Husky
Hyperaktiivi
Nii i, eihän tuo 25A ole kuin 5500W (vai pitikö huomioda sähköhommissa olevia loisia laskussa kun ei ole oikeata eli DC:tä?) että se tulee varsin helpostiMulta paloi eka sulake 25A on niukka
Onneksi on paketissa vielä 3.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Nii i, eihän tuo 25A ole kuin 5500W (vai pitikö huomioda sähköhommissa olevia loisia laskussa kun ei ole oikeata eli DC:tä?) että se tulee varsin helpostiMulta paloi eka sulake 25A on niukka
Onneksi on paketissa vielä 3.
Juuri näin. 16A yksi vaihe autonlataus tuossa vaiheessa. Ei siihen paljoa muuta mahdu....Nii i, eihän tuo 25A ole kuin 5500W (vai pitikö huomioda sähköhommissa olevia loisia laskussa kun ei ole oikeata eli DC:tä?) että se tulee varsin helposti
Nii i, eihän tuo 25A ole kuin 5500W (vai pitikö huomioda sähköhommissa olevia loisia laskussa kun ei ole oikeata eli DC:tä?) että se tulee varsin helposti
Sähköt läx, tuli verkkoyhtiöltä ilmoitus
Missä tuollaista?Sähköt läx, tuli verkkoyhtiöltä ilmoitus
Joskus takavuosina 13GW meni kun pakkasta oli 20 astetta. Ehkä tuo 13 ei kuitenkaan ole olleskaan paljoa nykyään, vai?13 000 MW rikki
Etelärannikolla ~1100 liittymää pimeäksi noin 15 minuutiksiMissä tuollaista?
Oliko 2016 ennätys 15 100 MW. Silloin toki tuli sähköä itärajan takaa ja hiilivoimaloita oli nykyistä enemmän käytössä. No nyt on tuulta enemmän ja aurinkoaJoskus takavuosina 13GW meni kun pakkasta oli 20 astetta. Ehkä tuo 13 ei kuitenkaan ole olleskaan paljoa nykyään, vai?
Ihan normaalia nousua kun pakkanen kiristyy...13 000 MW rikki
Silloin toki tuli sähköä itärajan takaa ja hiilivoimaloita oli nykyistä enemmän käytössä. No nyt on tuulta enemmän ja aurinkoa![]()
Ihan normaalia nousua kun pakkanen kiristyy...
Jännästi se pakkanen kiristyi just klo 15.00, ja uudelleen vähän lisää pian neljän jälkeen.Ihan normaalia nousua kun pakkanen kiristyy...
Tämän päivän jälkeen muutkin siirtoyhtiöt ottaa tuon käyttöön, niissähän katsotaan dataa yleensä 12kk taaksepäin kun homma lähtee liikkeelleMuistutus niille joiden siirtoyhtiöllä on käytössä tehomaksu. Nyt kun tekee kunnon tuntikohtaisen kulutusennätyksen, niin siitä saa sitten kärsiä seuraavat 12kk (ainakin Lahti Energian alueella).

Jännästi se pakkanen kiristyi just klo 15.00, ja uudelleen vähän lisää pian neljän jälkeen.
katso liitettä 90547
harmaa: sähkön hinta
punainen: kulutus
vihreä: tuotanto
Jostain syystä suunpielet menisi kuitenkin pieneen virneeseen jos näin kävisi, saisi kerrankin aiheuttajat maksaa aiheuttamansa kustannukset eikä solidaarisesti kaikille verkon alueella asuville.Tämän päivän jälkeen muutkin siirtoyhtiöt ottaa tuon käyttöön, niissähän katsotaan dataa yleensä 12kk taaksepäin kun homma lähtee liikkeelle![]()
Joo, samaa mieltä. Energiafirmat jonotti ilmaisia ämpäreitä lähestulkoon koko viimme kesän ja talven että en energiasektori ei kyllä kannata ulista muutamasta negatiivisesta päivästä koska toimiva hissi kulkee sekä ylös että alas.Ei ihme vaikka tulisi muutama katko kun katsoo tätä hölmöläisten hommaa. Sama tilanne
kuin olisi ilmaisia ämpäreitä jaossa. Kukaan ei tarvitse, mutta kaikki jonottaa.

