Kellarinlämmittäjä
Oppimiskäyrällä
Kaasuputki voisi olla kyllin jäpyä tekoa.Voisi ajatella että tuo pistäisi vastaan kaikista eniten.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kaasuputki voisi olla kyllin jäpyä tekoa.Voisi ajatella että tuo pistäisi vastaan kaikista eniten.
Ei ole vielä etsittyKun tuosta tankkerista puuttuu toinen ankkuri niin semmoinen oleellinen kysymys, että oliko sitä puuttuvaa ankkuria löydetty sieltä merestä ?
Asiasta sanotaan mm. näin. Mutta vaatii aika korkean tason osaamista, etten sanoisi erikoistumista että kansainvälistä merilakia voi kommentoida suuntaan tai toiseen.Jos kerran kansainvälisillä merialueilla ei jurisdiikka pelaa. Niin luulisi sen toimivan sitten kumminkin päin. Esim. siellä voisi pakottaa mitä vaan alusta mille alueelle vaan, jossa sitten jurisdiikka alkaa pelaamaan. Tai pakottaa jurisdiikan alueelta kansainväliselle ja hoitaa sitten asiat ns. ilman jurisdiikkaa.
Viranomaisille ensimmäinen kova tilanne tässä saagassa - 26.12.2024 Vielä ei tulta avattu. (Tiedä sitten uhattiinko keulan editse näin tehdä, tarina ei kerro)"Helsingin poliisipäällikkö Jari Liukku kertoo, että ensimmäinen ryhmä laskeutui alukselle 00.28.
- Aluksen komentosilta otettiin viranomaisten haltuun."
Saadaan tuhlattua resursseja turhanpäiväiseen tutkimiseen. Kiina varmaan osallistuu jarrutukseen. Eli antaa pyhimyksenä tukea, joskin omalla aikataululla ja ehdoilla. Ja mikään ei mene eteenpäin ennen kuin kaikkia on kuultu. Samalla linjastolla on tulossa kymmenen uutta sabotaasia. Venäjä yrittää jallittaa länttä sotaan tai vastineeseen, jolla se voi sitten taas perustella seuraavat törkeydet. Länsi tiirailee lakikirjaa, josta ei ole mitään iloa. Ollaan ikävä kyllä munattomia. Lausuntoja enempää ei tule ja uusia adjektiiveja yritetään kiireen vilkkaa löytää.Siis ihan mukisematta tuli? Mitä oltaisiin tehty, jos olisi vaan jatkanut matkaansa?
Kun tuosta tankkerista puuttuu toinen ankkuri niin semmoinen oleellinen kysymys, että oliko sitä puuttuvaa ankkuria löydetty sieltä merestä ?
Temu-ankkuri?Noinkohan pinnalla kelluu
Juu, tosipaikka ensimmäistä kertaa syyskuun 1944 jälkeen. Luotto on viranomaisiin tällaisten asioiden järkevässä hoidossa, vaikka poliittisella puolella muissa asioissa on kyllä v*tusti korjattavaa.Viranomaisille ensimmäinen kova tilanne tässä saagassa - 26.12.2024 Vielä ei tulta avattu. (Tiedä sitten uhattiinko keulan editse näin tehdä, tarina ei kerro)
Roikan katketessa Kremlissä huokaistaisiin helpotuksesta, lännen hapatus ei leviäisi kansalaisten keskuudessa enempää. Tosin omat kyberoperaationsa vaikeutuisivat ehkä myös, mutta vain hiemanMuistelen että Suomen kautta kulkee erittäin keskeinen tietoliikenne yhteys Venäjän rajan yli. Vaan mahtaako mennä Intiankin ym. yhteydet samalla
Niin, luulisi jälkien johtavan ankkurille ja myös päättyvän sinne. Ehkäpä näitä ei kauheasti suunnitella etukäteen. Jotenkin tuntuu, että ankkurin menettämistä ja välittömiä toimia ei sitten ehkä ole osattu pitää kovin todennäköisenä. Toisaalta se ankkuri voisi olla vaikka Pietarissa tai laivan kyydissä eli tavallaan "syytön" houkutuslintu ja varsinainen tekijä joku muu ja nyt jo valtamerillä. Mutta ehkäpä ne eivät kykene mihinkään näin monimutkaiseen. Rahat käteen jo satamassa ja bonukset päälle kun homma tehty. Xopoco ! Rysyjen näkökulmasta luultavasti parasta kun homma näyttäisi juuri siltä mitä se onkin mutta paatti lipuisi karkuun sillä välillä kun merenpohjaa tutkitaan ja jälkiä kauhistellaan.Eiköhän löydy, kunhan ehtivät etsimään.
