Maalämpölaitteiston tilantarve

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Megawatti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Megawatti

Jäsen
Pari vuotta sitten kyselin maalämpöön siirtymisestä jo, mutta johtuen laite pulasta, asentajien pulasta, ja korkeista hinnoista tämä projekti(=lämmitysjärjestelmän uusiminen) on jäänyt odottamaan parempia aikoja. Viimeaikoina olen taas ruvennut pohtimaan asiaa, kun näyttää että ainakin laitteiden hinnat ovat roimasti laskeneet ja varmaan asennusfirmoilla on vähemmän kiireistä tänä päivänä.

Tähän liittyen kysyisin maalämpölaitteiston tilantarpeesta, myös muut lämmitysratkaisut on mahdollisia mutta jos tässä keskitytään vain maalämpöön. Mitä mieltä olette onko mahdollista järkevästi mahduttaa maalämpökoneen jossa mukana vesivaraaja sekä iv-koneen kuvassa näkyvään tekniseen tilaan. Takaseinän leveys on 1.5m ja korkeus 2.5m. Kuten näkyy yksi laite sinne mahtuu vaan lattialle pystyyn. Esim NIBE:n maalämpöpumppujen korkeus on 1.8m ja matalimman IV koneen swegon casa:n korkeus on noin 0.45m. Jos tällaiset laittaisi jäisi hädin tuskin 0.25m niiden väliin jos laittaa päällekkäin. Toinen vaihtoehto olisi laittaa IV kone vasemmalle puolelle seinälle vähän matalammalle jolloin iv-putket saisi ohjattua sinne yläpuolelta, ilman että tarvitsisi tehdä yläpohjassa muutoksia kanaviin, tällöin ainakin iv koneen huoltaminen tai irroittaminen tarpeen vaatiessa kokonaan olisi helpompaa. Molemmissa tapauksissa on kuitenkin aika ahdasta huoltaa laitteita, tosin sama tilanne se nytkin on jos tulee isompaa remppaa.

IMG_4699.jpg


Mitä mieltä on foorumin gurut kuinka hyvin tuonne saisi asennettua maalämmön? Jos jollain on vastaavantyyppinen designtalojen vakio tekninen tila jossa on maalämpö asennettuna olisi mielenkiintoista nähdä kuvia..
 
En ole guru, mutta kyllä tuohon saa laitteet sopimaan. IV koneen laittaisin vasemmalle ja tosiaan sen verran alas että kanavat saa kiepautettua kohdilleen.

Ensin kurvit vasemmalle ja sitten taipuisalla putkella loppupätkä IV koneelle.

Oletan että MLP putket tulisi vasemmalta seinän läpi.
 
Toinen ratkaisu on sitten päällekkäin iv-kone ja mlp, jossa ei ole käyttövesivarajaa. Ne on matalampia. Tohon sitte seinälle käyttövesivaraaja.
 
Mulla on päällekäin F1255 ja Pingvin XL... väliin jää parikymmentä senttiä. Oli aika ähektäminen saada IV kone paikoilleen. XL:n korkeus on 540mm

Ensin kurvit vasemmalle ja sitten taipuisalla putkella loppupätkä IV koneelle.
Vierastan taipuisia putkia... muttaa joo, kuvassa ei ole IV mies saanut iv putkea suoraan niin voi olla että taipuisalla putkella on parempi mennä. Mutta joo, laittasin IV koneen sivulle.
 
Joskus muistaakseni laitoin vilpin olikko fujitsu ja sen päälle tuli iv-kone. Poistettiin joku pilp. Kyllä ne päällekkäin mahtui. Tosin fujitsussa kylmä putket lähti suoraan koneen päältä ylös niin jouduttiin siirtämään ne liitokset koneen viereen että korkeus riittää.
 
Kyllä tonne mahtuu, jos ite asentelet ni mielipiteet voi ottaa huomioon, mut jos firma tulee ni anna niiden päättää miten haluavat laittaa. jos vilppiin päädyt ni sit käyttövesi varaaja lisäksi.
 
