Lataamalla vaiko tankkaamalla

-Teme-

Vakionaama
Pari viikkoa sitten heitin 3pv reissun: Tku-Hki-Jns, Jns-Roi, Roi-Tku niin kyllä siinä tuli hieman tsekattua mille asemalle pysähtyy lataamaan
 

Mikki

Hyperaktiivi
Liki saman pääsee omalla bensatojotalla, ei kauas jäädä

Se "yli 200km" on kyllä vähän varovasti sanottu. Sekalaisessa maantie kesäajossa tuskin menee kuin huonoimmilla sähkäreillä 20kWh/100km.

Meidän autolla 13kWh on lähempänä totuutta maantienopeuksilla. 300km pääsee sillä 40kWhlla.

Mutta jos lähtiessä on akku täynnä kotisähköä ja sitten 400km päästä pistää 15€ lataamiseen millä pääsee 300km lisää, niin eipä sillä tojolla kai samaa 700km matkaa samaan hintaan pääse... Taitaa eroa "hieman" tulla.
 
Viimeksi muokattu:

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Liki saman pääsee omalla bensatojotalla, ei kauas jäädä
No tätä itsekin tuossa joskus kalkuloin, kuinka as.vaunun kanssa tuo patteri-autoilu saattaa tulla jopa kalliimmaksi mitä nykyisellä disukalla sitä nyppiä. Toki tuo on vain pieni nyanssi marginaalissa kun katsotaan koko vuoden ajomääriä, mutta siltikin pääsi hiukan jopa yllättämään kun itse olin ajatellut että sähköily olisi aina se edukkain vaihtoehto, mutta näin asia ei välttämättä olekaan noiden pikalatureiden kanssa pulatessa.

Josta tuli mieleen kun eilen cruisailtiin jälleen Hki-Tku-Hki ja paluumatkalla tankattiin Neste Kivihovissa, jossa dieselistä joutui maksamaan 1.946€/l, elikkäs pitkästä aikaa pääsi alle 2€/l. No anyways siinä pumpulta auton tankki täyteen, käytiin hakemassa Hesestä hampparit matkaan ja mitä sitä laturirivistöä siinä seurasin, oli joka tolppa käytössä ja autojen vaihtuvuus koko tuon stoppimme aikana tasan nolla. Ihan samat autot siinä jöpötti narut persuuksissaan asemalta lähteissä kun oli jo sinne tullessamme. Eli ei tuo nyt patteri sitä matka-aikaa ainakaan lyhennä, vaikka toki €/km saattaakin hiukka edullisemmin päästä, varsinkin jos ei ole sitä raskasta nyyttiäkään perässä nypittävänä.
 

tet

Hyperaktiivi
Liki saman pääsee omalla bensatojotalla, ei kauas jäädä

Polttoaine.net kertoo eilisen keskihinnaksi ysivitoselle 2,134 €/litra. Viidellätoista eurolla saa siis aika tarkkaan 7 litraa menovettä. Se tarkoittaisi, että bensatojota kuluttaisi vain 3,5 litraa sadalla kilometrillä, joka on kyllä törkeää liioittelua. Pikkuruinen Yaris hybridi voi ehkä mennä kaupunkiajossa tuollaisella kulutuksella. Maantieajosta on silläkään turha haaveilla, jos tuolla bensamäärällä pitää pärjätä.
 

Luukku

Vakionaama
No tätä itsekin tuossa joskus kalkuloin, kuinka as.vaunun kanssa tuo patteri-autoilu saattaa tulla jopa kalliimmaksi mitä nykyisellä disukalla sitä nyppiä.
Oliko sulla vertailulaskelmassa kokemusperäistä tietoa sähkönkulutuksesta vaunun kanssa vai mutu arvio?
 

