Bosch climate 6100

zeiash

Jäsen
Taas palaan Bosch 6100i asiaan, näyttää siltä, että pumppu pitää huoltaa/vaihtaa aina kun siirrytään jäähdytyksestä lämmitykseen. Nyt vilkkuu oranssi valo kaksi kertaa ja pumppu ei kestä kovin suurta lämpötilan nostoa ja puhallusta. Ohjekirjan mukaan vikakoodi on Kiertolämpö/ Kompressorin korkealämpötilavirhe. En näistä mitään ymmärrä mutta yksi epäily on ohjekirjan mukaan kylmäaineen vähyys. Onneksi vielä takuu jatkuu...
 

Phoca

Jäsen
Onko jengillä pumput nyt toiminut? Veikon koneen tarjouksen vuoksi kyselen, josko olisi nämä lapsoset pumpusta kadonneet. Vai katsonko suosiolla jotain muuta laitetta.
 

Hikimies

Jäsen
Onko jengillä pumput nyt toiminut? Veikon koneen tarjouksen vuoksi kyselen, josko olisi nämä lapsoset pumpusta kadonneet. Vai katsonko suosiolla jotain muuta laitetta.
Boscheissa ollut nyt lähiaikoina aika paljon vikoja mitä olen lukenut. Suosittelisin Panasonicin QZ25VKE mallia nyt saa K raudasta 1090 eurolla normaali hinta 1 295. Itse olen ollut Panasoniciin erittäin tyytyväinen

 

Phoca

Jäsen
Juuri näiden vikojen vuoksi olen vähän kahden vaiheilla. Toki niitä voi tulla vuosien päästä muidenkin valmistamiin laitteisiin. 6v takuu on siinä mielessä houkutteleva, ja uskoa riittää siihen, että tuo aika riittäisi korjata yhdestä mallista vian pois, tai sitten seinälle tulee lopulta uudet toimivammat laitteet.

Toki kiinnostaa, jos lähes yhtä pitkällä takuulla saisi pumpun asennettuna jostain muualta. K-Raudalta Panasoniciin 2v takuu, pitäisi myös asennus mieluusti saada heiltä.
 

Hikimies

Jäsen
Juuri näiden vikojen vuoksi olen vähän kahden vaiheilla. Toki niitä voi tulla vuosien päästä muidenkin valmistamiin laitteisiin. 6v takuu on siinä mielessä houkutteleva, ja uskoa riittää siihen, että tuo aika riittäisi korjata yhdestä mallista vian pois, tai sitten seinälle tulee lopulta uudet toimivammat laitteet.

Toki kiinnostaa, jos lähes yhtä pitkällä takuulla saisi pumpun asennettuna jostain muualta. K-Raudalta Panasoniciin 2v takuu, pitäisi myös asennus mieluusti saada heiltä.
Gigantissa oli myös Wilfa HP-7200 ilmalämpöpumppu 7 vuoden markkinoiden isoimmalla takuulla. 1249 euroa alennushinta. Normihinta 2189 euroa. Tuossa energialuokka on A+++ ja Scop arvo 5,1 mikä on kyllä todella hyvä. Minulla on Kotona tuo Panasonic ja mökillä halvempi malli Wilfa narvik 25. Tuossa Wilfassa ei ole ollut mitään moittimista paitsi sisä ja ulkoyksikkö on hieman kovempi äänisiä kuin Panasonicissa.
 

zeiash

Jäsen
Juu, huolto sai pumpun kuntoon hetkeksi, oli kylmäaineet karanneet. Toimi noin kuukauden ja viime yönä taas sama vika alkoi eli oranssi vilkkuu ja pumppu seis. En kyllä suosittele tätä Boschin laitetta edes pahimmalle vihamiehelle.
 

Sokka

Jäsen
Täällä myös tulossa uusi ulkoyksikkö 9-0:n takia. Liemet on kyllä pysyneet sisällä, eikös se ole enemmänkin asentajan ammattitaidosta kiinni, osaako tehdä liitokset vai ei, nylog ei itsessään pelastane.
 

zeiash

Jäsen
Juu, asentajan ammattitaito ratkaisee noissa liitoksissa, meillä vaihettu sisäyksikkö kertaalleen ja ulkoyksikkö pari kertaa ja ei niin unelmakeleissä niin voi olla, että asentajaakin jo hieman kyrpii näitä vaihdella ja aina samassa osoitteessa ja niin kenties tarkkuus herpaantuu ja ei kai nuo liittimet oikein tykkää kun niitä jatkuvasti ruuvaillaan auki ja kiinni. No keväällä tämä pumppu lähtee viimeiselle matkalla ja jokin muu merkki tilalle eli ehdotuksia otetaan vastaan.
 

