Aurinkosähköjärjestelmien päivittäiset tuotot / teho

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fraatti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Ei siitä nykyisellään juuri hyötyä olekaan. Mutta olisi ihan hyvä nähdä miten hyvin pystyy hyödyntämään aurinkosähkön kulutuksen ja myynnin osalta ettei mene harakoille. Nyt kun tuli tuo sähköauto pihalle, niin se tässä on se tärkein ajoitettava. Nykyisellään Homewizard on tähän optimointiin paras työkalu ja toimii häiriöittä. Kun seuraa kolmea vaihetta ja on oppinut, että mikä laite mitäkin vaihetta kuormittaa, niin homma hanskassa. Mutta rahoista se ei tiedä mitään.
Ja sitten pörssisähköhinnastosta näkee milloin laitetaan tuotanto myyntiin.
 
Samoin kun kerran yritin, eikä jaksanut enempää säätää...
Vika taisi olla siinä kun mobiililla yritin niin siellä oli Älyenergia Oy ja valitsin ekan mikä silmiin tuli ja nyt katsoin tietskalla niin näki että oli 2kpl ja Älynergia Oy sovellus näkyi erikseen ja se meni läpi...

Olipas vähän yllätys äkkiseltään tuo äppi, sinne saa PV Invertterin ja näköjään ILPin lämpötilasäätömahdollisuudella.... jos sinne lisäis sähköauton niin mahtaskos se tuoda sen pihaan ilimatteeks. ;D :D
 
Viimeksi muokattu:
Jos siitä näkisi päivittäiset myynnit kilowatteina ja rahassa, niin olisi hyvä. Oomin omasta apista ei näe paljoakaan. Ja datahubista saa kyllä myydyn määrän, mutta ei rahnassa.
Oomi tosin lupaa, että kesälomiin mennessä olisi heidän appi kunnossa.

Noiden softantekijöiden ja saähköfirmojen pitäisi rakentaa sanakirjasto selkeäksi. Niin että apista näkisi selkeästi paljonko on kiinteistöön tullut ja paljonko siitä on laskutettavaa (netotus huomioitu). Lisäksi paljonko on aurinkosähköä mennyt verkkoon ja paljonko siitä on mennyt myyntiin ja palautunut netotuksen kautta takaisin. Älyenergian appi osaa lukea suoraan invertteristä myös paneelien tuotannon ja se siinä näkyykin.

Kyllähän siitä ne näkee, se onkin ehkä ainut hyöty kun Väppi ei ole pitkään aikaan näyttänyt myyntiä rahassa vaan pelkät kilowatit nökyy
 

Liitetiedostot

  • IMG_4429.png
    IMG_4429.png
    119,7 KB · Lukukerrat: 64
Tuotto kotona 36 kWh ja mökillä 21 kWh. Yhteensä jo aika hyvin. Milloin verkkoyhtiöt keksii omasiirron että voi voimaloiden välillä siirtää sähköä sinne missä sitä enemmän tarvitsee.
 
Viimeksi muokattu:
Aika vänkä sovellus, tästä soveluksesta huomaa hyvin kuinka luvut voivat olla kauniita tai rumia. Tytär kävi tässä pe saunassa, 30 kWh ja 1,98EUR hintaa. Koko viikon kulutus siis siihen asti 48 snt... yksi repsahdus ja luvut meni tosi rumiksi. Hyvä kv, yli -50% meni vessan pöntöstä alas.
Entäs sitten ne oudot, säästö ja hyöty ?
Säästö on todenäköisesti myynti. Oma tuotto vaatisi pääsyn inverteriin.
 
Viimeksi muokattu:
Tuo minun kuva on tuotto. Kyllä tuo sovellus on harvinaisen epäselvä.
Miltä tuo sama päivä näyttää nyt, kestää päivittyä tuonne datahubiin?

Sulla oli se raportointisotku, eihän se vielä ole korjattu, siksi varmaan tiedot ei pidä paikkaansa...