Koneet mahtuu päällekkäin. IV-kone kannattaisi ripustaa kattoon, putkimuutokset koneen päällä, jos tarvitsee.

Tarvitset myös maalämmön keruuputkille, täyttöryhmälle ja paisuntasäiliöille tilaa seinältä.

IV-konetta ei irroitella huoltoa varten. Kenno, suodattimet ja puhaltimet tulee ulos avaamalla etukansi.
 
Hei, kiitos kaikille kommenteista! Eli kommenttien perusteella näyttäisi siltä että pitäisi saada mahtumaan, näin tosiaan itsekin ajattelin mutta ei kyllä paljon ylimääräistä tilaa jää, ehkä se ei haittaa..


Oletan että MLP putket tulisi vasemmalta seinän läpi.
Itse asiassa tuossa lattiassa kun näkyy kaksi harmaata pyöreää tulppaa niin niiden alta menee jo putket valmiiksi sokkelin ali talon ulkopuolelle, joten mlp putket tulisivat niiden kautta.

Toinen ratkaisu on sitten päällekkäin iv-kone ja mlp, jossa ei ole käyttövesivarajaa. Ne on matalampia. Tohon sitte seinälle käyttövesivaraaja.
Katselin vähän noita seinämallisia varaajia ja näyttäisi että 100l on maksimikoko jonka saa seinälle? Nykyinen 180l varaajakin tuntuu olevan lämpimän veden osalta siinä rajoilla että riittää kaikille, tietty jos sitä lämmintä vettä tuotetaan paljon tehokkaammin? Silloin ei haittaisi vaikka olisi pienempi varaaja. Mutta jos mlp:n ottaisi ilman varjaa silloin teoriassa KHH tilan puolelle voisi laittaa erillisvaraajan tai ehkä sitten seinän taakse saunan lauteiden alle tuollaisen saunamallisen varaajan. Näissä molemissa on musta kuitenkin huonoa se että muista tiloista joutuu käyttää neliöitä vaikkakin hyvin pieni määrä, ja lisäksi näyttää että vesivaraajamallinen MLP näyttää olevan vain 500€ kalliimpi kuin sama malli ilman varaajaa, eli jonkin verran lisähintaa tulee :hmm:

1725172939636.png


Kyllä tonne mahtuu, jos ite asentelet ni mielipiteet voi ottaa huomioon, mut jos firma tulee ni anna niiden päättää miten haluavat laittaa.
Jep, en todellakaan tee itse, tulisi sutta ja sekundaa vaan :p ja kyllä yritys joka tekee saa kyllä vaikuttaa vahvasti miten asenneteaan. Mukava silti kuulla "neutraaleja" mielipiteitä asennettavuudesta, tarkoitan tällä sitä että jokin yritys saattaa tarjota mielummin pilpin tilalle pilppiä vaan siksi koska heillä on niitä varastossa niin pirusti ja pitäii saada niitä nyt myytya.
 
Minä laittaisin iv-koneen tuon voimapistokkeen vasemmalle puolelle ja sen verran alas ettei tarvi taistella iv-putkien kytkennön kanssa. Siinä pystyy tekemään eristykset kunnolla ja sitten siisti kotelo päälle.

Tuonne katonrajaan on ihan älyttömän hankalaa tehdä kytkennöt kunnolla, varsinkin jos/kun putkista yksikin on ero kohdassa uudessa koneessa. Voi mennä vinttihommiksi ja se tietää herkästi höyrynsulun tuhoutumista ja muutakin.

Jos se on pakko saada mlp päälle niin sitten kattoon 600x600 aukko ja sinne virallinen kattoasennuslevy ja ullakolla yhdistykset.
Olen noita edellisessä elämässä useita taistellut paikoilleen ja se ei kyllä hääviä touhua ole, hyvää lopputulosta on vaikea saada aikaan. Samaan remppaan sitten äänenvaimentimien parannus jos vähänkin on tarvetta
 

Liitetiedostot

  • Screenshot_20240901-103547-403.png
    Screenshot_20240901-103547-403.png
    566 KB · Lukukerrat: 269
Vaihdoin keväällä pilpin pilppiin , mulla oli korkeutta n samanverran ja putkijärjestys meni sikinsokin ... oli se hankalaa!
Kuvassa ehkä nilanin pilppi? , olisi hyvä löytää ilmanvaihtokone jossa kanavien järjestys olisi sama , se helpottaisi asennusta paljon vaikkei kaikki mitat samoja olisikaan.
 
