COP

Kari

Aktiivinen jäsen
Samasta asiasta olen aikaisemminkin kirjoittanut mutta lukioita on varmaan tullut paljon lisää eli tässä lisää
tarinaa valintaa vaikeuttamaan ILP:n ostossa. ;-)


+7astetta -7astetta
anto otto COP anto otto COP
CS-E9CKP5 3,60kWh 0,90kWh 4,00 2,16kWh 1,07kWh 2,02
CS-E12CKP5 4,80kWh 1,26kWh 3,81 2,88kWh 1,58kWh 1,82

CS-E9CKP5 max otto 1400W
CS-E12CKP5 max otto 1890W

Ja sitten asiaan. Nyt kun taas syksy viilenee niin tunteen COP vertailuissa kuumenee ;-)

Kyseessä siis on kaksi vanhaa Panaa jotka ovat miltei identtisiä keskenään E12 on isommat putket mutta lauhdutin/häyrystin pinta-ala tuskin poikkeaa suuresti.Kompura on aivan sama mutta sitä ajetaan
suuremmilla kieroksilla.

Nyt jos hieman tarkemmin katsoo niin huomaa että isomman koneen COP on pienempi mutta myös otto/antoteho on suurempi.Eli voisi olettaa että jos koneista otettaisiin samat tehot ulos niin myös
COP olisi likimain sama. Eli aivan sokeasti jos tuijottaa pelkkää COP lukua niin voi tulla kämppään turhan pieni kone.

Jos jollain on sattunut silmään miten määritellään noi testien COP arvot niin olis kiva jos pistäsit linkin muidenkin ihmeteltäväksi. Tosin jos se on Ranskaksi niin jää kyllä multa lukematta.

Helvetillistä talvea toivottaen
Kari
 
R

Rassaaja

Vieras
Vs: COP

Mulla on tuo E12CKP5 Pana lämmittämässä yläkerran 100 neliötä ja täytyy sanoa, että oli COP mikä vaan niin kyllä alkaa tehot pikkuhiljaa loppua kun -20°C alkaa olla ulkona ja kompuran äänikin on tuolloin aika karmiva. Täystehovaatimuksesta huolimatta ei ottoteho kovalla pakkasella nouse tuonne 1890 wattiin vaan jää sinne 1500-1700 W paikkeille.
Jos olisin nyt hankkimassa ilppiä lämmitystä varten niin katsoisin kyllä ensiksi koneen antamaa lämpötehoa esim. -15°C lämpötilassa, näistähän löytyy testituloksiakin esim. Ruotsin maalta. Ei nimittäin paljon lämmitä, jos koneen teho loppuu (tai on rajoitettu) jo -10°C paikkeilla kun lähes merkistä riippumatta taloudellinen käyttöalue muuten ulottuisi sinne -20°C paikkeille ja ylikin, oli verrokkina sitten suora sähkö tai öljy.
-20°C lämpötilassa täystehomitoitus johtaa helposti aika suuritehoiseen ja sen vuoksi huomattavasti kalliimpaa ilppiin, mutta sillehän on tietysti vaihtoehtona kaksi erillistä vähän pienempää ilppiä, jolloin käytettävissä on enemmin lämmitystehoa ja lämmön jako talossa on helpompaa.
 
T

teukka

Vieras
Vs: COP

Kyllä saisi tulla nyt kunnon talvi. Minulla on COP lähes 3 kaikissa odotettavissa lämpötiloissa.

Vai miten se COP lasketaan, kun kaukolämmössä kWh maksaa noin 3 senttiä?
Perusmaksun kanssa vajaa 4 senttiä! ;D

Investoinnit yhteensä 3200 euroa + oma työ, kotitalousvähennys 100 %. ;D

Miten tässä Toshibat ja muut pärjäävät? Huipputeho lämmityksessä on 20 kW ja lisäksi lämpimälle vedelle 40 kW. ;D
 
B

boomerang

Vieras
Vs: COP

Ootas Teukka kun forttumi ostaa teidän kaukolämpösysteemit... Johan koppi laskee ja liliuksen tili kasvaa... Kun öljyn hinta laskee niin jostain ne lesken rovot riivitään ;D
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Vs: COP

Noh noh kyllä me varmaan jo tarvitaan se HILP keskustelukanava (HILP = Hupi ILPit) :p
Nyt taitaa mennä off-topic...