Luukku

Vakionaama
käytiin hakemassa Hesestä hampparit matkaan ja mitä sitä laturirivistöä siinä seurasin, oli joka tolppa käytössä ja autojen vaihtuvuus koko tuon stoppimme aikana tasan nolla. Ihan samat autot siinä jöpötti narut persuuksissaan asemalta lähteissä kun oli jo sinne tullessamme.
Sähköautoilija söi hampparit sisällä pöydän vieressä eikä autossa. Tottahan se on, että lataus kestää kauemmin kuin polttiksen tankkaus, mutta tämän kaikki tiedostaa, jos se on ongelma niin sähköautoa ei kannata hankkia.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Oliko sulla vertailulaskelmassa kokemusperäistä tietoa sähkönkulutuksesta vaunun kanssa vai mutu arvio?
Youtube tarjoaa melko hyvää kokemusperäistä tietolähdettä esim. Audi eTronin noista kulutuksista vaunut perässä. Ja tuota kun sitten laskeskelin pikalatureiden hinnat vs. paljonko tuo oma disukka as.vaunun edessä maksaisi samalla matkalla, niin tuo oli lopputulema. Toki eTron on jo wanhentunut malli, mutta se valikoitui tuolloin joku vuosi sitten verrokiksi, koska niiden hintahuudot oli jo silloin käytettyinä sellaisia johon allekirjoittaneenkin kynnet jo joten kuten olisi riittänyt. Tuon jälkeen on kenties latureidenkin hinnat jo hiukan laskeneet ja sähköautojen kulutukset tippuneet, mutta ainakin dieselin hinta on noussut = pitäisi varmaan jossain kohtaa taas päivittää tuo laskelmani...

Tottahan se on, että lataus kestää kauemmin kuin polttiksen tankkaus, mutta tämän kaikki tiedostaa, jos se on ongelma niin sähköautoa ei kannata hankkia.
Eihän tuo ole ongelma kuin pidemmällä matkalla, jos enää silloinkaan kun pitäähän sitä matkustajienkin käydä WC:ssä ja muutenkin tankata itseään, kuskin jalotella tovi jotta pysyy ratissa virkeänä jne. Ja tuollainen Hki-Tku nyt ei vielä ole varsinaisesti pitkä matka, sen heittää non-stop jopa näin hiukan varttuneempikin jamppa helposti. Ja niin ne kulkee patteriautotkin tuon yhdellä latauksella, iso osa pääsee jopa takaisinkin, mutta sattui tosiaan vaan silmään tuo latauksessa olevien autojen rivistö, suurin osa noista autoista kun vielä sattui olemaan mustia väriltään.
 

Luukku

Vakionaama
Ei mullakaan vielä ole kokemusta vaunun vedosta sähköautolla. Edellytykset siihen kyllä on. Lomalla kokeillaan sitten.
Aikaisempi diesel kulutti vaunun kanssa 10-11L/100km 5-6L meni ilman vaunua, taajama-ajossa meni enemmän.
Hyvä tuolla oli kyllä vetää.
Nyt on vääntöä kyllä rutkasti enemmän, mutta kulutuksesta ei kokemusta. Tuplaantuu varmasti niinkuin on muillakin energiamuodoilla aina tehnyt.
Viimeisimmän 4000km (maalis-kesäkuu) kulutuksia tässä juuri laskin ja kotilataussähköä on kulunut 852kWh, keskikulutus ollut 21,3kWh/100km. Sähkön keskihinta 12,19snt/kWh (maalis-kesäkuu). Aurinkopaneelien osuutta ei huomioitu.
 
Viimeksi muokattu:

pökö

Kaivo jäässä
Mutta jos lähtiessä on akku täynnä kotisähköä ja sitten 400km päästä pistää 15€ lataamiseen millä pääsee 300km lisää, niin eipä sillä tojolla kai samaa 700km matkaa samaan hintaan pääse... Taitaa eroa "hieman" tulla.
Otetaanko kaikki asiat huomioon, mm 50 ke ostohinta ja arvonalenema?
 

Mikki

Hyperaktiivi
Kyllä kulutus vaunu perässä varmasti tuplaantuu. Eli jos on joku Audi E-Tron missä menee 20kWh kesäkelillä, niin onhan se sitten lähemmäs 40kWh/100km vaunu perässä.

