Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Propagandalla saadaan ihmiset jopa kannattamaan natoa"Jotenkin vähän alkaa historia toistamaan jostain 90 vuoden takaa… silloin NSDAP tosin nousi valtaan vähän toisella tapaa" (lainausta ei pysty muokkaustilassa laittamaan normaalisti näköjään)
Googlettamatta sanoisin yleissivistyksellä, että kansa ihan rehellisesti omasta halustaan äänesti nuo valtaan asialliseksi laskettavassa vaalissa
Propagandalla saadaan ihmiset jopa kannattamaan natoa, ja monessa muussa maassa ihan päinvastoin. Median piti olla vallan vahtikoira, nykyään vallan juoksupoika.
Melko tukalaa olla erimieltä valtavirran kanssa, siinä mielessä ymmärrän hyvin tuon 90-vuoden takaisen. Siitä huolimatta tai ehkä paremminkin sen takia tökin aina tilaisuuden tullen erästä nykyistä propaganda-ilmiötä.
Kokeile huviksesi kysyä sama kysymys joltain muulta kuin Grokilta, saatko samanlaisen vastauksen?Grok tiivisti kumpaa kannattaa pelätä enemmän.
Kokeile huviksesi kysyä sama kysymys joltain muulta kuin Grokilta, saatko samanlaisen vastauksen?
Afd luokitellaan laitaoikeistoon/äärioikeistoon kuuluvaksi eikä se luokkittelu ole Suomen tekemä. Oikeitopopulismi lienee kolmas termi kuvaamaan Afd:tä.Afd on kuitenkin vielä aika kaukana NSDAP viitekehyksestä vaikka tiettyjä yhtymäkohtia löytyykin. Ääriainekset tietysti kerääntyvät lähimpään voluumitoimijaan ja avoin kritiikki järjestelmää kohtaan yhdistää kumpaakin puoluetta mutta Afd on kuitenkin perusperiaatteiltaan ihan demokraattinen puolue, jolla ei ole mitään revolutionääristä agendaa.
Suomessa on tietysti Overtonin ikkuna sen verran kallellaan vasemmalle, että vähänkin oikealle kallellaan olevat puolueet ja ajatukset leimataan äkkiä äärioikeistoksi.
Johtuu varmaan siitä että vasemisto luottaa enemmän demokratiaan mutta laitaoikeistoon ei kuulu ryhmittymiä jotka uskovat voimakkaseen johtajaan ja nationalismiin.Erikoista että miten helposti ihmisiä saadaan peloteltua luisumisesta autoritääriseen anarkiaan oikeistopuolueiden suhteen mutta vasemmistosiirtymällä ei nähdä vastaavaa vaikutusta. Ääripäitä kuitenkin yhdistää totalitarismi, eliitinvastaisuus ja demokratian haastaminen.
Johtuu varmaan siitä että vasemisto luottaa enemmän demokratiaan mutta laitaoikeistoon ei kuulu ryhmittymiä jotka uskovat voimakkaseen johtajaan ja nationalismiin.