CRV93EHNA kootut ongelmat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vsaar
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

vsaar

Jäsen
Moro,

Mulla on 1,5 v. vanha CRV93EHNA, enkä tosiaan taida olla ainoa jolla on tästä vehkeestä kritisoitavaa. Tässäpä niitä ongelmia:

Sulatuksen toiminnassa ei ole päätä eikä häntää. Näin pikkupakkasilla laite käy katkokäyntiä (kun on pieni kämppä), eikä sulatus mene koskaan päälle. Muutaman päivän kuluttua kenno on paksussa huurussa (tai nollakelien jälkeen silkassa jäässä), joka irtoaa osittain harjaamalla, vaan lopulta sekin tiivistyy kovemmaksi jääksi eikä sitä kennoa uskalla harjaa kovemmalla työkalulla kopistellakaan. Jostain -10 lähtien rupeaa sulattelemaan sopivasti (kun kompura pyörii jatkuvasti), ja sitten mennään toiseen ääripäähän eli -15:ssa sulattelee tunnin välein vaikkei tarvitsisi, ja -18:ssa jo puolen tunnin välein. Viime talven säännölliset nollakelit hoitivat osaltaan sulatusta, mutta tänä talvena sitä on pitänyt kahdesti sulatella lämpimällä vedellä, kun kenno oli melkein puoleenväliin asti umpijäässä ja pohjan valumareiätkin oli tukossa. (Ollapa manuaalinen sulatusvälin säätö, niin laittaisin sulattamaan vaikka kerran 6 tunnissa.)

Pari kertaa olen huomannut, ettei sisäyksikön läppä tottele asennon säätöä, vaan on ja pysyy ylimmässä asennossaan. Ivo-boot auttoi ekalla kerralla, kun taas tokalla kerralla se tuli muusta syystä tehdyn bootin jälkeen (siitä alempana).

Toimintamoodin vaihto tuntuu olevan kovin vaikeaa tälle laitteelle. Eilen päätin kokeilla ulkokennon sulatusta jäähdytysmoodia käyttäen: Laitoin jäähdytyksen päälle ja pyynniksi 16 astetta, ja 10 minuutin kuluttua sisäyksikkö ei enää puhaltanut lämmintä, muttei kylmääkään. Ulkoyksiköstä kuului vain jotain sirinää, mutta kompura ja ropeli eivät pyörineet. Ivo-bootin jälkeen jäähdytys rupesi pelaamaan ja 10 minuutin kuluttua kenno oli sulanut lähes kokonaan.

Sitten kun painoin kaukkarista taas lämmitysmoodin päälle niin kuului *naps* ja sulake paloi! Tämä on tapahtunut joskus ennenkin moodia vaihdettaessa. Sulakkeen vaihdon jälkeen laite käynnistyi, muttei taas totellut läpän ohjausta. Hetken kuluttua kuitenkin huomasin että läppä olikin kääntynyt haluttuun asentoon ja lämmintäkin tuli.

Katsoin vikakoodit: kolme kertaa E13 (jäätymissuoja aktivoitunut - sisäyksikön puhallin viallinen, kylmäainetäytös vajaa, matalapaine) vaan noiden temppuilujen voisi luulla johtuvan pikemminkin viallisesta piirikortista???

Takuuhan tuolla on vielä voimassa, mutta helpottaisi jos osaisi veikata vikojen syytä, niin myyjäkin saattaisi yrittää tehdä asialle jotain. Aiemmin soitin myyjälle/asentajalle tuosta sulakkeen palamisesta ja vastaus oli tyyliä "jooo se on vanhuuttaan palanut se sulake, ei siinä laitteessa mitään vikaa oo" :-\
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

Taitaa olla aika pieni lämmitettävä ala sinulla, kun noin pieni pumppu haluaa käydä katkokäynnillä vielä reilusti pakkaselle? Tai sitten on vain muuten turhan paljon "oheislämpöä" taloussähkön muodossa. Tämä valitettava "ominaisuus" on käynyt täällä selväksi näistä Sanyo-malleista, eli sulatusehdot eivät täyty jos kompura käy liian lyhyitä jaksoja. Tälle ei oikein voi muuta kuin koittaa saada laitteelle enemmän kuormaa, jotta katkokäynti jäisi plussakeleille.

Puolen tunnin sulatusväli -18 ja sitä kylmemmässä taas luultavasti johtuu ulkolämpöanturin mittausalueen loppumisesta, anturin vaste menee hyvin epälineaariseksi juuri noilla paikkeilla. Toisin sanoen laite ei ole suunniteltu noin kylmiin oloihin, vaikka sinulla onkin EHNA eli ns. "pohjoisen" malli niin pohjimmiltaan sekin on sama jäähdytyslaitteeksi tarkoitettu rauta kuin tuo oma EH-mallinikin.