Mutta jos auto vie 13kWh/100km ja se tuplaantuu vaunun kanssa, ollaan 26kWh/100km, mikä ei ole paljon enempää kuin huono sähkis vie ilman vaunua. Jos vetää vaunua niin kannattaa katsoa virtapihi sähkis näin lähtökohtaisesti.

Otetaanko kaikki asiat huomioon, mm 50 ke ostohinta ja arvonalenema?

Ei tietenkään. Nuo ei liity lataamiseen eikä tankkaamiseen.
 

pökö

Kaivo jäässä
On se ihme että kun puhuttiin jakajahinnoista ja pikalaturihinnoista ja menin sanomaan että bensatojolla "pääsee liki saman" niin sähköautokansa veti kahvit väärään kurkkuun ja alkaa sepittää kotisähköllä ajonhalpuutta😉
 

korsteeni

Aktiivinen jäsen
On se ihme että kun puhuttiin jakajahinnoista ja pikalaturihinnoista ja menin sanomaan että bensatojolla "pääsee liki saman" niin sähköautokansa veti kahvit väärään kurkkuun ja alkaa sepittää kotisähköllä ajonhalpuutta😉
kun sillä vaan ei pääse samaan. minulla oli molemmat käytössä ja suhde dc pikalataus/ bensiini on aika tarkalleen sähkön eduksi puolet halvempi.
missä tavataan, ajetaan peräkkäin
heh, vaihdetaan lisäksi välillä ettei tule vetoapua
 

tet

Hyperaktiivi
Tällä hetkellä lähi-ST1 95E maksaa 1,95 litralta, ei kannata elää keskihinnoissa.

Tämä atkins-syklillä toimiva, mikä ei ole yaris vaan isompi vie sähköautonopeuksilla 4 litraa maantiellä

En tiennytkään, että sähköautoille on omat nopeusrajoitukset. Itse katson nopeusrajoitusmerkistä lukeman, ja pistän aina vakkariin 5 km/h merkin ilmoittamaa enemmän. Olenko ajanut laittomasti, jos sähköautoille onkin reilusti alemmat nopeusrajoitukset, sellaiset joissa toyotan jenkeiltä kopioimalla hybriditekniikalla pääsee samalla rahalla? ;)

No joo, ei satunnainen pikalataaja tienaamaan pääse parhaisiin polttiksiin verrattuna, se on selvää. Mutta säännöllinen pikalataaja pääsee, eli tien päällä asuvat kaupparatsut. Kuukausimaksua maksamalla kun pikalatauksia saa paljon satunnaislataajien hintoja halvemmalla.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Eihän tuo pikalaturilla ladattu sähkö koskaan ole merkittävästi poikennut perinteisen polttoaineen hinnasta.
Jos laturilla maksaa sähkö 40c per kWh (kallis), se tosiaan maksaa 6€/15kWh, millä ajetaan useilla sähkäreillä 100km.
Tuolla 6€ saa 3 litraa bensaa. Kuinka monella bensa-autolla ajetaan 100km kolmella litralla?

Kyllä minusta ero on merkittävä, jos bensa-auto kuluttaa vaikka 5litraa/100km. Kymmenien prosenttien ero, vaikka sähkö olisi niinkin kallista kuin 40c/kWh.
 

Minä

Jäsen
Kesäkuun Lapireissun pikalataukset yht. 57€ ja ajettu 2000 km. Maaliskuussa taisi mennä 60€/ 2000 km. Kesällä polkupyörät poikittain takatelineessä ja talvella boksi katolla. Model Y kulutus n 20 kwh.

Viime syksyn Lapin reissu asuntovaunu (1400 kg) ja pari pyörää aisan päällä poikittain, kulutus n 36 kwh, ajettu 2700 km. Pikalatauksiin meni yhteensä 278€. Vaunu piti irroittaa lataukseen kai kaksi kertaa.

Näissä ei siis huomioitu kotilatauksen osuutta lähdössä tai paluussa. Lapissa mökillä ilmainen lataus. Aika halpaa mielestäni ja tililtä tarkastin ettei arvon alenemaa ole laskutettu kertaakaan😆
 

wannabe

Aktiivinen jäsen
Tällä hetkellä lähi-ST1 95E maksaa 1,95 litralta, ei kannata elää keskihinnoissa.

