Sakkoja sakkoja sakkoja lisää sakkoja...

paitsi jos on niitä ämpyileviä menen-en mene-menen-en mene -jalankulkijoita siinä suojatien reunalla. Silloin helpointa vaan suosiolla pysähtyä ja odotella josko ne menisi.

Nämä! Ei ole kerta eikä kaks, ku näitä saanut ihmetellä. Kun pysähtyy ja epäröijä menee yli, niin no problem, mutta kun on näitä, jotka auton pysähdyttyä alkaa huitomaan kädellä, että mene mene vaan, minä menen yli sit ku olet jatkanut matkaasi. Olen kohteliaasti näyttänyt kädellä, että ole hyvä, sinun jälkeesi, kun tässä jo olen pysähtynyt tietä sinulle antamaan. Joku menee, joku ei ja sekin on nähty, että ylittäjällä alkaa vihanhallinta pettämään ja mene mene huiskinta ja katse kertoo, että nyt ollaan todella vihaisia, kun siihen pysähdyit :rolleyes: Joskus mennyt nauruksikin, kun viittoiluja vaihdettu useampaan kertaan ja ylittäjä vihdoin antanut periksi ja mennyt yli. Aiheeton liikenteen pysäyttäminen suojatiellä ois sakon paikka sekin.
 

27 §Ajoneuvon ajaminen suojatien yli​

Ajoneuvolla suojatietä lähestyttäessä on noudatettava erityistä varovaisuutta ja ajettava sellaisella nopeudella, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä. Jalankulkijalle, joka on suojatiellä tai valmistautuu menemään sille, on annettava esteetön kulku.

Jos ajoneuvo tai raitiovaunu on pysähtynyt suojatien eteen, sitä ei saa ohittaa ajoneuvolla pysäyttämättä, ellei ohittajan ja ohitettavan väliin jää suojakoroketta tai vapaata ajokaistaa.

Jos näkyvyys suojatielle on rajoittunut muulla tavoin, ajoneuvolla on hidastettava ja tarvittaessa pysäytettävä ennen suojatietä.


Eipä tuossa sanota, että pitää aina pysähtyä vaan on annettava esteetön kulku. Onko tulkinnoissa mennyt nuo kaksi eri tilannetta sekaisin?
 
Nämä! Ei ole kerta eikä kaks, ku näitä saanut ihmetellä. Kun pysähtyy ja epäröijä menee yli, niin no problem, mutta kun on näitä, jotka auton pysähdyttyä alkaa huitomaan kädellä, että mene mene vaan, minä menen yli sit ku olet jatkanut matkaasi.
Aikuisikänsä Porin keskustassa asunut anoppi saatiin viekkaudella joskaan ei vääryydellä muuttamaan meillepäin. Saatiin hänet työllä ja tuskalla vakuuttuneeksi, ettei rupea Rollis-Roycensa kanssa huitomaan autoilijoita menemään suojatien kohdalla ensin, kun hänen motorikaallaan ei käsien liikkeistä saa mitään tolkkuakaan.

Mieleen jäi yksi hänen kuolemattomista lausahduksistaan, kun jostain asiasta jääräpäisyydestään huolimatta luopui. Tässä tapauksessa: "Se on sitten kohtalon ivaa, jos hän kuolee täällä suojatiellä jonkun porilaisen autoilijan yli ajamana."
 
Ihan samalla tavalla itselläkin on käytännössä 100% ajoista joko cruise tai limitteri päällä, pyyntönä nop.rajoitus +5 ja näin jää nuo täysin turhat selfiet ihan tyystin pois, suosittelen 👍
Tempomatista tulee +10 pikavalinnalla ja sitä käytän ja oletan, että ei mene sakkorajan yli. En tiedä olenko tutkaan ajanut, usein on tolppien kohdalla tuo +10. Pari väläystä on ollut muttei ole tullut sakkoa.

Useampi km/h on ylinäyttöä. Ihan tarkasti ei tiedä ylinäyttöä, kun paikalliset nopeusnäytöt toimii tyyliin +/-5km/h tarkkuudella
 
Dennis pitäis lähettää Jenkkilään vaihtoon hetkeksi aikaa, olisi varmaan riemuissaan tällaisesta sakotusmahdollisuudesta. Pysähdyksissä olevaa koulubussia ei saa ohittaa mistään suunnasta vaikka kaistoja olisi välissä.
Tuo on vissiin vaan kun bussin valot vilkkuu.

En tiedä onko juuri tuossa, mutta useinhan se tilanne on noiden koulubussien kanssa että ne mukulat joutuvat sitten juoksemaan autotietä pitkin tai yli kotiin, kun minkäänlaista jalankulkuinfraa ei ole rakennettu, joten ratkaisu on sitten tuollainen todella jyrkkä sääntö noiden koulubussin vilkkuvalojen kanssa.
 
Takaisin
Ylös Bottom