omat ilmaukset, kannattaa sekin ilmata.
Löytyy SAM päältä.

Laita sinne 1,5bar ja seuraa tilannetta. Ilmaa uudestaan vuorokauden kuluttua.
Jos vieläkin tulee ilmaa niin sama uudestaan.

1bar on toimiva 1 tasoisessa talossa.
 
Vanhoissa asennuksissa käytetään 1,5bar varoventtiileitä kun aikanaan varaajatkin koestettiin 1,5:n mukaan. Varoventtiilit alkavat tiputtaa jos laittaa 1,5bar ja lämmöt nousevat. Pahimmillaan kalkkiintuvat ja jäävät tihkumaan vanhemmiten.
 
Totta, tuo on hyvä varmistaa "korkista" mikä venttiili laitteessa on.

Meidän Niben olen ilmannut aiemmilla ohjeilla, muistaakseni oli 3bar varo
 
Samissa vielä omat ilmaukset, kannattaa sekin ilmata.
Löytyy SAM päältä.

Laita sinne 1,5bar ja seuraa tilannetta. Ilmaa uudestaan vuorokauden kuluttua.
Jos vieläkin tulee ilmaa niin sama uudestaan.

1bar on toimiva 1 tasoisessa talossa.
Jees, SAM on ilmattu myös. Mulla on noin 160m2 KA 1-tasoinen talo, joten luulis että se reilu 1bar riittää? Osaatko sanoa tosta täytöstä? Voiko vaan avata hanat - seurata bar-mittaria ja homma sillä selvä? Pitääkö pumppu sammuttaa? (ja toki ilmaus vaikka 24h jälkeen?)
 
Varoventtiili vissiin 2,5 bar? Painemittarissakin punanen viiksi siinä kohtaa..
Lienevät sitten "uudempaa" asennusta. Systeemeistä riippuen voipi olla vanhempaakin kalustoa (vaikkapa varaajia tai kattila) joissa varoventtiilejä ; kannatta etsiä ja tarkistaa. Myös vanhemman kaluston paineenkesto.
 
Jees, SAM on ilmattu myös. Mulla on noin 160m2 KA 1-tasoinen talo, joten luulis että se reilu 1bar riittää? Osaatko sanoa tosta täytöstä? Voiko vaan avata hanat - seurata bar-mittaria ja homma sillä selvä? Pitääkö pumppu sammuttaa? (ja toki ilmaus vaikka 24h jälkeen?)

Jotkut ilmeisesti ilmaavat koneen käydessä, itse tein Niben ohjeiden mukaan. Löytyy haulla, lyhyesti kytkin keskiasentoon odota minuutti. Sammuta kone ja ilmaa.

0,7-1bar on ihan hyvä.

Ps. https://www.google.com/search?ie=UT...vo1&source=android-browser&q=nibe+f750+ilmaus
 
Itselläkin alkanut kuulumaan kiertovesipumpun seutuvilta poreilevaa ääntä. Aluksi ääntä tuli vain käyttöveden teon aikaan, nyt kuuluu koko ajan kun kone on päällä, myös kun kompressori ei käy ollenkaan (ei siis lämmityksellä eikä käyttöveden teolla).

Videolinkki (tässä näytteessä kompressori ei käy, poreiluääni on samanlainen kun kompressori on esim. lämmityksellä): https://photos.app.goo.gl/9da4WLLfr7Hd64Ks5

Laitteiden (F750+SAM41) ilmaamisessa ei tule kuin vettä. Paineet pysyy hyvin.

Pitäisikö tätä silti vain koittaa ilmailla lisää vaikkapa vuorokauden välein useita kertoja ja koittaa saada sitä kautta ääni häviämään?

Niin ja tämä ilmausohjevideo on todella surkea:

Siis pitääkö nyt kaikista ilmausventtiileistä laskea kaikki vesi pois eli antaa paineiden tippua nollaan, sitten täyttää järjestelmä vivuista takaisin sinne 1.1 barin luokkaan ja laittaa takaisin päälle? "Keep in mind, that the vent tubes must be emptied of water, before the air can disappear"??

Itse olen siis ilmannut niin, että yksi kerrallaan venttiilit auki noin viideksi sekunniksi (vesiputkien toinen pää tyhjässä ämpärissä), jolloin ilmausoperaatiossa paineet tippuvat yhteensä abaut 0.2 bar verran -> sitten vivuista täyttö päälle muutamaksi sekunniksi, jotta paineet nousevat takaisin 1.1 barin luokkaan ja lopuksi kone päälle. Mutta pitäisikö noista ilmausventtiileistä siis laskea kaikki vesi pois?