Husky

Hyperaktiivi
Kannattaa arvostaa pientä minimitehoa, jolla saa hyötysuhteen pilaavaa katkokäyntiä rajoitettua. Tuohon ja myös liian tiheään sulatteluun auttaa myös mahdollisuus tehorajoitukseen. Ko ominaisuus on Daikinilla ja Toshiboissa.
Noiden ketjuista kateellisena lukenut tietoja järkevästi toimivasta sulattelusta ja pienellä ottoteholla tapahtuvasta ryntäilemättömästä lämmöntuotosta.

Nuo mainitut vaikuttavat laajalti sulattelevan 8-12min peräti 4-6h välein ja jos joku samaan aikaan sulattelee 15-20min 1.5h välein, niin alkaa olla eroa.

Ja tarkoitan todellista minimitehoa, ei esitteessä lukevaa. Esim jos esitteessä 165W ja oikeasti ei mene alle 400W.
Noita oikeita minimitehotietoja löytyy palstalta jonkin verran.
 
Viimeksi muokattu:

tri_routa

Aktiivinen jäsen
Ei ole suoranaista kokemusta mutta minunkin valinta kohdistuisi nyt Daikiniin, eikä vähiten sen eurooppalaisuuden takia Huskyn mainitsemien pointtien lisäksi. Harmittaa kun en saanut siitä järkevää tarjousta, ehkä olin vaan liian pihi.

Jos budjetilla pitää mennä niin Fuji on oikein hyvä.

edit: oonkohan missannut mutta millaiset sulatusäänet Daikineissa on?
 

Husky

Hyperaktiivi
Skannailin noita sulatusääniä laajalti viime keväänä palstalla ja mielestäni Daikineissa ei ole valiteltu sellaisista.

Toshiballa oli pari valitusta, mutta yhdessä oli video ja mielestäni ei ollut paha.

Fuji olisi saattanut olla parempi valinta kyllä kanssa. En ole saanut selville onko siinä tehorajoitustoimintoa.

Sellainen suositus omasta kokemuksesta: jos jostakin mallista ei tällä palstalla ole tarinoita se ei tarkoita sitä että "ei ole valitettavia ominaisuuksia" vaan se tarkoittaa että "olet ostamassa jotakin säkissä".

Mielenkiintoista, että toisen mallin ostajissa on aktiivisia asioista kiinnostuneita ja toisille merkeille osuu ne, jotka kaikki sanovat olevansa tyytyväisiä, kun puhaltaa se lämpöä... no niin puhaltaa lämpöpuhallinkin :rolleyes:
 

zeiash

Jäsen
Pitää laittaa tuo Daikin muistiin kun keväällä uutta pumppua etsin. Ei tuo halvinta päätä edusta mutta näyttää siltä, että laatu maksaa. Nyt tuo Bosch on pysynyt käynnissä kun pyörittää minimi kierroksilla ja lämpötilan pyyntö asteen pari korkeampi kuin talon sisälämpötila. Tarkoitus oli kyllä ajaa pumppua öisin kovemmin kierroksin ja korkeammalla lämpötilalla jotta saa halvemman yösähkön hyödynnettyä lämmityksessä.
 

ahe

Tulokas
Ei tosiaan tää Boschin laatu paljoa vakuuta. Meillä siis nuo kaksi 6100-masiinaa, vuoden välein ostettuna. Molempiin on nyt vaihdettu ulkoyksiköt ja molempiin sisäyksiköihin puhallin. Molemmissa n. vuoden käytön jälkeen alkoi laakerit olemaan entiset. Oikeastaan nyt vasta eilisestä lähtien pääsee kunnolla näitä uusia ulkoyksiöitä testaamaan, oli sen verran säätöä näiden takuuhuoltojen kanssa, lähinnä tuon huoltofirman toimesta. Noh, saas nähdä kuinka kauan pysyvät kunnossa, toivottavasti uudemmat versiot ois vähän luotettavampia, sekä ulkoyksiköt että puhaltimet.
 

hytpe

Tulokas
Täällä myös toi 6100i, venttiili vikaa herjaa. Ei pysy päällä kun tunnin- pari, eikä lämmitä silläkään aikaa joten nyt pimeenä kokonaan. Vuoden vanha laite ja kuukauden ootellu uutta ulkoyksikköä. Onks kukaan lähteny kaupan purkua hakemaan, ku eihän tämmönen okeesti ole hyväksyttävää että kone rikki kokoajan, eikä osia kuulu...? Mitähän toi veikonkone tuumais jos kärrään sen koko roskan takas niitten tiskille...
 