Vaan kun joutuu elämään. Sähkösoppari mulla kiinteä, mutta toistaiseksi en ole löytänyt bensakauppiasta, joka tarjoaa kiinteää bensasopparia ja valitettavasti yksi tankkaus ei riitä koko auton kättöiän ajan :(
 

Jule

Vakionaama
Jos laturilla maksaa sähkö 40c per kWh (kallis), se tosiaan maksaa 6€/15kWh, millä ajetaan useilla sähkäreillä 100km.
Tuolla 6€ saa 3 litraa bensaa. Kuinka monella bensa-autolla ajetaan 100km kolmella litralla?

Kyllä minusta ero on merkittävä jos bensa-auto kuluttaa vaikka 5litraa/100km. Kymmenien prosenttien ero, vaikka sähkö olisi niinkin kallista kuin 40c/kWh.
On se kalliimpi, mutta samalla hehtaarilla kuitenkin. Jos kotilatausta ei ole käytettävissä niin ei sähköautoa oikein voi edullisuudella perustella, vaan se pitää ostaa vaan siksi että haluaa sähköauton.
 

Hempuli

Töllintunaaja
On se kalliimpi, mutta samalla hehtaarilla kuitenkin. Jos kotilatausta ei ole käytettävissä niin ei sähköautoa oikein voi edullisuudella perustella, vaan se pitää ostaa vaan siksi että haluaa sähköauton.
Vaikka olisi kotilaturi, niin en sähkistä edullisuudella perustele omasta puolestani. :)
 

Mikki

Hyperaktiivi
On se kalliimpi, mutta samalla hehtaarilla kuitenkin. Jos kotilatausta ei ole käytettävissä niin ei sähköautoa oikein voi edullisuudella perustella, vaan se pitää ostaa vaan siksi että haluaa sähköauton.

Niin... yksi peruste on, että eipä kaupasta ainakaan uutta autoa ILMAN sähköistä voimalinjaa meinaa edes löytää. Hybreideihin tuskin enää kannattaa sotkeutua, eli jäljelle jää.... jotkut aivan pienimmät bensakinnerit tai sitten täyssähköautot.

Ja ei pikalatauskaan ole aina niin kallista. Just nyt jos menisin tästä lähimmälle Nesteelle, niin 0,29€/kWh maksaisi lataus.
Jos pihistelisi, niin menisin SuperChargerille klo 23:00 - 08:00 ja hinta olisi 0,15€/kWh.

Onko tuo nyt sitten kallista... makuasia.
 
Viimeksi muokattu:

Luukku

Vakionaama
Vaikka olisi kotilaturi, niin en sähkistä edullisuudella perustele omasta puolestani. :)
Toi on toisaalta totta, omat ja vaimon työmatkat voitaisiin ajaa "pikkutojoilla" jos järjellä autoiltas.
Vaunun vetoon lomareissuilla voisi vaikka vuokrata jonkun dieselin. Ei tämä talous polttoaineiden ostamiseen kaatuisi, mutta silti vaan kaikki ajot mennään sähköllä. Kyllä siihen valintaan vaikuttaa monikin asia, periaatteet ja asenteet ei mitenkään vähäisimpinä, uuden viehätys ja mielenkiinto. Käytännön kokemusta keräämässä.
Pahimmassa tapauksessa seisotaan maksumiehen paikalla ja pilkkapuuna.
 

Esäätäjä

Vakionaama
Eihän tuo pikalaturilla ladattu sähkö koskaan ole merkittävästi poikennut perinteisen polttoaineen hinnasta.
Vastasinkin @Esäätäjä lle pikalaturiasiaan
Joo, ei ollut tarkoitus alkaa sähköautoilun kuluja vatkaamaan vs. polttikseen, vaan lähinnä tuo polttoaineen mittarihintojen erot/säästöt verrattuna laturien muutamien senttien hintaerojen vaikutus latauksen hintaan.
Siinäkin sotkeen että maksamalla jonkun kiinteän kk maksun saa sitten vaikka 40snt > 24snt, jolloin se latausten määrä on silloin ratkaiseva ja sitoo tavallaan yhteen latausoperaattoriin.
 

