Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Ämpäriin on kertynyt joku 15cm eilen. Kai tuo nyt hehtaarilleen pitöisi olla virallisen mittarin kanssa. Vai onko joku offset vai randomisti metikköön. Jos unohdetaan että olisi joku seinä/puu häiritsemässä eli ihan vain keräysmielessä
Voihan paikallinen kuuro olla kovempi ihan muualla kuin virallisessa mittapisteessä.Mielestäni olin kaatanut sen tuijalle juuri. Pointti lähinnä että kai ämpärillä voi hehtaarilleen seurata.
Vai olikos itseasiassa, kun joskus meillä oli sademittari, sen mitta-asteikko poikkeava normisenteistä. Että miten tuo nyt menee
Kyllä tässä kaatamalla satoi pitkiä aikoja. Hmmm, jos tuli räystäskourun yli niin saattoi lentää ämpäriin itseasiassa, nyt kun tuli puheeksi. Joskus kovalla sateella menee yli, kun tiilet tulee puoliväliin kourua (eikä käsi mahdu kun putsaa kourua)
Vai olikos itseasiassa, kun joskus meillä oli sademittari, sen mitta-asteikko poikkeava normisenteistä. Että miten tuo nyt menee
Ja samoin ämpäreissä. Tosin ylä- ja alaosan ero on pienempi. Ja on myös ämpäreitä joissa sama.Mittareissa saattaakin tosiaan olla isompi suuaukko kuin alaosa
Noniin, Ylellä kerrottiin että täällä missä ihan lähellä teitä huuhtoutunut katko, olisi paikoin tullut yli 100mm päivässä. Että tiedä nyt mitä tähän tontille kaatui.15 cm eli siis 150 mm? Kuukkelin tekoälykäs haku kertoo Suomen suurimmat mitatut vuorokautiset sademäärät näin:
Näytä liitetiedosto 116636
Kolmospaikalle pääset kaikkien aikojen tilastossa ämpärilläsi, jos tosiaan yhden päivän aikana tuon verran satoi. Toki ämpärin suu on yleensä vähän suurempi kuin pohja, joten ehkä tuo ei ihan 150 mm sentään ole, mutta kai se tuon 120 mm rikkoisi silti.
Noniin, Ylellä kerrottiin että täällä missä ihan lähellä teitä huuhtoutunut katko, olisi paikoin tullut yli 100mm päivässä. Että tiedä nyt mitä tähän tontille kaatui.
Olisi pitänyt mitata tuo määrä ja tyhjensin jo. 15cm oli silmämitta
Ja videovalvonta niiden täyttymiseen, muuten ei uskota.Ehkä tässä on mahdollisuus menestyä. Täytyy kehitysaskeleena laittaa ämpäreitä ympäriinsä, jotta näkee kertyykö niihin sama määrä ja miten puut ja seinät vaikuttaa.
Ja videovalvonta niiden täyttymiseen, muuten ei uskota.
Uusi normaali vai ihan vaan normaali tilanne?
Pidin kanssa kuivana, mutta piirsin (tekoäly, täytyy myöhemmin tarkastaa ettei se sekoile) itselle tärkeän 25.5-heinäkuun loppu ja 2026 oli kostein 2015 jälkeen.Kuivahko vuosi menossa.
Maastopaloja ympäri maailmaa ja euroopassa kuivuu jokia niin että pohjasta löytyy mammutin luita ja ydinvoimala seisahtuu kuivuuteen.
Uusi normaali vai ihan vaan normaali tilanne?
Globaalisti. Paikallisesti ääri-ilmiöt molempiin suuntiin on enemmän kuin mahdollisia.Pekka Pouta ennusti ennätysten rikkoontuvan. Tulee lämpimimmät syys-, loka-, marras-, joulu- ja tammikuu.
Epäilin että puhui "maailmanennätyksistä"Pekka Pouta ennusti ennätysten rikkoontuvan. Tulee lämpimimmät syys-, loka-, marras-, joulu- ja tammikuu.
Saa nähdä. Energian puolesta olisi varmaan ihan tervetullutta että olisi runsaita sateita ja kohtuullisen lämmintä.Pekka Pouta ennusti ennätysten rikkoontuvan. Tulee lämpimimmät syys-, loka-, marras-, joulu- ja tammikuu.
El-Nino on yleensä tarkoittanut myös reippaita sateita = runsaasti kumisaapas-päiviä Etelä-Suomeen ja lunta tuskin juuri nähdään täällä koko "talvena" muuten kuin loskan muodossa.
Tutkimusten mukaan El Niño -talvet näyttävät olevan Suomessa keskimäärin hieman tavanomaista viileämpiä, koska El Niño suosii negatiivista NAO-vaihetta. Tämä voisi siis hieman lisätä kylmän ja lumisen talven todennäköisyyttä tänä vuonna Pohjois-Euroopassa. Yhteys on kuitenkin heikko eikä toteudu läheskään jokaisen El Niño -tapahtuman yhteydessä.
+ reipasta tuulta vielä päälleSaa nähdä. Energian puolesta olisi varmaan ihan tervetullutta että olisi runsaita sateita ja kohtuullisen lämmintä.
tänään Ilmatieteen laitoksen Lehtonen arvioi tulevan talven säästä näin:Ilmatieteen laitoksen tutkijoilla on hieman toisenlainen näkemys.
Tuo enregialaitoksen online kertoo keskilämpötilaksi viimevuonna 16,3 ja tänävuonna 12,3 kuluneen vrk:n aikana.
Lounaisuomessa tämä,syksy tuntuu lämpimältä mutta koko syyskuun ajan ainakin on ollut sama homma.
Keinojärjen kanssa samaa mieltä, kylmä on tämä vuosi ollut paitsi maaliskuu mikä oli poikkeuksellisen lämmin. Mittaushistoriasta ei löydy plussan puolella olevaa maaliskuun keskilämpötilaa. Lisäksi tämä kesä oli huomattavasti keskimääräistä vetisempiTäällä kaakossa mennään aika lailla keskimääräisissä lukemissa, on menty jo huhtikuusta lähtien. Tammi-helmikuu olivat keskimääräistä selkeästi kylmempiä, maaliskuu taas keskiarvoa lämpimämpi.
Silti oli pääkasvukaudella kolme varsin pitkää sateetonta jaksoa. PirkanmaaKeinojärjen kanssa samaa mieltä, kylmä on tämä vuosi ollut paitsi maaliskuu mikä oli poikkeuksellisen lämmin. Mittaushistoriasta ei löydy plussan puolella olevaa maaliskuun keskilämpötilaa. Lisäksi tämä kesä oli huomattavasti keskimääräistä vetisempi
Syyskuukin vaikuttaa jäävän keskimääräistä kylmemmäksi mutta onneksi ei sentään sada joka päivä