Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eli sielläkö on yli 11 c/kWh ilman pörssin hintaa? Kallista. Ajattelin että vero lisäksi.No joo, jos on halpa siirto
Tämä aina välillä unohtuu mutta vain parin kukon askeleen päässähän tuo halvempi siirto olisi. Sinne vain ei ole pääsyä. Täällä se minimi on nykyisellään 7,74 s/kWh + pörssisähkön myyntipalkkio eli reippasti yli 8 s/kWh.
Mutta eipä aste tai pari ulkolämpötilassa tai tuottopyynnissä silti paljon merkitse jos hinta on päivällä tyyliin n x π
Ajattelin veron tuohon 7,74 s/kWh, se kun on kaikille sama mutta pörssisähkön myyntipalkkio voi vaihdella jonkin verran. Eli alle 8:n täällä ei ole mahdollista päästä käytännössä mitenkään.Eli sielläkö on yli 11 c/kWh ilman pörssin hintaa? Kallista. Ajattelin että vero lisäksi.
Ok, täällä vastaava luku on sitten 7,18Ajattelin veron tuohon 7,74 s/kWh, se kun on kaikille sama mutta pörssisähkön myyntipalkkio voi vaihdella jonkin verran. Eli alle 8:n täällä ei ole mahdollista päästä käytännössä mitenkään.
Huollossa on isot rahat, sen tiedän mutta sellainen huomio hiipi tajuntaan että jos huolto aiheuttaa sähkön hinnan nousun niin huolto ei enään ole kuluerä vaan sillä voidaan tienata... joten mitä jos kääntäisi huollon ja tuotannon suhteen päälaelleen ja laitetasiin sähkölaitos tuottamaan.Tämän keskipäivän korkeat hinnat johtunevat ainakin osin SE3=>FI yhteyden huoltokatkosta
Nord Pool - UMM Platform
umm.nordpoolgroup.com
katso liitettä 102479
Mutta se on myös toiseen suuntaan ja siellä halpaa.Tämän keskipäivän korkeat hinnat johtunevat ainakin osin SE3=>FI yhteyden huoltokatkosta
Nord Pool - UMM Platform
umm.nordpoolgroup.com
katso liitettä 102479
Tämä kommentti kuvastaa hyvin miten hankala siirtoyhteyksien vaikutuksia tuntuu olevan ymmärtää. Tässä tapauksessa kun sähkön siirto olisi (meillä päivän tunneiksi heikkenevän tuulen) seurauksena voimakkaasti SE3->FI, ei SE3 hinnalle tuon siirron puuttumisella ole kuin hieman laskevaa vaikutusta. Meillä taas nousevaa, koska SE3 ei saada tänä päivänä hieman edullisempaa sähköä, ja osittain tämän seurauksena 9-15 FI->EE ei ollut läheskään täynnä -> meillä Viron hinnat.Mutta se on myös toiseen suuntaan ja siellä halpaa.
Jopas vain piikkaa. No onneksi sattuu tuulemaan meillä ja Ruotsin puolella ihan etelää lukuunottamatta. Jos sattuisi olemaan tyventä niin täällä varmaan lähestyttäisiin jo euron hintaa... Sen verran raakoja ovat olleet hintavaihtulut viime kuukausina vaikka oikeasta talvesta ei ole vielä tietoakaanEllei satu seuraamaan tai muuten jossain osu silmiin niin Suomessa ollaan autuaan tietämättömiä Saksan ja eteläisen Ruotsin sekä eteläisen Norjan hinnoista huomenna. Ihmettelen ellei tälläisiä hintoja nähdä myös Suomessa talven aikana. Norjassa hinnat ovat aiheuttaneet paljon parranpärinää. Syyhän on muutaman päivän miltei tuuleton jakso Saksassa, dunkelblau. Norjassa tuollaisia hintoja ei ole vielä tänä vuonna nähty.
Toden totta, pari 50snt päivää tekisi gutaa kv:lleJopas vain piikkaa. No onneksi sattuu tuulemaan meillä ja Ruotsin puolella ihan etelää lukuunottamatta. Jos sattuisi olemaan tyventä niin täällä varmaan lähestyttäisiin jo euron hintaa... Sen verran raakoja ovat olleet hintavaihtulut viime kuukausina vaikka oikeasta talvesta ei ole vielä tietoakaan
Kyllä, ei muutakuin pääkatkaisijasta pois?Toden totta, pari 50snt päivää tekisi gutaa kv:lle
Verollisena hinnat Saksassa ovatkin aikaspaljon herkullisemmat.Jopas vain piikkaa. No onneksi sattuu tuulemaan meillä ja Ruotsin puolella ihan etelää lukuunottamatta. Jos sattuisi olemaan tyventä niin täällä varmaan lähestyttäisiin jo euron hintaa... Sen verran raakoja ovat olleet hintavaihtulut viime kuukausina vaikka oikeasta talvesta ei ole vielä tietoakaan
Jostain syystä saan aavistuksen erilaisia hintoja:Tässä kvartalien ja kesä/talvi kausien pörssin toteutuneita keskihintoja
2024Q1 8,977snt/kWh
2024Q2 4,966snt/kWh
2024Q3 3,555snt/kWh
2024Q4 5,816snt/kWh (78% valmis)
Talvi 2023Q4-2024Q1 8,281snt/kWh
Talvi 2024Q1&2024Q4 7,396snt/kWh
Kesä 2024Q2&2024Q3 4,261snt/kWh
Jos käyttää Fingidin tietoja ja valitsee alkaen päivä 00:00 ja päättyy 23:00 Liukurilla tulee nämä.Jostain syystä saan aavistuksen erilaisia hintoja:
2024Q1 9,035
2024Q2 4,960
2024Q3 3,517
2024Q4 5,413 (ml. 11.12.)