Minä laittaisin iv-koneen tuon voimapistokkeen vasemmalle puolelle ja sen verran alas ettei tarvi taistella iv-putkien kytkennön kanssa.
Jep, muutkin ehdotteli ja varmasti on just niin. Ehkä tämä on fiksuin paikka jollei muita yllättäviä esteitä ole kuten muun mlp:n ohjeislaitteson sijoittaminen.
 
Eli tosiaan nyt kun näyttää että laitteiston saa asennettua, niin mitenkäs sitten asennuksen jälkeen huoltonäkökulmasta. Tuon teknisen tilan syvyys on vain noin 120cm, ja muutenkin epätasainen pohjan muoto. Jos ilmenee isompi ongelma täytyy herkästi siirtää koko laitetta jotta pääsee sisuksiin käsiksi, mikäli tällainen isompi ongelma on erittäin epätodennäköinen? Niin silloin ei mielestäni ole ongelma. Mun käsitys on että vähän huollettavaa pitäisi olla, mikali toimii normaalisti.
 
Huolloista tulee mieleen, että VILPin voisi sijoittaa ulos kaikkine tärinöineen ja sisälle ei oikeastaan tulisi mitään huollettavaa enempää kuin tärinäeristettävää. Sinällään suurimman tilan vaatii aina varaaja, koska jonkinlainen nyt pitää tietty olla olemassa, niin lämmitykselle kuin kuumalle vedelle ja varaajaahan se mlp pönttökin on suurimmaksi osaksi täynnä. Lämmityksen tarve ei mahda olla kauhea suuri tuon kokokeisessa 2013 mallia olevassa talossa?
 
Näytä liitetiedosto 99512

Mitä mieltä on foorumin gurut kuinka hyvin tuonne saisi asennettua maalämmön? Jos jollain on vastaavantyyppinen designtalojen vakio tekninen tila jossa on maalämpö asennettuna olisi mielenkiintoista nähdä kuvia..
Nilanin Compact PC MLP on 90cm leveä, paljonko tuossa on tilaa tuon korokkeen ja nilanin välissä nyt? Tai kuinka kauas se jäisi seinästä 90cm leveänä?

Tuossa Compact PC MLP koneessa on siis samassa kuoressa maalämpö, LVV ja jäähdyttävä IV järjestelmä. Tosin jos tuo nykyinen nilan ei ole jäähdyttävä, niin tuo nilanin maalämpökone ei mitään erityistä kotikenttä etua saa.
 
Huolloista tulee mieleen, että VILPin voisi sijoittaa ulos kaikkine tärinöineen ja sisälle ei oikeastaan tulisi mitään huollettavaa enempää kuin tärinäeristettävää. Sinällään suurimman tilan vaatii aina varaaja, koska jonkinlainen nyt pitää tietty olla olemassa, niin lämmitykselle kuin kuumalle vedelle ja varaajaahan se mlp pönttökin on suurimmaksi osaksi täynnä. Lämmityksen tarve ei mahda olla kauhea suuri tuon kokokeisessa 2013 mallia olevassa talossa?
Joo, VILP on kanssa hyvä vaihtoehto, tässä ketjussa lähinnä maalämpöä pohdin. Itseasiassa jos tuo Nilani nyt laukeasi niin sitten ottaisin VILP:n kun sen saa hyvin nopeasti asennettua. Kokonaiskulutus on noin 15000kWh josta varmaan noin 9000-10000 kWh veden ja talon lämmitystä. Joten hirmuisia ei tässä säästä, ehkä sellainen 6000kWh maalämmöllä näin on kommentoitu.
 