Tuo läpän tottelemattomuus, onko se aina laitteen käynnistyksen jälkeen? Jos on niin se on normaalia, käynnistyksen jälkeen läppä suostuu kääntymään vasta kun sisäkenno on lämmennyt laitteen älyn mielestä tarpeeksi. Eikä se lämpene tarpeeksi kovin helposti jos ei ole kuormaa, eli ollaan vahvasti katkokäyntialueella.

Tuosta vikakoodista en osaa varmasti sanoa, voisihan tuo ehkä olla virheellinen tulkinta ja johtuisi laitteelle kovin epäedullisista olosuhteista (siis tuosta liian pienestä kuormasta pakkasella). Tai sitten se johtuu juuri siitä jäätymisestä, eli sulatuksen toimimattomuudesta.
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

Joo, tämä on sähkölämmitteinen 40 m² rivitalokaksio, joten katkokäyntiä on luvassa niin kesän helteillä kuin talven pikkupakkasillakin. Olisin hankkinut pykälää pienemmän pumpun, jos sellaisia olisi. Pumpun kuormitusta vähentää jääkaappi-pakastimen ja viihde-elektroniikan tuottama lämpö, ja kylppärin lattialämmityskin on viisainta pitää päällä ettei lattia homehdu (ei vesieristystä). Naapurin sähkönkulutus oli viime vuonna vain vajaa 1000 kWh enemmän, joten se on vähän niin ja näin että maksaako tuo pumppu itsensä takaisin elinaikanaan. Vaan onpahan nyt ainakin kunnollinen viilentäjä kesällä, verrattuna siihen paljon huonompaan siirrettävään ilmastointilaitteeseen (joka sinällään toimi moitteettomasti) mikä mulla oli edellisessä kämpässä.

Tuosta läpän tottelemattomuudesta en ole varma, mutta muistelisin ihmetelleeni sitä aikaisemmin hyvän tovin ja kokeilleeni sitä parinakin päivänä kunnes tein ivo-bootin. Sulatusongelmienkin kanssa voi vielä elää, kun vaan viitsii säännöllisesti seurata jäätilannetta ja sulatella tarpeen mukaan.

Tuo sen sijaan ihmetyttää että mikä siinä toimintamoodin vaihdossa on niin vaikeaa että homma ei meinaa onnistua ilman ivo-boottia, ja etenkin mikä sen sulakkeen sai palamaan? Suututtaa tällainen kun mitään ei nykyään tehdä toimimaan saati kestämään. Tällainenkin sinällään nerokas laite köhii, kun asioita ei ole osattu/viitsitty suunnitella loppuun asti ja osienkin laatu on mitä on. No, nämähän taitaakin olla italialaista suunnittelua ja valmistus Kiinassa, siinäpä varsinainen yhtälö. Kuten asentajakin sanoi: Made in PRC - tehty perseessä. ;D
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

vsaar sanoi:
Tuo sen sijaan ihmetyttää että mikä siinä toimintamoodin vaihdossa on niin vaikeaa että homma ei meinaa onnistua ilman ivo-boottia, ja etenkin mikä sen sulakkeen sai palamaan?

Sulakkeen palaminen on kyllä vähän outo homma, jotain siellä lienee oikeasti pielessä. Sitä ei sentään voi laskea ominaisuudeksi, kukaan ei ainakaan muistaakseni ole vastaavasta koskaan täällä raportoinut.

Jäähdytysmoodia en ole itse koskaan pakkasilla kokeillut, muistaakseni ulkona on ollut alimmillaan noin +10 kun olen sitä kokeillut. Yleensähän noissa on jokin raja jonka alapuolella laite ei suostu jäähdyttelemään, mikä se Sanyossa on en osaa varmaan sanoa. Teknisen manuaalin mukaan se olisi niinkin korkea kuin +19 (kuivalämpötila) joka kaiketikin on vain suositusraja. Uudemmista Sanyoista (94/124) muistan mainutun että niissä pelaa jäähdytys pakkasellakin, eli soveltuvat esim. ATK-konehuoneen jäähdyttämiseen.

vsaar sanoi:
Suututtaa tällainen kun mitään ei nykyään tehdä toimimaan saati kestämään. Tällainenkin sinällään nerokas laite köhii, kun asioita ei ole osattu/viitsitty suunnitella loppuun asti ja osienkin laatu on mitä on. No, nämähän taitaakin olla italialaista suunnittelua ja valmistus Kiinassa, siinäpä varsinainen yhtälö. Kuten asentajakin sanoi: Made in PRC - tehty perseessä. ;D