Miten muuten laskit tuon COPin kaukolämmölle? ???

Aika paljon sähköä se teidän lämpöverkoston kiertopumppu vie sähköä, jos 3 kWh lämmön tuottoon tarvitaan 1 kWh pumppaussähköä. ;D
No voidaanhan se kaukolämpö tehdä myös sähkölläkin, mutta eikö COP ole silloin 1?

COPin kaukolämmölle voisi laskea myös Kelvineillä olettaen sisäkennon lämpötilan vastaavan patteriverkoston lämpötilaa eri ulkolämpötilan arvoissa. http://www.kylmakone.com/cop.shtml
http://www.rte.vtt.fi/webdia/kaukolampo/opastus/faq.asp?Viite1=KF9#Mikä%20on%20säätökäyrä?

Tuolla esimerkki säätökäyrällä COPiksi saataisiin kaukolämmölle:

0 asteessa ~8
-10 asteessa ~5
-20 asteessa ~4
-30 asteessa ~3

Eipä taida se kaukolämpö ILPiä pestä, silloin kun on sähköpatterit joka ikkunan alla ja lattiassa menee ohut kaapeli. ;)

Taitaapi nukkuma-aika lähestyä.... :cool:
 
T

teukka

Vieras
Vs: COP

Olen kehitellyt oman kaavan kaukolämmön COPpia varten: sähkön hinta/kaukolämmön hinta. Tämä on kyllä sellainen uusi luonnonlaki, jota liliukset voivat peukaloida, niin kuin peukaloivat myös ILPInkin kustannuksia. ;D Sitä paitsi tässä COP suurenee pakkasen paukkuessa, koska kulutuksen kasvaessa perusmaksun osuus kWh:n hinnassa pienenee. ;D

Meillä lienee kulutus n. 25000 kWh eli 750 euroa. Siihen lisätään 300 euron vuotuinen perusmaksu, ollaan siellä 4 sentin kieppeillä.

Kun laskeskelin kaukolämpöön siirtymistä, niin totesin, että takaisinmaksuaika riippuu yllättävän jyrkästi kulutuksesta ja lisäksi tietenkin perustamiskustannuksista, jotka vaihtelevat paikkakunnittain ja taloittain. Jos perustamiskustannukset ovat vaikkapa 7000 euroa ja vuosikulutus vain 15000 kWh, niin kuoletusaika on 10 vuoden tienoilla! Tässä on toisaalta taas uusi oivallus: talon pitää olla riittävän hatara! ;D

Kuten jossakin toisessa ketjussa totesin, niin vesikiertoinen keskuslämmitys on siitä mukava, että lämmitysmuodon vaihtaminen on kätevää.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Vs: COP

Sähkön keskimääräinen kokonaishinta on noin 8,15 sent/kWh (L1 18 MWh/a) ja 7,41 sent/kWh (L2 20MWh/a. Lähde: http://www.energiamarkkinavirasto.fi/select.asp?gid=67&pgid=67

Elikä jos kaikki tarvittu lämpö tuotetaan ILPllä jonka vuositason COP on esim 2 niin Lämpöenergian hinnaksi tulee noin 4 -3,5 sent/kWh => Aika samoissa ollaan kaukolämmön kanssa. :D

Markkinoiden parhaan ILPin tai kaksi pienempää saa kyllä tuolla kaukolämmön liittymismaksulla.
(Kaukolämmön liittymismaksut ovat 2500-3000€ kieppeillä omakotitaloille)

Tämä yllä oleva hinta ei ole aivan kaukolämmön kanssa vertailukelpoinen, koska kaukolämmittäjäkin tarvitsee sähköliittymän.
Elikä tuosta 4-3,5 sent/kWh pitäisi vähentää kuukausittaiset perusmaksut sähköenergiasta ja siirrosta, jotta oltaisiin vertailukelpoisessa tilanteessa. Esim. Fortumilla 25 A siirron perusmaksu on 14 €/kk ja Kesto Yösähkön 3,5 €/kk => 210 €vuodessa elikä noista yllä esitetyistä kokonaishinnoista tulisi vähentää Fortumin alueleella noin 1,2 sent/kWh (L1) ja 1,0 sent/kWh (L2) ja sen jälkeen laskea tuolla vuositason COPilla oikea energian hinta.