AI kertoi että Suomen bensiinin kulutuksesta n. 26 päivää voisi täydellä lastilla kattaa. 74035 metristä tonnia lastia. Vastuu tässä lukijalleNiin, luulisi jälkien johtavan ankkurille ja myös päättyvän sinne. Ehkäpä näitä ei kauheasti suunnitella etukäteen. Jotenkin tuntuu, että ankkurin menettämistä ja välittömiä toimia ei sitten ehkä ole osattu pitää kovin todennäköisenä. Toisaalta se ankkuri voisi olla vaikka Pietarissa tai laivan kyydissä eli tavallaan "syytön" houkutuslintu ja varsinainen tekijä joku muu ja nyt jo valtamerillä. Mutta ehkäpä ne eivät kykene mihinkään näin monimutkaiseen. Rahat käteen jo satamassa ja bonukset päälle kun homma tehty. Xopoco ! Rysyjen näkökulmasta luultavasti parasta kun homma näyttäisi juuri siltä mitä se onkin mutta paatti lipuisi karkuun sillä välillä kun merenpohjaa tutkitaan ja jälkiä kauhistellaan.
Minkähän verran tuommoisessa laivassa voi olla lastiksi mainittua bensiiniä? Tämmöisen löysin: "EAGLE S (IMO: 9329760) is a Crude Oil Tanker and is sailing under the flag of Cook Is. Her length overall (LOA) is 228.6 meters and her width is 32.57 meters"
Se tiedetään ettei laiva ja sen lastin arvo riitä lähimainkaan korjauksiin.Minkähän verran tuommoisessa laivassa voi olla lastiksi mainittua bensiiniä? Tämmöisen löysin: "EAGLE S (IMO: 9329760) is a Crude Oil Tanker and is sailing under the flag of Cook Is. Her length overall (LOA) is 228.6 meters and her width is 32.57 meters"
Minkähän verran tuommoisessa laivassa voi olla lastiksi mainittua bensiiniä? Tämmöisen löysin: "EAGLE S (IMO: 9329760) is a Crude Oil Tanker and is sailing under the flag of Cook Is. Her length overall (LOA) is 228.6 meters and her width is 32.57 meters"
| Summer DWT | 74035 |
Voi hyvinkin olla, että on etsitty, mutta vahvistus ei ole toistaiseksi riittävän varma (täytyy verrata aluksen toiseen ankkuriin ym.). Äkkiähän reitin käy lävitse viistokaikuluotaimella (varmaan on saatavilla tutkalla saatu nauhoite muutaman kymmenen metrin tarkkuudella todellisesta kuljetusta reitistä), mutta sukeltajien lähettäminen paikalle, löydöksen nosto ja rakenteen vertailu vievät pitempään.Ei ole vielä etsitty
Tuosta täytyy ensin olla poliittinen yhteisymmärrys mereen rajoittuvien Nato-maiden kanssa (Unkarin ja Slovakian voi jättää huomiotta, ovat Nato-maiden ja Ukrainen suojassa joka puolelta) ja sovittava, miten toimitaan. Homman teho nousee aivan toiseen kertaluokkaan, kun toteutetaan koordinoidusti ja riittävillä resursseilla. Tämä voi samalla olla harjoitus Pohjanmeren kaapeleiden ja putkistojen suojaamiseksi (piru on merrassa, jos noitakin ruvetaan myöhemmin haraamaan intensiivisesti varjo- tms. laivastoilla).Maltti on valttia mutta milloin sitten voidaan?