Nilanin Compact PC MLP on 90cm leveä, paljonko tuossa on tilaa tuon korokkeen ja nilanin välissä nyt? Tai kuinka kauas se jäisi seinästä 90cm leveänä?
Tuo teknisen tilan lattia ei ole tasainen ja ehkä noin 80cm tilaa leveysuunnassa, joten tuota laitetta ei mittojensa puolesta ole vaihtoehto. Tosin minun mielestä tuo IV kone ja lämmityslaite kannattaa olla erillisiä. Jos toinen menee rikki niin toinen luultavasti vielä toimii.
 
Tuo teknisen tilan lattia ei ole tasainen ja ehkä noin 80cm tilaa leveysuunnassa, joten tuota laitetta ei mittojensa puolesta ole vaihtoehto. Tosin minun mielestä tuo IV kone ja lämmityslaite kannattaa olla erillisiä. Jos toinen menee rikki niin toinen luultavasti vielä toimii.
Tuossa kuvassahan se lattia näkyy, meinasinkin että täytyy jättää varmaan 10cm irti seinästä että mahtuisi.

Tuossa olevat IV ja lämmityslaite eivät ole samaa laitetta, vaan erilliset koneet jotka ovat vaan pakattu samaan koteloon. siellä on itseasiassa ihan töpselillä sisällä kytkettynä se iv kone. Jollain tasolla ne kyllä keskustelevat keskenään, mutta mielestäni ne osaavat toimia myös itsekseenkin.
 
Pari vuotta sitten kyselin maalämpöön siirtymisestä jo, mutta johtuen laite pulasta, asentajien pulasta, ja korkeista hinnoista tämä projekti(=lämmitysjärjestelmän uusiminen) on jäänyt odottamaan parempia aikoja. Viimeaikoina olen taas ruvennut pohtimaan asiaa, kun näyttää että ainakin laitteiden hinnat ovat roimasti laskeneet ja varmaan asennusfirmoilla on vähemmän kiireistä tänä päivänä.

Tähän liittyen kysyisin maalämpölaitteiston tilantarpeesta, myös muut lämmitysratkaisut on mahdollisia mutta jos tässä keskitytään vain maalämpöön. Mitä mieltä olette onko mahdollista järkevästi mahduttaa maalämpökoneen jossa mukana vesivaraaja sekä iv-koneen kuvassa näkyvään tekniseen tilaan. Takaseinän leveys on 1.5m ja korkeus 2.5m. Kuten näkyy yksi laite sinne mahtuu vaan lattialle pystyyn. Esim NIBE:n maalämpöpumppujen korkeus on 1.8m ja matalimman IV koneen swegon casa:n korkeus on noin 0.45m. Jos tällaiset laittaisi jäisi hädin tuskin 0.25m niiden väliin jos laittaa päällekkäin. Toinen vaihtoehto olisi laittaa IV kone vasemmalle puolelle seinälle vähän matalammalle jolloin iv-putket saisi ohjattua sinne yläpuolelta, ilman että tarvitsisi tehdä yläpohjassa muutoksia kanaviin, tällöin ainakin iv koneen huoltaminen tai irroittaminen tarpeen vaatiessa kokonaan olisi helpompaa. Molemmissa tapauksissa on kuitenkin aika ahdasta huoltaa laitteita, tosin sama tilanne se nytkin on jos tulee isompaa remppaa.

Näytä liitetiedosto 99512

Mitä mieltä on foorumin gurut kuinka hyvin tuonne saisi asennettua maalämmön? Jos jollain on vastaavantyyppinen designtalojen vakio tekninen tila jossa on maalämpö asennettuna olisi mielenkiintoista nähdä kuvia..
Noiden vasemmalla olevien putkien päälle pystyy tekemään valetun betonikakun, niin, että alapuolelle jäävät vedot on huollettavissa helposti.
Kakun päälle voisi laittaa esim Niben tai muun erilliskompressorin ja jos jää tilaa, niin päälle IL laitteisto. Käyttövesivaraaja vierelle esim 300-500 L ja toimii kohtuullisen hyvin jo ilman esilämmitysttäkin.
Oma systeemi on juuri etillislaitteistolla ja kohtuu hyvin pyörinyt ensimmäiset 10 v.
 