=> ILPillä tuotetun lämmön keskimääräinen vertailukelpoinen hinta olisi 3,5-3 sent/kWh. Elikä ILPillä tuoettu lämpö on jo hiukan halvempaa verrattuna kaukolämpöön, kun huomioidaan lisäksi kaukolämmön perusmaksu.

Lisäksi Suoransähkölämmityksen + ILP perustamiskulut ovat aika paljon kaukolämpöä ja vesikeskulämmitystä edullisemmat.

Kuitenkin hankalampaa (=kalliimpaa) on tuota suorasähkölämmitystä vaihtaa muuhun kuin takkaan tai vastaavaan tulisijaan :-[

Kovat pakkaset tasoittavat sitten hiukan tilannetta, mutta toi laskelmissa käytetty vuositason COP olikin aika varovainnen arvio. Voi siinä välillä tuottaa lämpöä pelkillä sähköpattereillakin COP = 1 kovilla pakkasilla. :eek:
 

tet

Hyperaktiivi
Vs: COP

janti sanoi:
Tämä yllä oleva hinta ei ole aivan kaukolämmön kanssa vertailukelpoinen, koska kaukolämmittäjäkin tarvitsee sähköliittymän.
Elikä tuosta 4-3,5 sent/kWh pitäisi vähentää kuukausittaiset perusmaksut sähköenergiasta ja siirrosta, jotta oltaisiin vertailukelpoisessa tilanteessa.

Tästä olen jo jossakin aikaisemmassa ketjussa kommentoinut, että mielestäni lämmityskustannuksia eri lämmitystappojen välillä vertailtaessa sähkön hintaan tulee laskea vain kilowattituntia kohti laskutettavat maksut, ei mitään kuukausimaksuja. Kaikilla lämmitystavoilla kuitenkin on se sähköliittymä, jos ei P. Linkolaa lasketa mukaan. Vaikka olisi vain pönttöuunit talossa ainoa lämmitysmuoto, niin silti niitä perusmaksuja pitää maksella. Toki tziljoona kilowattituntia vuodessa käyttävällä sähkölämmittäjällä on varmaan perusmaksut eri suuruiset kuin vähemmän käyttävillä. Sähkölämmitykseen tai siitä pois siirtyvällä voi siis perusmaksut hiukan muuttua, muilla ei vaikka miten eri lämmitysmuotoja muklailisi.
 
H

Hemmo

Vieras
Vs: COP

::) Jopas männöö pojilla retnoomiseks....
Eikös se ole helpompaa mennä kauppaan ja ostaa ilmalämpöpumppu? ;D

Eli, ensin kahtoo viisvuotta taaksepäin sähkölaskusta paljonka on männy kWh:tia.
Seuroovaks käypi kaupasta ostamassa sen pumpun.
Sitt enne ilpin käyttöönottoa pannoo kWh-mittarin lukeman ylös.

Tästä etteepäin ilppiä kun käyttää päivällee,
tai sanotaanko puolentunni tarkuuvella jämttisti viisivuotta.

Tieteellisen testin lopputulos onkii sitte valamis:
-Jos on männynä enempi kWh:ja kun enne, on ostos männynä persnetolle.
Kannattapa sillo olla ihan hiljaa, eikä virkkoo vaimole, tai ainakaa naapurile mittää.

-Mutt jos onkii kuluna vähempi,
nii sitt voipi naapurin ukole käyvä kehumassa,
kuin vähä meilä kulutettaa sähköä ja
mite pien sähkölasku oikeestaa onkii.

Ja varova ettei se öljyllä lämmittävä naapurin sälli sipase sinuva käkättimmee... ;D

Nii ja ne joilla on ilmalämpöpumppu jo käytössä tietävätkii iliman laskemista
palkonko sitä sähköä on vuosien aikana kulunut.

;) Aika selvästi vähemmän. ;)
 
R

reput

Vieras
Vs: COP

Hemmo sanoi:
::) Jopas männöö pojilla retnoomiseks....
Eikös se ole helpompaa mennä kauppaan ja ostaa ilmalämpöpumppu? ;D

Tieteellisen testin lopputulos onkii sitte valamis:
-Jos on männynä enempi kWh:ja kun enne, on ostos männynä persnetolle.
Kannattapa sillo olla ihan hiljaa, eikä virkkoo vaimole, tai ainakaa naapurile mittää.

