Datakeskukset

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fraatti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mikähän tukitilanne nyt on? Saako datakeskuksen omistaja edelleen jotain tukea rakentamiseen tai käyttöön? Jos saa, tuet olisi kyllä syytä lopettaa.
 
Pitäisikö kaikille naapurivaltioille antaa oikeus sijoittaa datakeskus Suomeen vai pitäisikö suomalaisen yhteiskunnan valita, mitä maamme kamaralle laitetaan?

Valtioiden datakeskukset ovat varmasti asia erikseen. Sellaisia en tiedä meille vielä yrittäneen, tähän asti on kai nähty vain yritysten datakeskuksia? Ja juu, ei ruveta nyt kinaamaan siitä, ovatko kiinalaiset keskukset yritysten vaiko valtion keskuksia. Se lienee hieman veteen piirretty viiva.
 
Tulevaisuudessa verotuksen painopistettä on varmaan siirrettävä ihmisten tuloverotuksesta tekoälyn tuotosten verotukseen, välttämättömyyden pakosta. Jos olisi kaukaa viisas, varaisi jo heti alusta alkaen mahdollisuuden lisätä myöhemmin tuollaisia veroja (EU:n harmonisoimalla periaatteella), mutta haalisi vastaavasti Suomeen tuotantoarsenaalia, johon veroja voisi myöhemmin lykätä, hommaisi rahoituksen ulkomailta, mutta käyttäisi hyödykseen rakentamisen antaman piristysruisteen taloudelle (sisältäen uuden uusiutuvan sähköntuotannon, varatuotantokapasiteetin ja/tai sähkövarastoinnin sekä tarvittavan siirron rakentamisen ao. ulkomaisella rahoituspanoksella).
 
Valtioiden datakeskukset ovat varmasti asia erikseen. Sellaisia en tiedä meille vielä yrittäneen, tähän asti on kai nähty vain yritysten datakeskuksia? Ja juu, ei ruveta nyt kinaamaan siitä, ovatko kiinalaiset keskukset yritysten vaiko valtion keskuksia. Se lienee hieman veteen piirretty viiva.
Juu, ei kannata kinata yrityksistäkään ja minkä vallan lait yritystä ohjaavat mainitsematta Kiinan lisäksi muita suurempia ja pienempiä valtioita. Pointti olikin siinä, että saako yhteiskunta valita ne toimijat, jotka käyttävät Suomen resursseja. Asia erikseen on, pitääkö suomalaisen tavan tallaajan veronmaksajan toimia samoilla säännöillä kuin maailmalta tulevat suuryritykset.
 
Espanja suunnittelee uusia ja varsin tiukkoja vaatimuksia datakeskuksille
Ehdotuksen mukaan muun muassa 80 % datakeskuksen sähkönkulutuksesta tulisi kattaa uudella uusiutuvan energian tuotannolla, ja sähkönkulutuksen ia sitä vastaavan uusiutuvan energian tuotannon tulisi olla tasapainossa tuntitasolla.
Lisäksi datakeskusta palvelevan uusiutuvan energiar tuotantokapasiteetin tulisi olla ollut verkossa vähintään 18 kuukautta ennen datakeskuksen käyttöönottoa.
Ehdotukseen sisältyy myös muita merkittäviä vaatimuksia: datakeskuksia saisivat vlläpitää vain EU sijaitsevat yritykset, toiminnalliset infrastruktuuritiedot olisi säilytettävä EU alueella ia tiedot olisi suojattava kolmansien maiden viranomaisten luvattomalta pääsyltä.

Vaatimukset kiristyy siellä ja täällä. Kaippa niihin potentiaalisiin ongelmiin on herätty monessa paikassa.
 