Kun en liukuria käytä, niin kerrotko lyhyesti miten sieltä saa haettua esim. kvartterikohtaiset hinnat, niin voi käydä vilkaisemassa mistä ero voisi johtua.Jos käyttää Fingidin tietoja ja valitsee alkaen päivä 00:00 ja päättyy 23:00 Liukurilla tulee nämä.
Kyllä, Liukurilla tulee juuri ne sinun luvut. Niin, sinullahan oli hieno paikka mistä hakea samoja tietoja !Kun en liukuria käytä, niin kerrotko lyhyesti miten sieltä saa haettua esim. kvartterikohtaiset hinnat, niin voi käydä vilkaisemassa mistä ero voisi johtua.
e: vai tarkoititko että liukuri antaa samat hinnat kuin minä sain?
Joo, hienon paikan nimi on tietokanta.Kyllä, Liukurilla tulee juuri ne sinun luvut. Niin, sinullahan oli hieno paikka mistä hakea samoja tietoja !
Selvennykseksi tarkoitin sitä sinun pientä ohjelmaa minkä linkin joskus annoit.Joo, hienon paikan nimi on tietokanta.
Joo, minulla on kaikenlaisia pikku sovelluksia jotka hyödyntävät tuota kantaa. Mutta suurin hyöty tällä foorumilla on se, että melko yksinkertaisilla SQL-lauseilla sieltä saa kaivettua kaikenlaista enemmän tai vähemmän hyödyllistä.
Selvennykseksi tarkoitin sitä sinun pientä ohjelmaa minkä linkin joskus annoit.
Mulla on tuo "häiriö", haku poimi vain kuukausien keskihintojen perusteella eli 3 arvon keskiarvoJostain syystä saan aavistuksen erilaisia hintoja:
2024Q1 9,035
2024Q2 4,960
2024Q3 3,517
2024Q4 5,413 (ml. 11.12.)
osaakohan joku kertoa, onko tällaisia huomisen kaltaisia päiviä nähty aikaisemmin Q4 aikana esim viime vuonna? Enteileeköhän Q1 puolelle.Mikä mahtaisi olla hinta huomenna jos jompikumpi ruotsin isoista linjoista olisi pois käytöstä tai joku ydinvoimala alhaalla
Todellakin on ollut. Esim. 21.11.2023 ylin piikki lähellä euroa, ja koko päivä erityisen kallis (paljon, paljon tätä päivää pahempi).osaakohan joku kertoa, onko tällaisia huomisen kaltaisia päiviä nähty aikaisemmin Q4 aikana esim viime vuonna? Enteileeköhän Q1 puolelle.
Tämä on aivan sairas systeemi.![]()
13.12.2024 ja keskihinnaltaan sitä kalliimmat Q4:lle osuvat päivät viimeisen kymmenen vuoden ajalta:osaakohan joku kertoa, onko tällaisia huomisen kaltaisia päiviä nähty aikaisemmin Q4 aikana
Mihin noista on unohtunut 5.1.2024, jolloin yksittäinen tunti oli yli 200 ja vrk keskihinta yli 100?Sama, mutta päivän kalleimman yksittäisen tunnin mukaan:
Juu, Q4:ää pyydettiin. Toki kaikenlaisia listoja ja tilastoja voi muodostaa tarvittaessaEdit: Olikin vain Q4.
Tässä niitä on...Joku voisi laksea ennemmin niitä alle 0,5 tai 1 c hintoja, ne ja vastaavasti yli 10 c. Kumpi voittaa?
Määrittele lämmityskausi. Ja mistä lähtien haluat.Liian halpaa on, johan kuluu liikoja (kv sopimuksellakin tässä kuluu ylimääräistä kun halvalla saa). Vai että noin paljon enempi alle 1s kuin yli 10s.
Päässälaskien tuo oli vuoden ajalta, saa korjata
Seuraavaksi kiinnostaisi lämmityskauden vastaava tilasto
Alle 1snt/kWh 2024 Q1 & Q4 861kpl (22%)Liian halpaa on, johan kuluu liikoja (kv sopimuksellakin tässä kuluu ylimääräistä kun halvalla saa). Vai että noin paljon enempi alle 1s kuin yli 10s.
Päässälaskien tuo oli vuoden ajalta, saa korjata
Seuraavaksi kiinnostaisi lämmityskauden vastaava tilasto