Laivalla on lisäksi jonkinlainen romuarvo, joka voi olla samaa kertaluokkaa kuin lastin arvo.Säiliöalukseen, jonka DWT on 74 035 tonnia, mahtuu noin 96 000 kuutiometriä bensiiniä, olettaen että suurin osa kapasiteetista on lastille ja bensiinin tiheys on 0,73 kg/l.
Lisäksi tuo on pystyttävä korjaamaan, jos jostakin syystä kumminkin hajoaa tai hajotetaan. Kaapelin tuskin kestää vetoa vaikkapa valtavan suojaavan kiviröykkiön alta pitemmältä matkalta meren pohjan tasolle.Varmaan ainut keino estää rikkoontuminen olisi se että tuo olisi tarpeeksi syvällä. Tai peitetty. Toki kai sen siitä huolimatta saisi hajalle jos haluaisi.
Joo ja Mark Rutte sanoi, että Nato seuraa rinnalla. Ei muuten, mutta solidaarisuudesta. Ulkomailla tämä ei kiinnosta kiveäkään, eikä mahdu edes top-100 uutisiin. Matkustajakoneen pudotus kiinnostaa vähän enemmän, muttei paljoa sekään. Ensi viikolla sitten taas jotain uutta ihmeteltävää.Merivarstioston kopteri lähti just äsken etelään päin, lieköhän siellä vahdinvaihto menossa.
On uutinen The Guardian lehdessä etusivulla. Mutta ei ole elämän ja kuioleman kysymys, yllätys.Joo ja Mark Rutte sanoi, että Nato seuraa rinnalla. Ei muuten, mutta solidaarisuudesta. Ulkomailla tämä ei kiinnosta kiveäkään, eikä mahdu edes top-100 uutisiin. Matkustajakoneen pudotus kiinnostaa vähän enemmän, muttei paljoa sekään.
Ensi viikolla sitten taas jotain uutta ihmeteltävää.
Ei tuossa ole kuin toinen napa (+ tai -), koska vain 1 isopoikkipintainen kuparijohdin eristeen alla, toinen on merivesi, ja rannoilla titaaniset elektrodit häkkyrät vedessä toista napaa varten.katso liitettä 103080
Olettaa voisi että itse kaapeli lienee kärähtänyt jos kuitenkin samassa kaabelissa on + ja - sisässä ja sinne tulee oikosulku.
On siinä 2x yli 2000mm2 kuparijohdintaEi tuossa ole kuin toinen napa (+ tai -), koska vain 1 isopoikkipintainen kuparijohdin eristeen alla, toinen on merivesi, ja rannoilla titaaniset elektrodit häkkyrät vedessä toista napaa varten.
tuo on ihan tavallinen koaksiaalikaapeli, no hieman tuhdimpaa sorttiaEi tuossa ole kuin toinen napa (+ tai -), koska vain 1 isopoikkipintainen kuparijohdin eristeen alla, toinen on merivesi, ja rannoilla titaaniset elektrodit häkkyrät vedessä toista napaa varten.
Saadaan tuhlattua resursseja turhanpäiväiseen tutkimiseen. Kiina varmaan osallistuu jarrutukseen. Eli antaa pyhimyksenä tukea, joskin omalla aikataululla ja ehdoilla.
Kannattaisi nopeasti pyydystää pari laivaa lisää samalta varustamolta, jos niitä vielä tuossa seilailee. Varsinkin Viron pään taloudelliset tappiot voivat olla aika suuret.