Kyllä tuo taitaa kuitenkin Jaappanin poikien suunnittelema olla, mutta kuten sanottua - jäähdytyslaite se oikeasti on, lämmitys on vaan oheisominaisuus. Vaikka EHNA:ssa on se taianomainen "Nordic"-maininta niin ei se rautaa miksikään muuta - ohjelmia on vaan viilattu ja porattu lisää reikiä pohjaan. Täytyy tässä koputtaa puupäätä, kun ei ole ollut juurikaan sanomista tuon kanssa, eikä ole edes pohjolan oloihin viilattu.
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

Parit kootut pikku ongelmat taas:

Ulkoyksikkö piti melkoista jyrinää, oli kuin joku vanha diisselivolkkari olisi ollut tyhjäkäynnillä seinän vieressä. Mekkala kuului ilkeästi sisälle, vaikka yksikön teline ei ole edes seinäkiinnityksellä. Pahin jyrinä kuului hitailla kierroksilla, muttei juurikaan sulatuksella kun kompura silloin ottaa kiesiä ihan eri malliin. Sivupeltiä painamalla jyrinä vähentyi, ja tuli takaisin kun päästi irti. Tätä tapahtui joskus edellisenäkin talvena, muttei koskaan kesäaikaan.

Otin lopulta ulkopellin irti ja katselin kompurapakettia, ja jyrinä loppui kun sitä nosti hieman ylöspäin minkä kumitassut jousti. Yritin tehdä puupalikkaa pohjan väliin jotta kompura pysyisi ylempänä, mutta ei onnistunut. Sitten hoksasin että kompuran alta lähtevän putken ja pohjapellin välissä oli jäämöykky, jolla täytyy olla tekemistä asian kanssa. Sitä kun sulattelin hyvän tovin auton sisätilanlämmittimellä, niin enimmät jyrinät loppui siihen. Sulamisvettä oli siis päässyt ei-toivottuun paikkaan, ja liekö asiaan vaikutusta sillä kun tänäkin talvena on pari kertaa pitänyt läträtä lämpimän veden kanssa kun sulatusvedet jäätyy kotelon pohjalle. Pitänee varmaan soittaa asentajalle, jotta tulee laittamaan tähänkin sen sulanapitovastuksen jota tämä Nordic-malli ei olevinaan tarvitse.

Sisäyksikkökin ääntelee toisinaan, kun joku paikka rupeaa resonoimaan 50Hz muuntajahurinan tahtiin. Ongelma tuli sen jälkeen kun kesällä otin ropelin irti pestäväksi hajun takia. Onkohan moottori jäänyt huonoon asentoon aiheuttaen resonointia jonnekin, vai vedinkö liian tiukalle ne kiinnittimet joiden alla ropelin pää ja moottori on niiden kumien välissä? Sähköpiirien päällä olevan pikku suojapellin reunat teippasin eristysteipillä kun epäilin sen ääntelevän muoveja vasten, vaan eipä sekään auttanut. Särinää ei kuulu silloin kun puhallin pyörii minimillä kompuran ollessa seis, mutta kompuran käynnistymisen jälkeen saattaa hieman äännellä. Suodatinritilää painamalla tai kylkeen kolauttamalla ääni loppuu, ja tulee takaisin hetken päästä.

Vikakoodeja ei ilmeisestikään saa nollattua lukemisen yhteydessä? Siellä on 3x E13, joka voi tarkoittaa montaa eri asiaa, eikä arvailua helpota sekään kun ei yhtään tiedä milloin nuo on tulleet. Jos saisi nollattua, niin seuraavalla luvulla näkisi onko tullut sama taas uudestaan.
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

vsaar sanoi:
Sitten hoksasin että kompuran alta lähtevän putken ja pohjapellin välissä oli jäämöykky, jolla täytyy olla tekemistä asian kanssa. Sitä kun sulattelin hyvän tovin auton sisätilanlämmittimellä, niin enimmät jyrinät loppui siihen. Sulamisvettä oli siis päässyt ei-toivottuun paikkaan, ja liekö asiaan vaikutusta sillä kun tänäkin talvena on pari kertaa pitänyt läträtä lämpimän veden kanssa kun sulatusvedet jäätyy kotelon pohjalle. Pitänee varmaan soittaa asentajalle, jotta tulee laittamaan tähänkin sen sulanapitovastuksen jota tämä Nordic-malli ei olevinaan tarvitse.

