Vilp käyttöveden lämmön nostaminen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jalapa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Jalapa

Jäsen
Kun vain iltaisin tarvitaan lämmintä suihkuvettä niin olen antanut varaajan jäähtyä yöllä noin 30 asteeseen.
Miten varaajan lämpö kannattaa nostaa sinne tarvittavaan 50 asteeseen?
1. laittaa heti pyynti 50'?
2. laittaa ensin pyynti 40' ja vartin päästä pyynti 50'?

Jos laittaa heti 50' niin vilp alkaa tehdä töitä "täysillä" ( kulutus 17 ampeeria) ja kompura käynee täysillä.
Jos nostaa lämmön asteittain käy kompura rauhallisemmin ja kulutus luokkaa 10 ampeeria.

Sähköjohdot kyllä kestää mutta kumpi on taloudellisempaa ja lyhentääkö kompuran täysillä ajo kompuran käyttöikää?
Kyseessä tietysti kesäaika kun lämmitystä ei tarvita.
 
Sähköjohdot kyllä kestää mutta kumpi on taloudellisempaa ja lyhentääkö kompuran täysillä ajo kompuran käyttöikää?
Kyseessä tietysti kesäaika kun lämmitystä ei tarvita.

Vastauksen hyvään kysymykseesi saat energiamittarista. Jos sellaista ei ole tai et halua investoida niin voit hyvissä olosuhteissa tarkastella asiaa myös Datahubin tarjoamilla tiedoilla. Esim. yöaikaan jos ei ole muuta kulutusta niin se kertoo kummalla tavalla kului vähemmän energiaa koko lämmitykseen.

Tehoa voi laskea ja yleensä lasketaankin käyttämällä laitteen hiljaista tilaa. Silloin se ei ryntää täysille.
 
Miksi annat lämpötilan laskea noin alas? Taloudellisempaa on yrittää pitää se mahdollisimma tasalämpöisenä, silloin kompura käy pienillä kierroksilla ja vähemmän aikaa.
 
Miksi annat lämpötilan laskea noin alas? Taloudellisempaa on yrittää pitää se mahdollisimma tasalämpöisenä, silloin kompura käy pienillä kierroksilla ja vähemmän aikaa.

Perusteluja kaivataan.... yleensä taloudellisempaa on lämmittää viileämpää vettä kuumemmaksi, eikä kuumaa vettä, ja mahdollisimman pitkiä jaksoja kerrallaan.
 
Taloudellusuus kesällä käyttöveden lämmityksessä on merkityksetön. Veden 20 asteen nosto vie energiaa kilowatin, noin 15 centtiä.. Enemmän kiinnostaa kompuran kesto? Onko väliä ajaako 'täysillä' vartin vai puoli tuntia osateholla.
Varaajan lämpö kannattaa mielestäni pudottaa 20 tunnin ajaksi. Kun varaaja on 52 asteinen niin hukkalämmön huomaa 'pannuhuoneen' lämmönnousuna. Varaaja hukkaa 72 wattia lämpöä. Talon lämmityksen aloittanen syyskuun puolivälissä.
 
Varaajan lämpö kannattaa mielestäni pudottaa 20 tunnin ajaksi.

Ilman muuta kannattaa, mutta ei laittoman alas legionellariskin vuoksi. Se varaajahan toimii silloin hautomona bakteereille.

Millainen on varaajan rakenne? Onko siellä iso määrä puhdasta käyttövettä vai lämmitetäänkö käyttövesi kierukalla?
 
Laitteisto on se kun tuolla Rotenso ketjussa. Eli kesällä kuumavesi tulee vain kierukalla ja lvv on ohitettu. Kahden viikon välein teen legit ja nostan lämmön 55 asteeseen.
LV puolella on tuo 'hullukierto' käytössä, mikä on minun mielestäni erittäin mukava asia. Siitä en kyllä luopuisi helposti.
 
Perusongelmahan koko asiassa on, että varaajan lämpö laskee 50 asteesta 30 asteeseen yön aikana. Olisiko lämpöhäviön vähentämiseksi mahdollista keksiä jokin nykyisestä poikkeava ratkaisu? Esimerkiksi suihkun kannalta sopivasti mitoitetun muutaman kymmenen litran sähkövaraajan lämpötila laskee vuorokaudessa paljon vähemmän eikä lämpöpumpulla lämmittämisen pitäisi periaatteessa aiheuttaa sen suurempia lämpöhäviöitä, kunhan laitteisto ja eristykset on toteuttu lämpöhäviöitä välttämään.
 
LV puolella on tuo 'hullukierto' käytössä, mikä on minun mielestäni erittäin mukava asia. Siitä en kyllä luopuisi helposti.