Eiköstä sitä kannata mennä kehua retostaa joka tappauksessa! Jos on mennyt
persiilleen, niin kohta saa naapurin jakamaan huoliaan kun sekin on mennyt
samaan retkuun.(Vanha Viidakon laki)
Silloin vaimokaan ei pidä niin nuijana kun on muitakin nuijia ;D ;D
 

VesA

In Memoriam
Vs: COP

teukka sanoi:
Olen kehitellyt oman kaavan kaukolämmön COPpia varten: sähkön hinta/kaukolämmön hinta. Tämä on kyllä sellainen uusi luonnonlaki, jota liliukset voivat peukaloida, niin kuin peukaloivat myös ILPInkin kustannuksia. ;D Sitä paitsi tässä COP suurenee pakkasen paukkuessa, koska kulutuksen kasvaessa perusmaksun osuus kWh:n hinnassa pienenee. ;D

Meillä lienee kulutus n. 25000 kWh eli 750 euroa. Siihen lisätään 300 euron vuotuinen perusmaksu, ollaan siellä 4 sentin kieppeillä.

Kun laskeskelin kaukolämpöön siirtymistä, niin totesin, että takaisinmaksuaika riippuu yllättävän jyrkästi kulutuksesta ja lisäksi tietenkin perustamiskustannuksista, jotka vaihtelevat paikkakunnittain ja taloittain. Jos perustamiskustannukset ovat vaikkapa 7000 euroa ja vuosikulutus vain 15000 kWh, niin kuoletusaika on 10 vuoden tienoilla! Tässä on toisaalta taas uusi oivallus: talon pitää olla riittävän hatara! ;D

Kuten jossakin toisessa ketjussa totesin, niin vesikiertoinen keskuslämmitys on siitä mukava, että lämmitysmuodon vaihtaminen on kätevää.

Joo.. minullakin on taulukossa sarake COE(uro) jossa lasketaan suhdetta nykyiseen sähköllä lämmittämiseen. Ynnä toki takaisinmaksuaikoja jne. Lopputulos on se, ettei kaukolämpö tai pelletti enää niin superhalpaa ole.

Kaukolämmössä on sitten niitä mukavuus- ja huipputehotekijöitä joista voi vähän maksaakin, pelletissä taas on ylimääräistä puuhaa joka laskee sen osakkeita. Stokeripoltin ja tuttu farmari lähistöltä, siinä säästäjän valinta , mutta sopii vain maalle...

Ja ilmasta veteen pumppaavan lämpöpumpun ostaminen tuntuu olevan lähes mahdotonta ;-)
 
H

Hemmo

Vieras
Vs: COP

reput sanoi:
Eiköstä sitä kannata mennä kehua retostaa joka tappauksessa! Jos on mennyt
persiilleen, niin kohta saa naapurin jakamaan huoliaan kun sekin on mennyt
samaan retkuun.(Vanha Viidakon laki)
Silloin vaimokaan ei pidä niin nuijana kun on muitakin nuijia ;D ;D

Puhut sie nyt ilmalämpöpumpust :D , vaiko koko ajan vaimost? ;D
 
R

Rassaaja

Vieras
Vs: COP

Hemmo sanoi:
Ja varova ettei se öljyllä lämmittävä naapurin sälli sipase sinuva käkättimmee...

No mikäs siinä öljyssä on vikana? COP on kohallaan vaikka tulisi se Karin toivottama helvetillinen talvi. Siinä sitten porukalla katellaan kun omat Pansut hyytyy ensiksi ja kohta perään koko naapuruston alitehoinen Mitsu-armeija, mutta tupaöljy sen kuin palaa... ;D
 
H

Hemmo

Vieras
Vs: COP

Nii ja tuo vaimo on kestänt jo kymmeniä vuosia.
Kovaa käyttöä... :D

Saa nähä kuin tuon ilpin kans sitt lopulta käypi.
Ossoo tuota eppäillä ettei ehjänä ylety samoihi käyttövuosii ;D
 