Tulevaisuudessa verotuksen painopistettä on varmaan siirrettävä ihmisten tuloverotuksesta tekoälyn tuotosten verotukseen, välttämättömyyden pakosta.
miten tuollaista voidaan mitata?
Yritys ajaa omaa mallia omalla tietokoneella (Apple Studio M5 Ultra - tarvittaessa clusterissa) minkä kanssa pystytään ajamaan avoimia malleja paikallisesti joilla päästään vastaaviin tuloksiin kuin kaupallisissa datakeskuksissa.
 
miten tuollaista voidaan mitata?
Yritys ajaa omaa mallia omalla tietokoneella (Apple Studio M5 Ultra - tarvittaessa clusterissa) minkä kanssa pystytään ajamaan avoimia malleja paikallisesti joilla päästään vastaaviin tuloksiin kuin kaupallisissa datakeskuksissa.
Helposti. Verotetaan sitä mikä tuottaa ja työvoiman sivukuluja piennenetään sitä mukaan kun tekoälyn eläkemaksuja aletaan kasvatamaan. Jos ei muu auta niin tekoälyn huolto annetaan sotealueiden hoitoon ja hoitomaksuja korotetaan. Keinoja on ja vain mielikuvitus on rajana.
 
Helposti. Verotetaan sitä mikä tuottaa ja työvoiman sivukuluja piennenetään sitä mukaan kun tekoälyn eläkemaksuja aletaan kasvatamaan. Jos ei muu auta niin tekoälyn huolto annetaan sotealueiden hoitoon ja hoitomaksuja korotetaan. Keinoja on ja vain mielikuvitus on rajana.
En tuossa vielä näe mitään mistä voidaan mitata tekoälyn käyttöä, kun se tapahtuu yrityksen omassa ”konesalissa”, joka voi olla käytännössä muutama työasema.
Alle 12k€ saa työaseman jonka avulla voi nyt jo ajaa lähes datakeskus -tasoista kaupallista mallia ja vastaavalla nopeudella.
Ohjelmistot ja mallit itsessään on ilmaisia, sekä vapaasti ladattavissa verkosta.
Yritys pystyy itse kouluttamaan niitä omiin tarkoituksiin.
Nämä agentit eivät näyttäydy ulospäin, niin tuleeko mallissasi yleisesti yrityksiä verottamaan vielä lisää siitä mitä ne tuottaa? Jos näin, niin Eesti tarjoaa todella helpon tavan rekisteröidä yrityksiä ja nämä varmasti siirtyvät sinne. Sehän ei katso missä laitteet sijaitsee maantieteellisesti, kun ovat tarjolla verkon yli
 
miten tuollaista voidaan mitata?
No samoilla konsteilla kuin laaditaan yrityksen tilinpäätös niin, että auktorisoitu tilintarkastaja voi sen vahvistaa. Katsotaan yrityksen maksamat korvaukset ulkopuolisista palveluista ja yrityksen tuotot. Käännetään vain tapahtunut kehitys, jossa tuloksen verotusta on jatkuvasti alennettu toisin päin. Tuloverojen ja liiketoiminnan sekä kaikenlaisen pääomatulon veroasteet pitäisi saattaa suunnilleen samalle tasolle ja ruveta vähentämään joidenkin verojen progressiota. Kaikkien tulojen verokannan pitäisi olla sama ja noiden myös vastata pääomatulojen verokantaa riippumatta siitä, onko kyse luonnollisesta henkilöstä tai organisaatiosta. Palkkatuloille ja vastaaville voi ajatella jonkinlaisia vähennysmahdollisuuksia ja samoin joillekin yritysten kuluille mahdollisesti vastaavanlaisia vähennysmahdollisuuksia (esimerkkinä yritysten maksamat osingot, jos ne tulevan saajan tulona verotettavaksi sekä jotkin tutkimus- ja tuotekehityskulut joko vuosikuluna tai poistoina investointien tapaan).
 
Toisin sanoen lisätään yritysten verotaakkaa entisestään, nostetaan yrityksen tuloksen veroastetta ja näin tapetaan mahdollisuudet investointeihin. Ohjataan tällä siirtämään yritys ulkomaille, jossa verotetaan yrityksestä ulos nostettavaa tulosta (voittoa) eikä taseeseen jäävää osuutta jolla voidaan investoida. Tuossa on 20% vero ero Suomen ja Viron välillä. Etelä-naapurissa maksetaan vasta osingon jaossa veroa 22/78
Iso ero tulee jos yritys tekee 100k€ voittoa/vuosi ja sijoitustuotto 6%, niin 10 vuoden jälkeen Viron mallissa yrityksellä on 25% enemmän pääomaa kuin Suomessa, jossa tulosta verotetaan. Jos tuota veroastetta vielä nostetaan, ero moninkertaistuu Viroon nähden ja yrityksen rekisteröinti sinne tulee entistä houkuttelevammaksi. Tällöin yritysverotuksen noston vaikutus on negatiivinen.