Kyllä tuo mulla tuntuis näyttävän oikein, yhdestä äpistä näkee kaiken energiavirran päällisin puolin... Tuo on tuon äpin hyöty itselle ja laskee myös asioita eli voinee tsekata että osuu oikeisiin laskuihin (pitänee vielä tutkia enempi että onko hyvä vai ei hyvä).
 
Miltä tuo sama päivä näyttää nyt, kestää päivittyä tuonne datahubiin?

Sulla oli se raportointisotku, eihän se vielä ole korjattu, siksi varmaan tiedot ei pidä paikkaansa...
Eikös datahubissa ole oikeatieto aina ja jos ei ole niin sitä tietoa ei ole missään? Miten datavirta menee eli kuka kerää mittariteidot... fingrid vai siirtoyhtiö? Tuntus loogisesta että siirtoyhtiö mutta esim Vantaan Energia ei ainkaan näytä sitä dataa käyttäjälle. Eli kenen vastuulla toi data on?
Kyllä tuo mulla tuntuis näyttävän oikein, yhdestä äpistä näkee kaiken energiavirran päällisin puolin... Tuo on tuon äpin hyöty itselle ja laskee myös asioita eli voinee tsekata että osuu oikeisiin laskuihin (pitänee vielä tutkia enempi että onko hyvä vai ei hyvä).
Mulla näyttää viimmekuun myynin väärin mutta täytyy katsoa mistä johtuu, puuttuuko dataa ja onko valtuutukset oikealle aikajaksolle.
 
Eikös datahubissa ole oikeatieto aina ja jos ei ole niin sitä tietoa ei ole missään? Miten datavirta menee eli kuka kerää mittariteidot... fingrid vai siirtoyhtiö? Tuntus loogisesta että siirtoyhtiö mutta esim Vantaan Energia ei ainkaan näytä sitä dataa käyttäjälle. Eli kenen vastuulla toi data on?
Verkkoyhtiön mittareita nuo on, heidän vastuulla täytyy olla toimittaa datat datahubiin. Ei kait verkkoyhtiöllä ole velvollisuutta sinänsä näytellä kun kerran on datahub mistä ne näkee, monet siirtoyhtiöt kuitenkin noita datoja näyttelevät, voi olla että nuo verkkoyhtiön näyttöpalvelut hiipumaan päin enempi kuin lisääntymään päin.
 
Verkkoyhtiön mittareita nuo on, heidän vastuulla täytyy olla toimittaa datat datahubiin.
Niin tätä minä kysin. Olen kuullutt toisenlaisiakin mielipiteitä ja kummasakin mielipiteessä on oma järki. Laki sanoo että tiedonvaihto - siis hallinan lisäksi - on DataHubin velevoite että vosi kulvitella että heillä on silloin pääsy mittariin ja lukevat mittarilta kulutuksen. Käyttöpaikka tiedot tulee myyjältä. Edit: ja näyttää siltä että siirtoyhtiö toimittaa tiedot.

Datahubia hallinnoi Fingrid Datahub Oy, joka on kantaverkkoyhtiö Fingrid Oyj:n tytäryhtiö. Fingridin vastuulle on lainsäädännöllä määrätty julkisen palveluvelvoitteen edellyttämiä tehtäviä, kuten sähkömarkkinaprosessien edellyttämän tiedonvaihdon ja -hallinnan keskitetty järjestäminen.
Sähkönmyyjän tai jakeluverkkoyhtiön järjestelmiinsä kirjaamat sähkönkäyttöpaikan tiedot siirtyvät datahubiin.
Tiedot datahubiin tulevat eri sähköyhtiöiden toimittamina. Kuluttajan tekemät valtuutukset, esimerkiksi kolmannelle osapuolelle, kuluttaja tekee suoraan datahubin asiakasportaalista.
 
Viimeksi muokattu:
Palataan aihees pitkä offtopic jakson jälkeen.

