Polttoaineiden hinnat, sekoitevelvoitteet ja uusiutuvat polttoaineet

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja fraatti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Onko nyt halpa hinta kun Tattarisuolla on jono huoltiksella. 95, 2,19 ja diesel 2,35

Eilen kattelin kun paikallisella St1:llä jonotettiin kaikilla mittareilla 2.40 hintaista dieseliä. Bensan hintaa en huomammit noteerata. Ei se kyllä paljoa sen yli ollut muuallakaan, mutta kansa on viimeisten senttien perässä.

Päästökaupan alun myötä ollaan sitten kohta kolmessa eurossa. Kai se dieseli täytyy pistää vaikka paaliin.
 
Tuossapa sopiva kansalaisaloite diesel-autoilijoille
Ja teknologianeuraaliuden takia sähköautoiltakin pois! 😃🌟

Eivaa kaikki käyttöverot o hyviä. Kannustaa tekemään töitä vs työn haittaverotus.
 
Tuossapa sopiva kansalaisaloite diesel-autoilijoille
Tuossa on vain se että noista alunperin on päätetty yhdessä; diesel polttoaineessa olevan veron määrä ja autosta menevä käyttövoimavero. Tuolla saatiin verojen kokonaismäärä pienemmäksi kuljetusliikkeille ilman että tavalliset pulliaiset hyötyisi.

Jos tuo jälkimmäinen poistetaan niin todennäköisesti ensin mainittu nousee samaan kuin bensalla. Lopputulos +/- nolla? Tai jopa -?
 
Eivaa kaikki käyttöverot o hyviä.
Nyt olisikin hyvä aika korjata polttoaineverojen jälkeenjääneisyyttä, kun siihen olisi tarjolla hyviä syitä :sille::tonttu::
-Öljyriippuuden vähentäminen ja korkea öljyn hinta
-Tietysti päästöjen alentaminen
-Valtion kasvanut rahantarve ja mistä se on koskaan katettu muulta kuin ne a,b-,d, ...

Veroa aina parikymmentä senttiä kun muutama laiva pääsee Hormuzista läpi niin se hinnan vaihtelukin poistuisi.
 
Tuossa on vain se että noista alunperin on päätetty yhdessä; diesel polttoaineessa olevan veron määrä ja autosta menevä käyttövoimavero.
Tähän taisi olla jokin EU:n minimivaatimuskin eli dieselautoilta on pakko periä jotain veroa mutta harvemmin nämä verojen minimitasot ovat Suomessa olleet ongelma. Vaikea keksiä yksityisauton käyttäjän kannalta mitään varsinaista haittaa, miksi sitä kiinteää veroa ei voisi poistaa. Korkeat kiinteät verot (ym. kiinteät kulut) ovat omiaan lyhentämään auton elinkaarta. Tämä koituu myös uusilla ajavien lisäkustannukseksi alhaisemman vaihtohyvityksen kautta. Autokauppa taas haluaa, että ne pakolliset verot kerättäisiin kiinteillä vuotuisilla veroilla ja tietty niin vähän kuin mahdollista uuden auton myyntihinnassa.
 
Kumma kun dieselistä on huolissaan. Eihän tuolla tavalliset pulliaiset dieseleillä ajele niin luulisi että bensasta olisi enemmän huolissaan.
 
Kumma kun dieselistä on huolissaan. Eihän tuolla tavalliset pulliaiset dieseleillä ajele niin luulisi että bensasta olisi enemmän huolissaan.
Jenkeissä dieselin hinta noussut isosti. Ja laajemminkin diesel on tiukemmassa markkinatilanteessa. Lämmityskausi alussa ja kysyntä nousee koko ajan. Varastot matalalla.

Bensassa vähän helpompi tilanne.
 
Kumma kun dieselistä on huolissaan. Eihän tuolla tavalliset pulliaiset dieseleillä ajele niin luulisi että bensasta olisi enemmän huolissaan.
Logistiikka on USA:ssa vielä enemmän dieselin varassa kuin Suomessa (siellä diesel on sama kuin moottoripolttoöljy ja kun ei ole kiinteää vero-osuutta päälle, hinnannousukin on prosentuaalisesti suurempi). Jos logistiikka alkaa klikata, kuluttajahinnat alkavat kohoilla varsin näkyvästi (myös ruoka ja kaikki kulutustavara kallistuu tai tulee saatavuusongelmia) ja tuo noteerataan vielä laajemmin kuin bensiinin hinnan nousu.
 

How European governments are trying to ease the fuel price shock​

European governments are cutting fuel taxes, offering subsidies and adjusting energy rules to ease the impact of record petrol and diesel prices. France, Germany and Spain are among those expanding support, while the EU faces the added risk of possible US restrictions on diesel exports.
 
Takaisin
Ylös Bottom