Siitä että yksilön omatuotto saadaan kohoamaan kun AI antaa mahdollisuudet mikroyrityksille esim. kilpailla isojen ohjelmistotalojen kanssa. Tämä tulee kun hyvin koulutettu malli ja tehokas vibe koodaus tuottaa AI farmilla saman päivässä, kun tusina intialaista koodaria kuukakudessa.
Sanoisin että ennemmin tulisi ohjata ja kannustaa ihmisiä yrittäjyyteen, kun tarjottavat työpaikat vähenee, mutta samalla ihmisillä tulee enemmän mahdollisuuksia palveluiden ostoon.

Tämä meni ehkä enemmän yritystoiminnan ja AI otsikon alle, kuin DC keskusteluun.
Tuo aiemmin mainittu AI farmi voi olla 4kpl Mac Studiota jolla saadaan em.tuotos. Pelkään että isot DC:t jäävät osittain hyödyttömiksi kun mallit kehittyvät ja niitä voi ajaa omalla työpöydällä.
 
Pääurakoitsija jätti datakeskustyömaan kesken Kouvolassa – yhtiön omistaja on Sveitsissä asuva miljonääri
Rakennusliiton mukaan on poikkeuksellista, että pääurakoitsija keskeyttää työmaan näin lähellä sen valmistumista.

Johan tuosta on kylillä huhuttu jo jonkin aikaa, että keskusta rakennuttava yhtiö antoi pääurakoitsijalle muutaman tunnin aikaa poistua paikalta.
 
Toisin sanoen lisätään yritysten verotaakkaa entisestään, nostetaan yrityksen tuloksen veroastetta ja näin tapetaan mahdollisuudet investointeihin.
Asia vain on niin, että jos rahaa on jostakin saatava ja tuotanto muuttuu enemmän tai vähemmän automaattiseksi, henkilöverotus ei ole enää mahdollista eikä siinä ole järjen hiventäkään. Arvonlisäverotuksen kaltainen verotusmahdollisuuskin katoaa, jollei kansaiaisilla ole laajalti tuloja. Verotuskohteeksi on pakko valita jokin kohde, mistä rahaa on saatavana. Käytännössä mujsita kohteita ei ole kuin liiketoiminnan tuoton verottaminen.

Totta kai liiketoiminnan verottaminen vähentää liiketoiminnan kannattavuutta ja sen investointimahdollisuuksia. Verotusta kuitenkin tarvitaan yhteiskunnan järjestyksen, maanpuolustuksen ja vastaavien perinteisten tarpeiden ylläpitämiseen. Vaihtoehtona on kansallis- ja liittovaltioiden rapautuminen, jolloin yritysten täytyy ottaa näistä asioista huolehtiminen vastuulleen (kuten oli itse asiassa jo Euroopassa keskiajalla, eli on palattava menneisyyteen). Käytännössä on monia muitakin infrastruktuurin ja erilisten yhtyminen kilpailukyvyn (kuten tiedon tason) ylläpitotehtäviä, jotka on joko hoidettava verotuksella tai sitten yritysten on otettava vastuu niiden ylläpitämisestä. Yrityksiä on siksi kupattava tehtiinpä niin tai näin.

Suoraan sanoen automatisoitu elinkeinoelämä johtaa myös tilanteeseen, jossa vaihtoehtona on joko ihmismassojen perustarpeista huolehtiminen verotuottojen pohjalta taikka ajautuminen kaaosmaiseen tilanteeseen, jossa äärivaihtoehtoina lienee Ranskan 1700-luvun lopun vallankumousta seurannut anarkia tai sitten vallan käsissään säilyttävän hallinnon kaltainen asetelma, josta vähintään vuosia tilanteen säilyttämään kyenneitä esimerkkejä olivat Stalinin ajan Neuvostoliitto ja Hitlerin jan kansallissosialistinen Saksa, jos rajoitutaan kutakuinkin tehokkaisiin valtakuntiin. Maailmassa on tälläkin hetkellä lukuisia esimerkkejä valtakunnista, joissa olot ovat samantapaiset, mutta teho puuttuu.
 