Noiden vasemmalla olevien putkien päälle pystyy tekemään valetun betonikakun, niin, että alapuolelle jäävät vedot on huollettavissa helposti.
Tällaista vaihtoehtoa ei ollut käynyt mielessä, mielenkiinoinen idea. Musta tuntuu että vaikka tuohon saisikin betonikakun tai jonkilaisen teräskehikon jonka päälle matalamman pumpun saisi niin ongelmaksi muodostuu teknisen tilan syvyyvs. Esim silloin vesivaraajaa ei enään saisi enään poistettua tilasta ilman että mlp pumpun ottaa pois tieltä ensin. Jos mitään ei koskaan tarttis siirrellä niin ei olisi ongelma, mutta ei sitä koskaan tiedä.. joten parempi jättää joustavuutta. Jos tuohon laittaa seinälle pelkän iv-koneenkin voi olla että senkin joutuis irrottaa mikäli peremmällä olevaa konetta pitäis jostain ottaa pois teknisestä tilasta, mutta se olisi sentään hyvin helppo tehdä. Mutta joo, mielenkiintoinen idea!
 
ei niitä siirrellä. ( mlp ainakin ihan helvetisti niitä putkilähtöjä) meillä nököttää mlp kone keskellä 2 metristä tilaa teknisentilan perä seinällä se vasemman puoleinen vapaa 60 cm tila aivan turha oikean puolentila tarvittu pari kertaa 15 vuoden aikana huollon eli 3 tie venttiilin uusimisen takia ( x2)
 
Nykyisissä pumpuissa vissiin jo laitteisto tulee ulos huoltokelkassa ja se huolletaan, tai tarvittaessa vaihdetaan kokonaan kelkkoineen. Eli eteen pitää saada huoltotilanteet mitan verran tilaa. Mulla tuotiin lamminvesivaraaja ensin sisään normaalista ovesta ja eristys rakennettiin ympärille, kun paikka päätetty. Se on jotain järjettömän tehokasta kuitueristysvillaa ja muovikuori ympärillä. Päälle pyöreä kattolevy, ettei ilmat vaihdu sisällä. Energialuokka taitaa olla B, joka on varaajassa kohtuu hyvä. Suklaalevy oli säilynyt 1/2 vuotta sulamatta varaajan päällä, joten empiiristäkin kokemusta on.
 
Nykyisissä pumpuissa vissiin jo laitteisto tulee ulos huoltokelkassa ja se huolletaan, tai tarvittaessa vaihdetaan kokonaan kelkkoineen. Eli eteen pitää saada huoltotilanteet mitan verran tilaa.
Joo, niin asennusohjeissa sanotaan, jätä 60cm laitteen eteen vapaata tilaa. Meidän teknisessä tilassa tällaista tilaa ei ole lattialla. Tällaisen perustavaa laatua olevan vian korjaukseen, tarttis meidän tilassa nostaa koko laite ulos teknisestä tilasta johtuen teknisen tilan pohjan muodosta. Ei saa edes irroittamalla putkia ja kääntämällä laitetta paikallaan sellaiseen asentoon että saisi kelkan vedettyä ulos tekenisen tilan sisällä. Mutta ei tämäkään ole mielestäni ongelma johtuen siitä että ehkä kerran laitteen eliniäin aikana joutuu jotain tällaista tekemään, jos sitäkään.
 
Mitä lattialla on edesä?
No, nyt sain kuvan lisättyä josta näkee hyvin ongelman. Teknisen tilan syvyys on 120cm ja on tuollainen kaukalomallinen/epätasainen, Kuvassa näkyvällä nilanilla on kutakuinkin samat mitat kuin maalämpöpumpulla, ei millään saa mlp:n huoltokelkkaa vedettyä ulos tuolla, edes vaikka olisi vinosti sijoitettu.