Siis hullun legionellahautomo? Haalea vesi kiertää putkistossa ja bakteerit kertyy putken seinämiin. Sitten kun avataan suihku, saadaan ne bakteerit hengitysilmaan sieltä putken seinästä?
 
Kerran vrk vesi on 50 asteista ja kerran kahdessa viikossa 55 asteista. Uskon ettei legionella elä siinä, - aika näyttää.??
 
Voisit katkaista tuon kierron päivän ja yön ajaks (kellokytkimellä?)i, jos kerran tarvitset vain iltaisin, niin vesi ei jäähtyisi niin paljon.
 
Suositushan on että olisi koko ajan 55 tai yli. Siis hanasta tulevan veden lämpö.
Tai välillä käyttää yli 60.
Lisäksi pitäisi kaikista hanoista laskea sitä kuumaa vetta jonkin aikaa jotta jokaisesta putkesta ja hanasta pöpöt kuolee. Koskee lähinnä harvoin käytettyjä hanoja.
Huonolla tuurilla siis ei riitä että vain pytyssä lämpöjä nostetaan jos haaleissa putkissa pöpö on päässyt valloilleen.

Tässä ohjeistusta (myös mitä tehdä kun vahinko on jo käynyt)
 
Voisit katkaista tuon kierron päivän ja yön ajaks (kellokytkimellä?)i, jos kerran tarvitset vain iltaisin, niin vesi ei jäähtyisi niin paljon.
Meillä on kierrossa kytkin. Se menee kylppäriin, jota käytetään ehkä kerran viikossa. Kierto kulutti vuodessa ~8000 kWh ollessaan päällä 24/7. Nykyään se on päällä sen verran, kun tarvitaan.

"Suurin osa elinkykyisistä legionelloista tuhoutuu muutamassa tunnissa 50 °C:ssa. Tasaisesti 60 °C lämpöinen vesiympäristö ei enää sisällä eläviä legionellabakteereja."
Ts. varaaja pitäisi saada pysymään 50 C+ ja kierto päällä pari tuntia, jotta siellä asustelevat pöpöt kuolee. Ne tykkää lisääntyä erityisesti 30 C- 40 C lämpötiloissa.

Alkuperäiseen kysymykseen en osaa vastata. Itse laittaisin kierron kytkimen taakse ja pitäisin varajaan 55 asteessa.
 
Viimeksi muokattu:
Vuodessa on noin 8000 tuntia (8760 jollei karkausvuotta ) niin sulla meni noin 1kW koko ajan jonnekin ? Luulisi tuntuvan lämmöissä.
 
Se kiersi kylppärissä rättipatterin kautta. Siihen päälle + ~50 m putken häviöt. Se lämpö jäi koteloinnin sisään lämmittämään kylmää käyttövettä. Eli aikalailla hukkaan meni. En huomannut mitään muuta eroa kuin kulutuksen laskun, kun laitoin ton pois päältä.
 
Meidän kolmihenkinen perhe 120 m2 pientalossa kuluttaa vettä n. 12 m3 vettä per kuukausi. Suihkussa käydään joka päivä.

VILP:ssä on oma mittaus kulutukseen ja se kertoo, että viimeisen kahden vuoden aikana energiaa on kulunut keskimäärin 50 kWh käyttöveden lämmitykseen. Tämä on n. 7 €/kk.

Miksi ihmeessä mahdollisen yhden euron säästönvuoksi kannattaa veivata? Ja voihan se olla, ettei säästöä tule, vaan lyhennät pumppusi elinikää.
 
Viimeksi muokattu:
Noilla määrillä 50kwh tuntuu pieneltä. Tosta 35 prosssaa on kuumaa eli 4,2 kuutiota, tämän lämmittämiseen 10-55 asteeseen menee älyn mukaan yli 200kwh.
 
Millä COPilla?
1788200459085.webp


COP v= veden lämmitys, eli 3,8 keskimäärin.

Tarkistin myös käyttöveden kulutuksen kahden vuoden ajalta ja se on 11,0 m3/kk.
 
Valtava COP käyttövedelle. Maailmanennätys?
Syynä voi hyvin olla se, että käyttöveden lämmitys lähtee käyntiin Jäspin Tehowatti Air Nordic 8:ssa, kun lämmityssykli on päättynyt. Asteminuutit ovat saavuttaneet nollatason ja lisälämmitys on vielä korkeilla kaasunpaineilla. Tätä ei hukata, vaan se menee käyttövedelle.

Ehkä pumppu vain on hyvä Niben kopio?
 
Takaisin
Ylös Bottom