En tuossa vielä näe mitään mistä voidaan mitata tekoälyn käyttöä, kun se tapahtuu yrityksen omassa ”konesalissa”, joka voi olla käytännössä muutama työasema.
Alle 12k€ saa työaseman jonka avulla voi nyt jo ajaa lähes datakeskus -tasoista kaupallista mallia ja vastaavalla nopeudella.
Ohjelmistot ja mallit itsessään on ilmaisia, sekä vapaasti ladattavissa verkosta.
Yritys pystyy itse kouluttamaan niitä omiin tarkoituksiin.
Nämä agentit eivät näyttäydy ulospäin, niin tuleeko mallissasi yleisesti yrityksiä verottamaan vielä lisää siitä mitä ne tuottaa? Jos näin, niin Eesti tarjoaa todella helpon tavan rekisteröidä yrityksiä ja nämä varmasti siirtyvät sinne. Sehän ei katso missä laitteet sijaitsee maantieteellisesti, kun ovat tarjolla verkon yli
Anteekisi että vastaaminen on kestänyt mutta olen tehnyt työtä jota verotetaan. Tai no, verotajan selvityspyyntöön vastaaminen onko se työtä... mutta kai se on verrannolista verotettavaan työhön.
 
Julman kokoinen tuo Amazonin kaavailema datakeskus, 7.65GW. Sähkö jauhetaan kaasusta.

1788092580830.webp



 
On vaikea ymmärtää, mihin se älyttömän suuri sähköteho tietojenkäsittelyssä yhtäkkiä tarvitaan. Onkohan tarve arvioitu reilusti varman päälle ja vielä kerrottu 2-5:llä.
 
On vaikea ymmärtää, mihin se älyttömän suuri sähköteho tietojenkäsittelyssä yhtäkkiä tarvitaan. Onkohan tarve arvioitu reilusti varman päälle ja vielä kerrottu 2-5:llä.
Tekoälymallien kouluttamiseen kuluu hirvittävä määrä energiaa. Sekin varmaan hidastuu tulevaisuudessa, kun koulutettava materiaali vähenee. Tekoälyn käytön exponentiaalinen kasvu korvaa sitten koulutukseen käytetyn energian. Kulutus tuppaa kasvamaan, kun hyödykkeen hinta laskee (Jensenin paradoksi).

Lahteen pukkaa uutta ja kaupunki on sitä mieltä, että sähkön kulutuksen kasvu on jonkun muun ongelma. Ja niinhän se varmaan onkin, jos se ei kaavoittajalle suoraan kuulu. Silmät kiinni ajetaan kohti tilannetta, jossa loppukäyttäjä kuittaa laskun. :)
"Kunnanjohtaja Riikka Moilanen toteaa, että kunnan tehtävänä on arvioida lupakäytäntö ja ympäristövaikutukset, kuten muidenkin investointien kohdalla. Sen sijaan sähkön riittävyys tai hinta ei ole kunnan asia."

Proffan mukaan sähköä riittää, koska tuuli ja aurinkovoimaa on niin paljon. Näiden riittävyys silloin kuin ei tuule tai paista ( ~ 7 kk vuodesta) kuitataan parilla virkkeellä "Energiantuotannon näkökulmasta ei ole haastetta, mutta keskeinen kysymys on, miten joustavia datakeskuskuormat ovat mahdollisissa sähkön niukkuustilanteissa.".

Yksi datakeskus voi viedä lähes kymmenesosan Suomen sähköstä – kunnat eivät pidä kulutusta ongelmana | Kanta-Häme | Yle https://share.google/s302wDHEAmd93fqEg
 
On vaikea ymmärtää, mihin se älyttömän suuri sähköteho tietojenkäsittelyssä yhtäkkiä tarvitaan. Onkohan tarve arvioitu reilusti varman päälle ja vielä kerrottu 2-5:llä.

Ei sitä yht'äkkiä tarvitakaan, vaan ne suuret lukemat tarkoittavat valmiin kampuksen kokonaiskulutusta. Kun ilmoitetaan että tulee jopa 500 MW datakeskus, se tarkoittaa että ehkä 10 vuoden päästä voi olla tuollainen kulutus, kun kaikki rakennusvaiheet on viimein saatu päätökseen ja kaikki konesalit käytössä. Tekoälyhän se on, joka energiaa nyt kuluttaa, varsinkin mallien koulutus.

