bosch climate 8101i

kaitsu1

Jäsen
onko kenelläkään kyseistä boschia käyttävällä ollut sulatusongelmia?itellä näillä muutaman asteen pakkasilla sulattelee useamman kerran peräkkäin,liekkö vika vai ominaisuus?
 

Jackal

Jäsen
Sulatusväli 1 h - 1,5 h pikkupakkasilla taitaa olla ominaisuus? Varmaan kyse siitä kun ei ole lämmitysvastusta niin joutuu useammin sulattamaan?
 

VesA

In Memoriam
onko kenelläkään kyseistä boschia käyttävällä ollut sulatusongelmia?itellä näillä muutaman asteen pakkasilla sulattelee useamman kerran peräkkäin,liekkö vika vai ominaisuus?
Riippuu vähän siitä mitä useamman kerran peräkkäin tarkoittaa, nollan ympärillä sulatellaan aika ahkeraan. Sulatus VOI olla myös paniikkireaktio jos vehje on hämillään vaikka antureiden lukemista - ikäänkuin ulkona kartalta.
 

kaitsu1

Jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #4
ulkoyksikkö kauttaaltaan huurteessa tasaisesti,sulatus ja lämmin puhallusta noin pari minuuttia ja sulatus ja taas noin pari minuuttia ja taas sulatus,3 kerran kun aloittaa sulatuksen niin yleensä katkaisen päävirrat hetkeks ja sit takaisin päälle niin toimii normisti kunnes taas sulatus kierre alkaa,en ole kokeillut kuinka monta kertaa tekee,kolmannen alkaessa virrat pois,ulkoyksikkö ensimmäisen sulatuksen jälkeen huurteeton
 

Petsku76

Jäsen
Sama laite meillä ja olen myös huomannut, että silloin tällöin laite tekee sulatuksen pari kertaa peräkkäin. Proseduuri tuplasulatuksessa on yleensä sellainen, että sulattaa ensin "normi" pituisen setin (joku kymmenkunta min). Sitten käynnistyy hetkeksi lämmittämään, mutta palaakin vielä tekemään lyhyen, muutaman minuutin sulatusvedon - ikäänkuin viemään homman loppuun.
Tämän jälkeen lämmittelee näillä pikku pakkasilla normaalisti 1- 1,5h ja seuraavat sulatukset ovat jälleen yhden syklin sulatuksia. Kovin taajaan tuota tuplasulatusta meidän kone ei tee, mutta olen kuitenkin asian pistänyt merkille.
Sen mitä olen katsonut, sulatukset kyllä saavat kennon huurteettomaksi ja huurtuminen kennolla lämmityksessä on tasaista. Ja vettäkin paljuun tulee kovalla tahdilla.

Ruotsin foorumilla joku kans ihmetteli IVT Aeron (sama vehje kuin Bosch) kanssa samaa "sarjasulattelua"...
Liekkö ominaisuus tietyissä olosuhteissa, vai jonkinlainen ohjelmabugi?
 
Viimeksi muokattu:

kaitsu1

Jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #6
aina sulatuksen alkaessa tuo sarjasulatus jää päälle käytännössä aina ja ei lopu ennenkuin käyttää päävirrat pois päältä vähäksi aikaa.
viime syksynä ostin ja tämä häiriö alkoi reilu kuukausi siitä kun kelit pysyi miinuksella,välillä kun pitää päävirrat pois 30min tai vähä yli saattaa toimia normaalisti.toistaiseksi boschilta ei mitään apuja vaikka muutaman kerran kyselly viime talvena
 

kaitsu1

Jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #7
asia edennyt kun paikallinen bosch huolto otti asian hoitoon,huoltomies käynyt tutkimassa ja nyt on boschilta tulossa uusi ulkoyksikkö.
 

Pelus

Aktiivinen jäsen
Liekkö ominaisuus tietyissä olosuhteissa, vai jonkinlainen ohjelmabugi?
Kyllä tuo voi aivan hyvin olla ominaisuus myös ilpissä. Meidän vilppi tekee tuota myös, ja Boschin, nyt jo entinen, suomen huoltopäällikkö kertoi tuon olevan aivan tarkoituksellista. Syytä en vain jaksa muistaa miksi tai mikä tuon laukaisee. Näytti olevan kerran viimeisen viikon aikana. Noin se näkyy lämpökäyrissä:
 

Liitteet

  • 1674117794498.png
    1674117794498.png
    24,6 KB · Katsottu: 227

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Olisiko tuossa Boschin CLC8101i-W ja CLC6101i-W SM?

