Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
komea suoritus tällä setillä.Lämminvesivaraaja 300 l vuorokauden yhdellä/kahdella halvimmalla tunnilla Shellyn perässä.
900 W lattialämmitys kylpyhuoneessa ja Mitsun LN35 vastaa valtaosin muun asuinpinta-alan lämmityksestä ; molempien ohjaus Home Assistantilla nordpool_diff lisäosaa hyödyntämällä. https://github.com/jpulakka/nordpool_diff
Pyykinpesukone ja astianpesukone halvimpiin hetkiin ajastettuna.
Mitä tuolla on tuotannon marginaali ja mistä sen otit?Noniin! 27 päivä alkaa Priimaa virtaa virrata. Tuotantosoppari siirtyy myös. Katselin jo kiinnityshintoja ensi talveksi![]()
Kyllä, se laskee automaattisesti sen jo sovitun hinnan mukaan siihen vuoden sopimukseen eli jos sinulla on kallis kevät sovittuna ja kaverilla vastaavasti ei ole niin kaverilla näkyy vuoden sopimus kalliimpana. Tällä ei voi siis korjata tehtyjä huonoja kauppoja, eikä toisaalta myöskään menetä jo tehtyjä hyviä kiinnityksiä.Oliko niin, että lyhemmän kiinnityksen voi vaihtaa pitempään?
Esim jos lukitsee syksyn, niin voiko vaikka kesällä vaihtaa tuollaiseen "vuodeksi eteenpäin"?
Ei tietenkään. Itsehän he sen hinnoittelee ja ovat julkisesti sanoneet että eivät osta kaikkea myöskään futuureina heti. Tähän toki vaikuttaa paljon sekin että määräriski on täysin heillä eli kuluttaja-asiakas voi ostaa tuolla hinnalla sen verran kuin sattuu tarvitsemaan mutta jos PKS ostaa futuureja niin heidän täytyy määritellä paljonko ostavat.PKS myy kulutusvaikutteista Q3 25 0.1s korkeammalla ja esim Q2 25 0.8s korkeammalla kuin futuuri nyt eli ei suoraan seuraa sitä vakiokatteella
Tällä ei voi siis korjata tehtyjä huonoja kauppoja, eikä toisaalta myöskään menetä jo tehtyjä hyviä kiinnityksiä.
Aivan, tätä en ollutkaan tajunnut että kun on "halpa" syksy ja talvi ostettuna niin siltä ajalta maksettavaa hintaa voi vielä saada alas ostamalla sitten koko vuoden sopparin siihen päälle. Jos sattuisi olemaan paneelit joilla pärjää kesän niin tuohan olisi oikeinkin hyvä diili.Ei voi ei, sillä voi toki "tasoittaa" edes hieman laskuja talvelta sinne kesän suuntaan.
Koko vuoden/12kk hinta noilla on kyllä laskettu samaksi, olipa sitten sama hinta koko vuodelle, tai erikseen talvi/kevät/kesä/syksy lukotettu.
Marginaali nolla, jos on sähkönmyyntisoppari samasta yhtiöstä. Muuten on 0,20snt/kWh. PKS.Mitä tuolla on tuotannon marginaali ja mistä sen otit?
Mustat perjantait meni osaltani manuaalisesti, joten niillä on suuri vaikutus kulutusvaikutukseen marraskuussa sekä tammikuussa. Marraskuussa siis ilp oli sammuksissa kuten myös lattialämmitykset aamupäivän ja kaikki päälle pesukoneineen ja kokkauksineen iltapäivästä. Tammikuun superkalliina päivänä lomapäivä meni takkaa ja saunaa lämmittäen ilman sähkölämmitystä. Näitä poikkeustilanteita varten en näe mielekästä luoda automaatiota.komea suoritus tällä setillä.
Avaatko optimointilogiikoita HA:lle? Eli miten tiukat ehdot esim Mitsulle ja kylppärin lattialle.
Oma kokemus melkein vastaavasta setistä ja vielä sähköauton kanssa Shellyillä + HA on että just pääsee nollaan. Ei yhtään alle.
Aikaisemmin manuaaliohjauksella meni alemmaksi.
Entä spotin marginaali ja kk-maksu?Marginaali nolla, jos on sähkönmyyntisoppari samasta yhtiöstä. Muuten on 0,20snt/kWh. PKS.
Myynnin marg. 0,45c/kWh, kk-maksu 4,50€Entä spotin marginaali ja kk-maksu?
Tässä Omavoima tarjousta mietin, siellä:
marginaali 0.45c/kWh, kk-maksu 0.95€/kk.
myynnissä marginaali 0.3c/kWh.
