Kylmäaineet ja sähkö yläpohjan kautta

Moro

Sisäyksikkö siirtyy ja tarvitaan uudet linjat.
Samalla tehdään sisäremppaa ja tuon kanavan veto sisällä alkoi tuntumaan jokseenkin turhalta tai turhauttavalta.
Tämä siitä syystä, että nuo linjathan voisi vetää parvekkeella olevasta ulkoyksiköstä suoraan yläpohjaan, kuljettaa siellä ja tuoda lopulta läpiviennin kautta "suoraan" sisäyksikölle.
Lähes suora veto, joten ei tarttis kikkailua.
Vai voisko?
 

Latvis

Aktiivinen jäsen
Kunhan saat sisäyksikön kondenssivedet johdettua painovoimaisesti viemäriin, muuten joudut laittamaan kondenssivesipumpun.
 

Latvis

Aktiivinen jäsen
Juu, tämä ei ole ongelma. Poistoletku tulee seinän läpi kylppäriin ja siitä kaivoon.
Millähän noita läpivientejä on siistitty?
Voi laittaa vaikka muovikourun sisään, jos haluaa kondenssiletkun piiloon saada. Kovin jyrkkiä mutkia ei pysty tekemään, tai sitten täytyy olla reilusti leveämpää kourua. Ehkä muutenkin kannattaa käyttää leveämpää kourua, niin sen voi asentaa vaateriin ja poistoletkuun saa kaadon sen sisälle.
 

kimmok

Vakionaama
Olen laittanut valkoisen32mm th putken sisään tippaletkun ja kytkenyt lavuaarin pesukoneen poistoon tai käsienpesu altaan 32mm viemäriin t-haara väärin päin kytkettynä mikä varmistaa että kun allasta käytetään että vesilukko toimii ja on täynä vettä.
Vintillä on hyvä käyttää suojaputkea jotta elukat ei varasta eristeitä ja saa sähköiskuja.
 
  • Keskustelun aloittaja
  • #9
Ostin tuommosen https://www.puuilo.fi/opal-venyva-poistovesiletku-70-200-cm.
Ei tuo istu ainakaan viemäröintirenkaan pesukoneliitäntään, kun aivan liian iso/löysä.
Toki, ei ollut speksejä saatavilla, joten vähä arvalla ostin. Ilmeisesti tuo on joku 32mm, joka on tarkoitettu suorien putkien tilalle.

EDIT: Tuntuisi, että kun sitä poistovesiletkuna myydään, niin istuisi.
En sitten tiedä, että jos tuosta nappaa leveämmän alun pois, niin tulisko sopiva.
 

kimmok

Vakionaama
Jos vintille asentaa suojaputken sisään niin 50mm on aika nafti, suosittelen laittamaan 75mm putkella.
Tuon allekirjoitan ja jos putki makaa ja on vielä vähän kiinni niin kestää jopa ottaa jopa tukea tai astua päälle ja mutkat on loivempia mikä helpottaa asentamista.
 
Back
Ylös Bottom