Atmoce mikroinvertterit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja aquarius
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

aquarius

Jäsen
Hollantilainen aurinkosähkö- ja energiateknologiaan keskittyvä yritys Atmoce on kehittänyt mikroinvertterin, joka vaikuttaa mielenkiintoiselta. Tiedonsiirtoon käytetään PLC tekniikkaa, jossa data kulkee järjestelmän sähkökaapelointia pitkin päätelaitteelle, jolloin ei olla radiosignaalin varassa, jonka kantavuus saattaa olla haasteena joissain kohteissa.

Toinen ja ehkä vielä kiinnostavampi ominaisuus on lumensulatustoiminto, jossa paneeleita lämmitetään ohjaamalla niihin pieni virta ja tämän johdosta lumi saadaan liukumaan pois paneelien päältä.

Järjestelmiä myy Suomessa ainakin Aurinkotekniikka.

Linkkejä:
 
Laitoin tarjouspyynnön tuollaisesta 6kWp järjestelmästä: https://www.mikroinvertteri.fi/mikroinvertteripaketit/atmoce-mikroinvertteripaketti---6-0-kwp

Aion kysyä paketille hintaa myös kotimaisella Rauli kiinnitysjärjestelmällä, jonka saa myös täysin mustana, niin maastoutuu paremmin tummaan kattoon ja mustiin paneeleihin. https://www.raulibrackets.com/fi/mounting-systems/black
Aika vakuuttavaa äidinkielen osaamista sivustolla. Toivottavasti aurinkosähkötyöt sujuvat paremmin 😁
 
Järkeviä ideoita tuntuu olevan. Itsellä kyllä radiokin toimii vaikka peltikatto on välissä mutta PLC ratkaisisi monenlaisia ongelmia ja lumen sulatus kuulostaa hyvältä. Se tosin edellyttää tekniikaa, jossa energiaa voi virrata invertterissä takaperin verkosta paneliin. Liekö onnistuu ilman lisäkustannuksia?
 
Tilaus lähti tuollaisesta 6kWp aurinkovoimalasta 12x Hanersun full black 500W paneeleilla, 6x Atmoce 2-in-1 mikroilla, Rauli all black kiinnitysjärjestelmällä ja M-Combiner yhdistelmäkeskuksella, johon saa tarvittaessa suoraan kiinni akuston. Vähän sellainen koekaniini-fiilis tässä nyt on, kun on sen verran tuoreesta järjestelmästä kyse, mutta jonkunhan se on uhrauduttava. Keväällä pääsee sitten mahdollisesti testaamaan, miten tuo lumensulatus paneeleista toimii.
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös Bottom