Itsellä oli myös siipi- ja meteliongelmaa Fujitsun ulkoyksikössä syksyllä 2022.
Ilmeisesti juurisyy oli, että ylemmän moottorin laakerit olivat niin väljät, että epätasapaino oli vatkannut siipiä ja sen moottorien kiinitysrungon rikki yläosasta.
Varmaankin tärinän aiheuttama väsyminen metallissa, sen ylhäällä olevan mutkan kohdalta oli putoillut palasia laitteen pohjalle. Melkoista ravistusta.
Uuden moottorien kiinnitysrungon, ylämoottorin ja siipien vaihdon jälkeen hiljeni normitilanteessa paljon hiljaisemmaksi kuin mitä uutenakaan oli.
Olisikohan ollut sekundalaakeri jo alusta asti? Tai olisiko siipien malli parantunut tässä välissä?
Nyt tammikuussa 2024 vaihdettiin alempikin moottori, siinä oli selkeästi myös laakerivika. Ja taas yksi siipi, mutta sen hajoaminen liittynee toisessa kejussa voivottelemaani jäätymiseen.
Akustiikan kanssa ammatikseen työskentelevä kaverini vinkkasi, että ne matalat 'jyrisevät' äänet täysillä käydessä voisivat syntyä siitä, että kaksi flektiä pyörii melkein samaa nopeutta rinnakkain. Jolloin syntyy pyörimisnopeuksien erotaajuuden taajuinen ääni.
Ratkaisuvinkkinä oli laittaa flektien väliin 'väliseinä' laitteen sisälle, jotta kaksi ilmavirtaa pysyisi erillään. En ole tohtinut kokeilla. Pitäisi tutkia ja tarkkailla, että ei kerää jäätä 'hyllylle' tms. Joku roiskeläppäkuminen hylly voisi olla ihan tehtävissä oleva juttu, ja ei nyt heti tule kamalia riskiskenaarioitakaan mieleen, kunhan ei siipiin kiinni ota.