IMG_4702.jpg
 
Huolloista tulee mieleen, että VILPin voisi sijoittaa ulos kaikkine tärinöineen ja sisälle ei oikeastaan tulisi mitään huollettavaa enempää kuin tärinäeristettävää. Sinällään suurimman tilan vaatii aina varaaja, koska jonkinlainen nyt pitää tietty olla olemassa, niin lämmitykselle kuin kuumalle vedelle ja varaajaahan se mlp pönttökin on suurimmaksi osaksi täynnä. Lämmityksen tarve ei mahda olla kauhea suuri tuon kokokeisessa 2013 mallia olevassa talossa?
Jotkut ovat tarjonneet ulos maahan upotettavaa mlp:täkin. Eli laitteisto on muovisen laajan hulevesikaivon kaltaisen eriön sisällä upotettuna kokonaan maan alle. Sieltä sitten vain vedetään kaivoon tai maalenkkiin putket, lämpöputket sisälle (vaihtoventtiili ja lämminvesivaraaja tulisivat sisälle) sekä sähkönsöttö- ja ohjaussignaalikaapelit. Vilppiin verrattua tuolla on etuna (ottamatta kantaa mlp:n muihin etuihin ja mahdollisiin haittoihin), että ulos ei kuulu myöskään puhaltimen ja kompressorin ääniä, laite ei vie pihalta tilaa (paitsi että mahdollisen huoltotarpeen varalta laitteistokaivon päälle ei asenneta mitään kiinteästi), laite ei puhku pihalle kylmää viimaa, sulatusvesien hoidolla ei tarvitse vaivata päätään eikä laitteistoa uhkaa jäätyminen edes kohtalaisen pitkien sähköttömyysjaksojen aikana (kunhan lämpöerityksestä on huolehdittu yläsuuntaan riittävästi).
 
Jotkut ovat tarjonneet ulos maahan upotettavaa mlp:täkin.

Tuo maahan upottaminen varmaan äänieristyksen kannalta hyvä, jopa VILPiä parempi ratkaisu äänen ja tärinän suhteen. Tiedän, että noita on laiteltu myös ulkorakennuksiin joissa toki myös silloin enemmänkin jotain lämmintä tilaa ihan sillä että ei jyristele talon puolella.

Mutta mikähän VILP juttu tämä nyt sitten on ? Vaikka puustoa onkin ympärillä, nuo luonnon tuulet kyllä ovat hyvin pärjänneet VILPin aiheuttamille ilmavirtauksille :huh:

laite ei puhku pihalle kylmää viimaa
 
rakennetut asuin neliöt on niiin kalliita et mitä, sitä hukkaamaan mokomille pumpuille heti tulee säästöä kun ne jättää ulos. esim maalämpö talossa takanviemää + piippu asuinneliö häviötä se takka ei tuu ikinä maksamaan
 
Tuo maahan upottaminen varmaan äänieristyksen kannalta hyvä, jopa VILPiä parempi ratkaisu äänen ja tärinän suhteen.
Äänen kannalta varmaan, mutta tärinästä en olisi yhtä varma, tärinä johtuu ainakin kellarillisessa talossa maata pitkin kellarin seinään/ kivijalkaan ja siitä runkoon. Tuo meidän Vaillant on palo-ovellisessa entisessä pannuhuoneessa, käynti sisätiloista. Ei se mikään hiljainen ole vierestä kuunnellen, mutta vanhan liiton palo-ovi kiinni sitä pitää erikseen kuunnella että käykö vai ei. Laite on suoraan betonilattialla ilman lisäpehmusteita.
 
No, nyt sain kuvan lisättyä josta näkee hyvin ongelman. Teknisen tilan syvyys on 120cm ja on tuollainen kaukalomallinen/epätasainen, Kuvassa näkyvällä nilanilla on kutakuinkin samat mitat kuin maalämpöpumpulla, ei millään saa mlp:n huoltokelkkaa vedettyä ulos tuolla, edes vaikka olisi vinosti sijoitettu.

Näytä liitetiedosto 99733
Nyt on harmillisella tapaa kyllä tavaraa tiellä. Jos sen tuohon laitat niin se on sitten siirrettävä koko konetta, jos haluaa saada kompressoriyksikön pois. Vaikka nostaisi lattiaa sen 15 senttiä koneen alla, niin taitaa silti ottaa putkeen kiinni pois vetäessä se kelkka. Ei ole nyt ihan se helpoin paikka pistää ideaalisesti maalämpö.
 