Se miksi se meille näyttäytyy nyt äkkinäisenä on se, ettei noita ole Suomeen aiemmin suuressa määrin rakennettu. Nyt natojäsenyyden ja viime vuosien uusiutuvan energian boomin ansiosta jokin ketsuppipullon korkki on avautunut, ja noita on alkanut tännekin tulla. Google oli ensimmäinen suuri kansainvälinen toimija, joka aloitti täällä 15 vuotta sitten. Se pärjäsi aluksi pitkään Summan paperitehtaan vanhalla sähkönsyötöllä, kun ei vielä tekoälyä pyöritelty. Vasta muutama vuosi sitten rakennettiin toinen tuplalinja, ja nyt on tulossa kolmas (kuvassa vasemmalla vielä pylpyröillä).

1788157167723.webp
 
"Kunnanjohtaja Riikka Moilanen toteaa, että kunnan tehtävänä on arvioida lupakäytäntö ja ympäristövaikutukset, kuten muidenkin investointien kohdalla. Sen sijaan sähkön riittävyys tai hinta ei ole kunnan asia."
Kuntalain tarkoitus kerrotaan sen 1. pykälässä. Sen 2. momentti alkaa: "Kunta edistää asukkaidensa hyvinvointia ja alueensa elinvoimaa..."
Kunnan pitäisi olla hyvinkin kiinnostunut asukkaidensa ja yritystensä sähkönsaannista ja -hinnasta kokonaisuutena eikä tuijottaa yhden yrityksen etua.
 
On vaikea ymmärtää, mihin se älyttömän suuri sähköteho tietojenkäsittelyssä yhtäkkiä tarvitaan. Onkohan tarve arvioitu reilusti varman päälle ja vielä kerrottu 2-5:llä.
Eihän sitä tarvitakaan.

Tää datakeskusbuumihan johtuu AI buumista, joka puolestaan tiedetään olevan kupla. Sinne pumpataan silti rahaa, koska tiedetään että kun kupla puhkeaa, ne jäljelle jäävät firmat ovat erinomainen sijoitus.

Kaikkien AI firmojen yhteenlaskettu odotus on että jokainen ihminen ostaa 20e/kk AI kk tilauksen ja jokainen firma laittaa 100k€ vuodessa AI palveluihin. No kukaanhan ei ole niin tyhmä että kuvittelisi tuon toteutuvan, vaan todellinen markkina arvioidaan olevan n. 10% tuosta ja pelataan vaan sitä että itse osutaan tuohon 10% ja muut sijoittajat jäävät ilman rahojaan siellä 90% joukossa.

Sähkön käytön kannalta tuo tarkoittaa myös sitä että vain se 10% oikeasti toteutuu..

Toki voidaan epäillä myös tuota 10% toteutumista, koska sekin kuulostaa mun mielestä epärealistiselta markkinalta.
 
Millaistahan ruokaa tuolta lounasruokalasta saa? Olisiko kiinalainen kokki? Ei kiinalaisille kelpaa suomalainen lounasmössö. Ja vastaavasti monelle suomalaiselle ei kelpaa kiinalaisen tehtaan lounaseväät.
Jos joutuvat maksamaan ruuasta jota eivät edes syö niin ei kuulosta oikealle.
Meilläkin mitä kiinalaisia käynyt niin eivät mene hotelliin vaan mieluummin jonnekin missä keittomahdollisuus niin saavat kokata tuttuja ruokkia.
Yleisemmin eri maissa on erilaisia käytäntöjä päivärahan suhteen. Joissakin maissa saa könttä päivärahan asumiseen ja syömiseen ulkomailla. Tällöin yleensä haetaan halvin mahdollinen majoitus kimpassa ja kokataan eväät itse. Näin säästyy rahaa kotiin vietäväksi.

