Green iFeel - muilla vastaavaa?

jsalmika

Aktiivinen jäsen
Ovatko Creen tehtailta tulleet ainoita ilmalämpöpumppuja, joissa on mahdollisuus valita mitataanko sisälämpötilaa sisäyksikön vai kaukosäätimen anturilla? Mitä ovat mahdolliset todelliset edut ja todetut haitat?
 
Viimeksi muokattu:

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Wilfa ja Midea taitavat olla myös Green tekeleitä
Mistä tällainen tieto Midean osalta? Wilfan ILPit tuntuisi olevan kyllä Green valmistamia.

Midealla pitäisi olla myös omiakin tehtaita RAC-laitteille.

Taitaa tuo Midean nimi kauko-ohjaimen lämpötilamittauksella olla kuitenkin "Follow me" :)
 

tj86430

Vakionaama
Mitä ovat mahdolliset todelliset edut ja todetut haitat?
Minulla on tuollainen (Gree U-Crown). Varmaan se riippuu aika paljon laitteen sijoittelustakin. Meillä laite on ison keittiö-olohuonetilan kulmauksessa ja kaukosäädin on viistosti vastapäisen seinän keskellä, kahden makuuhuoneen oven välissä. Minusta kaukosäädinmittauksella saa helpommin säädettyä miellyttävän lämpötilan, muttei siinä mitään isoa eroa ole. Haittoja en ole havainnut.

Harmi kyllä, kännykkäsovelluksessa tuota valintaa ei voi tehdä.
 

jsalmika

Aktiivinen jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #6
Taitaa tuo Midean nimi kauko-ohjaimen lämpötilamittauksella olla kuitenkin "Follow me" :)
Ssiis "sama p...ka eri nimellä". Sitähän minäkin - ja juuri siksi kirjoitin aloitukseen "Creen tekeleitä".
 

jsalmika

Aktiivinen jäsen
  • Keskustelun aloittaja
  • #9
^ OK, on ilmeisesti siis muutakin eroa toteutuksessa kuin pelkkä erilainen toiminnon nimeäminen. Puhukaamme enemmältä hiustenhalkomiselta välttyäksemme siis "laitteista, joissa sisälämpötilananturi on vakiona sisäyksikön ulkopuolella, esim. kaukosäätimessä joko pysyvästi tai valinnaisesti" sillä sitä aloituksessa tarkoitin... ;D
 
Back
Ylös Bottom