Pohjan sulanapito "hot pipellä", ks. sivu 86 osa 5-16 ;)
"Only model CLC6101i-W 50 HE / CLC6101i 50 HE, CLC8101i-W 65 HE(T/S/R) have antifreeze pipe"
 
Viimeksi muokattu:

tri_routa

Aktiivinen jäsen
Wau kiitoksia! Laitetaan talteen odottamaan takuuajan päättymistä. Ei kovin helpolta näytä puhaltimen käteen saaminen tässäkään…
 

Luukku

Vakionaama
Kyllä tuo voi aivan hyvin olla ominaisuus myös ilpissä.

Jotkut Daikinit olleet herkkiä tuulen vaikutukselle ja siksi tuplasulatuksia. Omassakin bongasin uuden sulatuksen 20min lämmityksen jälkeen niin tuuli pääsi puhaltamaan ulkoyksikön anturiin. Estin tuon tuulen pääsyn niin nyt ei ole tehnyt samaa uudelleen.
 

Petsku76

Jäsen
Jotkut Daikinit olleet herkkiä tuulen vaikutukselle ja siksi tuplasulatuksia. Omassakin bongasin uuden sulatuksen 20min lämmityksen jälkeen niin tuuli pääsi puhaltamaan ulkoyksikön anturiin. Estin tuon tuulen pääsyn niin nyt ei ole tehnyt samaa uudelleen.
Joo. Katselinkin noiden muiden merkkien topicceja ja aikas normaalia tuntuu olevan ajoittaiset tuplasulattelut muillakin merkeillä, juurikin Daikin yhtenä esimerkkinä. Kaitsulla nyt varmasti oli joku oikea vika, kun meni "ikuiseen" sulatuslooppiin laite.
Meidän Bosch ei ole näillä Keski-Suomen leudoilla keleillä tehnyt enää aikoihin tuplia. En nyt muista, oliko tuulista, kun tuplasulatuksia teki, mutta selvästi joku hetkittäinen olosuhde/lämpötila-yhdistelmä niitä aiheutti.
 

kaitsu1

Jäsen
ulkoyksikkö vaihdettu ja muutaman kerran tehnyt 2 sulatusta peräjälkeen ja pari kertaa 3 mutta lähtenyt sit lämmittään ilman päävirtojen katkaisua.
 

Jackal

Jäsen
3-puhalluksella nuo sivuttaissiivekkeet hieman vibraa, mitenköhän nuo saisi kokonaan poistettua kun ei tule käytettyä kuin suoraan eteen puhallusta? Pumppu on siis Bosch 8101i.
 

kaitsu1

Jäsen
palataas taas asiaan,viime talven pelas kokolailla normisti uudella ulkoyksiköllä,asentaja tarkisti kaasumäärät uudesta ennen käyttöönottoa.
nyt on sama vikaa taas alkanut tekemään,itse asiassa tänään viimeset pari tuntia sulatus,lämmintä 1-2 minuuttia ja sulatus eikä loppua näy toki tänään tuulta ja lumituiskua ja ulkoyksikössä sulatuksien jälkeen hiukan lumipölyä sivuissa,päävirrat pois ja taas pelaa hyvän aikaa.
mieleen tullut et oiskohan tää roska heivattava pois ja toinen paremman merkkinen tilalle.
 

tri_routa

Aktiivinen jäsen
Nämä on pitkillä takuulupauksilla markkinoitu niin toivottavasti jaksat vaan korjauttaa. Jos alat uusimaan niin ainakaan sähkön (rahan) säästöllä ei voi perustella. :)
 

tri_routa

Aktiivinen jäsen
Jaahas jotain ylimääräistä ääntä kuuluu 8101i sisäyksikön puhaltimesta taas (kertaalleen jo SY vaihdettu). Nyt ei kuitenkaan jatkuvasti vaan satunnaista ”naputusta”?
 

Petsku76

Jäsen
Jaahas jotain ylimääräistä ääntä kuuluu 8101i sisäyksikön puhaltimesta taas (kertaalleen jo SY vaihdettu). Nyt ei kuitenkaan jatkuvasti vaan satunnaista ”naputusta”?
Niinkus olen kirjoitellut, meillä on jo kolmas sisäyksikkö menossa. Kaksi edellistä on pitänyt puhaltimesta sivuääniä. Ensimmäinen äityi parissa kuukaudessa asennuksesta todelliseksi melutoosaksi ja kun wifikin mykistyi täysin, tuli kokonaan uusi SY tuli tilalle. Toinenkin alkoi myös naputella pienillä kierroksilla muutaman kk. käytön jälkeen satunnaisesti - mutta edellistä huomattavasti vienommin. Yhdessä ilmansuuntausläppien vian kanssa sekin lopulta meni vaihtoon.
Odotukset sen suhteen, että tämä kolmaskaan pysyisi enää kauaa hiljaisena, eivät ole kovin korkealla.
Tuttavalla on toissa kesänä asennettu 6101i ja sekin kuulemma naputtaa.