Kun suomalainen menee käymään kiinassa, noudatetaan suomalaista sopimusta. Kun kiinalainen tulee tänne niin noudatetaan kiinalaista sopimusta?
Tilanne toki muuttuu jos tullaan pysyvämmästi (mutta kuitenkin väliaikaisesti). Jos suomalaisessa firmassa kirjoilla niin suomen sopimuksia noudatetaan. Vaikka olisi kiinalaisessa firmassa töissä niin Suomen lakia pitää noudattaa täällä ollessa. Työehtosopimus ei ole laki.
 

Tieto budjettineuvotteluista: Hallitus harkitsee, ettei uutta datakeskustukea säädetäkään​


Hyvä että mediassa on ollut muiden valtioiden ongelmista ja ratkaisuista nyt viimekuukausina, niin ehkä järki tullut edes joidenkin poliitikkojen päähän. Vielä alkuvuonna oli joka paikassa sokea vohkaus, että mahtavia investointeja, ennekuin valkeni tämä sähköasia ja se etteivät nuo mitään työllistä rakennusvaiheen jälkeen ja bonuksena ettei tule verotulojakaan.
Uskomatonta olisi köyhän valtion vielä tukea noille maksaa
 
Hallituskin taitaa olla huomannut, että datakeskukset pärjäävät hyvin ilman tukia ja jos eivät niin jääköön tulematta.
 
Hallituspuolueet ovat sopineet budjettiriihessä, että datakeskuksille suunniteltu uusi tuki jätetään tekemättä.

Nyt sitten vaan kiireelliseen valmisteluun datakeskusvero jotta noiden ryntäystä voidaan edes vähän hallita ja samalla saadaan lisää verotuloja säästä/vuodenajasta riippumattoman tuotannon rakentamiseen ja kantaverkon vahvistamiseen.

Kaukolämmön sähkökattilat ja lämpöpumput myös kiireellä yleisen veroluokkaan ennen kuin nuo yhtiöt ajavat minimihuolloilla olemassa olevat biokattilat ja turbiinit romuksi
 
Nyt sitten vaan kiireelliseen valmisteluun datakeskusvero jotta noiden ryntäystä voidaan edes vähän hallita ja samalla saadaan lisää verotuloja säästä/vuodenajasta riippumattoman tuotannon rakentamiseen ja kantaverkon vahvistamiseen.
Kyllä. Eiköhän noin toimita jo joissakin valtioissa. Takautuvasti määrätään toimivalle ja tuottavalle teollisuudellekin vaikka mitä kustannuksia ja esteitä, niin miksei tuollekin toimialalle
 
Voi mutta pitää ymmärtää että ne ei toisiaan ole työpaikkoja suomalaisille.
Pitäisi laskutapa muuttaa että aletaan puhumaan että työllistää x henkilövuotta Suomessa asuvia.
Ei voi puhua että työllistää suomalaisia koska olisi varmaan jotain syrjintää.

Edit. Komennusmiehet eivät maksa veroja Suomeen jos ovat täällä alle puoli vuotta. Tuon jälkeen verottajan pitäisi kiinnostua.
 
Voi mutta pitää ymmärtää että ne ei toisiaan ole työpaikkoja suomalaisille.
Pitäisi laskutapa muuttaa että aletaan puhumaan että työllistää x henkilövuotta Suomessa asuvia.
Ei voi puhua että työllistää suomalaisia koska olisi varmaan jotain syrjintää.

Edit. Komennusmiehet eivät maksa veroja Suomeen jos ovat täällä alle puoli vuotta. Tuon jälkeen verottajan pitäisi kiinnostua.

Onko meillä rakenteilla datakeskuksia ulkomaalaisvoimin? Täällä Kymenlaaksossa noita ainakin rakennetaan aika pitkälti paikallisin voimin. Maakunnan maansiirto- ja rakennusfirmoilla on käsittääkseni kovasti hommia noilla keskustyömailla. Kotkan akkumateriaalitehtaalla sen sijaan on jonkinmoinen lauma kiinalaisia, mutta ei niitäkään suomalaisia enempää siellä kyllä ole.

Omia työkavereita on lähtenyt tässä viimeisen parin vuoden aikana useampia noihin datakeskusten rakennushommiin, ja vielä useampia vakituiseen työhön datakeskusyhtiöille. Käyvät koulutuksissa uuden työnantajansa ulkomaisissa keskuksissa, näiden paikallisten valmistumista odotellessa.
 
Takaisin
Ylös Bottom