Sama homma täällä viime talvena, kompuratilassa putkien ympärillä iso jäämöykky joka hakkasi kuoripeltiin tietyillä kompuran kierroksilla. Uskoakseni se möykky pystyy syntymään ihan ilmankosteuden tiivistyessä kylmiin putkiin. Viime talvena oli erinomaisen kosteat kelit joten jäätä syntyi reilusti, riittävän pitkä jakso pikkupakkasia sai aikaan riittävän ison möykyn jotta julmettu pärinä alkoi.

Tänä talvena on ollut kuivempaa ja kylmempää, vielä ei ole möykky varmaan päässyt kasvamaan tarpeeksi mutta jos pakkaset vaan jatkuu niin luulen että se möykky muotoutuu myös tänä talvena. Tuossa EH-mallissa on sulanapitovastus mutta vain kennon puolella, ei kompuratilassa.

vsaar sanoi:
Sisäyksikkökin ääntelee toisinaan, kun joku paikka rupeaa resonoimaan 50Hz muuntajahurinan tahtiin.
...
Suodatinritilää painamalla tai kylkeen kolauttamalla ääni loppuu, ja tulee takaisin hetken päästä.

Sisäyksikön pärinä on myös täällä satunnainen vieras, en tosin tiedä puhutaanko nyt samasta äänestä. Yleensä se esiintyy vain tietyilla alhaisilla puhaltimen kierroksilla. Sulatuksen jälkeen puhaltimen startatessa joskus pärisee hetken ja loppuu sitten itsestään. Joskus ei lopu, pitää käydä kopauttamassa kuoreen niin johan loppuu.

vsaar sanoi:
Vikakoodeja ei ilmeisestikään saa nollattua lukemisen yhteydessä? Siellä on 3x E13, joka voi tarkoittaa montaa eri asiaa, eikä arvailua helpota sekään kun ei yhtään tiedä milloin nuo on tulleet. Jos saisi nollattua, niin seuraavalla luvulla näkisi onko tullut sama taas uudestaan.

Näin olen ymmärtänyt että se muistaa aina kolme viimeistä vikaa eikä niitä saa pois. Tässäkin tuttu ilmiö, samat E13-viat on myös tuossa EH-mallissa muistissa. Kyseinen vikahan kertoo sisäyksikön kennon jäätymissuojan aktivoitumisesta jäähdytyskäytössä, joten ei vaatine toimenpiteitä. Se kertoo uskoakseni vain siitä että laitteella on jäähdytetty olosuhteissa joihin sitä ei ole suunniteltu eli Suomen vähälumisessa kesässä. :)
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

Katoppas taisi olla sama jäätyminen täällä Tehnibelissä pari päivää sitte, pärisi meinaan ulkoyksikkö perkuleesti no eipä ihme kennon takapuoli aivan jäässä 20cm. ylöspäin ja sivu ihan tukkeessa, läträsin noin. 6 ämpärillistä kuumaa vetta jotta sain jäät jotenkuten pois ja vielä ajoin jäähdytystä puolisentuntia. Siitäkös ongelman lykkäs ei lähteny kone pelittää enää, vilkutti vain punaista, taisi olla E11 vika kun koodit ajoin, ivo buuttia kokeilin muutaman kerran ei vaikutusta, seuraavana päivänä kokeilin vielä huputtaa ulkoyksikön ja laitoin 2kWn puhaltimen puhaltamaan alle, viitisen tuntia oltuaan kokeilin käynnistystä ja kas sehän toimii taas. Huoh!
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

tet sanoi:
Näin olen ymmärtänyt että se muistaa aina kolme viimeistä vikaa eikä niitä saa pois. Tässäkin tuttu ilmiö, samat E13-viat on myös tuossa EH-mallissa muistissa. Kyseinen vikahan kertoo sisäyksikön kennon jäätymissuojan aktivoitumisesta jäähdytyskäytössä, joten ei vaatine toimenpiteitä. Se kertoo uskoakseni vain siitä että laitteella on jäähdytetty olosuhteissa joihin sitä ei ole suunniteltu eli Suomen vähälumisessa kesässä. :)

Kesällä jäähdytellessä huomasin muutamankin kerran kun sisäyksiköstä rupesi kuulumaan ritinää, ja huurteessahan se kenno oli kun kurkkasin kannen alle, ja hetkessä se sitten sulikin. Voi olla hyvinkin niiden peruja.