Ihan kuin olisin jostain lukenut, että näiden valmistus olisi vaihtunut Thaimaasta Sveitsiin?? Vai olenko nähnyt omiani?
 
Viimeksi muokattu:

Petsku76

Jäsen
Jaahas, toiminnan raja Boschille löytyi tasan -30 asteesta. Tuohon asti jaksoi hyvin painaa lämmintä tupaan ja sulatussyklit olivat normaaleja, mutta nyt meni ikuiseen hullunkiertoon.
Eli lämmittää vartin ja sulattaa eli ts .työntää enemmän tai vähemmän kylmää yli kaks varttia. Kokeilin lyhyehköä ivo-boottiakin, josko innostuis vielä lämmittämään, mutta sama pelleily jatkui. Kennon tuo saa kyllä ihan nätisti huurteettomaksi hullunkierron aikana ja lämmintäkin se vielä työntää sen hetken, kun käy lämmityksellä.

Noh, eipä tuolle rakkineeelle tuon kylmempää toimintalämpötilaa luvatakkaan ja varmaan hyötysuhteetkin jo ihan surkeita näissä lämpötiloissa. Miten noiden muuten kuuluisi oikeaoppisesti sammuttaa itsensä, kun "suojaraja" tulee vastaan?? Käsittääkseni tuon pitäisi osata sammutella itsensä lepoon juurikin noissa lämpötiloissa....ja käynnistyä uudelleen, kun lämpötilat nousevat.... Tuskin hullunkiertoa tekemällä kuiteskaan?? Vai voiko tuollainen vehkeily alkaa, kun heilutaan juuri ja juuri toimintarajalla? Vikakoodeja ei ole muistissa.

Eipä tässä mitään, kone stopille, huushollin vesikiertoinen lämmitys pari pykälää isommalle, takkapuita sisään ja kokeillaan uudestaan tulille, kun pakkaset lauhtuu.
Kuinkahan paljon pitää lauhtua, että tohtii kokeilla uudelleen tulille??
 
Viimeksi muokattu:

kaitsu1

Jäsen
tääl tekee käytännösä koko ajan,joskus oikei hyvällä tuurilla saattaa 2-3 sulatukse jälkee alkaa lämmitää mut useimmiten päävirrat pois vähäks aikaa tai laittaa jäähdytykselle vähäksi aikaa ja sit lämmittelee seuraavaa sulatukseen asti.tuos ennen joulua annoin tehä niin kauan ku tekee,7 tuntia jauhoi sulatus ja 2-3min lämmintä ja sulatus.
on joskus marraskuu lopulta asti ollu yhteyksissä lähimpää boschi huoltoo ja laittanu viesti myös boschille,ei mitää vastauksia!
 
Viimeksi muokattu:

Jounis

Aktiivinen jäsen
Olisiko tuossa Boschin CLC8101i-W ja CLC6101i-W SM?

Pohjan sulanapito "hot pipellä", ks. sivu 86 osa 5-16 ;)
"Only model CLC6101i-W 50 HE / CLC6101i 50 HE, CLC8101i-W 65 HE(T/S/R) have antifreeze pipe"
Kuulemma ei oikein jaksa antifreeze pipe pitää pohjapeltiä sulana.
 

kaitsu1

Jäsen
tuossa maaliskuussa vaihdettu ohjainkortti ei muuttanut oikein mitään.Maaliskuussa myöhemmin boschilta tuli uusi ulkoyksikkö!
sen kevään toimi ok,odotellaan tulevia pakkasia niin nähdään josko ois kunnossa...
 

kaitsu1

Jäsen
-23 maaliskuussa vaihdettu ulkoyksikkö ja nyt on toiminut aika hyvin. joku viikko sitten oli kovaa tuulta ja lumipyryä niin silloin teki sarjasulatuksia ja pari kertaa tarvi katkaista käyttämällä jäähdytyksellä. pakkasta ollut parhaillaa -10 kahta puolen ja 0 -muutama aste pakkasta niin hyvin satunnaisesti tehnyt sarjasulatuksen ja sit jatkanut toimintaa normisti.
 

walhalla

Tulokas
Jos tuuli aiheuttaa sarjasulatuksia, niin itellä aina talvet levy tuulen puolella suojaamassa ja kone toimii ilman mitään ongelmia.
 