P.S Paineet on asetettu 1.1 bar luokkaan. 2-kerroksinen talo, F750 alakerrassa. Joskus muistan lukeneeni täältä, että suosituspaine 2-kerrostalossa olisi 1.05-1.15 välillä jonkun Niben dokumentin mukaan?
 
Viimeksi muokattu:
Moi,

Reilu 2v käytössä ollut F750 + SAM41 kombo. Suodattimia olen vaihdellut, mutta muita "huoltotoimenpiteitä" en ole tehnyt.

Nyt huomasin, että laitteesta kuuluu pulputusta (varsinkin kun lämmintä vettä valutetaan talossa?) ja paine 0,8bar. Ilmasin laitteen kaikista F750 vehkeen nipuista (4kpl) ja pulputus taisi loppua siihen.

Muutama kysymys:

- Paine on tosiaan n. 0,7 - 0,8bar. Pitäisikö lisätä sinne kiertoon vettä? Voiko vaan avata kuvassa nuolella näkyvän hanan ja lopettaa täytön kun paine on esim. 1,2-1,5bar? Vaatiko jotain muita toimenpiteitä? (En oikein tajua ohjeita.. :D )

- Pitäisikö "lauhdutuskupissa" olla vettä? Vai voiko olla tyhjä? Eikös tuo ole ylipaineventtiilejä varten?

Kitoksia!
Täyttöventtiilit QM10 ja 11. Varmaankin sinulla on asennusohje: https://assetstore.nibe.se/hcms/v2.3/entity/document/330616/storage/MzMwNjE2LzAvbWFzdGVy
 

Liitetiedostot

  • 53BD73D9-1EBC-45D4-BAA8-BF06717F2408.jpeg
    53BD73D9-1EBC-45D4-BAA8-BF06717F2408.jpeg
    258,1 KB · Lukukerrat: 206
F750 + SAM41 on nyt ilmattu erilaisilla tekniikoilla 6 kertaa kuutena eri päivänä.

Ensimmäiset 4 kertaa perinteisesti eli laskemalla yksittäisistä ilmausventtiileistä kerrallaan vettä jokaisesta ~20 sekuntia ja lopuksi paineet takaisin täyttöventtiilistä täyttämällä.

Kahdella viimeisellä kerralla ollaan menty jo advanced-tasolle, eli osa/kaikki ilmausventtiilit yhtä aikaa auki -> päästetty paineet tippumaan melkein nollaan -> avattu täyttöventtiili ilmausventtiileiden vielä auki ollessa (ks. video edellä) että se puskisi mahdolliset jumissa olevat ilmakuplat pois. Sitten suljettu täyttöventtiili 2.5 barin lähestyessä ja laskettu vielä kaikista ilmausventtiileistä paineet normaalitasoon.

Millään ilmauskerralla (ei edes ensimmäisellä kuudesta) veden seassa ei ole tullut ilmaa mistään venttiilistä.

Nyt kuudennen ilmauskerran jälkeen kesti jopa noin 24h ennen kuin poreilun ääni alkoi kiertovesipumpun seutuvilta TAAS.

Ilmeisesti aika laittaa huoltopyyntö?
 
Onko vuotokaukalossa riittävästi vettä ja putken päät upoksissa? Minulla F470 on pulputtanut muutaman kerran, jolloin veden lisääminen kaukaloon on auttanut.
 
Siis tarkoitatko vuotokaukalolla sitä pikkuruista valkoista jätevesikuppia (WM1), josta johtaa putki pois vai jotain muuta kaukaloa? Siitä pikkuruisesta jätevesikupistahan on tarkoituskin valuttaa vedet pois putkea pitkin, eli missähän se vuotokaukalo F750:ssä sijaitsee (kuva olis kiva)?
 
Viimeksi muokattu:
Siis tähän jätevesikuppiin WM1 ei jää vesi, koska siitä johtaa kuvan mukainen valkoinen haitariputki pois viemäriin. Jos haitariputkea ei olisi, niin tuosta kupistahan tulisi reunan yli kaikki vesi laattalattialle aina kun se roiskaisee sinne jätevesikuppiin lisää vettä lisää esim. lämpimän veden teon yhteydessä. Toi poistoputki on ollut tuossa 2.5 vuotta kiinni ja ei tämä kone ole roplattanut ollenkaan ensimmäisen kahden vuoden aikana...

Siis tää ylivuotokuppi on niin matala ja sen kupin poistoputken reikä on vielä sen kupin ihan alareunassa (kuva 2). Että ei tossa kupissa pysy millään yhtään vettä, että noi putket olis sen veden pinnan alapuolella...

EDIT: kävin tässä rivarissa katsomassa naapureiden koneita, niin niissäkin on ihan samalla tavalla niin matala toi kuppi ja poistoputken aukko kupissa niin matalalla, että ei tonne kuppiin saa jäämään yhtään vettä peittääkseen noi putken päät, ennen kuin se vesi valuu heti sieltä pois.
 