Minkäslaisia nuo varaajalliset yläpuolelta kytkettävät mlpumput on rakenteeltaan? Onko alhaalla oikeastaan mitään ihmeempää huollettavaa , eli onko kompurayksikkö ym ylhäällä ja varaaja alhaalla jolloin ulosvedettävä osa olisi ylhäällä , huollettavissa ja vaihdettavissa?
 
Ompas erikoisen näköinen lattia. Onko tuo joku valmis palanen?

Kaverilla oli jotain tötteröitä myös maalämpöpumpun tiellä. Hän laittoi maalämpöpumpun noin 20cm jalustan päälle. Ellen muista väärin niin ainakin lattiakaivo jäi alle.
 
Mutta mikähän VILP juttu tämä nyt sitten on ? Vaikka puustoa onkin ympärillä, nuo luonnon tuulet kyllä ovat hyvin pärjänneet VILPin aiheuttamille ilmavirtauksille :huh:
Jos viittasit "kylmän ilman puhkumiseen", niin ainakin itse olen kokenut moisen kaksiteräiseksi jutuksi uilma-allas-vilpin vieressä pienellä pihalla. Tosi helteellä viileä virtaus on mukava (jos allas sitten moiseen aikaan lisälämpöä tarvitsee; oleskeluallashan tarvitsee käytännössä aina). Normaalin aurinkoisen kesäsäänkin aikana viima kuitenkin herkästi viilentää varsinkin puhalluksen suunnassa selvästi, eikä äänikään iahn huomaamaton ole.
 
Jos kääntäs 45 astetta eli aukeaisi kuvaajaa kohti?
Vie enemmän tilaa mutta mahtuisi kelkka sitten ulos?
Jos minulle kirjoitat, niin 45 asteen käännös sijaintipaikalle aiheuttaisi, että muutoin mahdolliseen sijaintipaikkaan ei mahtuisi kuin vempeleen itsensä päälle istumaan ja ohi kulkiessa pitäisi aina kiivetä vempeleen itsensä ylitse.
 
Nyt on harmillisella tapaa kyllä tavaraa tiellä. Jos sen tuohon laitat niin se on sitten siirrettävä koko konetta
Jep. siitä ei pääse yli eikä ympäri että tuossa tilassa isomman huoltotarpeen iskiessa kone pitää nistaa ulos. Tai no mahdolliesti jos sen sijoittaisi vinosti kuin joku ylempänä ehdotti, ja vielä 10 cm korokkeelle niin sitten saisi kelkan vedettyä ulos. En kuitenkaan lähtis tähän, sit ei varmaan enään IV kone mahtuisi hyvin jne. Mutta on kyllä harmillisen ahdas tila... olisinpa tiennyt rakennusvaiheessa, tosin silloin kyllää sanottiin että kyllä sinne MLP menee(meneehän se sinne, mutta ei kovin käytännöllisesti).

Ompas erikoisen näköinen lattia. Onko tuo joku valmis palanen?
Tuo on tosiaan talotehtaan, designtalojen standardi teknisentilan lattiaelementti.

Tosiaan KHH:n puolelle teknisen tilan eteen mahtuisi mlp, niin että saa huoltokelkan vedettyä ulos(ylempänä on kuva). Ainoa huonopuoli tässä on että se vie KHH:sta sen pienen nurkkatilan. Tosin tällöin saisi isomman erillisen vesivaraajan. Jos MLP:n haluaa tämä olisi käytännöllisin paikka varmaan.

Ehkä tuo VILP on kuitenkin meidän tekniseen tilaan parempi koska ainakin NIBEN sisäyksikössä pystyy kaikki huoltotoimenpiteet käsittääkseni tekemään etupaneelin kautta, eli näyttää ahtaammalle tilalle olevan sopivampi. Mutta joo täytyy vielä joku asiantunija raahata paikalle arviomaan asiaa ennen lopullisia päätöksiä..
 
Takaisin
Ylös Bottom