Eikös tuota halpaa pörssivirtaa ole tarjolla aina klo 24 saakka = mikä ihmeen pakko sitä on nyt heti klo 15-16 paukauttaa kaikkia mahdollisia samaan aikaan päälle. Toki jos pitää se 5 koneellista tässä illan aikana keritä pyykkäämään, mutta...
Joo, samaa mieltä. Energiafirmat jonotti ilmaisia ämpäreitä lähestulkoon koko viimme kesän ja talven että en energiasektori ei kyllä kannata ulista muutamasta negatiivisesta päivästä koska toimiva hissi kulkee sekä ylös että alas.
Ilmaisten ämpärien poltto tekee tällä hetkellä noin 20 tonnia tunnissa hiilidioksidia olettaen että 50% kulutuksen noususta menee hyötykäyttöön.
Mutta kun ne ilmaiset ämpärit.... niin poltetaan vastuksia vaikka ILP tuottaisi lämpöä kolmasosa CO2 määrällä.
Eikö tässä nytkin parhaan tilin tee sähköntuottajat jotka pääsee myymään säätösähköä? Häviäjiä on mahdollisesti myyjät sekä verkkoyhtiöt. Toki oikealla ennakolla myyjät ja verkkoyhtiöt pääsee myös aika vähällä.Niin, kaikki ilmainen tuhoaa systeemiä ja siksi orjuudesta luovuttiin. Mutta ei taivaasta tippuvat myyntivoitot ole yhtään sen terveellisempiä koska se rapauttaa kilpailua. Muistaakseni pörssisähkön valuvikoja - ja energiafirmojen perseilystä - on kyllä käsitelty aikaisemminkin. Toivon että ilmaiset ämpärit saa myös teollisuuden heräämään mutta epäilen koska siihen on ollut aikaa yllin kyllin kun on odoteltu OL3 valmistumista.
Menettäjiä on oman sähkön tuottajat ja näppäulyvirheen tekijät. Ja futuurien ostajat. Saamapuolella on ne sähkön myyjät jotka paikkaa virhettä. Ja pörssisähkön käyytäjät. Rämä on nolla summa peliä eli kaikki tappiot on jonkun voittoja.Eikö tässä nytkin parhaan tilin tee sähköntuottajat jotka pääsee myymään säätösähköä? Häviäjiä on mahdollisesti myyjät sekä verkkoyhtiöt. Toki oikealla ennakolla myyjät ja verkkoyhtiöt pääsee myös aika vähällä.
En tiedä kuka lopulta voittaa, kun tavalla tai toisella verkkoyhtiöt ainakin ottaa omansa takaisin. Johan tähän kuluttajien hölmöilyyn varautuminenkin on aiheuttanut lisäkustannuksia. Voittaja loppuviimeksi tuskin on parinkymmenen euron alennuksen tämän kuun sähkölaskuunsa saava kuluttaja. Toki saahan sillä taas senverta jo bensaa sitten, että pääsee vajaa parisataa kilometriä autolla eteenpäin.
Vaikka sähkönmyyjäyhtiö olisikin tarttunut tuohon tarjoukseen ostaa -500€/MWh sähköä tälle päivälle asiakkailleen, niin jos kuluttajat haluaakin sitten käyttää todellisuudessa arvioitua enemmän, niin eikö myyjä sitten kuitenkin joudu ostamaan lisää intraday-markkinoilta ja pahimmillaan säätösähkömarkkinoilta? Vai ymmärränkö nyt itse jotain väärin sähkömarkkinoista?Menettäjuä on oman sähkön tuottajat ja näppäulyvirheen tekijät. Ja futuurien ostajat. Saamapuolella on ne sähkön myyjät jotka paikkaa virhettä. Ja pörssisähkön käyytäjät. Rämä on nolla summa peliä eli kaikki tappiot on jonkun voittoja.

Laittoin kaikki termarit 24C mutta MLP:n lisäyksen asteminuutit oli perseellään 2k että käyttöveden jälkeen Nibe päätti mennä istumalakkoon. Jos LL lasketaan pois niin uunin pyrölyysi ja pizza on jäljellä. Vähän huolestuuttaa sähkönkulutuksen tarpeen vähyys. Uskaaltakohan lisäyksen nostaa 9 kW... LL paluu edeelenkin 24C. 6kW on yllätävän vähän jos lattiat kylmiä.Vaikka sähkönmyyjäyhtiö olisikin tarttunut tuohon tarjoukseen ostaa -500€/MWh sähköä tälle päivälle asiakkailleen, niin jos kuluttajat haluaakin sitten käyttää todellisuudessa arvioitua enemmän, niin eikö myyjä sitten kuitenkin joudu ostamaan lisää intraday-markkinoilta ja pahimmillaan säätösähkömarkkinoilta? Vai ymmärränkö nyt itse jotain väärin sähkömarkkinoista?