No Omavoima osuu itselle sitten paremmin...Myynnin marg. 0,45c/kWh, kk-maksu 4,50€
Miten toi 50% kiinnitys menee? En ole päässy jyvälle.Pitänee se 50 % kiinnitys napata jossain kohdassa.
Tämä on ihan totta, ja toivottavasti kaikille PKS & Omavoima Priima-sopparin kanssa pelaaville. Sehän on selvä, että kuluttaja aina lukitessaan hinnan joko tässä sopimustyypissä tai perinteisessä määräaikaisessa veikkaa markkinoita vastaan. Kyse on siis puhtaasti arvaamisesta. Eihän meistä kukaan voi tietää, millainen sää esim. ensi kuussa vallitsee, eli onko kuinka kylmä ja paljonko tuulee. Sen tietää kaikki, että OL3 sekä Viron siirtoyhteys on pois pelistä, mikä lisää merkittävästi riskiä hintapiikeille. Tähän riskiin peilaten itse olen myös kiinnittänyt maaliskuun hintoja tuonne päälle 8 sentin tasoon. Näen asian vallitsevassa tilanteessa niin, että kiinnittämällä voi hävitä kymppejä, mutta kiinnittämättä jättämisellä satasia. Siinä on itselleni riittävästi perusteita kiinnittämiselle.Kannattaa huomioida, että myyjä ehkä näkee tavoite hinnan ennen kuin laskee hintaa.
Tämä on hyväkatteisempaa oman tuotannon myyntiä kuin 5snt hinnalla.
Meinaat että systeemiin, joka laskee kiinnitystarjouksia markkinafutuurien perusteella, olisi vielä rakennettu joku logiikka missä tarjouksiin vaikuttaa kuluttajien tekemät kiinnitysautomaatit?Kannattaa huomioida, että myyjä ehkä näkee tavoite hinnan ennen kuin laskee hintaa.
Nuohan ovat melkein 5 senttiä parempia kuin Fortumin kiinnitystarjoukset ja kaksi viikkoa myöhemminkin vielä. Mahtaakohan noihin liittyä jotain muita niukkuustekijöitä?Noniin, maaliskuu ois nyt alle kasin. Kahtoppa taas se ristallipallo, kannattaako kiinnitys vai ei. Helmikuulle oli kuukausi takaperin tarjolla 10-11snt tienoilla
Tämäpätämä.Näen asian vallitsevassa tilanteessa niin, että kiinnittämällä voi hävitä kymppejä, mutta kiinnittämättä jättämisellä satasia. Siinä on itselleni riittävästi perusteita kiinnittämiselle.
Jos sulla alkaa soppari maaliskuun puolella niin siihen kuukauteen et saa tehtyä kiinnitystä. Koko kiinnitysjakso pitää olla asiakkaana - tai ainakin oli viime vuonnaTämäpätämä.
Mikäs estää, että 5.1 olisi näpylöity useammallekin päivälle yli 200s/kWh hintoja. Siinäpä olisit antanut lämpöjen tipahtaa ekana päivänä ja kenties vielä isommilla hinnoilla nostella sitä ylös 250€ per päivä pari päivää.
Ei se lohduta, että "kyllä pörssi pitkällä juoksulla on halvempi". Ihan sama kuin se totuus, että osakepörssi nousee 7% kun tarpeeksi odotat. Niinhän se on tehnyt, mutta kummallisesti siellä pulliaiset ottaa takkiinsa.
Mielenkiintoista nähdä miten käy maaliskuun lopussa, kun ei PKS tarjoa muuta vaihtoehtoa näköjään kuin olla pörssissä suoraan (kuukauden alussa toinen sopimus vielä), että entistä tyytyväisempi asiakas tiedossa jos/kun Aku A:lle napsahtaa jotakin 200e päiviä pari kpl
Pitäisiköhän napista PKS aspaan asiasta, kyllä ottaisin 8s hinnalla maaliskuun
Aika erikoista, kun minulla on Q2 kiinnitys, niin omaPKS:ssä on siinä kiinnityksen kohdalla valittavissa, että vaihda tuote. Siitä kun klikkaa ja laittaa tiedot, niin antaa edelleen jatkaa.
Ihan kuin voisi vaihtaa tuotteen oikeasti. En siinä nyt ihan loppuun asti mennyt. Tuskin tuota voi oikeasti vaihtaa eli on aikas harhauttava.
Siellä näkyi mukamas vaihtoehtoina olevan pörssi ja sitten joku kiinteä (päivä oli joku 10,5s ja yö 8,5s, tolkullisin kaksiaika mitä itseasiassa on silmiin osunut kahteen vuoteen).
Eipä ole helppoa kulutusvaikutteisenkaan kanssa eläminen, kun joutuu tuntihintojen lisäksi tarkkailla kiinnityksiä.