Tulipa vielä mieleen, että sulatukselle mennessä putkistosta kuuluu vähän aikaa kohinaa ja sellaista jäähileen helinää muistuttavaa ääntä, ja lämmityksen taas alkaessa tuppaa myös hieman kohisemaan. Voisiko tämä olla merkki kylmäaineen vajauksesta? Ei se viime talvena noin paljon äännellyt kuin nyt. Lisäksi hiljattain piti nostaa pyyntilämpötilaa kun tuntui ettei lämmitäkään tarpeeksi. Tähän asti se on lämmittänyt +21 pyynnillä 22 asteeseen, pari viikkoa sitten piti nostaa pyynti 22:een ja nyt alkuviikosta +22 pyynnillä ei noussut yli 21 asteen. Kompura ei ottanut sen enempää kiesiä, eli se ei kunnolla edes yrittänyt saavuttaa tavoitetta. ???
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

Sisäyksikön pärinä on myös täällä satunnainen vieras, en tosin tiedä puhutaanko nyt samasta äänestä. Yleensä se esiintyy vain tietyilla alhaisilla puhaltimen kierroksilla. Sulatuksen jälkeen puhaltimen startatessa joskus pärisee hetken ja loppuu sitten itsestään. Joskus ei lopu, pitää käydä kopauttamassa kuoreen niin johan loppuu.

Itsellä yläkerran pumppu on jauhoseinässä (=kipsilevy) kiinni ja joskus kanssa pärisee jonka tönäisy vaimentaa. Alakerran pumppu on masuunikuonaseinässä kiinni eikä pärise.
 
Vs: CRV93EHNA kootut ongelmat

Tällä kertaa otsikon vastaisesti jotain positiivistakin kerrottavaa. :o

Vuodenvaihteesta lähtien käytössä ollut kaukosäätimen anturin hämäyssysteemi on osoittautunut todella hyväksi. Lamppu syttyy puolentoista tunnin välein neljäksi minuutiksi ja näin ollen pysäyttää kompuran joksikin aikaa. Nyt sulatuksia tulee 2-3 kertaa vuorokaudessa (alkaa tällöin yleensä joko 40 tai 70 minuutin pyörimisen jälkeen), joka tuntuu varsin sopivalta tahdilta. Mikä parasta, huomasin että ulkoyksikön sisällä oli hämmästyttävän vähän jäätä vaikka alla oleva keräilylaatikko oli taas melkein täynnä. Kennon ja alapellin välissä oli vain hyvin vähän jäätä ja valumareiätkin oli lähes täysin auki, vain muutama pieni jääpuikko roikkui alla. Kompurapuolella oli kuitenkin taas se jyrinän aiheuttava jäämöykky, joka piti poistaa. Kuivilla pakkaskeleillä voi toki olla osuutta vähäiseen jäätymiseen, kun nollakeli on ollut viimeksi ennen joulua. Keväämmällä sen vielä näkee, mitä tuo hämäys vaikuttaa nollakelin toimintaan ja kannattaako sitä silloin käyttää. Nollakelin "hullunkiertoa" tämä ei ole ennenkään tehnyt, ehkä siksi että lämmitysala on melko pieni.

-16 astetta tuntuu olevan sellainen raja, jonka jälkeen pumpun käyttökelpoisuus loppuu kuin veitsellä leikaten. Sen jälkeen tulee sisälle vain semmoista lehmän henkäystä ja sulatuksia rupeaa pukkaamaan 40 minuutin välein. Nyt tätä kirjoittaessa ulkona on -14 ja pumppu puskee mukavasti lämmintä, mutta alkuillasta pakkasen kiristyessä pitää taas laittaa pumppu seis ja patterit päälle.

Kulutusmittaria (Clas Ohlson EMT707CTL) olen pitänyt jonkin aikaa töpselin välissä, ja n. -7 lämpötilassa kulutusta on ollut 8,5 kWh/vrk ja -13 lämpötilassa meni 12 kWh/vrk. Kompuran käydessä pienimmillä kierroksilla kulutus on n. 300 W, joten tuossa -7:ssa se on enimmän aikaa käynyt pikkukierroksilla + pari sulatusta päälle. Sulatuksessa se ottaa jotain 750 W, ja sulatuksen jälkeen lämmityksen alkaessa kompura kiekaisee hetkeksi täydet tehot ottaen yli 1600 W, ja hiljentää sitten taas pienille kierroksille. Hieman reippaammilla kierroksilla kulutuksen ollessa 600 W, lämpöä tulee jo arviolta vähintään yhtä paljon kuin 1200 W auton sisätilanlämmittimestä. COP 2,0 on siis hyvinkin mahdollinen lukema tällä kelillä, vaikka tämä onkin harvinaisen epätarkka "mittaustapa". ;D
 
Takaisin
Ylös Bottom