H

Hemmo

Vieras
Vs: COP

Lainaus rassaaja:
No mikäs siinä öljyssä on vikana? COP on kohallaan vaikka tulisi se Karin toivottama helvetillinen talvi. Siinä sitten porukalla katellaan kun omat Pansut hyytyy ensiksi ja kohta perään koko naapuruston alitehoinen Mitsu-armeija, mutta tupaöljy sen kuin palaa... ;D


Eipä siinä öljyssä vikkoo oo, kun että onha siin oma tussoomine
Ölyn tilloomine.
Öljyn oottamine
Yltäytöneston vahtimine
Polttime vahtoomine
Öljypänikän täyttämine
Öljysäiliön vaihtamine
Kattilan nuohoomine
Vespatterloihe ilemoomine
Patterventtiilie uusimine
Kiertoves pumpun vaihtamine
Kiertoves termostaatin koputtamine

Muuteha se on ihan hyvä lämmittämmää ;D tuo öljy.
 

tet

Hyperaktiivi
Vs: COP

Hemmo sanoi:
Eipä siinä öljyssä vikkoo oo, kun että onha siin oma tussoomine

Ölyn tilloomine.
Öljyn oottamine
Yltäytöneston vahtimine
Polttime vahtoomine
Öljypänikän täyttämine
Öljysäiliön vaihtamine
Kattilan nuohoomine
Vespatterloihe ilemoomine
Patterventtiilie uusimine
Kiertoves pumpun vaihtamine
Kiertoves termostaatin koputtamine

Muuteha se on ihan hyvä lämmittämmää ;D tuo öljy.

- Ölyn tilloomine.

Ei tuota vaivaa jos kerran vuodessakin tilailee, toki jos yhden saman yhtiön asiakkaana haluaa olla niin toimitussopimuksella tulee ihan tilaamatta tankki täyteen ajallaan.

- Öljyn oottamine

Ei sitä kytätä tarvi, kyllä se kuski osaa tankin täyttää vaikka ei olisi ketään kotona.

- Yltäytöneston vahtimine

Sellainen lakisääteinen laite kuin ylitäytön estin hoitaa sen homman.

- Polttime vahtoomine

En ymmärrä, mitä sitä mitää vahtia. Siellä se välillä hurisee.

- Öljypänikän täyttämine

??? ??? ???

- Öljysäiliön vaihtamine

Epoksipinnoitettu terässäiliö, ikää 30 v, tarkastuspöytäkirjasta selviää että on kuin uusi.

- Kattilan nuohoomine

Kerran vuodessa raapii ne vähät kerrostumat tulipesän seinistä aika äkkiä, tosin haalarit vähän mustuu.

- Vespatterloihe ilemoomine

Jos ilmata tarvii, niin kannattaa tarkistaa ilmanpoistimen toiminta, siinä on varmasti jotain vikaa.

- Patterventtiilie uusimine

Venttiilit pelaa hyvin, mutta termostaatit vaihdoin kun olivat sellaista mallia joilla ei saanut kuin 20 astetta korkeintaan lämmintä sisälle.

- Kiertoves pumpun vaihtamine

Pumpun ikää en tiedä, lienee alkuperäinen eli 30v ikää silläkin. Hyvin pelaa.

- Kiertoves termostaatin koputtamine

ks. edellä, termarit on juu vaihdettu, ei tarvi uusia Danfosseja koputella.
 
T

teukka

Vieras
Vs: COP

Onhan minulla myös ilppi toiminnassa kaukolämmön ohella silloin, kun se näyttää kannattavan.

Noista investoinneista: liittymismaksu vanhempaan taloon 1170 euroa, lämmönvaihdin Cetetherm 1850 euroa, lisäksi tilpehööriä n. 200 eurolla. Jos investoinnit olisivat olleet noin kaksinkertaiset kuten niitä usein laskeskellaan, niin olisin ehkä harkinnut tarkemmin.

En purkanut sen vesi-ilpin varaajaa, joten ilpillähän minä voin ainakin puolisen vuotta lämmitellä käyttövettäkin suurimmaksi osaksi, joten kosketus lajiin säilyy.

Ilpiä ei aivan suoraan voi verrata näihin muihin lämmitysmuotoihin, koska se ei toimi kunnolla pakkasten aikaan eikä sillä yleensä saa lämmintä vettä - se on täydentävä.
:)
 
Back
Ylös Bottom