Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sen päivän kun näkisi, että Trafin palkkaama autonkorjaustarkastaja tulee viikonloppuiltana meidän tallille kyselemään, että "Eikai pojjaat korjaa omaa autoansa täällä luvatta?"Se luvanvaraisuus onneksi tulee lähemmäs kun näitä lukee myös trafin porukka.
Nykyinen viritysten teko hurjaa katseltavaa.
Eli ilman pakollista jarrusovitusta et saa autoasi leimaan, c ja e luokassa jo pitkään ollut käytössä. Ja samalla kun menevät luvan alaisiksi niin sanktioidaan homma vaikka 5ke-30ke sanktiomaksulla. Joka henkilökohtainen tai ajoneuvokohtainen.Sen päivän kun näkisi, että Trafin palkkaama autonkorjaustarkastaja tulee viikonloppuiltana meidän tallille kyselemään, että "Eikai pojjaat korjaa omaa autoansa täällä luvatta?"
Tilannehan on se, että ei sitä autoaan uskalla vieraalle 'amatimiehelle' antaa, valohoito maksaa sikana, etkä tiedä mitä oikeasti on tehty ennenkuin joudut sen kuitenkin jälkeenpäin korjaamaan itse (koskee myös muutakin kuin autoremppaa)![]()
Voisitko vähän avata ulostuloasi ja miten tämä liittyy henkilöautoihin tai pakuihin tai pakun näköisiin kuorma-autoihin? Miten jarrusovitus tehdään. Joissakin ajoneuvoissa on paineilmakin käytössä.Eli ilman pakollista jarrusovitusta et saa autoasi leimaan, c ja e luokassa jo pitkään ollut käytössä. Ja samalla kun menevät luvan alaisiksi niin sanktioidaan homma vaikka 5ke-30ke sanktiomaksulla. Joka henkilökohtainen tai ajoneuvokohtainen.
Eli ilman pakollista jarrusovitusta et saa autoasi leimaan, c ja e luokassa jo pitkään ollut käytössä. Ja samalla kun menevät luvan alaisiksi niin sanktioidaan homma vaikka 5ke-30ke sanktiomaksulla. Joka henkilökohtainen tai ajoneuvokohtainen.
Osaako ne jarrut sovittaa itsensä automaattisesti, lava täynnä soraa/tyhjä lava.Raskaan kaluston jarrujahan ei saa lain mukaan korjata itse.. Tarkoittaa vissiin käytännössä paineilmajarruja.
Käytännössä jos katsastuksessa on jarruista pompannut, niin onhan se saatettu vaan "puhdistaa" ja takaisin leimalle. Tosin tuossa on se että se että jarrumittaus katsastuksessa on suhteellisen kallis, ja erityisesti jos niissä jarruissa ei ole selkeää mekaanista syytä hylkäykselle, on halvempaa viedä se pajalle, ja maksaa se touhutonni tai kaksi korjauksesta.
Jarrusovituksella tarkoitetaan yleensä jarrujen tasapainotusta, niin että ajoneuvoyhdistelmän jarruvoima vastaa kunkin akselin massaa, niin että jokainen akseli tuottaa yhteneväisen hidastuvuuden. Perinteinen henkilöauton karkea 70% jarruvoimasta etuakselille ei toimi, koska käytännössä taka-akselilla voi olla niin paljon enemmän painoa, saatika perävaunu(je)n kuormaus ja niiden vaatimat jarrutehot.
Joo, jarrut säätyvät kuorman mukaan, tuo "jarrusovitus" on käsittääkseni siis se jossa tarkastellaan että jarrupolkimen antama ohjauspaine ja sen tuottama jarruvoima suhteessa akselimassaan kulkee sen sallitun käytävän puitteissa.Osaako ne jarrut sovittaa itsensä automaattisesti, lava täynnä soraa/tyhjä lava.
Joo, ja nousuakseliautoissa nuo akselikohtaiset massat menee joskus aika hullusti. Vetoakselin päällä oleva massa voi olla tyhjänä korkeampi kuin kuormattuna, varsinkin jos ei ole ihan maksimikuormaa.Ainakin perävaunun osalta tuo on ihan välttämätöntä jo luonnonlakien puolesta. Eihän se tyhjä perävaunu voi mitenkään jarruttaa samoilla tehoilla kun täysi, koska painoeroa on noin 4 kertainen tyhjän ja täyden välillä eli jo pienessäkin jarruruksessa se tulisi sutenaan tai sitten ei oikein koskaan jarruttaisi mitenkään.