No ihmettelin, kun ensin puhuit booster heaterista ja sillä taas ei ole mitään tekemistä tämän kanssa
Ei se varaaja ole buffer tankin tilalla, sillä se varaaja ON se buffer tank. Setti taitaa olla aika samantyylinen, kuin meilläkin.
Jos sen varaajan/buffer tankin pitää seurata patterilämpötiloja, niin silloinhan säädät ainoastaan VILPin käyrää hieman Oumania jyrkemmäksi. Oletan että tuolla zone1 anturilla tuon saa seuraamaan vielä paremmin käyrää, kun VILP tietää myös lähtevän veden lämpötilan.
Noin juuri minä ajoin Hitachilla tähän asti, eli siellä oli varaajassa aste-pari reserviä koko ajan, kun käyrät seurasivat lähellä toisiaan. Tosin Hitachi(kaan) ei tiennyt lähtevän veden lämpöä. Pätkäkäyntiä oli silti ja paljon, sillä ei aste-pari reserviä vaikuta tuohon ollenkaan, kun VILP seuraa ainaostaan omaa käyräänsä ja veden lämpöjänsä.
Mun idea tälle lisäkortille oli juurikin se, että käyntiaikoja voisi pidentää ja samalla purkuaikoja pidentää, jolloin ei tule niin rankkaa pätkäkäyntiäkään. Se taas vaatii ylilämmittämistä, eikä oikein toimi patteriverkon käyrää seuraamalla.
Sinänsä tämä on hassua, että inverter-koneella haetaan on/off-koneen käyntiä
Joo näissä ohjeissa onkin fiksummin selitetty toiminnoista ja paljon enemmän infoa.