Tänään tulee uusi tuottoennätys vaikka huipputehot jää kauas ennätyksestä... koillisen lape alkaa tuottamaan aikaisemmin ja aikaisemmin. Tänään saunottiin auringon ja akun voimalla ja perään akun lataus täyteen. Jos kesästä tulee aurinkoinen voi olla että joutuu saunomaan usein. Edit: 4400W jäätiin 50 kWh rajapyykistä.
 

Liitetiedostot

  • 1746994250824.png
    1746994250824.png
    121,8 KB · Lukukerrat: 44
Viimeksi muokattu:
Ja huomenna paistaa komeasti myös.

Saunapäivä siis. No, tätä ei kestä ikuisesti kun maksulliset harrastukset kutsuu jossain vaiheessa ihan salee. Mutta. Vois olla niin että 50 kWh menee jossain vaiheessa rikki.
Aamu tunneista saapi jotain korvauksen tapaista...
Olen joko aamulla tai illalla dumpannut akkun verkkoon jos on saanut 5st nurkille hintaa... parempi vähän kotiin kuin halvalla naapurille.
 
Viimeksi muokattu:
Tänään tuli uusi energiaennätys. Mutta mielenkiintoinen ilmiö on, että maksimi teho jäi kuitenkin n. 3,6 kilowattiin. Täysin kirkas taivas koko päivän. Kuitenkin maksimi tehohuippu oli 1.5 ja oli 4,8 kilowattia. Oli puolipilvinen päivä. Elikkä pilvet näköjään sopivassa tilanteessa heijastavat lisää auringonsäteitä paneeleihin. Koko aja oppii uutta. Paneleiden teho on 4,36 kwp.
 
Voimala tuottaa nyt 05:30 - 21:30 välisen ajan. 42 kWh jäi tulematta aamupäivän pilvien takia mutta 41,6 kWh eilen ja kuun alusta 311 kWh.
 

Liitetiedostot

  • Screenshot_20250512-045556.png
    Screenshot_20250512-045556.png
    71,5 KB · Lukukerrat: 57
Tulipa kaunis käyrä tuotannosta eiliselle, näyttäisi olevan aika lailla oman paneeliston maksimit kun täällä oli melko viileä tuuli jäähdyttämässä koko päivän. Tuotto 30,8 kWh ja siitä myyntiin vain 3,7 kWh. Mukavasti sai laitettua ilmaista sähköä autoon.
Illan tuotanto tippuu nopeasti kun aurinko alkaa mennä kauempana olevien mäntyjen taakse. Mikroinvertteri(t) auttaisivat siinä aika paljon.

1747021591744.png
 
Pientä pilveilyä aamupäivällä mutta muuten aika nätti kuva. Suoraan inusta katsottuna huipputehot on 5800 W ja ylikin ja appi myös näyttää ne mutta appiin silti piirtyy pienempiä tehoja. Mikähän sen tekee?
 

Liitetiedostot

  • Screenshot_20250512-072312_Solarweb.jpg
    Screenshot_20250512-072312_Solarweb.jpg
    48,1 KB · Lukukerrat: 59
Millainen varjon muodostus sinne muodostuu jossa Mikro setuppi toimisi merkittävästi paremmin kuin Froniuksen MPPT algorytmi?
Vähän ajankohdasta riippuen joko männyn latvustosta epämääräisiä varjostumia yksittäisten paneelien kohdalla tai pelkkiä puunrunkoja pitkittäin parin-kolmen paneelin päällä. Tuossa on kahdessa rivissä viisi paneelia kummassakin. Aika reippaasti alkaa teho putoamaan heti kun ensimmäiset varjostukset ilmenee.
 
Eilen tämän vuoden ennätys, tuottoa 5:40-23:05 ajalla 47,1kWh huipputehoa 5913W. Huipputeho ei ole tämän vuoden ennätys vaan se oli aiemmin ja joku 6,7kW
 
komeita kumpuja teillä.
selailin josko löytyis mutta ei, tänä keväänä ei yhtään täyspaistepäivää
toissapäivänä kevevään paras
1747028030015.png
 
Takaisin
Ylös Bottom