Petsku76

Jäsen
Täällä myös toi 6100i, venttiili vikaa herjaa. Ei pysy päällä kun tunnin- pari, eikä lämmitä silläkään aikaa joten nyt pimeenä kokonaan. Vuoden vanha laite ja kuukauden ootellu uutta ulkoyksikköä. Onks kukaan lähteny kaupan purkua hakemaan, ku eihän tämmönen okeesti ole hyväksyttävää että kone rikki kokoajan, eikä osia kuulu...? Mitähän toi veikonkone tuumais jos kärrään sen koko roskan takas niitten tiskille...
Kyllähän nuo myyjät hankalissa tapauksissa varmaan mielellään pesevät kätensä tyyliin "Ole itse suoraan yhteydessä maahantuojaan".
Ja näin homma varmaan monesti mutkattomimmin hoituukin, mutta ymmärtääkseni laitteen kuluttajalle myynyt taho on kuluttajasuojalain mukaan viime kädessä vastuussa myymästään tuotteesta, jos ratkaisua ei rupea löytymään.
Näissä voi olla joskus tosi mielenkiintoinen kuvio, jossa myyjä myy laitteen, toinen taho asentaa sen ja kolmantena kätenä on laitteen maahantuoja. Ehkä laitetta käy vielä korjailemassa neljäskin taho. Silloin asetelma asiakkaan loputtomaan palloitteluun on valmis.
 

hytpe

Tulokas
Näillä pakkasilla nyt tuskin kukaan pystyy sitä ulkoyksikköä edes asentamaan, sen verran näpertämistä että voip jäädä vuotamaan. Aion mennä kuitenkin ens viikolla myyjäliikkeeseen ja jollei mitään tietoa asiasta ole, vaadin kaupan purkua. Tuskin se tosta vaan onnistuu, mut tarvitaan myyjän selitykset siihen että saa asian kuluttajanuvojalle ja siitä eteenpäin. Katotaan että miten sujuu
 

Ospa

Tulokas
Kuten aiemmin kirjoitin, niin keväällä vaihdettiin ulkoyksikkö ja vähän myöhemmin kävi vielä vaihtamassa sisäyksikön moottorin. Mitään ongelmia ei sen jälkeen ole ollut. Muistaakseni huoltomies vielä kiros että joku tietty sarjanumerojuokko on ihan maanantaikappaleita. Odotellaan vielä kevään nollakelejä ennen viimeistä tuomiota.
 

zeiash

Jäsen
Meillä myös 6001i ja huolto käynyt vaihtamassa ulko- ja sisäyksikön (lämmityksessä neli-tieventtiilivika: vikakoodit: 9-4 ja 9-0 ja jäädytyksessä kone vuosi vedet sisälle) ja taas ensi viikolla uusi huoltokäynti kun kylmäaineet ehkä suhisee jostain ulos (vikakoodi: 2-0) ja ei ensimmäistä kertaa, entinen tuo laite on jos öljytkin tulleet ulos. Kaupan purkua olen itse myös harkinnut mutta lienee hankalaa tässä vaiheessa kun pumpun asennuksesta on yli kaksi vuotta ja huoltokäynnit on hoidettu jotenkin. Meillä kyllä menee kaikki Boschin sähkövermeet boikottiin on tämä ollut sellainen taistelu. Olisi kyllä kiva kuulla onko joku saanut näitä kauppoja purettua tai ottanut yhteyttä jopa kuluttaja-asiamieheen.
 

Rh-

Tyhjäkäynnillä
Ihan samaa tarinaa kuin tuon EHP 5.0 A pumpun kanssa. Lopulta itselläni hajosi pää, soitin melkein jokaisen löytyneen Bosch termotekniikan numeron jonka löysin, uhkasin joka linjalla kuluttajan suojalla jne, lopulta koko pumppu takuuseen. Vika - vaihto väli oli reilun 3kk.

Parasta että esimerkiksi erään valtuutetun Bosch edustajan, joka myös asensi tuon pumpun, (ei muuten enää ole valtuutettu, olin mulkku) asentajat kävivät tupakoimassa pumpun luona sanoilla "Siinä se on, eikä pyöri, katsotaan uudelleen ensi viikolla".
Tästäkin käynnistä tuli sievoinen lasku perään, jonka riitautin liikkeen kassalla, sopivasti muita asiakkaita pumppuostoksilla, niin täytyi hiukan äänekkäämmin ilmaista asia. Tämä koko keskustelu tuli äänitettyä kännykällä, oli helppo palata asiaan heidän kitistessään maksusta.