Jaahas, toiminnan raja Boschille löytyi tasan -30 asteesta. Tuohon asti jaksoi hyvin painaa lämmintä tupaan ja sulatussyklit olivat normaaleja, mutta nyt meni ikuiseen hullunkiertoon.
Eli lämmittää vartin ja sulattaa eli ts .työntää enemmän tai vähemmän kylmää yli kaks varttia. Kokeilin lyhyehköä ivo-boottiakin, josko innostuis vielä lämmittämään, mutta sama pelleily jatkui. Kennon tuo saa kyllä ihan nätisti huurteettomaksi hullunkierron aikana ja lämmintäkin se vielä työntää sen hetken, kun käy lämmityksellä.

Noh, eipä tuolle rakkineeelle tuon kylmempää toimintalämpötilaa luvatakkaan ja varmaan hyötysuhteetkin jo ihan surkeita näissä lämpötiloissa. Miten noiden muuten kuuluisi oikeaoppisesti sammuttaa itsensä, kun "suojaraja" tulee vastaan?? Käsittääkseni tuon pitäisi osata sammutella itsensä lepoon juurikin noissa lämpötiloissa....ja käynnistyä uudelleen, kun lämpötilat nousevat.... Tuskin hullunkiertoa tekemällä kuiteskaan?? Vai voiko tuollainen vehkeily alkaa, kun heilutaan juuri ja juuri toimintarajalla? Vikakoodeja ei ole muistissa.

Eipä tässä mitään, kone stopille, huushollin vesikiertoinen lämmitys pari pykälää isommalle, takkapuita sisään ja kokeillaan uudestaan tulille, kun pakkaset lauhtuu.
Kuinkahan paljon pitää lauhtua, että tohtii kokeilla uudelleen tulille??
Kyselin mestareilta tosta -30*c katkaisusta niin ilmeisesti toteutettu LP presolla. Normaalisti niitä ei pääse säätämään . Olisi tarvetta sisäyksikön puhaltimelle myös alle -30*c lämpötiloissa.. Pakkasella lämmitän puulla nii ottaa lämmön katosta ja painaa lattiaa pitkin toiseen huoneeseen.. Ajattelin ens kesällä vaihtaa lp presot johonkin 2 bar nii toimisi johonkin -37* asti.. Tämmöisiä tili ainakin vastaan pitää avata kannet kesällä kun takuut loppuu ja tilata jotain tämmöisiä.. Katkaisu 1,5 bar eli -42*c katkaisee ja 3 bar eli -27*c menee takaisin päälle. Joku preso kuitenkin jos kylmäaineet karkaa joskus nii ei hajota konetta.

I just found this on AliExpress:
€6.96 | Air conditioning pressure switch air energy heat pump controller high and low pressure pressure switch 0.05-0.15/2.4-3.0
 

Liitteet

  • Screenshot_20250106-234835.png
    Screenshot_20250106-234835.png
    574,2 KB · Katsottu: 96

kaitsu1

Jäsen
Morjens taas pitkäst aikaa. ekana tarvii koputtaa puuta...tuo -23 maaliskuussa vaihdettu ulkoyksikkö on edelleen toiminut käytännössä moitteetta! Tänä aamuna ulkona -19 ja boschi puhaltelee mun halvan mittarin mukaan noin 50 asteista,tuntuu käteenkin kyllä suht kuumalta.
lumipyryllä tahtoo tehdä tuplasulatuksen kun kennon toinen sivu lumessa mut ei juuri muuten.
 

tri_routa

Aktiivinen jäsen
Pitää kehua kun aihetta on, tai vertailukohta (Panasonic NZ25YKE) on riittävän huono.😀

8101i vetää eleettömästi melkein 4 tunnin sulatusväleillä -10 asteen pakkaskeleillä!

En tiedä vaikuttaako UY Silent moden käyttö asiaan, kun on 2 pumppua laitoin molemmat rajoittamaan tehoja kun toistaiseksi lämmitystehot riittää ettei tulisi ryntäilyä ja tarpeetonta huurtumista.

Ja muutenkin lämmittää taloa kuten pitää, SY puhallin vaan vähän nakuttaa pienillä kierroksilla mutta en ole jaksanut vielä
tehdä asialle mitään, toivottavasti takuu aikanaan toimii.
 

Liitteet

  • IMG_0474.jpeg
    IMG_0474.jpeg
    62,7 KB · Katsottu: 16

kaitsu1

Jäsen
no nii,tääl taas alkanu tekemään 2-3 sulatusta peräjälkeen 5min. välein. lueskelin tuolta ruotsalaiselta foorumilta ivt vastaavaa ja siellä ois tullut 2024 joku päivitys mikä korjannut sulatusongelmia!? jos näin on,miksi ei meillä boscheille myös?
 
Back
Ylös Bottom