Esäätäjä

Vakionaama
Tuohon laturihintojen vaikutukseen vielä...
Jos ladataan reissussa se 40kWh halvimmalla 29snt hinnalla lidlillä (usein vielä 50kW) tai toisella 36snt joka satoja kW, hintaeroksi latauksille tulee 2,80€. Ajassa jos ei muuta asiaa voikin olla melkoinen ero. Jos ladataan vähemmän, tuo hintaero muuttuu mitättömäksi.
 

pökö

Kaivo jäässä
Joo, ei ollut tarkoitus alkaa sähköautoilun kuluja vatkaamaan vs. polttikseen, vaan lähinnä tuo polttoaineen mittarihintojen erot/säästöt verrattuna laturien muutamien senttien hintaerojen vaikutus latauksen hintaan.
Eikä ollut minullakaan tarkoitus aloittaa hintavatkausta, totesin vaan mihin tojolla pääsee
 

Mikki

Hyperaktiivi
Eikä ollut minullakaan tarkoitus aloittaa hintavatkausta, totesin vaan mihin tojolla pääsee
Mutta hämmentävän pienellä menee jos se bensavehje kulkee lähelläkään 3l/100km kulutuksella maantiellä. Pihiäkin pihimpi V60 D3 dieseli vei 4,2-4,5 litraa kun päästeli tasaista 80km/h matkanopeutta.

Eli 42-45kWh jos energiaksi kääntää.
 
Viimeksi muokattu:

Mikki

Hyperaktiivi
Kuka nyt 3 litrasta on puhunut?
1782219167902.png


Tässä.... jos tarkoitit että 20kWh energialla (liki) pääsee Toyotalla 100km, niin se tarkoittaisi 2l kulutusta.
Jos taas tarkoitit että 7,5 eurolla pääsee, niin joo... ~3,75 litraa saisi sillä bensaa.

Mutta hyvinhän se on jos pääsee tuollakin kulutuksella. Pihi kulutus on.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Kyllä siihen valintaan vaikuttaa monikin asia, periaatteet ja asenteet ei mitenkään vähäisimpinä, uuden viehätys ja mielenkiinto. Käytännön kokemusta keräämässä.
Niinpä, eikä mitenkään vähäisimpänä se valtava pinkka euroja mitä tuohonkin viehätykseensä joutuisi sitten niitä isolla työllä ja tuskalla ansaittuja eurojaan nippuun laittamaan. Onko se sen väärti? Entäs jos siitä katoaakin liian suuri osa taivaan tuuliin arvomenetyksenä? Pitäisikö sittenkin sitä lykätä vielä vuodella... kahdella... viidellä? Ajella sitten kuitenkin toistaiseksi nykyisellä kun siinäkään ei nyt oikeasti mitään varsinaista pakottavaa vikaakaan ole? Tätä kädenvääntöähän sitä näissä käydään, kukin sen oman aikansa. That's life.
 

pökö

Kaivo jäässä
katso liitettä 116357

Tässä.... jos tarkoitit että 20kWh energialla (liki) pääsee Toyotalla 100km, niin se tarkoittaisi 2l kulutusta.
Jos taas tarkoitit että 7,5 eurolla pääsee, niin joo... ~3,75 litraa saisi sillä bensaa.

Mutta hyvinhän se on jos pääsee tuollakin kulutuksella. Pihi kulutus on.
Tuossa on ollut puhe että bensalitran mittarihinta voi heitää 29 senttiä jolloin tankillisessa se tekee helposti 15 euroa jolla toinen toteaa saavansa pikalaturista sähköä yli 200 kilsan matkalle.
Tällä 15 eurolla minä sanon pääseväni liki saman matkan.
Toki tämän voi halutessaan vääntää miten haluaa mutta totta on se mitä sanon.
Tojo kolkuttelee menemään 4 litraa satasella kun vauhti 80, ja kyse on corollan kokoisesta autosta ei mistään aygosta.
 
Back
Ylös Bottom