Eikun kova kovaa vastaan, nauhoita kaikki puhelut suoraan, sattuu olemaan laillista Suomessa. Kuluttajansuojan kanssa sitten hommassa saattaa mennä jopa vuosi.


Tuon remontin jälkeen meni taas vuosi, ja pumppu kaput. Haluaisin boikotoida kyllä Boschia 100%, mutta autossani on Boschin suuttimet, korkeapainepumppu ja ecu :-(
 

zeiash

Jäsen
Vian juurisyytä ei löytynyt eli kylmäainevuodon kohtaa, kaikki mekaaniset liitokset ja putket olivat kunnossa, joten uusi pumppu asennetaan huomenna, se taitaa olla meille jo kolmas. Näitä korvaavia asennuksia tälle pumppumallille on kuulemma tulossa muitakin, ilmeisesti laatu ei siis ole juurikaan parantunut.
 

Sokka

Jäsen
Tuleeko siis taas uudet sisä- ja ulkoyksikkö?
Jos kehitystä ei ole tapahtunut, niin vaihtorumba jatkunee kuusivuotiaaksi..
 

zeiash

Jäsen
Molemmat yksiköt vaihdetaan, näin ymmärsin. Juu, olen jo henkisesti valmistautunut siihen, että kuusi vuotta näitä laitteita vaihdetaan aina kesäisin ja talvisin ja sitten takuun päättyessä jonkun muun merkkinen laite seinälle.
 

Harrastelija

Hyperaktiivi
Takuu lasketaan aina alkuperäisestä asennuksesta/ostosta. Oli sitten kyse koko pumpun vaihdosta tai varaosasta.
Uusi takuu (varaosalle tai laitteelle) alkaa jos itse maksat sen uuden osan/laitteen.
 

Sokka

Jäsen
Meille takuuvaihdettiin tänään 6100i 5kW ilmalämpöpumppuun ulkoyksikkö 9-0 vian takia. Vaihto tapahtui alle tunnissa.

Äsken kävin sitten katsomassa uutta ulkoyksikköä, siinä on tekstit Climate class 6100i, CLC6101i 65 HE

A7 4,2kW
A35 3,5kW
230W 50hz 2,36Hz

Eikös tämä ole 6,5kW ulkoyksikkö?

Kyllä se käyntiin lähti ja jollain tasolla toimii, mutta ei varmaan kuuluisi asentaa näitä ristiin?
 

5epi

Aktiivinen jäsen
Nyt ne molemmat pumput herjaa kaverilla 9-0 vikaa.
Tarvii alkaan hoitaan takuuvainoa Bochin suuntaan.
Kävin niitä tutkimassa jo joulun tienoilla ja aineet oli tallessa.
 

Sokka

Jäsen
En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa. Tuo takuuvaihdettu isompi 6,5 kW ulkoyksikkö pelaa yllättävän hyvin 5kW sisäyksikön kanssa ja käy myös hiljaisemmin kuin vanha 5kW ulkoyksikkö. Taitaa olla tuossa kennossa enemmän rivejäkin,
 

5epi

Aktiivinen jäsen
Meille takuuvaihdettiin tänään 6100i 5kW ilmalämpöpumppuun ulkoyksikkö 9-0 vian takia. Vaihto tapahtui alle tunnissa.

Äsken kävin sitten katsomassa uutta ulkoyksikköä, siinä on tekstit Climate class 6100i, CLC6101i 65 HE

A7 4,2kW
A35 3,5kW
230W 50hz 2,36Hz

Eikös tämä ole 6,5kW ulkoyksikkö?

Kyllä se käyntiin lähti ja jollain tasolla toimii, mutta ei varmaan kuuluisi asentaa näitä ristiin?
Kaverin pumput on juurikin samoilla tiedoilla.
 

Sokka

Jäsen
Juu eiköhän tämäkin uudenkarhea vielä porsi, toivotaan että muutaman vuoden sisällä kuitenkin niin menee takuuseen. Josko ne siihen mennessä keksivät asentaa kestävämmän nelitieventtiilin Thaimaassa. Olen kuitenkin tyytyväisempi tähän kuin Mitsun FH25:een.
 

Petsku76

Jäsen
Tuttavalla puolitoistavuotias 6101i lopetti hiljakkoin lämmittämisen ja herjaa ysinollaa. Mikäli oikein ymmärsin, ulkoyksikkö menee hänelläkin vaihtoon. Toki hyvä, että takuu toimii, mutta onhan nämä laadultaan melkoisia rimanalituksia.
 
Back
Ylös Bottom