Liitetiedostot

  • IMG_20241022_190319627.jpg
    IMG_20241022_190319627.jpg
    94,1 KB · Lukukerrat: 134
  • IMG_20241022_192852484.jpg
    IMG_20241022_192852484.jpg
    104,6 KB · Lukukerrat: 158
Viimeksi muokattu:
Vanhemmissa koneissa kupin lähtö on ylempänä, tai en nyt tuosta kuvasta kauhean tarkkaan saa selvää, mutta kondenssiputken pää on kuitenkin veden alla vanhoissa koneissa. Sulla tossa selkeästi on tuon mustan putken päässä joku vesilukko minkä varmaan pitäis estää ilman imu.
 
Tässä on lisää kuvia. Etukansi poistettu ni sai vähän otettua kuvia.

Ja joo, toi musta johto tossa ropeltaa, mutta ei sitä vedenpintaa tosiaan saa mitenkään ylemmäs, että se vedenpinta olis ton mustan johdon ympärillä olevan valkosen "kauluksen" alareiän yläpuolella pysymään.

Tosiaan kuvista näkyy, että toi poistoreikä on niin matalalla kupissa, että ei sitä vedenpintaa saa pidettyä sen reiän alareunan yläpuolella mitenkään.
 

Liitetiedostot

  • IMG_20241022_205510273.jpg
    IMG_20241022_205510273.jpg
    72,8 KB · Lukukerrat: 143
  • IMG_20241022_205537551.jpg
    IMG_20241022_205537551.jpg
    115,5 KB · Lukukerrat: 163
  • IMG_20241022_205614382.jpg
    IMG_20241022_205614382.jpg
    149 KB · Lukukerrat: 159
  • IMG_20241022_205630177.jpg
    IMG_20241022_205630177.jpg
    139,3 KB · Lukukerrat: 155
Ongelman syy selvisi, kun nosti ton kondenssiputken pään pois kupista ja katsoi sisään (ks. kuva). Eli toi kondenssivesiputken pään tiiviste on irronnut ihan pikkusen tuolta nuolen osoittamasta reunasta ja siksi se ropeltaa. Näyttäis siltä, että jotain kalkkia tms. oli kertynyt sinne väliin myös.

Takuunalainen vehje, niin saavat tulla vaihtamaan ehjätiivisteisen osan tilalle.

Tän kun olis heti hoksannut tsekata, niin olis säästyny aika monelta turhalta ilmaukselta...
 

Liitetiedostot

  • IMG_20241022_210403832~2.jpg
    IMG_20241022_210403832~2.jpg
    116,8 KB · Lukukerrat: 227
Viimeksi muokattu:
Ok, rakenne on näköjään hieman erilainen kuin F470:ssä, mutta sama imu siellä ilmeisesti pulputtaa. Voisihan tuolle koittaa antaa ensiapua nostamalla poistoletkuun mutkan hieman poistoaukon yläpuolelle, jos pituutta riittää. Silloin vedenpinta saattaa nousta kaukalossa tiivisteeseen asti.
 
Vanha ketju, mutta sama juttu. Ropelsi ja käytin rakenteen auki ja puhdistin tuon kumitiivisteen. Siellä on sellaista mustaa pikimäistä massaa jostain syystä? Ropellus loppui kyllä puhdistuksen jälkeen, kun tiiviste asettui kunnolla paikalleen. Erikoinen tuo rakenne. Osaako joku sanoa, että mikä ihmeen merkitys tuolla kumitiivisteella on tuossa putken päässä? Olen nähnyt täällä kuvia missä pelkkä haitariputki menee tuohon säiliöön. Joka tapauksessa sieltä pitää vesi ja ilma liikkua tuolta tiivisteen laidalta ohi 🤔
Jos vielä alkaa ropeltamaan niin tekisi mieli ottaa koko tiiviste pois.
 
Minulla muutenkin tuo tiiviste näyttää asettuvan erilaiseen asentoon ja se jättää aina tuollaisen pienen ohivirtauksen mahdollistavan kulmauksen. Edes painelemalla ei asetu siten, että tulisi tiivis kalvo. Sinänsä tärkeintä, että nyt se on hiljaa, mutta samalla sitä aina haluaisi oppia mikä tuon funktio on. Kondessoputkessan on pieni alipaine virtauksen johdosta. Yrittääkö tuo nyt blokata sitä, mutta sallisi veden virrata toiseen suuntaan?
 

Liitetiedostot

  • 20260731_202842.webp
    20260731_202842.webp
    41,4 KB · Lukukerrat: 17
  • 20260731_202837.webp
    20260731_202837.webp
    48 KB · Lukukerrat: 17
Takaisin
Ylös Bottom